Προς το περιεχόμενο

Dark Phoenix (2019)


Metaksas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν είναι οι ίδιοι που βάζουν 10άρια στις ταινίες της disney μου είναι αδιάφορες οι κριτικές. Αναμένουμε εντυπώσεις απ' όσους την παρακολουθήσουν αύριο. 

Σκέφτομαι να την δω σε απλή έκδοση γιατί το 3d με έχει κουράσει. Μου δίνεται  η εντύπωση ότι με το 3d βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Το μάτι εστιάζει σε λεπτομέρειες αλλά χάνει το ευρύ πλάνο, χάνεις την φωτογραφία και την σκηνογραφία της ταινίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Τοσο μαπα; Αν και οι κριτικοι πολλες φορες λενε π@π@ριες.. Το trailer φαινεται μαματο παντως.

Ναι και να φανταστείς ότι είναι η πρώτη ταινία που σκηνοθετεί ο Simon Kinberg 😱 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Τοσο μαπα; Αν και οι κριτικοι πολλες φορες λενε π@π@ριες.. Το trailer φαινεται μαματο παντως.

To franchise έχει χάσει πια τη λάμψη που είχε και παρά την αναλαμπή του Days of the future past δεν βρήκε ποτέ πατήματα ή κατεύθυνση. Μικρό καλάθι για το Dark Phoenix όπως και να χει.

Ορισμένες κριτικές πάντως στο RT είναι κυριολεκτικά για τομάτες. Αν δεν υπάρχει προσωπικό όφελος ή ατζέντα τότε είναι απλά κείμενα από ηλίθιους για ηλίθιους. Τελείως ενδεικτικά και τυχαία:

Rotten κριτική το "Dark Phoenix simply sits there, patiently killing... time, with the hope that spectacle and an ensemble cast is enough to carry the load of its dreadfully thin script" που θα μπορούσε να βρει εφαρμογή σε οποιαδήποτε superhero ταινία, μόνο που ο συγκεκριμένος έχει κάνει rotten κριτική σε ό,τι δεν είναι MCU

Άλλη rotten γράφει "These super heroic and super histrionic spectacles are multiplying so rapidly that they are recycling their own tropes at such a rate that it is almost impossible to be surprised anymore". Generic much; Nαι αλλά σωστό, θα μπορούσε να το πει κανείς για πάρα πολλές ταινίες του κορεσμένου είδους. Μόνο που ο ίδιος ενώ το παραπάνω το χρησιμοποιεί για να κατακεραυνώσει διάφορες ταινίες, για το Infinity War λέει ότι πρόκειται για singular experience και unprecedented Hollywood spectacle και το τελικιάζει λέγοντας πως το Captain Marvel "shares a deeper spiritual DNA with movies like Memento and Eternal Sunshine of the Spotless Mind"

Tην ίδια στιγμή έχεις ως fresh κριτική αυτό το πράμα: " refreshing superpower flick where the hero, villain and many supporting cast members are powerful females"

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

 Captain Marvel "shares a deeper spiritual DNA with movies like Memento and Eternal Sunshine of the Spotless Mind"

Καλά δεν ντρέπεται που βάζει το captain Marvel στην ίδια πρόταση με memento και Eternal Sunshine of the Spotless Mind???

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το ζήτημα είναι περισσότερο θέμα τι αρέσει στον καθένα (MCU vs Fox X-men).

Σε όσους αρέσουν οι ταινίες x-men λογικά θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τις προηγούμενες ταινίες.

R-rated, χωρίς χαζοαμερικάνικο χιουμοράκι, ενδιαφέροντες κακοί χαρακτήρες και όχι κλαψιάρηδες τύπου Thanos, χαρακτήρες που πεθαίνουν (εξαίρεση το days of future past), diversity αλλά χωρίς τις υπερβολές και το επιτηδευμένο/ψεύτικο ύφος του MCU.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλα, τα εχουμε ξαναπει αυτα, δεν ειναι να παιρνει κανεις σοβαρα αυτες τις κριτικες, ειναι τελειως προκατελειμενες και υπηρετουν προσωπικα συμφεροντα.

εδω βγηκε ο αλλος απο μεγαλο movie site,  και απεδωσε την αποτυχια της Αλιτα, στο οτι μονο οι ταινιες της Marvel φερνουν "πρωτοποριακες ιδεες στην επιστημονικη φαντασια".

μεχρι και τα Marvel fanboys στα σχολια τoν κοροιδευανε για την ηλιθια δηλωση του. τι ψαχνεις τωρα.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2019 στις 11:22 ΠΜ, GhostRiderLSOV είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Edit: Δεν άρεσε καθόλου στον Jeremy. "It's the worst X-Men movie".
Είχα καιρό νομίζω να τον δω να ρίχνει "Dogshit" score. :P
 

Mπορει να ειναι η χειροτερη αν κ δεν το ευχομαι, αλλα θα παω να τη δω σινεμα με την ελπιδα να μην απογοητευσει 🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την είδα χτες. Που να μην την έβλεπα. Χειρότερο μακράν από το Αποκαλυψ, (που λέει πολλά από μόνο του). Σώζεται απο την αβυσσο από την σκηνη στο τρένο και την γενικότερη εμφάνιση του Φασσμπεντερ. Η άλλη, καλυτερα να έμενε στο GOT. 

Κατά βάση η ταινία δεν έχει λόγο ύπαρξης. No wonder τα re-shoots της τελευταίας στιγμής. Ούτε μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν πριν. 4/10 από μένα. Προτιμώ την βερσιον του last stand ( αν και ξέρω πως δεν είναι η πίστη στο κομικ). Τουλάχιστον εκεί η Φαμκε είχε ερμηνεία!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, hexenlord είπε

την είδα χτες. Που να μην την έβλεπα. Χειρότερο μακράν από το Αποκαλυψ, (που λέει πολλά από μόνο του). Σώζεται απο την αβυσσο από την σκηνη στο τρένο και την γενικότερη εμφάνιση του Φασσμπεντερ. Η άλλη, καλυτερα να έμενε στο GOT. 

Κατά βάση η ταινία δεν έχει λόγο ύπαρξης. No wonder τα re-shoots της τελευταίας στιγμής. Ούτε μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν πριν. 4/10 από μένα. Προτιμώ την βερσιον του last stand ( αν και ξέρω πως δεν είναι η πίστη στο κομικ). Τουλάχιστον εκεί η Φαμκε είχε ερμηνεία!

Συγκρίνεις dark phoenix με apocalypse βλάσφημε;

Μόλις γύρισα από σινεμά.

10/10 το apocalypse 6/10 το phoenix.

Χειρότερο x-men ever το phoenix.

Νομίζω ότι αλλάξανε και το timeline πλέον.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τo Apocalypse ειναι αθλιο. και μονο που νομιζανε οτι ηταν καλη ιδεα να βαλουν την αλλη την κοτα να κυκλοφορει με το μπλε thong της στο Αουσβιτς, δειχνει ποσο ανεκδιηγητοι ηταν οι τυποι.

ah wait, αυτος που εγραψε το Apocalypse, δεν σκηνοθετησε και το Dark Phoenix; θα σκηνοθετησει και αλλες μετα απο αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, skiabox είπε

Συγκρίνεις dark phoenix με apocalypse βλάσφημε;

Μόλις γύρισα από σινεμά.

10/10 το apocalypse 6/10 το phoenix.

Χειρότερο x-men ever το phoenix.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Νομίζω ότι αλλάξανε και το timeline πλέον.

ειμαι,ναι, τρισκαταρατος και βλασφημος. ξέρεις γιατί την ρειβεν την λεγανε σε όλη την ταινία ρειβεν και όχι μιστικ? 

και τελοσπαντων, κάνε την υπέρβαση και δώσε 11/10 στο αποκαλυψ. Έλα πες, τρολλαρες λίγο, να ανέβουν τα ratings. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 στα 10 από μένα. Μεγάλη κατηφόρα η σειρά. 

Κρίμα γιατί το days of future past το βάζω άνετα σε κόντρα ακόμη και με τις δύο τελευταίες των avengers. (δεν υπερβάλω) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...