Προς το περιεχόμενο

Hard Disk Sentinel Standard Edition FREE


Tsino

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ αν το προγραμμα ειναι αξιοπιστο δεν τον βλεπω καλα τον toshiba ssd μου.

Περιπου 5 μηνες δισκος και δειχνει υγεια 27%!.

Δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα.😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, link67 είπε

Ακυρο τελικα, κατεβασα κατι οδηγους απο τη dell και ολα οκ.

Τα ειδα ολα νυχτιατικα!image.png.13f5ab93098bfc2d43234b125f58d052.png

Τι οδηγούς κατέβασες γιατί έχω παρόμοιο θέμα με δίσκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, janisxt είπε

Τι οδηγούς κατέβασες γιατί έχω παρόμοιο θέμα με δίσκο 

Έχεις λάπτοπ dell γιατί για τέτοιο μιλούσα, αν κι από ξέρω όλες οι εταιρείες έχουν κάτι παρόμοιο. Ο σκληρός να υποθέσω ήταν στο λάπτοπ όταν το πήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον 250Gb 860 EVO που έχω μου λέει ότι το trim δεν είναι ενεργό. (που είναι).  Το έχω αυτό από παλαιές εκδόσεις το Sentinel - που και που το δείχνει σωστά.

HDS1.jpg

edit: Βρήκα αυτό:

Update (7 July 2018): with the 2018 April update of Windows 10, the TRIM status detection changed, so software (including the previous versions of Hard Disk Sentinel) may not able to properly detect and display the TRIM status. It is highly recommended to update to latest Hard Disk Sentinel version 5.30, by that the TRIM status is detected and displayed correctly again.

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, link67 είπε

Έχεις λάπτοπ dell γιατί για τέτοιο μιλούσα, αν κι από ξέρω όλες οι εταιρείες έχουν κάτι παρόμοιο. Ο σκληρός να υποθέσω ήταν στο λάπτοπ όταν το πήρες.

Εχω desktop με μητρική ASUS H97M-E και δίσκο TR-150.

Αλλά και σε άλλο desktop HP G2 στο οποίο άλλαξα δίσκο(στην εγγύηση) με SEAGATE (όχι SSD) από την αρχή μου δείχνει υγεία 81%

 

Σήμερα με την 5.20 την πρώτη  φορά που το τρέχω δείχνει επιδόσεις 100%-υγεία 99%-trim ενεργοποιημένο.

Κλείνω και ξανατρέχω και δείχνει επιδόσεις 80%-υγεία 99%-trim απενεργοποιημένο. ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, janisxt είπε

Εχω desktop με μητρική ASUS H97M-E και δίσκο TR-150.

Αλλά και σε άλλο desktop HP G2 στο οποίο άλλαξα δίσκο(στην εγγύηση) με SEAGATE (όχι SSD) από την αρχή μου δείχνει υγεία 81%

Σήμερα με την 5.20 την πρώτη  φορά που το τρέχω δείχνει επιδόσεις 100%-υγεία 99%-trim ενεργοποιημένο.

Κλείνω και ξανατρέχω και δείχνει επιδόσεις 80%-υγεία 99%-trim απενεργοποιημένο. ??

Λογικα για τον ssd θελεις  drivers απο εδω https://ssd.toshiba-memory.com/en-emea/download/

Επεξ/σία από link67
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Έχει και 24ΤΒ εγγραφές το παλικάρι. Και μιλάμε για το Samsung 830 που σε endurance tests είχε βγει πρώτος (το 256άρι μοντέλο αν θυμάμαι καλά).

Και μάλλον το παλικάρι τον γέμιζε. Εσύ ίσως έκανες πιο ορθή χρήση. Και εσένα είχε over-provisioning ο 60άρης. Ο 64άρης δεν έχει.

--------------

Δε γίνεται να μην επηρεαστεί. Μπορεί να περιοριστεί η φθορά.

3 "μυστικά" για τους SSD:

1) Δεν αγοράζουμε δίσκο με planar TLC NAND.

2) Αγοράζουμε ΠΑΝΤΑ μοντέλο με μεγάλη χωρητικότητα (πλέον 480+)

3) Σε SSD χωρίς over-provisioning (π.χ. 64, 128, 256/250, 512, κτλ) ΠΑΝΤΑ αφήνουμε το 15+% άδειο. Σε over-provisioned δίσκους (120,240,480) αφήνουμε μόνο το 5-10%.

Πολυ off-topic  αλλα για να μαθουμε και κατι. μπορεις να μου εξηγησεις για το πρωτο σου σημειο ? τι ειναι δηλαδη το planar tlc nand?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα όταν πρωτοανοίγει το πρόγραμμα, μου δείχνει στον SSD μου (SanDisk SSD Plus 480GB - αγορασμένος τον Μάρτιο του 2016) ότι το Trim feature είναι disabled. Μισό λεπτό αργότερα αλλάζει και το βγάζει ενεργοποιημένο. Performance και Health στο 100%. Θέλει την ώρα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks ts το πήρα και εγώ.

Mε την προηγούμενη free έκδοση μου έδειχνε πτώση υγείας περίπου 4 % κάθε μήνα στον καινούργιο ssd - είχε φτάσει 91%.

Τώρα 100% υγεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...