Προς το περιεχόμενο

Στρατος και ταμειο ανεργιας


panosmania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εργαζομαι τα τελευταια περιπου 3,5 χρονια με πληροι ενσημα 25 ανα μηνα απλα λογω στρατιωτικης θητειας θα παραιτηθω θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει κανεις τι γινεται με το που τελειωσω το 9 μηνο του στρατου αν βρω ν δουλεψω καπου για λιγο να κολλησω καποια ενσημα θα μπορεσω να βγω ταμειο ανεργιας ??? θα ισχυουν τα παλιοτερα ενσημα ?? θα συμψηφιστουν?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να παραιτηθεις;

Αναλογα ποσα ενσημα εχεις μεχρι τωρα, ποιους μηνες θα εισαι στον στρατο, αν θα παρεις πρωτη φορα ταμειο ανεργιας. και ποτε θα θες βα βγεις ταμειο ανεργιας.

Αν θελεις γραψε λιγα παραπανω πραγματα αν θελεις να βγει καποια ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταμείο ανεργίας δεν έχω ξανά βγει .θα ήθελα να βγω μετά τον στρατό .και όσο αναφορά γιατί να γίνει παραίτηση είναι γιατί δεν Μ έχει γίνει κάποια πρόταση για εικονική απόλυση οπότε μένω με ότι παραιτουμαθ μπαίνω στρατό Νοεμβρίο για 9 μήνες και μετά με το που άμα μπορέσει να Μ κολλήσει κάποιος κάποια ένσημα θα μπορέσουν να μετρήσουν και τα υπόλοιπα ώστε να μπω ταμείο ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, σε εχει ερθει χαρτι; ποτε παρουσιαζεσαι;

Δευτερον, ξανα ρωταω, γιατι να παιρετηθεις; δεν την θελεις αλλο αυτη την δουλεια; και αντε δεν την θελεις, την αποζημιωση δεν την θελεις; και αντε δεν την θες την αποζημιωση, τις μερες αδειας και επιδομα αδειας (και νομιζω μερος απο τα δωρα) για τον καιρο που θα εισαι φανταρος δεν τα θελεις;

Τριτον, εστω οτι οντως παραιτηθεις την μερα πριν παρουσιαστεις, απο θεμα ενσημων (λογικα) θα εισαι οκ οταν τελειωσεις με το φανταρικο, το μονο προβλημα θα ειναι οτι δεν θα εχεις προσφατη απολυση ή ληξη συμβασης, αρα θες καποιον να σε προσλαβει και να σε απολυσει (δεν ξερω αν υπαρχει περιορισμος, παλια σε προσλαμβανε για μια δυο μερες και μετα σε απελυε, πλεον δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τον στρατό θέλω να κάνω κάτι τελείως διαφορετικό σε δουλειά οπότε δεν θα είμαι στον ίδιο εργοδότη απλά μέχρι να βρω κάτι θα ήθελα να έχω ταμείο ανεργίας για αυτό και τ σκέφτομαι και ρωτάω για το αν θα ισχύουν τα ενσημα τόσων συνεχόμενων χρόνων . Τώρα όσο αναφορά τα επιδόματα εφόσον τα δικαιούμαι κ μπορώ να τα πάρω φυσικά και τα θέλω χρήματα είναι απλά εσύ γιατί Μ λες να Μν παραιτηθώ υπάρχει κάποιο παραθυράκι ;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να σε απολυσει* εφοσον εχει ερθει το χαρτι, δεν φευγεις επειδη ετσι γουσταρεις, φευγεις επειδη πας να προασπισεις την πατριδα, για την ακριβεια δεν μπορει να σε απολυσει για εναν χρονο μετα το τελος της θητειας σου, εφοσον αποφασισεις να επιστρεψεις στην εργασια σου μετα το τελος της θητειας σου.

Τα παραπανω εφοσον εχεις συμβαση αοριστου χρονου, στις ορισμενου χρονου συμβασεις τα πραγματα αλλαζουν, παλι δεν μπορει να σε απολυσει πριν ληξει η συμβαση αλλα δεν ειναι αναγκασμενος να στην ανανεωσει την συμβαση, φυσικα εννοειται οτι θα παρεις ολα τα νομιμα (αδειες, επιδοματα κλπ) για οσο καιρο θα διαρκει η συμβαση ακομα και αν εισαι στρατευμενος. Επισης αν (λεμε τωρα) εισαι σε καποιον κλαδο που ισχυουν ακομα (ή επανηλθαν) οι τριετιες, ο χρονος που εισαι στο στρατο προσμετραται για τις τριετιες.

Πες με, σου ηρθε το χαρτι απο την αστυνομια ή οχι ακομα;

*μπορει να σε απολυσει ΑΛΛΑ περα απο την κανονικη αποζημιωση που δικαιουσαι θα πρεπει να σου δωσει αλλα 6 μηνιατικα ως αποζημιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρτί δεν Μ έχει έρθει ακομα έκοψα εγώ τν αναβολή γιατί στα κοντά έληγε η αναβολή μου . Απλά ουσιαστικά επειδή δούλευω που δουλεύω τόσα χρόνια επειδή μετά θέλω να κάνω κάτι διαφορετικό μέχρι να σταθώ στα πόδια μου και να δω τι θα κάνω θα ήθελα ν είμαι ταμείο για αυτό κ αν χρειαστεί ίσως κολλήσω κάποια ένσημα ώστε να μπω ταμείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΝ πεις στο αφεντικο οτι θα μπεις φανταρος ΠΡΙΝ σου ερθει το χαρτι. Αφου παραλαβεις απο την αστυνομια το χαρτι τοτε ΑΝ θελεις μπορεις να πεις στο αφεντικο. Τον λογο για το παραπανω στον εξηγησα, αν σε απολυσει πριν ερθει το χαρτι σου δινει μονο την αποζημιωση που δικαιουσαι για τα 3,5 χρονια που δουλευεις ηδη (δυο μισθοι αν θυμαμαι καλα) αλλα αν σε απολυσει αφου παρεις το χαρτι τοτε θα πρεπει να πληρωσει αλλους 6 μηνες (το συνολο 8 ) αποζημιωση.

Τωρα οσον αφορα το να μπεις ταμειο ανεργιας με το που βγεις απο τον στρατο, κοιτα το προβλημα που πιθανως να υπαρξει ειναι με τα "80 ενσημα σε κάθε έτος κατά τα δύο προηγούμενα έτη, πριν από τη λήξη ή τη λύση της εργασιακής σχέσης" που χρειαζεται επειδη θα επιδοτηθεις πρωτη φορα και αυτο γιατι εσυ (αν μετραω σωστα) θα εχεις 75. Αν εχω υπολογισει σωστα τοτε θα χρειαστει να δουλεψεις για αλλους 5 μηνες και κατι (με πληρη ενσημα) για να ξανα εχεις δικαιωμα για ταμειο ανεργιας.

Δεν ξερω θα λειτουργησει αυτο που θα πω αλλα, ισως, αν μπορεις (πριν μπεις στον στρατο) να βαλεις καποιον να σε προσλαβει για 5-10 μερες (στην αναγκη του πληρωνεις εσυ τα ενσημα και τις εργοδοτικες εισφορες) ετσι ωστε οταν τελειωσει η θητεια σου να εχεις τα 80 ενσημα που χρειαζεται. Ξαναλεω δεν ξερω αν μπορει να λειτουργησει αυτο.

ΥΓ. Ολο αυτο γινεται επειδη δεν εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας, αν ειχες ξαναπαρει θα ειχες μονο το προβλημα της παραιτησης (το οποιο λυνεται σχετικα ευκολα), αν και θα ησουν στο οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν τον απολύσει αφού του έρθει το χαρτί η απόλυση είναι άκυρη, δε μετράει (εφόσον δουλεύει κάπου 6μηνο τουλάχιστον που στην περίπτωση του ts ισχύει), αφού απολυθεί από το στρατό έχει ένα μικρό διάστημα (15 μέρες αν θυμάμαι καλά) να ενημερώσει ότι θέλει να επιστρέψει στην εργασία του και από κει και πέρα είναι υποχρεωμένος ο άλλος αν δε θέλει να του δώσει επιπλέον αποζημίωση 6 μήνων πέρα από αυτή που δικαιούται με βάση το χρόνο εργασίας (στον οποίο συνυπολογίζεται και η θητεία) να τον κρατήσει άλλον ένα χρόνο, μετά το χρόνο δεν ισχύει το έξτρα

 

 

τώρα αφού λέει ο τύπος ότι θέλει να κάνει κάτι άλλο μόνο σαν backup plan θα μπορούσε να κρατήσει την τωρινή του δουλειά, αν δηλαδή δεν βρει τίποτα αφού απολυθεί από το στρατό να ξέρει ότι έχει τουλάχιστον την παλιά του δουλειά 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, logistoulis είπε

αν τον απολύσει αφού του έρθει το χαρτί η απόλυση είναι άκυρη, δε μετράει (εφόσον δουλεύει κάπου 6μηνο τουλάχιστον που στην περίπτωση του ts ισχύει), αφού απολυθεί από το στρατό έχει ένα μικρό διάστημα (15 μέρες αν θυμάμαι καλά) να ενημερώσει ότι θέλει να επιστρέψει στην εργασία του και από κει και πέρα είναι υποχρεωμένος ο άλλος αν δε θέλει να του δώσει επιπλέον αποζημίωση 6 μήνων πέρα από αυτή που δικαιούται με βάση το χρόνο εργασίας (στον οποίο συνυπολογίζεται και η θητεία) να τον κρατήσει άλλον ένα χρόνο, μετά το χρόνο δεν ισχύει το έξτρα

τώρα αφού λέει ο τύπος ότι θέλει να κάνει κάτι άλλο μόνο σαν backup plan θα μπορούσε να κρατήσει την τωρινή του δουλειά, αν δηλαδή δεν βρει τίποτα αφού απολυθεί από το στρατό να ξέρει ότι έχει τουλάχιστον την παλιά του δουλειά 

Οκ μπορει να καταλαβα αυτη την λεπτομερια λαθος και να εχει δικιο ο logistoulis και να παιρνεις την αποζημιωση αφου τελειωσεις τον στρατο.
Νομιζω οτι εχεις εναν μηνα περιθωριο να ειδοποιησεις αν θα επιστρεψεις στην δουλεια ή οχι, και μετα απο αυτο 15 μερες για να επιστρεψεις, αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος.

logistoulis μπορεις να επιβεβαιωσεις αν αυτα που εγραψα για το ταμιο ανεργιας, στην περιπτωση του νηματοθετη, ισχυουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τώρα αυτό καλό θα ήταν να ρωτήσει οαεδ για σιγουριά, αλλά υποθέτω ότι θα ίσχυουν οι συνηθισμένες προϋποθέσεις να μπει στο ταμείο και ο στρατός μες στη μέση αν μιλάμε για 9μηνο ειδικά δυσκολεύει τη φάση, δε νομίζω ότι μπορείς να παρουσιάσεις ένσημα από το στρατό

 

οι προϋποθέσεις για πρώτη φορά επιδότηση είναι οι παρακάτω (από το site του οαεδ http://prev.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=216&Itemid=360&lang=el

Αναφορά σε κείμενο

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες. 

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.

η πρώτη περίπτωση με τα 125 το τελευταίο 14μηνο δεν παίζει

 

edit και η 2η περίπτωση δύσκολο τώρα που το σκέφτομαι μιλάει για τα 2 τελευταία χρόνια εξαιρώντας τους 2 τελευταίους μήνες.. 

ειλικρινά δεν ξέρω τι παίζει με τη στράτευση ενδιάμεσα, ας πάει να ρωτήσει για σιγουριά

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 200 για τα τελευταια 2 χρονια θα τα εχει (οι δυο τελευταιοι μηνες που δεν μετρανε δεν εχει ενσημα ετσι και αλλιως), 375 ενσημα θα εχει στην τελευταια 2ετια μολις βγει απο τον στρατο θα εχει ο νηματοθετης. Εγω σκεφτομαι τα 80 στο τελευταιο ετος οτι δεν μαζευονται, για αυτο ρωτησα κατα ποσο ειναι δυνατον να βρει μια δευτερη δουλεια για καμια 10ρια ενσημα ΠΡΙΝ μπει φανταρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

αν μπαίνει τώρα θα βγει το '19, το '19 με 10 ένσημα κάνει δουλειά; 

Τους τελευταιους 12 και 24 μηνες δεν κοιτανε; Με το οικονομικο ετος το πανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...