Προς το περιεχόμενο

6950x ή 2700x


dimips

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 minutes ago, narta said:

Ξερω οτι θα σε ξενερωσω αλλα δεν επραξες σωστα. Xeon με photo-video editing δεν πανε μαζι σε Windows

Γιατί όχι ; Λόγο χρονισμού; Δεν νομίζω να κάνει τόσο μεγάλη διαφορά. Το λάπτοπ μου με ίδιους χρονισμός στον 7700hq μια χαρά τα πήγαινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2x2690 v2 ->~2900 cinebench r15

1950x -> ~3000 cinebench r15

 

Εσυ εχεις 1 επεξεργαστη.

 

Επισης ειναι χαμηλα χρονισμενος και κλειδωμενος, δεν μπορεις να παιξεις με oc

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, narta said:

2x2690 v2 ->~2900 cinebench r15

1950x -> ~3000 cinebench r15

Εσυ εχεις 1 επεξεργαστη.

Επισης ειναι χαμηλα χρονισμενος και κλειδωμενος, δεν μπορεις να παιξεις με oc

Κοίτα. Αρχικά δε κάνω ταινίες. Κάνω βιντεάκια το πολύ 10 λεπτών για παρουσιάσεις. OC αποφασισα ότι δε θα έκανα έτσι κι αλλιώς. Θα τρέχει μέρες το μηχάνημα. Απ' την άλλη οι διάφορες αυτες παίζει να είναι αμελητέες στη πραγματικότητα. Επίσης για το αρχικό μου πλάνο που είναι φωτογραμμετρία και χρειάζομαι 128gb ram τελικά για να μπορέσω να σκανάρω ολόκληρες περιοχές και όχι κάτι απλό νομίζω διάλεξα ότι πιο vfm υπήρχε. Αν όλα πάνε καλα και έρθει και λειτουργεί. Στα 1100-1200 ευρώ δε παίζει να παίρνω ούτε μόνο τις ram για τον ryzen. Θα σας πω εντυπώσεις.

Επεξ/σία από dimips
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dimips είπε

Κοίτα. Αρχικά δε κάνω ταινίες. Κάνω βιντεάκια το πολύ 10 λεπτών για παρουσιάσεις. OC αποφασισα ότι δε θα έκανα έτσι κι αλλιώς. Θα τρέχει μέρες το μηχάνημα. Απ' την άλλη οι διάφορες αυτες παίζει να είναι αμελητέες στη πραγματικότητα. Επίσης για το αρχικό μου πλάνο που είναι φωτογραμμετρία και χρειάζομαι 128gb ram τελικά για να μπορέσω να σκανάρω ολόκληρες περιοχές και όχι κάτι απλό νομίζω διάλεξα ότι πιο vfm υπήρχε. Αν όλα πάνε καλα και έρθει και λειτουργεί. Στα 1100-1200 ευρώ δε παίζει να παίρνω ούτε μόνο τις ram για τον ryzen. Θα σας πω εντυπώσεις.

για να στησεις μηχανημα με 128gb θες κανα 1000ρικο + μονο για μνημες. εκανες πολυ καλη επιλογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 10/10/2018 at 19:10, narta said:

Οταν ερθει με το καλο και στησεις, ριξε κανενα bench :)

Ήρθε το μηχάνημα. 

2690v2 - 128gb ram - quadro k6000. 

Έκανα κι ένα benchmark. Δε ξέρω από τα αποτελέσματα αν είναι καλό ή κακό :)

1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, narta said:

Πανω κατω ιδια με ryzen 5 2600x - 400 ποντους κατω απο 6950x

Αυτά τα νούμερα κατά πόσο ανταποκρίνονται στα καθημερινά που κάνουμε; Δηλαδή αντιστοιχεί όλο το σύστημα αυτό σε ένα ryzen 2600x και μια gtx 1050ti;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, narta said:

Στα καθημερινα κοιτα single thread score. Σε MT κοιτας σε εφαρμογες που χρησιμοπουν αναλογους πυρηνες

θα δω πως πάει τώρα με τα προγράματα να δω αν ήταν καλή επένδυση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, dimips είπε

Ήρθε το μηχάνημα. 

2690v2 - 128gb ram - quadro k6000. 

Έκανα κι ένα benchmark. Δε ξέρω από τα αποτελέσματα αν είναι καλό ή κακό :)

1.jpg

Με αυτά που βλέπω είσαι στα ίδια με έναν 1600X, 2600X  με MT

 Σε Single T λογικά είσαι 20-30% κάτω από 2600Χ .

Αν δεν ήταν τα τόσα gb που αγόρασες θα την θεωρούσα κάκιστη αγορά .

Δεν ξέρω βέβαια πόσο τα αγόρασες.

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, adtakhs said:

Με αυτά που βλέπω είσαι στα ίδια με έναν 1600X, 2600X  με MT

 Σε Single T λογικά είσαι 20-30% κάτω από 2600Χ .

Αν δεν ήταν τα τόσα gb που αγόρασες θα την θεωρούσα κάκιστη αγορά .

Δεν ξέρω βέβαια πόσο τα αγόρασες.

Στα 1200 αγοράστικε. Μπορεί με 200 ευρώ να γίνει dual cpu καθώς έχει 8 μνήμες των 16 που μπορούν να μοιραστούν  σε 4 και 4. Μετά τα τελευταία drivers η κάρτα είναι στα 102fps στο cinebench.  Ο cpu στα 1470... Μέχρι στιγμής σε εργασίες με Point clouds η quadro κάνει απίστευτη δουλειά σε σχέση με μια 7970 που είχα. Μόλις έκατσα να περάσω μερικά προγράμματα. 

Οπότε αν ο 2600x κάνει την ίδια δουλειά μάλλον ναι, είναι κάκιστη αγορά. Εκτός κι αν τα benchmarks δεν αντιστοιχούν στη πραγματικότητα. Σε ray tracing viewport στο revit πάει αρκετά καλύτερα από έναν 3770k στα 4.5ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2018 στις 4:49 ΜΜ, dimips είπε

Στα 1200 αγοράστικε. Μπορεί με 200 ευρώ να γίνει dual cpu καθώς έχει 8 μνήμες των 16 που μπορούν να μοιραστούν  σε 4 και 4. Μετά τα τελευταία drivers η κάρτα είναι στα 102fps στο cinebench.  Ο cpu στα 1470... Μέχρι στιγμής σε εργασίες με Point clouds η quadro κάνει απίστευτη δουλειά σε σχέση με μια 7970 που είχα. Μόλις έκατσα να περάσω μερικά προγράμματα. 

Οπότε αν ο 2600x κάνει την ίδια δουλειά μάλλον ναι, είναι κάκιστη αγορά. Εκτός κι αν τα benchmarks δεν αντιστοιχούν στη πραγματικότητα. Σε ray tracing viewport στο revit πάει αρκετά καλύτερα από έναν 3770k στα 4.5ghz.

το μονο σιγουρο ειναι οτι τα μπενς δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα. πειραματικα, αν βρεις, δοκιμασε σ' εναν 2600χ να δουμε σε ποση ωρα θα βγαλει την δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2018 στις 11:33 ΠΜ, holy grail είπε

το μονο σιγουρο ειναι οτι τα μπενς δεν εχουν σχεση με την πραγματικοτητα. πειραματικα, αν βρεις, δοκιμασε σ' εναν 2600χ να δουμε σε ποση ωρα θα βγαλει την δουλεια.

Εξαρταται τι προγραμματα χρησιμοποιει αν χρησιμοποιει καποιος blender για παραδειγμα και στο benchmark εχει καλυτερο σκορ ο 2600x δεν υπαρχει πιθανοτητα να κανει την δουλεια πιο αργα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...