Προς το περιεχόμενο

Xampp σε mac. Δουλεύει σωστά?


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Είπα και εγώ να ξεκινήσω δειλά δειλά με mvc pattern και code igniter. αγόρασα και ένα course από udemy αλλά έχω κολλήσει σε 2 προβληματάκια και μάλλον ουτε ο καθηγητής μπορεί να βοηθήσει. Βέβαια δουλεύει και έτσι, απλα μου έγραψε και ο καθηγητής οτί του φαίνεται περίεργο και καλύτερα να δω τι φταίει.

α) Ενώ στα tutorial του έχει τα php άρχεια του στους φακέλους models,controllers με μικρά όλα τα γράμματα π.χ.  home.php, users.php κλπ, εγώ παίρνω 404. Όταν τα κάνω Home.php, Users.php  κλπ, δουλεύουν σωστά. Παρατήρησα οτι και σε πολλούς άλλους συμβαίνει αυτό.

β) Χρησιμοποιώ χρόνια το xampp σε win και βλέπω την σελίδα μου στο localhost,  τις βάσεις στο localohost/phpmyadmin κλπ. Πέρασα τώρα και το xampp στο mac μου που με βολεύει καλύτερα, και αντί για xampp μου έχει φτιάξει ένα lampp που το έχω κάνει mount, και με "localhost" στο url μου βγάζει αδυναμία σύνδεσης. Μόνο αν βάλω url την ip που μου έχει κάνει mount δουλεύει.

Και στα 2 προβλήματα έχω βρει το τρόπο (uppercase και ip αντι για localhost) και δουλεύουν. Απλά ρωτάω αν πρέπει να κάνω κάτι να τα διορθώσω, μήπως βγουν και άλλα προβλήματα στην συνέχεια, που δεν θα ξέρω να διορθώσω.

 

 

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, killer76 είπε

Καλησπέρα. Είπα και εγώ να ξεκινήσω δειλά δειλά με mvc pattern και code igniter. αγόρασα και ένα course από udemy αλλά έχω κολλήσει σε 2 προβληματάκια και μάλλον ουτε ο καθηγητής μπορεί να βοηθήσει. Βέβαια δουλεύει και έτσι, απλα μου έγραψε και ο καθηγητής οτί του φαίνεται περίεργο και καλύτερα να δω τι φταίει.

α) Ενώ στα tutorial του έχει τα php άρχεια του στους φακέλους models,controllers με μικρά όλα τα γράμματα π.χ.  home.php, users.php κλπ, εγώ παίρνω 404. Όταν τα κάνω Home.php, Users.php  κλπ, δουλεύουν σωστά. Παρατήρησα οτι και σε πολλούς άλλους συμβαίνει αυτό.

β) Χρησιμοποιώ χρόνια το xampp σε win και βλέπω την σελίδα μου στο localhost,  τις βάσεις στο localohost/phpmyadmin κλπ. Πέρασα τώρα και το xampp στο mac μου που με βολεύει καλύτερα, και αντί για xampp μου έχει φτιάξει ένα lampp που το έχω κάνει mount, και με "localhost" στο url μου βγάζει αδυναμία σύνδεσης. Μόνο αν βάλω url την ip που μου έχει κάνει mount δουλεύει.

Και στα 2 προβλήματα έχω βρει το τρόπο (uppercase και ip αντι για localhost) και δουλεύουν. Απλά ρωτάω αν πρέπει να κάνω κάτι να τα διορθώσω, μήπως βγουν και άλλα προβλήματα στην συνέχεια, που δεν θα ξέρω να διορθώσω.

 

 

Σε δοκιμή που είχα κάνει παλιά, τελικά με το mamp κατάφερα να βγάλω άκρη μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kormos είπε

Σε δοκιμή που είχα κάνει παλιά, τελικά με το mamp κατάφερα να βγάλω άκρη μόνο.

Αντίστοιχο του xampp για mac ειναι αυτο? Είναι με πληρωμή ε?

 

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, killer76 είπε

Αντίστοιχο του xampp για mac ειναι αυτο? Είναι με πληρωμή ε?

Κάνεις τη δουλειά σου κανονικά και με το mamp (εσυ κοιτάς το mamp pro λογικά)

https://www.mamp.info/en/comparison-matrix/?m=1532002811&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το MAMP και το XAMPP,  ερχόμενος από  WAMP σε Windows,  στο Mac μου έβγαλαν την ΠΑΝΑΓΙΑ!!!

Ειδικά με το MAMP με τα virtual hosts ήταν ΠΟΝΟΣ!

Anyway, έχω βρει το devilbox εδώ και λίγο καιρό και μέχρι στιγμής δουλεύει άψογα.
Το συγκεκριμένο σηκώνει docker containers για τα projects και δουλεύει απροβλημάτιστα.
Περισσότερα εδώ: http://devilbox.org/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θέλω να δω πως θα πάει με το xampp όσο δουλεύει, έστω και με ip αντι για localhost και αν έχω το παραμικρό πρόβλημα θα συνεχίσω με αυτά που προτείνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την IP που λες. Θα βρείς που είναι το hosts file του mac

ίσως είναι στο πρώτο google που έκανα https://www.tekrevue.com/tip/edit-hosts-file-mac-os-x/

και θα ορίσεις την ip  127.0.0.1 στο localhost ή ότι άλλο hostname που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...