Προς το περιεχόμενο

Μπερδεμα με χρηση paypal


panos_saxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα . Αρχικά να ζητήσω συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάπου αλλού το θέμα αυτό αλλά προσπάθησα να διαβάσω αρκετά ποστ σχετικά με το θέμα και χάθηκα.

Λοιπόν , έφτιαξα επιτέλους I bank στην Εθνική , μου έδωσαν και μια prepaid visa για ασφαλής αγορές λέει από το εξωτερικό και όχι μόνο . Πάω δειλά δειλά να κάνω μια αγορά από e bay λοιπόν για να πάψω να φορτώνομαι σε φίλους να το κάνουν αντί για μένα . Φτιάχνω λογαριασμό στο PayPal , καταχωρώ την prepaid κάρτα μου αλλά και την κανονική κάρτα που μου έδωσαν την χρεωστική αν λέγετε έτσι που είναι debit mastercard και είναι συνδεδεμένη με το λογαριασμό μου στη τράπεζα. Προσπαθώ λοιπόν να στείλω χρήματα στο Paypal μου μέσω του site της Εθνικής από την prepeaid . Αλλά δε μπορώ , δεν υπάρχει καν σαν επιλογή να πάρω χρήματα από την Prepaid και να τα στείλω στο paypal. Μόνο από τον κανονικό μου λογαριασμό δείχνει να μπορώ να στείλω χρήματα. 

Άρα η Prepaid χρησιμεύει μόνο στο να μπορώ να πληρώσω στο ebay πχ μέσω αυτής?Δηλαδή εκεί που λέει τρόπος πληρωμής , αντί να βάλω το Paypal να βάλω το πιστωτική κλπ κάρτα και να χρησιμοποιήσω την prepaid που θα έχω ήδη φορτίσει με τα αντίστοιχα χρήματα αντί για την κανονική που έχω όλα τα χρήματα μέσα ?

Και τέλος , επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά , ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για πληρωμή από άποψη ασφάλειας αλλά και χρεώσεων ? Δεν ξέρω ακόμα αν για να φορτίσω και αποφορτίσω την prepaid μου κρατάει προμήθεια η τράπεζα μου , η τι ισχύει αντίστοιχα με το paypal αν θέλω να μου στείλω εκεί χρήματα.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μη κούρασα και να έγινα κατανοητός .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, panos_saxo είπε

Καλησπέρα . Αρχικά να ζητήσω συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάπου αλλού το θέμα αυτό αλλά προσπάθησα να διαβάσω αρκετά ποστ σχετικά με το θέμα και χάθηκα.

Λοιπόν , έφτιαξα επιτέλους I bank στην Εθνική , μου έδωσαν και μια prepaid visa για ασφαλής αγορές λέει από το εξωτερικό και όχι μόνο . Πάω δειλά δειλά να κάνω μια αγορά από e bay λοιπόν για να πάψω να φορτώνομαι σε φίλους να το κάνουν αντί για μένα . Φτιάχνω λογαριασμό στο PayPal , καταχωρώ την prepaid κάρτα μου αλλά και την κανονική κάρτα που μου έδωσαν την χρεωστική αν λέγετε έτσι που είναι debit mastercard και είναι συνδεδεμένη με το λογαριασμό μου στη τράπεζα. Προσπαθώ λοιπόν να στείλω χρήματα στο Paypal μου μέσω του site της Εθνικής από την prepeaid . Αλλά δε μπορώ , δεν υπάρχει καν σαν επιλογή να πάρω χρήματα από την Prepaid και να τα στείλω στο paypal. Μόνο από τον κανονικό μου λογαριασμό δείχνει να μπορώ να στείλω χρήματα.  

Άρα η Prepaid χρησιμεύει μόνο στο να μπορώ να πληρώσω στο ebay πχ μέσω αυτής?Δηλαδή εκεί που λέει τρόπος πληρωμής , αντί να βάλω το Paypal να βάλω το πιστωτική κλπ κάρτα και να χρησιμοποιήσω την prepaid που θα έχω ήδη φορτίσει με τα αντίστοιχα χρήματα αντί για την κανονική που έχω όλα τα χρήματα μέσα ?

Και τέλος , επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά , ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για πληρωμή από άποψη ασφάλειας αλλά και χρεώσεων ? Δεν ξέρω ακόμα αν για να φορτίσω και αποφορτίσω την prepaid μου κρατάει προμήθεια η τράπεζα μου , η τι ισχύει αντίστοιχα με το paypal αν θέλω να μου στείλω εκεί χρήματα.

ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μη κούρασα και να έγινα κατανοητός .

 

Δεν στέλνεις χρήματα στο paypal. Όταν πατήσεις να πληρώσεις με paypal  σου βγάζει ένα παράθυρο να συνδεθείς σε αυτό για να γίνει η αγορά. Το paypal μετά θα τραβήξει απο την κάρτα σου και θα τα δώσει στο site.

Η prepaid είναι μια παπαριά για να σε σκίζουνε με προμήθειες. Προμήθεια για την έκδοση, προμήθεια για την φόρτιση, προμήθεια για την αποφόρτηση, προμήθεια για να πας τουαλέτα....

Ο ποιό ασφαλής τρόπος είναι το  paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε για να καταλάβω. Την prepaid οκ την αφήνω στην άκρη. Δε πρέπει να βάλω λεφτά στο λογαριασμό μου στο paypal ? Όταν μπαίνω μου δείχνει ότι έχω 0 χρήματα άρα κάπως πρέπει να δώσω εντολή αν μπορώ να το πω έτσι ώστε πρώτα τα λεφτά να πάνε από τον λογαριασμό μου στην Εθνική σε αυτόν  του paypal και μετά να χρεώσω το λογαριασμό του Paypal για οποιαδήποτε αγορά ? 

Δηλαδή , έστω ότι θέλω να παραγγείλω ένα προστατευτικό τζαμάκι για το κινητό που κάνει 5 ευρώ . Δε πρέπει να πάρω 5 ευρώ από την εθνική , να τα βάλω στο λογαριασμό μου του Paypal και μετά κατά την επιλογή πληρωμής από το E bay πχ να διαλέξω πληρωμή μέσω  paypal  ,και αφού έχω τα λεφτά μέσα να τα τραβήξει από κει?

Αλλιώς θα έπρεπε κατευθείαν να διαλέγω την 3η επιλογή που λέει credit card και τέτοια και τότε να δώσω και στο E bay (και κάθε αντίστοιχο ebay) τους αριθμούς της κάρτας μου κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζεις λεφτά στο paypal. Δηλώνεις μέσα στο interface του paypal την κάρτα σου (δεν είναι ανάγκη να είναι pre-paid, έστω μια κάρτα ανάληψης/χρεωστική από έναν λογαριασμό σου) πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά. Όταν πας να πληρώσεις κάτι και διαλέξεις να το πληρώσεις με paypal, σου βγάζει μια σελίδα που κάνεις login εντός του περιβάλλοντος του paypal, και στη συνέχεια πληρώνεις βλέποντας μέσα στο interface του paypal τα τελευταία 4 ψηφία της κάρτας που θα χρησιμοποιήσει. Το paypal χρησιμοποιεί αυτή την κάρτα εκείνη τη στιγμή.

Είναι σαν να πληρώνεις μέσω της κάρτας σου, αλλά ο πωλητής δεν την βλέπει καθόλου, βλέπει μονο το paypal σου. Επιπλέον, αν ο πωλητής είναι "πονηρούλης" το paypal αναλαμβάνει να μεσολαβήσει στο πρόβλημά σου, και αν έχεις όντως δίκιο να σε προστατεύσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχεις δηλώσει την κάρτα  θα τα τραβήξει αυτόματα με το που κάνεις αγορά

 

λογικά στην εγραφη σου τράβηξε δοκιμαστικά ενα μικρο πόσο και σου το επιστρέφει μετά απο μερικές μέρες ,έτσι είχε κάνει πριν πολλά χρόνια που το έκανα.

η prepaid σε σκίζει πραγματικά ... εγω έκανα νεο λογαριασμό στην ιδια τράπεζα(εθνικη) και έβγαλα κάρτα κανονική έτσι όταν θέλω να κάνω αγορές κανω την μεταφορά χωρίς καμία χρέωση και ολα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα. Άρα στην ουσία την κάρτα του λογαριασμού μου που έχω τα χρήματα μου χρησιμοποιώ , απλά παρεμβάλλεται το Paypal ως διαμεσολαβητής ας το πούμε έτσι για να κρατήσει τα χρήματα μου μέχρι να έρθει όντως το δέμα μου και μετά να τα δώσει στον πωλητή. Επειδή έχω μόνο έναν λογαριασμό ο οποίος είναι και της μισθοδοσίας μου βασικά , δεν υπάρχει πρόβλημα να τον χρησιμοποιώ στο paypal έτσι ? Η λέτε να ανοίξω και εγώ και 2ον λογαριασμό στην ίδια τράπεζα και να χρησιμοποιώ εκείνον μόνο αφού πρώτα μεταφέρω τα χρήματα που κοστίζει η κάθε αγορα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποιον που να είχε ποτέ σοβαρό πρόβλημα με το Paypal, παρά μόνο μικρά cases με κάποιες προβληματικές πωλήσεις που εν τέλει επιλύονται εις βάρος του πωλητή, με ευκολότερο ή λίγο δυσκολότερο τρόπο.. Από την άλλη όμως, αυτό που έχω επιλέξει εγώ είναι να έχω έναν 2ο λογαριασμό, που όμως δεν βάζω μόνο αυτά που θέλω να αγοράσω, αλλά βάζω πχ 500 ευρώ ή κάτι αντίστοιχο, και γενικά τον χρησιμοποιώ για αγορές μέσω paypal. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα, με τις αγορές μου και γενικότερα σε ψιλούδια παίρνω ίσως και 50-100 αγορές μέσα σε ένα χρόνο από το ebay, αλλά μπορεί κανείς να εγγυηθεί το 100% ασφάλειας? Δεν το πιστεύω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φυσικα και δε μπορεί κανείς να εγγυηθεί εννοειται .Άλλα είναι ένα καλό δείγμα νομίζω η εμπειρία χρόνων αυτών που αγοράζουν οπότε θα κάνω κι εγώ το ίδιο , όταν μπορέσω θα ανοίξω δευτερο λογαριασμό καθαρά για αγορές. 

 

ευχαριστώ πολύ για την βοηθεια παιδια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...