Προς το περιεχόμενο

Αιθέρια Ελαια για Aroma Diffuser


stathis97

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα,οπως λεω και στον τιιτλο εχει πεσει παραγγελια για Aroma Diffuser και τωρα ψαχνομαι και για λαδια,τοσο απο Ελλαδα οσο και απο κινα,εχετε να προτείνετε κάτι ποιοτικο που χρησιμοποιείτε;

Υ.Γ Μην είναι τιμές φαρμακείου.. ,εχω και κατι σουβλακια να πληρωσω στον ντελιβερα :D

8Wcprgx.png

 

Επεξ/σία από stathis97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, stathis97 είπε

Καλημερα,οπως λεω και στον τιιτλο εχει πεσει παραγγελια για Aroma Diffuser και τωρα ψαχνομαι και για λαδια,τοσο απο Ελλαδα οσο και απο κινα,εχετε να προτείνετε κάτι ποιοτικο που χρησιμοποιείτε;

Υ.Γ Μην είναι τιμές φαρμακείου.. ,εχω και κατι σουβλακια να πληρωσω στον ντελιβερα :D

8Wcprgx.png

Αιθέρια έλαια παίρνω από εδώ  η από εδώ 

Έχουν τα πάντα και σε πολύ καλές τιμές.Το πρώτο με βολεύει αν μπορώ να περάσω να τα πάρω ο ίδιος γιατί εκτός από διαδικτυακά που πουλάει έχει και φυσικό κατάστημα κοντά στο Σύνταγμα.

Και το δεύτερο έχει φυσικό κατάστημα αλλά είναι στην Πειραιώς κοντά στη γέφυρα του Μοσχάτου και δε με βολεύει.

Από το δεύτερο παίρνω και αρώματα για σαπούνια (όχι αιθέρια) σε πολύ καλές τιμές τα οποία τα χρησιμοποιώ και αρωματισμό χώρου με το κλασικό κεραμικό νεράκι λίγο άρωμα και ένα κεράκι ρεσώ για ενεργοποίηση.Σίγουρα τα αιθέρια είναι καλύτερα απλά μεγαλύτερο το κόστος.

Να ξέρεις ότι τα περισσότερα να μην πω όλα τα αρώματα που πουλάνε στα s/m  συνήθως για μηχανισμό ρεύματος κανένα δεν περιέχει αιθέρια έλαια.Χημικές ενώσεις είναι για αυτό και έχουν τόσο έντονο και βαρύ άρωμα το οποίο μένει στο χώρο.Όπως είπα μόνο σε ειδικά καταστήματα μπορείς να βρεις αιθέρια έλαια.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostakiss είπε

συσκευη ποια προτεινετε?

επισης τι κοστος συντηρησης εχει?(λαδια και η συσκευη)

Κοιτα ως νεος στο χωρο και οσο το εψαξα,στο εξωτερικο ειναι πολυ διαδεδομενος τροπος για αρωματισμο χωρου + τις ιδιοτητες που προσφερει καθε ελαιο.

Συσκευη πηρα αυτη της φωτογραφιας στο αρχικο ποστ στα 14,5€ απο AlliExpres,

Τωρα για συντηρηση της συσκευης:

Maintenance instruction: • Add a small amount of warm kitchen detergent remover. • Clean with water. • Use swab to wipe gently, and then use cleaning cloth to dry it lightly.

Μονο τα λαδια κοστιζουν,που βαζεις 2-6 σταγονες στο νερο και σου βγαζει 2-6 ωρες αναλογα σε τι ισχυ το εχεις.

Πηρα και καποια λαδια απο κινα,

viSPsBO.jpg

Θελω να δοκιμασω και 1-2 απο τα καταστηματα που εβαλε ο papous1 για σύγκριση,τα παραπανω τα βρηκα 4.35€ τα 3 μπουκαλακια των 10ml

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής έλαιο από Κίνα δεν μου βγάζει και τρελή εμπιστοσύνη . Το μηχάνημα όμως φυσικά είναι η τέλεια επιλογή .

 

υπαρχει κάποιο άρθρο για τη συγκεκριμένη ‘φαση’ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stathis97 είπε

Κοιτα ως νεος στο χωρο και οσο το εψαξα,στο εξωτερικο ειναι πολυ διαδεδομενος τροπος για αρωματισμο χωρου + τις ιδιοτητες που προσφερει καθε ελαιο.

Συσκευη πηρα αυτη της φωτογραφιας στο αρχικο ποστ στα 14,5€ απο AlliExpres,

Τωρα για συντηρηση της συσκευης:

Maintenance instruction: • Add a small amount of warm kitchen detergent remover. • Clean with water. • Use swab to wipe gently, and then use cleaning cloth to dry it lightly.

Μονο τα λαδια κοστιζουν,που βαζεις 2-6 σταγονες στο νερο και σου βγαζει 2-6 ωρες αναλογα σε τι ισχυ το εχεις.

Πηρα και καποια λαδια απο κινα,

viSPsBO.jpg

Θελω να δοκιμασω και 1-2 απο τα καταστηματα που εβαλε ο papous1 για σύγκριση,τα παραπανω τα βρηκα 4.35€ τα 3 μπουκαλακια των 10ml

Τα συγκεκριμένα δεν είναι και τόσο για αρωματισμό χώρου αλλά περισσότερο για μασάζ - θεραπεία.Είναι γενικά φτηνά αιθέρια έλαια το δεύτερο (τεϊόδεντρο) είναι καταπληκτικό και για την αντιμετώπιση μυκήτων ειδικά στα νύχια.Στα πόδια εκτός από τη θεραπεία των μυκήτων διώχνει και την κακοσμία.Βέβαια χρειάζεται μακροχρόνια χρήση για τέλεια αποτελέσματα.

Δεν μπορώ να πω αν τα κινέζικα είναι αξιόπιστα εγώ πάντα Ελληνικά χρησιμοποιούσα.Για αρωματισμό χώρου χρησιμοποιώ από jumbo ένα τέτοιο  νεράκι , 2-3-4 σταγόνες αιθέριο έλαιο ή αρωματικό λαδάκι κεράκι ρεσώ από κάτω και αρωματίζει τέλεια και διακριτικά.Να προτιμάτε το πιο ψηλό που θα βρείτε γιατί όσο πιο χαμηλά είναι το νερό στο κερί ζεσταίνεται περισσότερο και μπορεί να πιτσιλίσει.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostakiss είπε

Για να είμαι ειλικρινής έλαιο από Κίνα δεν μου βγάζει και τρελή εμπιστοσύνη . Το μηχάνημα όμως φυσικά είναι η τέλεια επιλογή .

υπαρχει κάποιο άρθρο για τη συγκεκριμένη ‘φαση’ ;

Googlαρε Aromatherapy

45 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τα συγκεκριμένα δεν είναι και τόσο για αρωματισμό χώρου αλλά περισσότερο για μασάζ - θεραπεία.Είναι γενικά φτηνά αιθέρια έλαια το δεύτερο (τεϊόδεντρο) είναι καταπληκτικό και για την αντιμετώπιση μυκήτων ειδικά στα νύχια.Στα πόδια εκτός από τη θεραπεία των μυκήτων διώχνει και την κακοσμία.Βέβαια χρειάζεται μακροχρόνια χρήση για τέλεια αποτελέσματα.

Δεν μπορώ να πω αν τα κινέζικα είναι αξιόπιστα εγώ πάντα Ελληνικά χρησιμοποιούσα.Για αρωματισμό χώρου χρησιμοποιώ από jumbo ένα τέτοιο  νεράκι , 2-3-4 σταγόνες αιθέριο έλαιο ή αρωματικό λαδάκι κεράκι ρεσώ από κάτω και αρωματίζει τέλεια και διακριτικά.Να προτιμάτε το πιο ψηλό που θα βρείτε γιατί όσο πιο χαμηλά είναι το νερό στο κερί ζεσταίνεται περισσότερο και μπορεί να πιτσιλίσει.

Δεν ειμαι Αθηνα,εχουν καλες κριτικές,ειπα να τα δοκιμασω για να δουμε..

https://www.aliexpress.com/item/Essential-Oil-for-Diffuser-Water-soluble-Oil-for-Aromatherapy-Humidifier-3-Kinds-Fragrance-of-Lavender-Tea/32832110284.html

Επεξ/σία από stathis97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστοσο αν γνωριζει καποιος,καποιο καλο καταστημα με αιθερια ελαια Θεσσαλονικη ή εχει ασχοληθει με την ολη φαση και εχει να προτεινει καποια συγκεκριμενα ελαια που χρησιμοποιει ή εχει να δωσει αλλες συμβουλες,καλοδεχουμενες.

Οταν ερθουν θα γραψω πρωτες εντυπωσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...