Προς το περιεχόμενο

6950x ή 2700x


dimips

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, dimips είπε

Αυτη τη στιγμή ένα λάπτοπ με 7700hq έχει μείνει έως και 4 μέρες με περίπου 4000 φωτογραφίες στο agisoft. Δεν έχω σταθερά πρότζεκτ, είμαι ακόμη σε φάση εκμάθησης και αναζήτησης του πώς θα εκμεταλλευτώ τα τελικά προϊόντα αυτής της διαδικασίας ώστε να γράφω εργασίες. Ελπίζω το 6950x πχ αντί για 4 μέρες να κάνει τουλάχιστον 2 και να μου επιτρέψει να κάνω και πρότζεκτ πολύ μεγαλύτερα. Αλλιώς δε θα με ενδιέφερε το budget και το μεταχειρισμένο.

Θα πρέπει να μελετήσεις προσεκτικά τα εξής άρθρα

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Agisoft-PhotoScan-1-4-1---CPU-Performance-Comparison-1153/

https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-Agisoft-PhotoScan-145/Hardware-Recommendations

Έχει να κάνει με το πού πέφτει το βάρος στην δουλειά που κάνεις. Αν το Build Dense Cloud είναι σημαντικότερο μέρος της δουλειάς από το Build Mesh, τότε οι πυρήνες έχουν νόημα. Αν όχι, τότε ο 8700Κ είναι η καλύτερη επιλογή γιατί οι μεγαλύτερες ταχύτητες του θα συνεισφέρουν ουσιαστικότερα στο μεγαλύτερο κομμάτι του workflow. Ίσως ο 9900Κ να ήταν ιδανικός, αλλά είναι τελείως εκτός budget (θα ξεκινήσει να πωλείται και σε εξωφρενικά ψηλές τιμές τώρα στην αρχή). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 minutes ago, pnick said:

Θα πρέπει να μελετήσεις προσεκτικά τα εξής άρθρα

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Agisoft-PhotoScan-1-4-1---CPU-Performance-Comparison-1153/

https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-Agisoft-PhotoScan-145/Hardware-Recommendations

Έχει να κάνει με το πού πέφτει το βάρος στην δουλειά που κάνεις. Αν το Build Dense Cloud είναι σημαντικότερο μέρος της δουλειάς από το Build Mesh, τότε οι πυρήνες έχουν νόημα. Αν όχι, τότε ο 8700Κ είναι η καλύτερη επιλογή γιατί οι μεγαλύτερες ταχύτητες του θα συνεισφέρουν ουσιαστικότερα στο μεγαλύτερο κομμάτι του workflow. Ίσως ο 9900Κ να ήταν ιδανικός, αλλά είναι τελείως εκτός budget (θα ξεκινήσει να πωλείται και σε εξωφρενικά ψηλές τιμές τώρα στην αρχή). 

Είναι όλα μέρος της δουλειάς. Το κοίταξα κι εγώ. Κι απ ότι κατάλαβα ένας με πολλούς πυρήνες όπως 6950 και γύρω στα 4.3ghz stable είναι το ιδανικό για όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimips είπε

6950 και γύρω στα 4.3ghz stable

Δύσκολο αυτό, και ίσως εφικτό με πολύ ισχυρό σύστημα ψύξης. Αν ρεντάρεις τόσο πολύ μη το επιχειρήσεις. Γνώμη μου.

Θα πήγαινα στον 2700Χ, λαμβάνοντας υπόψιν αυτά που είπες. Καλή single core όπου χρειάζεται, αλλά και καλή multi threaded, εφάμιλλη out of the box με τον 6950Χ. Όριο βέβαια τα 64gb RAM. Λάβε και αυτό υπόψιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, pnick said:

Δύσκολο αυτό, και ίσως εφικτό με πολύ ισχυρό σύστημα ψύξης. Αν ρεντάρεις τόσο πολύ μη το επιχειρήσεις. Γνώμη μου.

Θα πήγαινα στον 2700Χ, λαμβάνοντας υπόψιν αυτά που είπες. Καλή single core όπου χρειάζεται, αλλά και καλή multi threaded, εφάμιλλη out of the box με τον 6950Χ. Όριο βέβαια τα 64gb RAM. Λάβε και αυτό υπόψιν.

Πολλοί μιλάνε για freezαρισματα στους ryzen σε πολύωρη χρήση στα κόκκινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimips είπε

Πολλοί μιλάνε για freezαρισματα στους ryzen σε πολύωρη χρήση στα κόκκινα...

Δεν μπορώ να στο πώ αυτό. Δεν έχω εμπειρία, ούτε έχω διαβάσει κάτι. Αν το έχεις ψάξει, καλώς. Πάντως, το 4.3 στον 6950Χ μάλλον είναι ανέφικτο στην πράξη, ειδικά για 24/7 και βαρύ rendering. Εγώ που λιώνω τον 5960Χ συνέχεια, τον έχω το καλοκαίρι 4.0 και τον χειμώνα 4.2GHz με Kraken X61 push-pull. Πιάνει και πολύ παραπάνω ο δικός μου, αλλά δεν θέλω να περνάει τους 70° στο rendering για πολλή ώρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάνεις πολύωρο Rendering ξεχνάς το overclock, έχεις βαρβάτη μητρική με πολλά phases και σοβαρή ψύκτρα για τον cpu. Δε παίζουν με αυτά τα πράγματα, Χαμένος χρόνος = χαμένο χρήμα.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, akoinonitos said:

link?

google: 2700x freezing

7 hours ago, ilos said:

Αν κάνεις πολύωρο Rendering ξεχνάς το overclock, έχεις βαρβάτη μητρική με πολλά phases και σοβαρή ψύκτρα για τον cpu. Δε παίζουν με αυτά τα πράγματα, Χαμένος χρόνος = χαμένο χρήμα.

Αν με OC με καλή ψύχτρα είναι έως 70 βαθμούς τότε κομπλέ δεν είναι;  Η Asus Rog Strix x99 απ όσο είδα έχει τα potentials να κρατήσει κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimips είπε

google: 2700x freezing 

Αν με OC με καλή ψύχτρα είναι έως 70 βαθμούς τότε κομπλέ δεν είναι;  Η Asus Rog Strix x99 απ όσο είδα έχει τα potentials να κρατήσει κάτι τέτοιο. 

εκει στο reddit πρεπει να πεφτει πολυ freezαρισμα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μιας και αυτή τη στιγμή έπιασα λεφτά στα χέρια μου ας συμπληρώσω τη φόρμα να μου πείτε.

Θέλω κυρίως να παίξω μπάλα με μεταχειρισμένα αλλά και με καινούργια.

Ποσό που διαθέτουμε : 1100-1300

Χρήση υπολογιστή : 3d editing, video - photo editing, rendering - photoscan - gis 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Revit -  Recap - autocad - davinci -  agisoft photoscan - Photoshop -  solidworks - 3ds max  κ.α παρόμοια

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? ΌΧΙ

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? ΌΧΙ

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη αλλά δεν με ενδιαφέρει. Θέλω τα φθηνότερα.

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Όπου να ναι και μεταχειρισμένα.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Από εμένα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο: οχι

Θέλω κάτι με αρκετά cores μεγάλο χρονισμό που να μην έχει θέματα με θερμοκρασίες και freezαρισματα. Θα προτιμήσω μεταχειρισμένα σε καλή τιμή για να βάλω μέσα ότι καλύτερο γινεται σε αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dimips είπε

Ποσό που διαθέτουμε : 1100-1300

Με αυτό το ποσό τί αγοράζεις από κομμάτια; Κρατάς κάτι από τα παλιά κομμάτια (π.χ. από το σύστημα που βλέπω στην υπογραφή) ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, pnick said:

Με αυτό το ποσό τί αγοράζεις από κομμάτια; Κρατάς κάτι από τα παλιά κομμάτια (π.χ. από το σύστημα που βλέπω στην υπογραφή) ; 

Όχι το σύστημα έχει πουληθεί. Το μόνο που έχω είναι ένας 1tb nvme 960 Evo  που σκέφτομαι να τον πουλήσω 200-250 και να πάω σε απλό ssd γιατί σημαντικότερο στο build είναι η κάρτα και το cpu 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιό λογικό build σε αυτά τα χρήματα θα ήταν ο 2700Χ με μια μεταχειρισμένη 1070. Δεν βγαίνει κάτι άλλο αξιόλογο, εφόσον χρειάζεσαι οπωσδήποτε 32gb μνήμης το λιγότερο. Αν το budget ήταν στα 1600-1700€ (αν πουλήσεις και τον 960 που λες), θα μπορούσαμε οριακά να κάναμε κάτι με 7900Χ (υπάρχει καλή περίπτωση στις αγγελίες). Εφόσον δεν έχεις και σύστημα, και μάλλον βιάζεσαι, τα μεταχειρισμένα μπορεί να μη σε βολέψουν, γιατί θέλουν υπομονή (εγώ έτσι έφτιαξα το σύστημά μου, αλλά με υπομονή να εμφανιστεί η κατάλληλη ευκαιρία για το κάθε τι). 

Αν το σύστημα είναι για δουλειά, εγώ θα προτιμούσα να τσιμπήσω άμεσα μερικά κομμάτια από αγγελίες σε καλή τιμή (επεξεργαστή, κάρτα), και τα υπόλοιπα θα τα έπαιρνα από ένα κατάστημα βάζοντας δόσεις. Θα προσπαθούσα για το καλύτερο, εν ολίγοις με κάποιες θυσίες, που θα τις έβρισκα μπροστά μου όμως, λόγω διευκόλυνσης της δουλειάς μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 minutes ago, pnick said:

Το πιό λογικό build σε αυτά τα χρήματα θα ήταν ο 2700Χ με μια μεταχειρισμένη 1070. Δεν βγαίνει κάτι άλλο αξιόλογο, εφόσον χρειάζεσαι οπωσδήποτε 32gb μνήμης το λιγότερο. Αν το budget ήταν στα 1600-1700€ (αν πουλήσεις και τον 960 που λες), θα μπορούσαμε οριακά να κάναμε κάτι με 7900Χ (υπάρχει καλή περίπτωση στις αγγελίες). Εφόσον δεν έχεις και σύστημα, και μάλλον βιάζεσαι, τα μεταχειρισμένα μπορεί να μη σε βολέψουν, γιατί θέλουν υπομονή (εγώ έτσι έφτιαξα το σύστημά μου, αλλά με υπομονή να εμφανιστεί η κατάλληλη ευκαιρία για το κάθε τι). 

Αν το σύστημα είναι για δουλειά, εγώ θα προτιμούσα να τσιμπήσω άμεσα μερικά κομμάτια από αγγελίες σε καλή τιμή (επεξεργαστή, κάρτα), και τα υπόλοιπα θα τα έπαιρνα από ένα κατάστημα βάζοντας δόσεις. Θα προσπαθούσα για το καλύτερο, εν ολίγοις με κάποιες θυσίες, που θα τις έβρισκα μπροστά μου όμως, λόγω διευκόλυνσης της δουλειάς μου. 

Σε σχέση με τον 2700x ποιον άλλο επεξεργαστή προτείνεις; Ο 6950x μετράει; Τον έχω βρει αρκετά χαμηλά. Ο 7900x πόσο καλύτερος είναι και τι γίνεται με τιμές από μητρικές...

Επεξ/σία από dimips
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimips είπε

Σε σχέση με τον 2700x ποιον άλλο επεξεργαστή προτείνεις; Ο 6950x μετράει; Τον έχω βρει αρκετά χαμηλά. Ο 7800x πόσο καλύτερος είναι; 

Σε στοκ ταχύτητες ο 2700Χ είναι λίγο ταχύτερος σε single threaded και εφάμιλλος με τον 6950Χ στα multi. O 7900X που ανέφερα (όχι ο 7800Χ) είναι καλύτερος και από τους δύο και στους δύο τομείς. Ο 7800Χ είναι ο βασικός 6πύρηνος της HEDT. Καμία σχέση. Τον 7900Χ τον βρίσκεις στα 550€ σφραγισμένο στις αγγελίες... Για αυτό μιλούσα. Τον θεωρώ καλή ευκαιρία σε αυτά τα λεφτά. Η λογική μου θα ήταν όπως σου είπα, να τσιμπήσω αυτόν μαζί με μια 1070 μεταχειρισμένη, στα 350€ πάνω-κάτω (σύνολο 900€), και να πάρω τα υπόλοιπα κομμάτια (600-700€) από ένα κατάστημα με 6-12 δόσεις π.χ. ώστε να μη μου φανεί. 

Υ/γ Μια entry level X299 με ικανοποιητικά χαρακτηριστικά θα μπορούσε να είναι κάποια κοντά στα 200€ (υπάρχουν 2-3 μοντέλα που πιστεύω θα ήταν ΟΚ, ειδικά για στοκ ταχύτητες). 

Επεξ/σία από pnick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...