Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή δουλειάς κάθε 3-4 χρόνια αν θες να έχεις μια εξέλιξη (μισθολογική και ιεραρχική)


kostakis81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, _vbm_ είπε

Να υποθέσω οτι δεν έχεις μιλήσει με άτομα που λένε εξαρχής, βάσει πλάνου, "θα πάω στην Χ εταιρεία που κατα γενική ομολογία δεν ειναι και τίποτα φοβερό, με σκοπό να φύγω σε χρόνια για κάτι καλύτερο".

Όχι, δεν ειναι κακό. Σου εξήγησα το πρόβλημα που δημιουργεί αυτό το επαναλαμβανόμενο μοτίβο μακροπρόθεσμα. Εσύ ειδικά, ως υψηλόβαθμος μανατζερ που είσαι, θα περίμενα να καταλαβαίνεις τι λέω.

Όπως σου είπα και παραπάνω συμφωνώ στο γενικό πλαίσιο αλλά παράλληλα η αγορά και για εμένα έχει τους ίδιους κανόνες και ως συνήθως αυξήσεις δεν δίνονται γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, donblunts είπε

Εμ... Το λες και μόνος σου... Θα πάω στην Χ εταιρεία που κατα γενική ομολογία δεν ειναι και τίποτα φοβερό. Για να ξέρει ο υποψήφιος το ποιόν της εταιρίας... κάτι πάει στραβά... Τα ίδια λέμε.

Μάλλον το HR σου χρειάζεται upgrade.

Φιλικά πάντα.

Το "δεν ειναι και τίποτα φοβερό" το είπα για να τονίσω οτι πάει με γνώμονα όχι το επίπεδο της εταιρείας, αλλά τα λεφτά. Πληροφοριακά, αυτή την ατάκα την έχω ακούσει από τύπο που έφυγε από εμάς, για αλλού (οπότε αναφερόταν σε άλλη εταιρεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, _vbm_ είπε

Φυσικά και παίζει. Όμως και πάλι θα ψάξει για κάτι ακόμα μεγαλύτερο, γιατί απλά οι συνθήκες στην αγορά αυτή τη στιγμή το επιτρέπουν. Δεν ειναι θέμα "τα αξίζει ή όχι", που λέει ο @donblunts απο πάνω, είναι οτι μπορεί να τα βρει.

Δεν είναι όλοι έτσι πάντως, μπράβο σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν έτη 2018/19, με την κατάσταση που υπάρχει γύρω μας τα λεφτά είναι ο κύριος, ίσως και μοναδικός μερικές φορές, παράγοντας.

Φτιάξε το κλίμα στην εταιρία σου, φτιάξε την μισθοδοσία σου και το πλάνο των αυξήσεων, φτιάξε τα ωράρια και τις εξτρά βάρδιες, και κυρίως ξεκίνα να ζητάς references απ'τους υποψηφίους σου.

Υ.Γ. Είμαι 89.5% σίγουρος οτι έχουμε την ίδια θέση. :D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην Ελλάδα,  όπως και σε άλλά πράγματα είμαστε εκατό χρόνια πίσω. Το μεγαλύτερο ποσοστό των εταιρειών βλέπει με κακό μάτι τις αλλαγές δουλειών. Παράδειγμα πήγα πριν ένα μήνα σε σνυνέντευξη φαρμακευτικής εταιρείας και το μόνο που ήθελε να μάθει από το βιογραφικό μου ήταν γιατί άλλαξα 4 εργοδότες μέσα σε 12 χρόνια! Καμία σημασία για τα προσόντα μου ου΄τε το τι έχω πετύχει όλα αυτά τα χρόνια. Όταν λοιπόν του εξήγησα τους λόγους, τον παρατήρησα να αλλάζει συμπεριφορά, καταλαβαίνοντας ότι δεν παίζει να συνεργαστούμε. Εδώ έχουμε μάθει ότι μπαίνω σε μια εταιρεία και παίρνω σύνταξη από αυτήν. Θα μου πείτε ο εργοδότης θέλει κάποιον σίγουρο υπάληλλο και να μην του φύγει μετά από 2-3 χ,ψ χρόνια. Συμφωνούμε εδώ αλλά τι κάνει αυτός για να μην τον χάσει; Πως δείχνει ότι τον εκτιμάει για αυτα που προσφέρει ο εργαζόμενος στην επιχείρησή του; Μόνο με τον μισθό; Που είναι για παράδειγμα το επίπεδο του εργασιακού περιβάλλοντος; Είναι μόνιμα πιεστικό; Υπάρχει συνεργασία και σύμπνοια στην ομάδα; Αν όχι τι κάνει για αυτό; Πρέπει καποια στιγμη να καταλάβουν οι επιχειρηματίες ότι όσο το ηθικό και η ικανοποιηση του προσωπικού είνια υψηλή, τοσο υψηλότερη θα είναι  και η απόδοση της εταιρείας. Αν δεν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο τότε ας πάρει ρομπότ στη θέση τους!

Δεν είναι μόνο τα λεφτά η αιτία για να φύγει κάποιος από εδώ και να πάει στη διπλανή εταρεία. Υπάρχουν πολλοί λόγοι και για όλους αυτούς τους λόγους που όλοι μπορούμε να σκεφτούμε πάντα έχει μερίδιο ευθύνης και ο εργοδότης (συνήθως το μεγαλύτερο από αυτό του εργαζόμενου).

Βέβαια σήμερα με την ανεργία και τον μαρασμό της αγοράς, οι εργοδότες στην πλειοψηφία τους αντί να αμβλύνουν την στάση τους, βαράνε στο ψαχνό!

  • Like 19
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, _vbm_ said:

κυνηγάει τα λεφτά και δε θα επιδείξει το επιθυμητό "loyalty" στην εταιρεία

Loyalty στην εταιρεία; Γιατί περιμένει κανείς να βρει κάτι τέτοιο; Η εταιρεία δείχνει "loyalty" στον εργαζόμενο;

Σοβαρά τώρα, αν θες να είμαι loyal με την έννοια της αφοσίωσης στον οργανισμό τότε το καλό που σου θέλω όταν θα έχω σημαντικό προσωπικό πρόβλημα να μου δώσεις πράγματα που δεν είσαι υποχρεωμένος, όπως πχ έξτρα πληρωμένη άδεια.

Μπορεί κανείς να είναι πολύ επαγγελματίας χωρίς να είναι "loyal" σε κανένα νομικό πρόσωπο, και κατά την άποψή μου σήμερα όποιος έχει ρομαντικές ιδέες περί loyalty από την εποχή που έπαιρνες σύνταξη από έναν εργοδότη το κάνει πολύ λάθος.

Καλώς ή κακώς τις τελευταίες δεκαετίες έχουμε περάσει εργασιακά από μονογαμία και θα γεράσουμε μαζί σε σχέση και όσο κρατήσει. Αν είσαι σε τέτοια σχέση και την αντιμετωπίζεις σα να έχεις μαζί με τον άλλο εγγόνια, κάτι δεν πάει καλά.

Η εταιρία δεν κυνηγάει τα λεφτά στην τελική; Πού είναι το κακό να τα κυνηγάει και ο εργαζόμενος;

Υπόψη, το κυνηγάει τα λεφτά μπορεί να έχει πολλές έννοιες. Προφανώς δε μιλάω για την έννοια πουλάω τη μάνα μου για είκοσι ευρώ, αλλά για το "αφού ο πελάτης έχει θα του τα πάρουμε".

1 hour ago, _vbm_ said:

Δε θες να καταλήξεις να είσαι αυτός που εκπαιδεύει κόσμο για να του φύγει αύριο (ανάλογα το επάγγελμα πάντα, σε κάποιους κλάδους μπορεί να μην υφίσταται έντονα η έννοια της "εκπαίδευσης", αλλά στο ΙΤ που είμαι εγώ, φυσικά και υπάρχει αυτό όσο είσαι υπάλληλος σε μία εταιρεία).

What.

Ο κόσμος που σήμερα είναι νέος και τον εκπαιδεύεις, αύριο είναι έμπειρος.

Αν του δώσεις νέες αρμοδιότητες κλπ ανάλογες των προσόντων που (πιστεύει ότι) πλέον έχει, δεν έχει λόγο να φύγει.

Αν δεν του δώσεις και πάει να τις βρει αλλού, φταίει εκείνος ή εσύ που έχεις τελείως παράλογες (με την έννοια ότι περιμένεις ο άλλος να κάνει κάτι που έρχεται ενάντια στο προφανές) απαιτήσεις;

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η νοοτροπία του κάθομαι στην δουλίτσα μου για 5-10-30 χρόνια έχει φέρει τον εργασιακό μεσαίωνα στην Ελλάδα.

Τι πάει να πει loyalty? Αν τον θες τον άλλον δώστου παραπάνω λεφτά τέλος.

Επίσης δεν είναι μονο τα λεφτά η αιτία για να φύγει/ψαχτει καποιος για αλλη δουλειά αλλα κ οτι η εργασια δεν σου πρόσφερει επαγγελματικά κατι.

Δεν είναι τυχαίο ότι το loyalty στο εξωτερικό θεωρείται κακο γιατί σαν εργαζόμενος απλα δεν θες να εξελιχθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@defacer Γιατί ξεκινάς με το σκεπτικό οτι το loyalty ειναι μονομερές; Προφανώς δε μιλάω για περιπτώσεις εταιρειών γτπ, που δουλεύεις σε συνθήκες γαλέρας, σε στίβουν και σε πετάνε. Μιλάω για εταιρεία με ωραίο κλίμα, από την οποία τυχαίνει κατά καιρούς να περνάει κόσμος που ενώ δεν έχει δυσαρέσκεια για τίποτα λειτουργικό, φεύγει μετά απο σχετικά μικρό διάστημα με μοναδικό λόγο το οτι μπορεί να βρει περισσότερα λεφτά παραδίπλα.

Επίσης, επαναλαμβάνω οτι μιλάω για τον τομέα του ΙΤ, που έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Όταν παίρνω έναν junior, θα τον έχω μινιμουμ 3 μήνες να μαθαίνει χωρίς να είναι στην ουσία παραγωγικός. Για το λόγο αυτό, η σύντομη αποχώρηση κοστίζει. Όταν αυτό το παιχνίδι επαναλαμβάνεται συχνά, τελικά γίνεται αρκετή σωρρευτική ζημιά. Σε κάποιον άλλο τομέα αυτό δεν υπάρχει, π.χ. πας για σεβιτόρος, πόσο καιρό χρειάζεσαι μέχρι να γίνει "παραγωγικός" (με την έννοια που έχει αυτό στον κλάδο της εστίασης); Σίγουρα όχι μήνες. Έφυγες; Κανένα πρόβλημα, βρίσκω άλλον που περιμένει για δουλειά.

Το να φύγει κάποιος επειδή έχει το Χ, Υ πρόβλημα με τη δουλειά, το κλίμα, τα ωράρια, τον μ@λ@κα που έχει από πάνω του, το καταλαβαίνω και ειναι σεβαστό. Μίλησα εξαρχής για "επαγγελματίες job hoppers", που ανεξάρτητα από το "πακέτο" που προσφέρει η κάθε εταιρεία, έχουν αποφασίσει να αποχωρούν σε σύντομο διάστημα ώστε να σκαρφαλώσουν γρήγορα στη πυραμίδα (μισθολογική και ιεραρχική), όπως περιγράφει και το ερώτημα του TS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, _vbm_ είπε

@defacer Γιατί ξεκινάς με το σκεπτικό οτι το loyalty ειναι μονομερές; Προφανώς δε μιλάω για περιπτώσεις εταιρειών γτπ, που δουλεύεις σε συνθήκες γαλέρας, σε στίβουν και σε πετάνε. Μιλάω για εταιρεία με ωραίο κλίμα, από την οποία τυχαίνει κατά καιρούς να περνάει κόσμος που ενώ δεν έχει δυσαρέσκεια για τίποτα λειτουργικό, φεύγει μετά απο σχετικά μικρό διάστημα με μοναδικό λόγο το οτι μπορεί να βρει περισσότερα λεφτά παραδίπλα.

 Επίσης, επαναλαμβάνω οτι μιλάω για τον τομέα του ΙΤ, που έχει κάποιες ιδιαιτερότητες. Όταν παίρνω έναν junior, θα τον έχω μινιμουμ 3 μήνες να μαθαίνει χωρίς να είναι στην ουσία παραγωγικός. Για το λόγο αυτό, η σύντομη αποχώρηση κοστίζει. Όταν αυτό το παιχνίδι επαναλαμβάνεται συχνά, τελικά γίνεται αρκετή σωρρευτική ζημιά. Σε κάποιον άλλο τομέα αυτό δεν υπάρχει, π.χ. πας για σεβιτόρος, πόσο καιρό χρειάζεσαι μέχρι να γίνει "παραγωγικός" (με την έννοια που έχει αυτό στον κλάδο της εστίασης); Σίγουρα όχι μήνες. Έφυγες; Κανένα πρόβλημα, βρίσκω άλλον που περιμένει για δουλειά.

 Το να φύγει κάποιος επειδή έχει το Χ, Υ πρόβλημα με τη δουλειά, το κλίμα, τα ωράρια, τον μ@λ@κα που έχει από πάνω του, το καταλαβαίνω και ειναι σεβαστό. Μίλησα εξαρχής για "επαγγελματίες job hoppers", που ανεξάρτητα από το "πακέτο" που προσφέρει η κάθε εταιρεία, έχουν αποφασίσει να αποχωρούν σε σύντομο διάστημα ώστε να σκαρφαλώσουν γρήγορα στη πυραμίδα (μισθολογική και ιεραρχική), όπως περιγράφει και το ερώτημα του TS.

Εγώ δε μπορώ να καταλάβω, αν κάποιος είναι ικανός όπως λες να "σκαρφαλώσει στην πυραμίδα", δεν είναι ευθύνη της εταιρίας του να τον βοηθήσει να το κάνει αυτό ; 

Από τη δική μου πλευρά πάντως, ξέρω ότι όσες φορές ζήτησα αύξηση σε δουλειά την πήρα 

Πράγμα που ίσως να σημαίνει ότι η εταιρία με είχε υποεκτιμήσει ή πολύ απλά την βόλευε μια χαρά που δε μίλαγα

Στο θέμα του jr που λες, πάλι νομίζω ότι έχει να κάνει με λανθασμένη νοοτροπία 

Αν παίρνεις ένα παιδί με 500 ευρώ, και αυτό σε 6 μήνες βγαίνει στη γύρα και για πλάκα βρίσκει 800-900, πάει να πει ότι εσύ έκανες λάθος που το πήρες εξαρχής με ένα πεντακοσάρικο 

Και μάλιστα παραδέχεσαι ότι επαναλαμβάνεις το λάθος σου 

Όταν αυτό το παιχνίδι επαναλαμβάνεται συχνά

 

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, _vbm_ said:

Γιατί ξεκινάς με το σκεπτικό οτι το loyalty ειναι μονομερές; Προφανώς δε μιλάω για περιπτώσεις εταιρειών γτπ, που δουλεύεις σε συνθήκες γαλέρας, σε στίβουν και σε πετάνε. Μιλάω για εταιρεία με ωραίο κλίμα, από την οποία τυχαίνει κατά καιρούς να περνάει κόσμος που ενώ δεν έχει δυσαρέσκεια για τίποτα λειτουργικό, φεύγει μετά απο σχετικά μικρό διάστημα με μοναδικό λόγο το οτι μπορεί να βρει περισσότερα λεφτά παραδίπλα.

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι loyalty, είναι επαγγελματισμός και καλό περιβάλλον. Επαγγελματισμό και συμβολή στο καλό περιβάλλον δίνω κι εγώ από την πλευρά μου, δεν είμαστε εντάξει;

Ίσως το θέμα μας είναι στον ορισμό του loyalty. Για μένα αυτή η λέξη σημαίνει "θα κάνω κάτι για σένα που δε θα έκανα για τον καθένα αν ήταν τώρα απέναντι μου". Για σένα τι σημαίνει;

Και για να συνεχίσω να σχολιάζω αυτά που λες από την αντίθετη πλευρά, θέλεις να πεις πως αν η εταιρία τα βάλει όλα κάτω και καταλήξει ότι τη συμφέρει οικονομικά να πάρει στη θέση μου κάποιον άλλο, θα κρατήσει εμένα τελικά; Αν όχι, εγώ γιατί πρέπει ηθικά να κάτσω εφόσον με συμφέρει οικονομικά να φύγω;

11 minutes ago, _vbm_ said:

Όταν παίρνω έναν junior, θα τον έχω μινιμουμ 3 μήνες να μαθαίνει χωρίς να είναι στην ουσία παραγωγικός. Για το λόγο αυτό, η σύντομη αποχώρηση κοστίζει. Όταν αυτό το παιχνίδι επαναλαμβάνεται συχνά, τελικά γίνεται αρκετή σωρρευτική ζημιά. 

Δεν έχει να κάνει με το it συγκεκριμένα αλλά με οτιδήποτε θέλει ειδικές γνώσεις.

Κι εγώ που είμαι όσο senior πάει, στον τελευταίο μου π.χ. εργοδότη μου πήρε σχεδόν ένα χρόνο να μάθω τα συστήματα και τη δουλειά και τους ανθρώπους μέχρι να φτάσω στο σημείο να πω ότι οκ, παραγωγικά έχουμε φτάσει εκεί που πρέπει.

Η ζημιά που λες είναι αναπόφευκτη. It's part of the cost of doing business. Αν θες να βρεις σύντροφο θα φας και χυλοπιτες στην πορεία. Οπότε εφόσον δε γίνεται με yolo ή δόλο απλά την απορροφάς και δε λες τίποτα.

17 minutes ago, _vbm_ said:

Μίλησα εξαρχής για "επαγγελματίες job hoppers", που ανεξάρτητα από το "πακέτο" που προσφέρει η κάθε εταιρεία, έχουν αποφασίσει να αποχωρούν σε σύντομο διάστημα ώστε να σκαρφαλώσουν γρήγορα στη πυραμίδα (μισθολογική και ιεραρχική), όπως περιγράφει και το ερώτημα του TS.

Σκέψου το λίγο αυτό που λες.

Υπάρχει κανένας που θα πάει με προοπτική να φύγει, και μετά θα βρει τις τέλειες συνθήκες και πάλι θα φύγει επειδή το είχε αποφασίσει από πριν; Όχι βέβαια.

Άρα όταν φεύγουν υπάρχουν αντικειμενικά καλύτερες συνθήκες (ή τουλάχιστον προσδοκία για τέτοιες) αλλού. Άρα τι πάει να πει job hopper?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, defacer είπε

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι loyalty, είναι επαγγελματισμός και καλό περιβάλλον. Επαγγελματισμό και συμβολή στο καλό περιβάλλον δίνω κι εγώ από την πλευρά μου, δεν είμαστε εντάξει;

Ίσως το θέμα μας είναι στον ορισμό του loyalty. Για μένα αυτή η λέξη σημαίνει "θα κάνω κάτι για σένα που δε θα έκανα για τον καθένα αν ήταν τώρα απέναντι μου". Για σένα τι σημαίνει;

Και για να συνεχίσω να σχολιάζω αυτά που λες από την αντίθετη πλευρά, θέλεις να πεις πως αν η εταιρία τα βάλει όλα κάτω και καταλήξει ότι τη συμφέρει οικονομικά να πάρει στη θέση μου κάποιον άλλο, θα κρατήσει εμένα τελικά; Αν όχι, εγώ γιατί πρέπει ηθικά να κάτσω εφόσον με συμφέρει οικονομικά να φύγω;

Αυτό σημαίνει και για μένα.

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, ναι, είναι πιθανό (ανάλογα την περίπτωση) να σε κρατήσει. Γιατί βλέπει σε σένα κάτι περισσότερο από το μισθολογικό κόστος - πες το χαρακτήρα, πες το όρεξη για μάθηση, κλπ κλπ. Είμαι σίγουρος οτι οι περισσότερες εταιρείες δε λειτουργούν έτσι, αλλά σίγουρα κάποιες το κάνουν.

Και για μία ακόμα φορά (αυτό απαντάει και στον @AristidisZ), στο ΙΤ στην σημερινή Ελλάδα, πάντα θε σε συμφέρει οικονομικά να φύγεις. Δε σημαίνει οτι πρέπει να σου δίνω ψίχουλα. Απλα στην τρέχουσα συγκυρία, ειναι επικερδής η εναλλαγή θέσεων γιατί υπάρχει ζήτηση και ο καθένας ζητάει ο,τι θέλει. Και πάντα υπάρχει κάποιος να του το δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _vbm_ είπε

Αυτό σημαίνει και για μένα.

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, ναι, είναι πιθανό (ανάλογα την περίπτωση) να σε κρατήσει. Γιατί βλέπει σε σένα κάτι περισσότερο από το μισθολογικό κόστος - πες το χαρακτήρα, πες το όρεξη για μάθηση, κλπ κλπ. Είμαι σίγουρος οτι οι περισσότερες εταιρείες δε λειτουργούν έτσι, αλλά σίγουρα κάποιες το κάνουν.

Και για μία ακόμα φορά (αυτό απαντάει και στον @AristidisZ), στο ΙΤ στην σημερινή Ελλάδα, πάντα θε σε συμφέρει οικονομικά να φύγεις. Δε σημαίνει οτι πρέπει να σου δίνω ψίχουλα. Απλα στην τρέχουσα συγκυρία, ειναι επικερδής η εναλλαγή θέσεων γιατί υπάρχει ζήτηση και ο καθένας ζητάει ο,τι θέλει. Και πάντα υπάρχει κάποιος να του το δώσει.

δε μας λες ομως γιατι θεωρεις κακο που ο ανθρωπος θα φυγει να βρει καλυτερα λεφτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ελλάδα είναι μια χώρα που στο συγκεκριμένο θέμα, όπως και σε πολλά άλλα, δεν ακολουθεί διεθνείς πρακτικές και αντιλήψεις.

Ακόμα κι έτσι, όμως, ακόμα και το «δικό μας» κριτήριο του ότι είναι πρόβλημα η αλλαγή θέσεων ανά 3-4 χρόνια, είναι εξαιρετικά επιλεκτικό.

Από όσα έχω δει, το 99% των ελλήνων managers και seniors managers που επιθυμούν "loyal" υπαλλήλους, δεν δίνουν τις παροχές και το περιβάλλον ανάπτυξης για να είναι αυτοί loyal ... αλλά και οι ίδιοι θα έφευγαν με ελκυστικές παροχές και συνθήκες σε άλλη εταιρεία, όπου εκεί για άλλη μια φορά θα ήθελαν να έχουν loyal υπαλλήλους χωρίς παροχές και συνθήκες που θα εμπνέουν και θα καλλιεργούν το loyalty.

Εν ολίγοις, η γνωστή ελληνική διοικητική κουλτούρα του «άλλα μέτρα για τον εαυτούλη μας και άλλα μέτρα για τους δούλους (σόρρυ υπαλλήλους ήθελα να πω) που πετυχαίνουν το στόχο της μονάδας μας για να πάρουμε το μπόνους και να πλασάρουμε το βιογραφικό σε αναβαθμισμένες θέσεις».

 

 

Επεξ/σία από kostasgr78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _vbm_ είπε

Και για μία ακόμα φορά (αυτό απαντάει και στον @AristidisZ), στο ΙΤ στην σημερινή Ελλάδα, πάντα θε σε συμφέρει οικονομικά να φύγεις. Δε σημαίνει οτι πρέπει να σου δίνω ψίχουλα. Απλα στην τρέχουσα συγκυρία, ειναι επικερδής η εναλλαγή θέσεων γιατί υπάρχει ζήτηση και ο καθένας ζητάει ο,τι θέλει. Και πάντα υπάρχει κάποιος να του το δώσει.

Χαίρομαι που ένας κλάδος λειτουργεί έτσι :)

Βέβαια είναι και θέμα χαρακτήρα, δε νομίζω ότι όλοι οι εργαζόμενοι βάζουν το χρήμα πάνω από όλα, σίγουρα σε μια δουλειά μετράει και το brand της εταιρίας που δουλεύεις, μετράει και το ωράριο, και το κλίμα, και η απόσταση από τη κατοικία σου, μετράει και αν έχεις κάνει φιλίες ή σου αρέσει καμιά γκόμενα, και χίλια δυο πράματα

Από εκεί και πέρα, θα πρέπει και εσύ να διασφαλίσεις έστω και κατ' ελάχιστον ότι τον εργαζόμενό σου δεν θα τον υποχρεώσεις να ψάχνεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, _vbm_ said:

Για να απαντήσω στο ερώτημά σου, ναι, είναι πιθανό (ανάλογα την περίπτωση) να σε κρατήσει. Γιατί βλέπει σε σένα κάτι περισσότερο από το μισθολογικό κόστος - πες το χαρακτήρα, πες το όρεξη για μάθηση, κλπ κλπ.

Pics or it didn't happen.

Προφανώς σε καταστάσεις πολυεθνικής μπαίνουν μέσα πολλοί παράγοντες που εκ των πραγμάτων δεν ποσοτικοποιούνται, αλλά ότι κι αν πεις, στο τέλος πάντα ανάγεται στο ότι κάτι έχεις που η εταιρία το θεωρεί καλό για τη δουλειά. Δε σε κράτησε ποτέ κανένας επειδή ταίριαζαν τα γούστα σας στη μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...