Προς το περιεχόμενο

Το Oculus Quest δε θέλει υπολογιστή και καλώδια και έρχεται την άνοιξη με τιμή $399


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lucidsteve είπε

Οπότε μιλάμε για ένα εξάρτημα που λειτουργεί όπως μια κονσόλα.

Ακριβώς. Είναι μία κονσόλα κεφαλιού. Το VR πάει για mainstream με το Quest και το κατάλληλο software/υποστήριξη. Λογικά θα φοράει Snapdragon 845. Exciting times.

Edit: Snapdragon 835 τελικα...Χμμ κακό αυτό αλλά οκ.

https://gizmodo.com/the-big-thing-facebook-didnt-say-about-oculus-quest-1829340830

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ντροπή τους,τι πράγματα είναι αυτά ! εμείς αγοράσαμε PCιά και κάρτες γραφικών που είναι "VR Ready" κλπ  και τώρα μας λένε οτι δεν θέλει ούτε PC ! Τι να πείς τώρα,μας έφαγαν τα λεφτά με υποσχέσεις ψηφιακές προεκλογικές !  :o

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PeterMay είπε

Οσα θελουν ας βγουνε.

Αυτος που παιζει:

fast paced fps shooter, racing games - esport, sport games, mmo, rpg (+arpg), puzzle games δεν θα κατσει ποτε να ασχοληθει με vr.

Το virtual reality ειναι ανουσιο.... 3D Holographic projection απο την αλλη, αυτο ειναι αλλη μαγκια. Ουτε παραπανω καλωδια, ουτε συσκευες, ουτε περιεργα κοντρολλερς.

Κανει μπαμ οτι δεν το εχεις δοκιμασει σε τιποτα απο αυτα,αλλα παρολα αυτα εκφραζεις γνωμη.Classic....

Ειδικα για racing game το vr ειναι MUST...Παιζω project cars σε vr και πολυ απλα δεν μπορω να γυρισω πισω σε κανονικο μονιτορ."Καλα πως επαιζα ετσι" λεω στον εαυτο μου...

Για ρεαλιστικα shooter επισης ειναι MUST (βλεπε Onward) να σκυβεις,να ξαπλωνεις,να κανεις reload,να πετας βομβα,να κρατας την ανασα σου για να ριξεις με sniper πολυ μακρια.Για rpg επισης,παιζω skyrim vr και ειμαι μεσα στο skyrim,αισθηση που δεν θα την εχεις ποτε στο μονιτορ.

Για σπορτς καλα δεν το συζηταω,ειδικα μποξ,τεννις,γκολφ,πινγκ πονγκ δεν γινεται καν να τα παιξεις με ποντικι,πληκτρολογιο...

Βασικα εχω παιξει ολων των ειδων των game σε vr και πολυ απλα εφαρμοζει σε ολα τελεια,οπως και σε platformers!...Να μην μιλησω για ΤΣΟΝΤΕΣ!

Την επομενη φορα πριν πεις τετοιου ειδους ασυναρτησιες κοιτα να δοκιμασεις πρωτα και μετα να μιλησεις,οκ?

Επεξ/σία από Brakozonhs
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γαμάει και αυτό. Όπως όλα τα προιόντα της εταιρίας. Το Facebook δεν αστειεύεται καθόλου και ξέρει που θα στοχέψει. Και όπως έχει αποδείξει στο παρελθόν ο ζουγκ έχει ένστικτο. Οι προγραμματιστές του έχουν πέσει με τα μούτρα και Underground διάβασα ότι θα υπάρξει έκδοση messenger στο άμεσο μέλλον που θα συνεργάζεται με το quest και θα παίζει και με ar οπότε μιλάμε για πολύ γέλιο...

Εκεί θα είναι όλα τα λεφτά εννοείται. 

Τώρα για όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές το μοναδικό πρόβλημα που υπάρχει είναι το Motion sickness που έχουμε πολύ δρόμο ακόμη για να το εξαλείψουν εντελώς.

Και έλεος ο συντάκτης του θέματος ας διορθώσει το τέλος του άρθρου γιατί όλοι οι σχετικοί έχουνε μπλέξει τα μπούτια τους και γράφουν  αλλ' αντ' άλλων. Είναι πούνε τους μπερδεύετε και άλλο και γίνεται σαλάτα η δουλειά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντα εχουν να κανουν με την ποιοτητα και οχι την ποσοτητα των τιτλων για VR. 

Μεχρι στιγμης εκει χωλαινει το πραγμα και δεν περπαταει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, whoever81 είπε

Ακριβώς. Είναι μία κονσόλα κεφαλιού. Το VR πάει για mainstream με το Quest και το κατάλληλο software/υποστήριξη. Λογικά θα φοράει Snapdragon 845. Exciting times.

Edit: Snapdragon 835 τελικα...Χμμ κακό αυτό αλλά οκ.

https://gizmodo.com/the-big-thing-facebook-didnt-say-about-oculus-quest-1829340830

καθόλου οκ... την κάνουνε που την κάνουνε... ας είναι και τίμιο.. και τίμιο δεν είναι καθόλου με 835 εφόσον άνετα θα μπορούσε να έχει τον 845 με μικρή η καθόλου επιβάρυνση.. . ο ατιμουλης ο ζουγκ πα να γίνει κουκ και αυτός.. αλλά  δεν πειράζει...χαλάλι από την άλλη..τουλάχιστον θα έχουμε κάποιο προϊόν της προκοπής και κάπως χρήσιμο.

4 ώρες πριν, spinmaths είπε

Όταν φτάσει τα 4k το κάθε μάτι, τα ξαναλέμε.

Αυτό είναι το τελευταίο. Με καλούς αλγόριθμους δεν βλέπεις πίξελ. Και είναι πολύ δύσκολο να έχεις τέτοια ταχύτητα (90-120fps x 2) σε ανάλυση 4κ... με την σημερινή τεχνολογία. πειραματικά γίνεται.. στην ΠΡΑΞΗ όχι.για αυτό δεν έχουν σκάσει μύτη ακόμη και δεν θα σκάσουν για αρκετό καιρό ακόμη. Γιατί δεν φτάνουν μόνο 4xrtx2080 ti για να παίξεις σημερινούς τίτλους σε τέτοια ανάλυση VR θέλεις και τον τρόπο να περάσει όλος αυτός ο όγκος στο headset (μιλάμε για 10άδες gbps και και και... 

τέσπα... το πρόβλημα το σοβαρό είναι στο Motion sickness.. πουθενά αλλού... όλα τα άλλα τα έχουν φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο...  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, parlapipas25 είπε

Το VR λετε να εχει καταληξει του 3D;

Εφόσον εδώ και 3 χρόνια βρίσκεται ακομά "στα πρώτα του βήματα" την ίδια στιγμή που σε άλλους τομείς της τεχνολογίας την τελευταία 3ετία έχουν γίνει τεράστια άλματα, ε... Θα πάμε 5ετία πρώτων βημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Brakozonhs είπε

Κανει μπαμ οτι δεν το εχεις δοκιμασει σε τιποτα απο αυτα,αλλα παρολα αυτα εκφραζεις γνωμη.Classic....

Ειδικα για racing game το vr ειναι MUST...Παιζω project cars σε vr και πολυ απλα δεν μπορω να γυρισω πισω σε κανονικο μονιτορ."Καλα πως επαιζα ετσι" λεω στον εαυτο μου...

Για ρεαλιστικα shooter επισης ειναι MUST (βλεπε Onward) να σκυβεις,να ξαπλωνεις,να κανεις reload,να πετας βομβα,να κρατας την ανασα σου για να ριξεις με sniper πολυ μακρια.Για rpg επισης,παιζω skyrim vr και ειμαι μεσα στο skyrim,αισθηση που δεν θα την εχεις ποτε στο μονιτορ.

Για σπορτς καλα δεν το συζηταω,ειδικα μποξ,τεννις,γκολφ,πινγκ πονγκ δεν γινεται καν άνα τα παιξεις με ποντικι,πληκτρολογιο...

Βασικα εχω παιξει ολων των ειδων των game σε vr και πολυ απλα εφαρμοζει σε ολα τελεια,οπως και σε platformers!...Να μην μιλησω για ΤΣΟΝΤΕΣ!

Την επομενη φορα πριν πεις τετοιου ειδους ασυναρτησιες κοιτα να δοκιμασεις πρωτα και μετα να μιλησεις,οκ?

 

Αντιθέτως φίλε μου. Ένα από τα ποιό immersive racing titles ειναι το F1 2017/18 . Κανενα απο τα δυο δεν εχουν VR support αλλα eye tracking movement support. Με G27, το eye tracking κανει θαυματα... Το ίδιο ισχύει για Dirt 4 - οπότε 2 από τα καλύτερα racing games που κυκλοφορούν δεν έχουν καν support . Πάει λοιπόν το racing genre

Πάμε rpg/arpg. Τι να το κάνω το VR όταν έχω 3rd person view ή top angle view. To VR παει άχρηστο. Τίτλοι σαν Mass Effect, Dragon Age, Kotor, NeverWinter Nights, Oddworld,  Red Faction κτλπ κτλπ ειναι άκυροι για VR... Άρα ένα απο τα top 3 game genres (rpg) είναι πάλι off

Πάμε στα σούτερ... Είπαμε γρήγορα shooter. Αν θες reload στα shooter, τοτε αυτο δεν ειναι γρηγορο shooter - βλεπε Quake 3 Arena/ Quake Live και όχι CS GO. Ακόμα και στο Fortnite, Overwatch, PUBG , πάλι το VR μιας και ειναι esports based shooter community, όποιος έχει VR θα είναι σε μια τρομερα μειονεκτική θέση με αυτόν που έχει ένα καλό monitor και mouse keyboard. Οπότε πάπαλα και το e-sports competative ΕΚΤΟΣ και αν έχουμε κάτι σας CS GO - VR...

Πάμε σε σπορτς... Γκολφ μποξ τεννις πινκγ πονγκ ποδοσφαιρο μπασκετ. Ποιος φουκαρας θα σκεφτει να βάλει VR, αντι να βάλει ΚΟΝΤΡΟΛΛΕΡ για να παίζει με την παρέα του διπλό.... Οπότε και απο εκεί το VR γιοκ.

Δηλαδή το ΜΟΝΟ μέρος που το VR πίανει τόπο είναι σε παιχνίδια όπως το Skyrim VR και σε αντίστοιχα αργά παιχνίδια.  Doom VR χαλάει ολόκληρη την εμπειρία μιας και κανει το παιχνίδι τρομερά αργό με το αρχικό... Βασικά μαγκα μου κανει μπαμ οτι μένεις μόνο στο visual και δεν κατανοείς το τι θέλει να σε δώσει το κάθε παιχνίδι. Ρώτα όποιον φουκαρά θες που έχει παίξει mass effect 1 - 2 - 3 και ρώτα τον αν έπαιζε την τριλογία σε VR. Πάπαλα.. Quake σε VR? Το παιχνίδι θέλει να αλλάζεις όπλα κάθε δευτερόλεπτο και να κάνεις τρομερούς ελιγμούς που ακόμα και με ποντίκι είναι δύσκολο. Το ίδιο για DOOM. PES σε VR. XA! Κανα φιλαρακι πιτσες και πρωταθληματακια... Castle crashes (platformer) ή Bejeweled 3 σε VR? Προτιμώ να αράξω με το καφεδάκι μου και να περάσει η ώρα παρά να κλείσω τα μάτια μου με μία συσκευή...

Το VR είναι ανούσιο. Παλιοί τίτλοι ακόμα (Battlefront I,II Star Wars Republic Commando, Halo Trilogy, Bloodwake, Colin McRae Rally, Battlefield 4,Cod MW) και παει λέγοντας, δεν υποστιρ΄ζουν και δεν θα υποστιρ΄ξουν ποτέ... Ναι καλή η εμπειρία αλλά ως εκεί. Ωράιο όταν το δοκίμασα, όχι μονο σε παιχνίδια αλλά σε BLENDER και Unity 3D αλλά αυτό θα μείνει πάντα. Μια εμπειρία.

Την επομενη φορα πριν πεις τετοιου ειδους ασυναρτησιες κοιτα να σεβαστείς τον άλλον, να χαμηλώσεις τους τόνους, και μετα να κάνεις ποστ το σχολιό σου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PeterMay είπε

 

Αντιθέτως φίλε μου. Ένα από τα ποιό immersive racing titles ειναι το F1 2017/18 . Κανενα απο τα δυο δεν εχουν VR support αλλα eye tracking movement support. Με G27, το eye tracking κανει θαυματα... Το ίδιο ισχύει για Dirt 4 - οπότε 2 από τα καλύτερα racing games που κυκλοφορούν δεν έχουν καν support . Πάει λοιπόν το racing genre

Πάμε rpg/arpg. Τι να το κάνω το VR όταν έχω 3rd person view ή top angle view. To VR παει άχρηστο. Τίτλοι σαν Mass Effect, Dragon Age, Kotor, NeverWinter Nights, Oddworld,  Red Faction κτλπ κτλπ ειναι άκυροι για VR... Άρα ένα απο τα top 3 game genres (rpg) είναι πάλι off

Πάμε στα σούτερ... Είπαμε γρήγορα shooter. Αν θες reload στα shooter, τοτε αυτο δεν ειναι γρηγορο shooter - βλεπε Quake 3 Arena/ Quake Live και όχι CS GO. Ακόμα και στο Fortnite, Overwatch, PUBG , πάλι το VR μιας και ειναι esports based shooter community, όποιος έχει VR θα είναι σε μια τρομερα μειονεκτική θέση με αυτόν που έχει ένα καλό monitor και mouse keyboard. Οπότε πάπαλα και το e-sports competative ΕΚΤΟΣ και αν έχουμε κάτι σας CS GO - VR...

Πάμε σε σπορτς... Γκολφ μποξ τεννις πινκγ πονγκ ποδοσφαιρο μπασκετ. Ποιος φουκαρας θα σκεφτει να βάλει VR, αντι να βάλει ΚΟΝΤΡΟΛΛΕΡ για να παίζει με την παρέα του διπλό.... Οπότε και απο εκεί το VR γιοκ.

Δηλαδή το ΜΟΝΟ μέρος που το VR πίανει τόπο είναι σε παιχνίδια όπως το Skyrim VR και σε αντίστοιχα αργά παιχνίδια.  Doom VR χαλάει ολόκληρη την εμπειρία μιας και κανει το παιχνίδι τρομερά αργό με το αρχικό... Βασικά μαγκα μου κανει μπαμ οτι μένεις μόνο στο visual και δεν κατανοείς το τι θέλει να σε δώσει το κάθε παιχνίδι. Ρώτα όποιον φουκαρά θες που έχει παίξει mass effect 1 - 2 - 3 και ρώτα τον αν έπαιζε την τριλογία σε VR. Πάπαλα.. Quake σε VR? Το παιχνίδι θέλει να αλλάζεις όπλα κάθε δευτερόλεπτο και να κάνεις τρομερούς ελιγμούς που ακόμα και με ποντίκι είναι δύσκολο. Το ίδιο για DOOM. PES σε VR. XA! Κανα φιλαρακι πιτσες και πρωταθληματακια... Castle crashes (platformer) ή Bejeweled 3 σε VR? Προτιμώ να αράξω με το καφεδάκι μου και να περάσει η ώρα παρά να κλείσω τα μάτια μου με μία συσκευή...

Το VR είναι ανούσιο. Παλιοί τίτλοι ακόμα (Battlefront I,II Star Wars Republic Commando, Halo Trilogy, Bloodwake, Colin McRae Rally, Battlefield 4,Cod MW) και παει λέγοντας, δεν υποστιρ΄ζουν και δεν θα υποστιρ΄ξουν ποτέ... Ναι καλή η εμπειρία αλλά ως εκεί. Ωράιο όταν το δοκίμασα, όχι μονο σε παιχνίδια αλλά σε BLENDER και Unity 3D αλλά αυτό θα μείνει πάντα. Μια εμπειρία.

Την επομενη φορα πριν πεις τετοιου ειδους ασυναρτησιες κοιτα να σεβαστείς τον άλλον, να χαμηλώσεις τους τόνους, και μετα να κάνεις ποστ το σχολιό σου.

Ναι αλλα οι τσόντες?

😂

Μαλλον εκει αξιζει!😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PeterMay είπε

Αντιθέτως φίλε μου. Ένα από τα ποιό immersive racing titles ειναι το F1 2017/18 . Κανενα απο τα δυο δεν εχουν VR support αλλα eye tracking movement support. Με G27, το eye tracking κανει θαυματα... Το ίδιο ισχύει για Dirt 4 - οπότε 2 από τα καλύτερα racing games που κυκλοφορούν δεν έχουν καν support . Πάει λοιπόν το racing genre

Πάμε rpg/arpg. Τι να το κάνω το VR όταν έχω 3rd person view ή top angle view. To VR παει άχρηστο. Τίτλοι σαν Mass Effect, Dragon Age, Kotor, NeverWinter Nights, Oddworld,  Red Faction κτλπ κτλπ ειναι άκυροι για VR... Άρα ένα απο τα top 3 game genres (rpg) είναι πάλι off

Πάμε στα σούτερ... Είπαμε γρήγορα shooter. Αν θες reload στα shooter, τοτε αυτο δεν ειναι γρηγορο shooter - βλεπε Quake 3 Arena/ Quake Live και όχι CS GO. Ακόμα και στο Fortnite, Overwatch, PUBG , πάλι το VR μιας και ειναι esports based shooter community, όποιος έχει VR θα είναι σε μια τρομερα μειονεκτική θέση με αυτόν που έχει ένα καλό monitor και mouse keyboard. Οπότε πάπαλα και το e-sports competative ΕΚΤΟΣ και αν έχουμε κάτι σας CS GO - VR...

Πάμε σε σπορτς... Γκολφ μποξ τεννις πινκγ πονγκ ποδοσφαιρο μπασκετ. Ποιος φουκαρας θα σκεφτει να βάλει VR, αντι να βάλει ΚΟΝΤΡΟΛΛΕΡ για να παίζει με την παρέα του διπλό.... Οπότε και απο εκεί το VR γιοκ.

Δηλαδή το ΜΟΝΟ μέρος που το VR πίανει τόπο είναι σε παιχνίδια όπως το Skyrim VR και σε αντίστοιχα αργά παιχνίδια.  Doom VR χαλάει ολόκληρη την εμπειρία μιας και κανει το παιχνίδι τρομερά αργό με το αρχικό... Βασικά μαγκα μου κανει μπαμ οτι μένεις μόνο στο visual και δεν κατανοείς το τι θέλει να σε δώσει το κάθε παιχνίδι. Ρώτα όποιον φουκαρά θες που έχει παίξει mass effect 1 - 2 - 3 και ρώτα τον αν έπαιζε την τριλογία σε VR. Πάπαλα.. Quake σε VR? Το παιχνίδι θέλει να αλλάζεις όπλα κάθε δευτερόλεπτο και να κάνεις τρομερούς ελιγμούς που ακόμα και με ποντίκι είναι δύσκολο. Το ίδιο για DOOM. PES σε VR. XA! Κανα φιλαρακι πιτσες και πρωταθληματακια... Castle crashes (platformer) ή Bejeweled 3 σε VR? Προτιμώ να αράξω με το καφεδάκι μου και να περάσει η ώρα παρά να κλείσω τα μάτια μου με μία συσκευή...

Το VR είναι ανούσιο. Παλιοί τίτλοι ακόμα (Battlefront I,II Star Wars Republic Commando, Halo Trilogy, Bloodwake, Colin McRae Rally, Battlefield 4,Cod MW) και παει λέγοντας, δεν υποστιρ΄ζουν και δεν θα υποστιρ΄ξουν ποτέ... Ναι καλή η εμπειρία αλλά ως εκεί. Ωράιο όταν το δοκίμασα, όχι μονο σε παιχνίδια αλλά σε BLENDER και Unity 3D αλλά αυτό θα μείνει πάντα. Μια εμπειρία.

Την επομενη φορα πριν πεις τετοιου ειδους ασυναρτησιες κοιτα να σεβαστείς τον άλλον, να χαμηλώσεις τους τόνους, και μετα να κάνεις ποστ το σχολιό σου.

Να πάρει, έγραφα απάντηση και κατα λάθος την έσβησα...

Με λίγα λόγια, μπορεί να μην υπάρχει quake και overwatch αλλά και στο monitor δεν μπορείς να παίξεις onward και echo arena. Προσωπικά προτιμώ να κρατάω όπλο και να είμαι μέσα στο πεδίο της μάχης, παρά να κάθομαι στην καρέκλα με ποντίκι στο χέρι να να βαράω flat models με ύψος 15cm. 

Racing οι σοβαροί simracers παίζουν iracing και οι λοιποί βολεύονται με assetto, project cars 1/2 κλπ. Πολλοί σοβαροί παρατούν τις τριπλές οθόνες για το immersion του vr. 

Μπάσκετ-ποδόσφαιρο δεν παίζει αλλά μποξ, ping pong, μπιλιάρδο μακράν καλύτερο. Και μπορείς να παίξεις με τους φίλους σου ο καθένας από το σπίτι του. 

Έχω και άλλα παραδείγματα, για όλα τα είδη παιχνιδιών. Αλλά δεν σημαίνει πως όολα πρέπει να γίνουν VR, Ούτε όλα πρέπει να παίζονται σε οθόνη. Όπως δεν σημαίνει ότι απο την στιγμή που βγήκαν τα ηλεκτρονικά παιχνίδια δεν ε΄χουν θέση σε μια παρέα τα επιτραπέζια κλπ. Κάθε περίπτωση έχει τα υπέρ και τα κατά. Προσωπικά  θεωρώ πως το pc master race θα καταλήξει στο vr στο τέλος. 

ΥΓ. Το quest είναι αυτόνομο και δεν χρειάζεται υπολογιστή. Θα έχει εξαιρετικό πάντρεμα hardware/software μια και η oculus έχει μαζέψει τους καλύτερους μηχανικούς hardware/software.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...