Προς το περιεχόμενο

Γαλλικός καφές και καφετιέρα


james9tito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thant είπε

1. Γιατί κατά το καθάρισμα της καφετιέρας πρέπει να βάζεις φίλτρο; 

Ο μονος λογος για να δεις τα υπολοιματα αλατων κανενας αλλος .

9 ώρες πριν, thant είπε

2. Γιατί πρέπει να κάνεις καφε και να τον πετάξεις; Αν το νερό που βγαινει δεν έχει καθαρίσει ακόμα τότε δεν υπάρχει λόγος να βάλουμε καφέ στο φίλτρο.

Για να "παρει" την μυρωδια του ξυνου/ξυδιου κλπ καθαριστικου

 

Γαματος φιλτρου ειναι ο carte noire , αν θες γευσεις ( βανιλια , φουντουκι κλπ παρε σιροπι )

z2UO5e6.jpg

Επεξ/σία από villasg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, thant είπε

Λύσε μου δυο απορίες...

1. Γιατί κατά το καθάρισμα της καφετιέρας πρέπει να βάζεις φίλτρο; 

2. Γιατί πρέπει να κάνεις καφε και να τον πετάξεις; Αν το νερό που βγαινει δεν έχει καθαρίσει ακόμα τότε δεν υπάρχει λόγος να βάλουμε καφέ στο φίλτρο.

Mε πρόλαβε ο villasg, και για τα δύο ερωτήματα ο λόγος είναι ότι τα σπιτικά ματζούνια με ξύδι μυρίζουν αρκετά, οπότε μειώνεις την πιθανότητα να μεταφερθεί η μυρωδιά.

Υπάρχει ακόμα ο carte noir; Aγαπημένος καφές φίλτρου τα παλιά τα χρόνια.

Επεξ/σία από Speculoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Υπάρχει ακόμα ο carte noir;

https://www.ab.gr/Proino-snacking-and-rofimata/Kafes/Filtroy/KAFES-FILTROY-250-GR/p/7084269

Μετα την εξαγορα απο την Jacobs Douwe Egberts "θαφτηκε"

Qvkrr8E.png

Επεξ/σία από villasg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όταν είχα πάει να καθαρίσω την καφετιέρα μου με ξύδι, απλά δεν γινόταν.Το ξύδι παρότι ζεσταινόταν δεν μπορούσε με τίποτα να περάσει μέσα από τα σωληνάκια(μάλλον λόγω ιξώδους) και να πάει πάνω για πέσει μετά στο φίλτρο και απλά στεκόταν στο δοχείο του νερού.

Ακόμα και όταν έριξα νερό μέσα για να αραιώσει, δεν άλλαξε κάτι. Είδα και έπαθα για να το καθαρίσω.

Με ξινό που πήρα από ΣΜ όμως δούλεψε οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, villasg είπε

Ο μονος λογος για να δεις τα υπολοιματα αλατων κανενας αλλος .

Για να "παρει" την μυρωδια του ξυνου/ξυδιου κλπ καθαριστικου

Εγω τα αφήνω να μαζευτούν μεσα στην κανάτα. 

Να την πάρει απο που; Αφου η μυρωδιά βρίσκεται μεσα στην καφετιέρα, πριν τον καφέ. Εκτος κι αν εννοείτε οτι βάζετε τον καφέ στο ρεζερβουάρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Σκλαβενίτης , έχει καφέ σε κόκκους. Διαλέγεις ποικιλία και διαλέγεις και αρωματικούς κόκκους, αν θες να προσθέσεις άρωμα και μετά στα αλέθει επί τόπου. Το ίδιο κάνουν και καφεκοπτεία.

Είναι καλύτερος ο καφές αυτός , από τον άλλο που είναι αλεσμένος μήνες. 

Προσωπικά αρώματα σε μεγάλη ποσότητα με ενοχλούν . Το πολύ 50gr αρωματικοί κόκκοι , σε μισό κιλό κανονικό καφέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον καφέ φίλτρου πόσο ρόλο παίζει η καφετιέρα; υπάρχει ένα μεγάλο εύρος τιμών.. Θα δεις διαφορά σε μια καφετιέρα των 30-50-100 ευρώ με τον ίδιο καφέ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα κανενα .
Ολες βραζουν το νερο το εξατμιζουν και το ριχνουν/οδηγουν  στο φιλτρο με τον καφε .
Την διαφορα στα χρηματα την κανουν τα extra ( ισοθερμικές κανατες , αυτοματισμοί να αναβει κλεινει μονη της , χωρητικότητα κλπ κλπ )
Να σκευτεις στην δουλεια που κανω μονο μια κουπα με βολευει η "Γαλλική Πρέσα" (Έμβολο) που κανω την  "εκχυληση" οπως την θελω εγω  (ΟΔΗΓΙΕΣ )

 

BSqfFZQ.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελάχιστες καφετιέρες φίλτρου υπάρχουν πια στην αγορά. Όσες δεν έχουν κανάτα-θερμός αλλά γυάλινη και μάτι για ζέσταμα απορρίπτονται.
Πήρα μια Russell Hobbs και καθάρισα.

https://www.skroutz.gr/s/15039724/Russell-Hobbs-24020-56-Adventure-Thermal-Carafe.html

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, villasg said:

Για μενα κανενα .
Ολες βραζουν το νερο το εξατμιζουν και το ριχνουν/οδηγουν  στο φιλτρο με τον καφε .
Την διαφορα στα χρηματα την κανουν τα extra ( ισοθερμικές κανατες , αυτοματισμοί να αναβει κλεινει μονη της , χωρητικότητα κλπ κλπ )
Να σκευτεις στην δουλεια που κανω μονο μια κουπα με βολευει η "Γαλλική Πρέσα" (Έμβολο) που κανω την  "εκχυληση" οπως την θελω εγω  (ΟΔΗΓΙΕΣ )

BSqfFZQ.jpg

με βραστηρα νερου μηπως θα ειναι υπερβολη πιστευεις για καθημερινη χρηση?

μετα που τον συντηρεις μεχρι να καταναλωθει?σε ποτηρι-θερμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Ελάχιστες καφετιέρες φίλτρου υπάρχουν πια στην αγορά. Όσες δεν έχουν κανάτα-θερμός αλλά γυάλινη και μάτι για ζέσταμα απορρίπτονται.
Πήρα μια Russell Hobbs και καθάρισα.

https://www.skroutz.gr/s/15039724/Russell-Hobbs-24020-56-Adventure-Thermal-Carafe.html

Είχα 1 της Izzy με "μάτι" αλλά με γυάλινη κανάτα,κάπου στα 20-25€.Αυτή που έχεις φαίνεται καλή.Εχεις κάποια άλλη καλή υπόψιν;

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2018 στις 11:04 ΠΜ, villasg είπε

.... αν θες γευσεις ( βανιλια , φουντουκι κλπ παρε σιροπι )

Έχεις να προτείνεις κάποια μάρκα και πού βρίσκουμε τέτοια σιρόπια ;;;

Τώρα τελευταία πέρνουμε αρωματικούς από τα coffee island αλλά πάει λίγο ακριβά τα μαλλί και σκέφτηκα να δοκιμάσω αυτό που προτείνεις.

22 ώρες πριν, christos4 είπε

Στον καφέ φίλτρου πόσο ρόλο παίζει η καφετιέρα; υπάρχει ένα μεγάλο εύρος τιμών.. Θα δεις διαφορά σε μια καφετιέρα των 30-50-100 ευρώ με τον ίδιο καφέ; 

 

20 ώρες πριν, villasg είπε

Για μενα κανενα .
Ολες βραζουν το νερο το εξατμιζουν και το ριχνουν/οδηγουν  στο φιλτρο με τον καφε .
Την διαφορα στα χρηματα την κανουν τα extra ( ισοθερμικές κανατες , αυτοματισμοί να αναβει κλεινει μονη της , χωρητικότητα κλπ κλπ )
Να σκευτεις στην δουλεια που κανω μονο μια κουπα με βολευει η "Γαλλική Πρέσα" (Έμβολο) που κανω την  "εκχυληση" οπως την θελω εγω  (ΟΔΗΓΙΕΣ )

BSqfFZQ.jpg

Από μια άποψη ο @villasg έχει δίκιο αλλά έχωντας δοκιμάσει πολλές διαφορετικές μάρκες (καφετέριων) τα τελευταία χρόνια παίζει ρόλο και ο τρόπος παρασκευής του καφέ από την κάθε καφετέρια.
Π.Χ. έχω διαπιστώσει ότι οι περισσότερες που φτιάχνουν τον καφέ πολύ γρήγορα, δηλαδή ατμίζουν το νερό και το στέλνουν στο φίλτρο με μεγάλη ταχύτητα δεν φτιάχνουν τόσο καλό καφέ όσο αυτές που το κάνουν ποιό σιγά.

Όπως και στον χειροκίνητο παραπάνω, πρέπει να πατήσεις το έμβολο σιγά σιγά και σταδιακά και όχι με τη μία μέχρι κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, AntiCambeR said:

Είχα 1 της Izzy με "μάτι" αλλά με γυάλινη κανάτα,κάπου στα 20-25€.Αυτή που έχεις φαίνεται καλή. Έχεις κάποια άλλη καλή υπόψιν;

Δοκιμασμένη όχι. Μία φθηνότερη που είχα πάρει αλλά και το προηγούμενο μοντέλο τής Russell Hobbs, είχαν πρόβλημα και τις γύρισα πίσω.
Συγκεκριμένα, το προηγούμενο μοντέλο τής Russell Hobbs, αυτό με το κουμπί στο πλάι, έκλεινε πριν τελειώσει το νερό επειδή η θερμική ασφάλεια ήταν κοντά στο δοχείο νερού. Ήταν κατασκευαστικό πρόβλημα, το εντόπισα σε δύο κομμάτια και μου τα αντικατέστησαν με το νέο μοντέλο (με το κουμπί μπροστά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ καφετιέρα. Το θεωρώ έξτρα ταλαιπωρία συν το χώρο που πιάνει. Χρησιμοποιώ μια τέτοια κανάτα από ΙΚΕΑ, μια χαρά.

Αποτέλεσμα εικόνας για ikea filter coffee maker

21 ώρες πριν, villasg είπε

Για μενα κανενα .
Ολες βραζουν το νερο το εξατμιζουν και το ριχνουν/οδηγουν  στο φιλτρο με τον καφε .
Την διαφορα στα χρηματα την κανουν τα extra ( ισοθερμικές κανατες , αυτοματισμοί να αναβει κλεινει μονη της , χωρητικότητα κλπ κλπ )
Να σκευτεις στην δουλεια που κανω μονο μια κουπα με βολευει η "Γαλλική Πρέσα" (Έμβολο) που κανω την  "εκχυληση" οπως την θελω εγω  (ΟΔΗΓΙΕΣ )

BSqfFZQ.jpg

Παραείναι πολύπλοκες οι οδηγίες πάντως! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kostakiss είπε

με βραστηρα νερου μηπως θα ειναι υπερβολη πιστευεις για καθημερινη χρηση?

οχι

 

13 ώρες πριν, kostakiss είπε

μετα που τον συντηρεις μεχρι να καταναλωθει?σε ποτηρι-θερμο?

ναι

 

8 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Εχεις κάποια άλλη καλή υπόψιν;

Κοιτα και στο http://www.paletadeals.gr/category/55/

3 ώρες πριν, dpolal είπε

Έχεις να προτείνεις κάποια μάρκα και πού βρίσκουμε τέτοια σιρόπια ;;;

https://www.barista-lovers.gr/siropia
https://mrespresso.gr/eshop/rofimata/synodeftika/siropia

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...