Προς το περιεχόμενο

Στρατος και ταμειο ανεργιας


panosmania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας .

Ρώτησα λογιστή ο οποίος και είπε πως άμα κάνω παραίτηση μετά οριακά θα πρέπει να κολλησω 2-3 ενσημα ώστε να γίνει απόλυση και να κάνω τα χαρτιά μου για να ταμείο ανεργίας και με το που μπει ο πρώτος μήνας να το σταματήσω λόγω στρατού και να συνεχίσω μετέπειτα τον στρατό πάλι, σε περίπτωση που γίνει παραίτηση Μ είπε είναι αβέβαιο για τ άμα θα μπορώ να μπω ταμείο μετά δεν ήταν σίγουρος . Βέβαια σκέφτηκα για να Μν μπω σε όλη αυτή τν διαδικασία να πάω ευθέως και να ρίξω τα μούτρα μου σχετικά με το αν θα μπορούσε να γίνει εικονική απόλυση από μεριά τους ( σε παλιότερες περιπτώσεις το ζητούσαν οι ίδιοι τους από τους εργαζόμενους για να πάρουν επιστροφή φόρου ) ίσως βέβαια να τ ζητήσουν και από εμένα, βέβαια αυτό θα τ γνωρίζω σε μια βδομάδα π θα σταματήσω ( τελευταία στιγμή θα το πουν) (οι ίδιοι τους το έχουν σίγουρο πως μετα θα ξανά γυρίσω ) 

Επεξ/σία από panosmania
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παραιτηθεις! Πάρε το χαρτί κατάταξης, πήγαινε στον στρατό και αποφασίζεις μετά τι θες να κάνεις.

Μην παραιτηθείς! 

Ο νομοθέτης είναι ξεκάθαρος, δεν έχει δικαίωμα να σε απολύσει και έχεις ένα μήνα μετά το τέλος της θητείας να αποφασίσεις τι θες να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ψιτ είπε

Μην παραιτηθεις! Πάρε το χαρτί κατάταξης, πήγαινε στον στρατό και αποφασίζεις μετά τι θες να κάνεις.

Μην παραιτηθείς! 

Ο νομοθέτης είναι ξεκάθαρος, δεν έχει δικαίωμα να σε απολύσει και έχεις ένα μήνα μετά το τέλος της θητείας να αποφασίσεις τι θες να κάνεις. 

Αυτο ακριβως.

Δεν ξερεις πως θα εισαι μολις βγεις απο τον στρατο (κυριως οικονομικα), γιατι να εχεις χασει την δουλεια που ηδη εχεις; 

Εγω θα σε προτεινα να μην φυγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω... το ταμείο ανεργίας προϋποθέτει οτι θα εχεις σε ισχύ κάρτα ανεργίας και θα πρέπει να την ανανεώνεις καθε μηνα σε γραφειο το οαεδ. Και δεν μπορείς να το κάνεις αυτο οσο εισαι φαντάρος.

Δεν μπορείς να είσαι φαντάρος και άνεργος μαζί.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sstratos είπε

δεν νομίζω... το ταμείο ανεργίας προϋποθέτει οτι θα εχεις σε ισχύ κάρτα ανεργίας και θα πρέπει να την ανανεώνεις καθε μηνα σε γραφειο το οαεδ. Και δεν μπορείς να το κάνεις αυτο οσο εισαι φαντάρος.

Δεν μπορείς να είσαι φαντάρος και άνεργος μαζί.... 

αυτο που εγραψα πιο πανω ειναι να μπω ταμειο για ενα μηνα και να κανω αναστολη του ταμειου λογω στρατου και μετα το στρατο θα συνεχιστει ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, panosmania είπε

σε περιπτωση που μπω τωρα ταμειο για ενα μηνα κσι λογω στρατου κοψω το ταμειο μετα συνεχιζεται κανονικα να τ παιρνω σωστα?

 

34 λεπτά πριν, sstratos είπε

δεν νομίζω... το ταμείο ανεργίας προϋποθέτει οτι θα εχεις σε ισχύ κάρτα ανεργίας και θα πρέπει να την ανανεώνεις καθε μηνα σε γραφειο το οαεδ. Και δεν μπορείς να το κάνεις αυτο οσο εισαι φαντάρος.

Δεν μπορείς να είσαι φαντάρος και άνεργος μαζί.... 

 

23 λεπτά πριν, panosmania είπε

αυτο που εγραψα πιο πανω ειναι να μπω ταμειο για ενα μηνα και να κανω αναστολη του ταμειου λογω στρατου και μετα το στρατο θα συνεχιστει ??

Ιδεα δεν εχω αν μπορει να "παγωσει" ηδιοτητα του ανεργου καθως και η επιδοτηση (το επιδομα ανεργιας), υποθετω οτι δεν γινεται αλλα αυτο ειναι μια αυθαιρετη δικια μου υποθεση, πηγαινε σε ενα ΚΠΑ2 να ρωτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα αυτο το αρθο στο οποιο απο οτι καταλαβαινω ισχυει η ααναστολη ταμειου λογω στρατιωτικης θητειας αλλα κ η συνεχιση του μετεπειτα

https://www.kepea.gr/aarticle.php?id=1513

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
Στις 30/9/2018 στις 4:33 ΜΜ, panosmania είπε

βρηκα αυτο το αρθο στο οποιο απο οτι καταλαβαινω ισχυει η ααναστολη ταμειου λογω στρατιωτικης θητειας αλλα κ η συνεχιση του μετεπειτα

https://www.kepea.gr/aarticle.php?id=1513

Τελικα τι εκανες με αυτο το θεμα φιλε μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα σε ολους!

Ειχα κανει αιτηση για μακροχρονια ανεργος τον σεπτεμβρη πριν μπω στρατο (1-2 βδομαδες πριν παρουσιαστω) ωστε να παιρνω το επιδομα ανεργιας οσο ειμαι μεσα. Τελικα δεχτηκαν την αιτηση και η πρωτη μου πληρωμη εγινε τον Οκτωβρη/Νοεμβρη. Απο τοτε πληρωνομαι κανονικα καθε μηνα. Χτες με ειδοποιησαν οτι υπαρχει θεση για δουλεια πανω στο πτυχιο μου, στην οποια προφανως δεν μπορω να παω τωρα. Αν μαθουν οτι ειμαι στρατο υπαρχει περιπτωση να μου ζητησουν πισω ολα τα επιδοματα που εχω λαβει απο τον Οκτωβρη μεχρι και σημερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
39 λεπτά πριν, iSeptic είπε

Καλησπερα σε ολους!

Ειχα κανει αιτηση για μακροχρονια ανεργος τον σεπτεμβρη πριν μπω στρατο (1-2 βδομαδες πριν παρουσιαστω) ωστε να παιρνω το επιδομα ανεργιας οσο ειμαι μεσα. Τελικα δεχτηκαν την αιτηση και η πρωτη μου πληρωμη εγινε τον Οκτωβρη/Νοεμβρη. Απο τοτε πληρωνομαι κανονικα καθε μηνα. Χτες με ειδοποιησαν οτι υπαρχει θεση για δουλεια πανω στο πτυχιο μου, στην οποια προφανως δεν μπορω να παω τωρα. Αν μαθουν οτι ειμαι στρατο υπαρχει περιπτωση να μου ζητησουν πισω ολα τα επιδοματα που εχω λαβει απο τον Οκτωβρη μεχρι και σημερα; 

Ναι, αν μάθουν ότι είσαι φαντάρος θα στα ζητήσουν γιατί στην ουσία εργάζεσαι για τι στρατό (εξου και ο μισθός που δίνουν - βασικά αυτά που δίνουν όταν αφαιρέσουν έξοδα διαμονής και σίτισης -)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ξεκαθαρα απατη αυτο που κανεις και περαν οτι θα πρεπει να επιστρεψεις τα χρηματα μπορει να υπαρξουν και αλλες κυρωσεις.Έχεις κανει υπευθυνη δηλωση στην οποια δηλώνεις: 

3.    Υπεύθυνη Δήλωση του δικαιούχου με την οποία βεβαιώνεται :
α) ότι ο αιτών δεν συμμετέχει σε επιδοτούμενο πρόγραμμα επαγγελματικής κατάρτισης, δεόντως επικυρωμένο, 
β) ότι δεν λαμβάνει επίδομα από άλλη Υπηρεσία του ΟΑΕΔ και
γ)
ότι αναλαμβάνει την ευθύνη να γνωστοποιήσει οποιαδήποτε μεταβολή που επήλθε στα στοιχεία που δήλωσε υπευθύνως.

Οι κυρώσεις αναγραφονται στο κατω μερος της υπευθυνης δηλωσης που εχεις κανει

«Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος αυτών των πράξεων σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτόν του ή σε άλλον περιουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι 10 ετών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Στις 30/9/2018 στις 4:33 ΜΜ, panosmania είπε

βρηκα αυτο το αρθο στο οποιο απο οτι καταλαβαινω ισχυει η ααναστολη ταμειου λογω στρατιωτικης θητειας αλλα κ η συνεχιση του μετεπειτα

https://www.kepea.gr/aarticle.php?id=1513

Πώς το συνέχισες είμαι; Έχω την ίδια απορία για στράτευση και αναστολή ταμείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 9/2/2022 στις 4:30 ΜΜ, iSeptic είπε

Καλησπερα σε ολους!

Ειχα κανει αιτηση για μακροχρονια ανεργος τον σεπτεμβρη πριν μπω στρατο (1-2 βδομαδες πριν παρουσιαστω) ωστε να παιρνω το επιδομα ανεργιας οσο ειμαι μεσα. Τελικα δεχτηκαν την αιτηση και η πρωτη μου πληρωμη εγινε τον Οκτωβρη/Νοεμβρη. Απο τοτε πληρωνομαι κανονικα καθε μηνα. Χτες με ειδοποιησαν οτι υπαρχει

Στις 9/2/2022 στις 6:20 ΜΜ, visualizer είπε

Ειναι ξεκαθαρα απατη αυτο που κανεις και περαν οτι θα πρεπει να επιστρεψεις τα χρηματα μπορει να υπαρξουν και αλλες κυρωσεις.Έχεις κανει υπευθυνη δηλωση στην οποια δηλώνεις: 

3.    Υπεύθυνη Δήλωση του δικαιούχου με την οποία βεβαιώνεται :
α) ότι ο αιτών δεν συμμετέχει σε επιδοτούμενο πρόγραμμα επαγγελματικής κατάρτισης, δεόντως επικυρωμένο, 
β) ότι δεν λαμβάνει επίδομα από άλλη Υπηρεσία του ΟΑΕΔ και
γ)
ότι αναλαμβάνει την ευθύνη να γνωστοποιήσει οποιαδήποτε μεταβολή που επήλθε στα στοιχεία που δήλωσε υπευθύνως.

Οι κυρώσεις αναγραφονται στο κατω μερος της υπευθυνης δηλωσης που εχεις κανει

«Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος αυτών των πράξεων σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτόν του ή σε άλλον περιουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι 10 ετών.

θεση για δουλεια πανω στο πτυχιο μου, στην οποια προφανως δεν μπορω να παω τωρα. Αν μαθουν οτι ειμαι στρατο υπαρχει περιπτωση να μου ζητησουν πισω ολα τα επιδοματα που εχω λαβει απο τον Οκτωβρη μεχρι και σημερα; 

Καλησπέρα φίλε τελικά τι έκανες με αυτό το θέμα; Το διέκοψες η το συνεχίσεις και ο ΟΑΕΔ δεν έμαθε τίποτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...