Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για Honda Jazz


patsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αναζήτησή αξιόπιστου μικρομεσαίου μεταχειρισμένου έπεσε στη προσοχή μου ένα Jazz 06 1.3 full extra. Έχετε καθόλου εμπειρίες από το συγκεκριμένο αυτοκινητο. Το καταλαβαίνω ότι σε ταξίδια πιθανώς να υστερεί αλλα ταξίδια θα γίνονται πιο 1-2 φορές το χρόνο. Η χρήση του θα είναι πόλη κυρίως λίγα χιλιόμετρα ετησίως.

Επεξ/σία από patsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχουν οι δικοι μου το προηγουμενο jazz

+ σκυλι αξιοπιστιας μεχρι τα 150.000 κμ που εχει τωρα δεν εχει βγαλει τιποτα / και το εσωτερικο ειναι ποιοτικο δεν κουδανανε πραγματα

+φοβερους χωρους , πεφτουν τα καθισματα χωρα πολυ πραμα

+ ανετες ολες οι θεσεις και καλη ορατοτητα,

+ με την κοντη μουρη μπροστα πολυ ευκολο στο παρκαρισμα

 

- λειπει δυναμη για ταξιδι κυριως

-αμα το πιεζεις την τσιμπαει την βενζινη

-θα μπορουσε να ηταν λιγο πιο σφικτο, ειναι λιγο σουμιες αν το πιεσεις εστω και λιγο

-αν χρειαστεις ανταλλακτικα θα τα πληρωσεις πιο πανω σαν κλασσικο honda

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, patsi είπε

Σε αναζήτησή αξιόπιστου μικρομεσαίου μεταχειρισμένου έπεσε στη προσοχή μου ένα Jazz 06 1.3 full extra. Έχετε καθόλου εμπειρίες από το συγκεκριμένο αυτοκινητο. Το καταλαβαίνω ότι σε ταξίδια πιθανώς να υστερεί αλλα ταξίδια θα γίνονται πιο 1-2 φορές το χρόνο. Η χρήση του θα είναι πόλη κυρίως λίγα χιλιόμετρα ετησίως.

Θετικά: 

  • Έξυπνη διαρρύθμιση εσωτερικά και πολύ καλοί χώροι
  • Από τα πιο αξιόπιστα μικρά για την πρώτη πενταετία (αυτό πλέον έχει παρέλθει), και δέκατο πιο αξιόπιστο μοντέλο της τελευταίας 15ετίας! 
  • Έχει 4 αστέρια ασφάλεια στο NCAP και 3 αστέρια προστασία πεζών

Αρνητικά: 

  • Πολλά εμφανίζουν πρόβλημα στο σασμάν (bearings/bushings) όπως τα Swift...
  • Προβλήματα με έλλειψη δύναμης χειρόφρενου, θέλει προσοχή και πάντα ταχύτητα στο παρκάρισμα
  • Υπάρχει θέμα στο τιμόνι, σε ευθεία θέση έχει μια αίσθηση σαν να κολλάει και να νεκρώνει
  • Οι κομπρέσορες από το air condition έχουν συχνά θέμα πλέον
  • Πολλά ακόμη σοβαρά προβλήματα που όμως δεν μοιάζουν να είναι μαζικά οπότε δεν τα γράφω, απλά κάνε εξονυχιστικό έλεγχο πριν το πάρεις
  • Αρκετοί αναφέρουν εισχώρηση νερού από τις πίσω πόρτες
  • Δεν είναι και πολύ fun to drive είναι η αλήθεια
  • Ακριβά service και ανταλλακτικά

Recalls: 

In response to complaints of steamed up windows on pre-2005 model Jazz, Honda sent this note to owners: "With the weather now changing and becoming damp and cold, you may experience fogged up windows. All you need to do is make sure your Air Directional Control is set to the windscreen and the side vents are open. Ensure that the heating control button is adjusted into the red zone (warm) and the Air Recirculation button is off. Switch on the Air Conditioning with the ventilation fan on and your vehicle will then demist in a short space of time. Be aware that air conditioning only affects fuel consumption marginally while this constant use will keep the air conditioning in good working condition too." TSB unknown date if customer complains of jerky running on 2 - 3 year old Jazz, replace EGR valve. Late 2008/early2009 parking brake ratchet recall.

03-12-2009: Apparent warranty extension for manual transmissions of 7 yrs or 100,000 mls on model codes GD1, GD5, GE2 and GE3, years 2003 to 2008 The service bulletin No is SJ-04-008-03 Issue date 03 12 09.

2-2-2010: Honda Jazz build dates 11-7-2001 to 31-7-2008. Honda is to contact 171,372 owners of the Jazz (2002-2008) year model in the UK, to arrange an examination of the master power window switch, as part of a safety recall. The master window switch in the driver's door can malfunction when exposed to large amounts of liquid ingress, for example if the window is left open frequently or for long periods during heavy rain. Water and other fluids can cause the window switch's circuit board to malfunction and prevent opening or closing of the window. In rare cases, the circuit board can overheat causing melting or smoke or, potentially, fire. There have been no reported cases of a switch malfunction causing fire to a Jazz in the UK.

16-12-2010: Japan's Honda Motor said it would recall about 1.35 million Fit and Jazz subcompact cars, including 621,000 overseas, to repair a headlight defect. A fault in the electric wiring between the handle switch and the headlights can cause the low beam to fail to light up, the company said. No accident has been reported as a result of the defect, a Honda spokeswoman said, but the automaker had reported 130 cases of the defect to the Japanese transport ministry. The Fit and Jazz cars were built at Honda's Suzuka factory in Japan between November 2001 and October 2007. About 385,000 units were shipped to Europe, and the model has also been exported to the United States, Asia, the Middle East.

17-4-2013: Where fitted, passenger airbags may fail to deploy because prepellant wafers may have been improperly assembled. Affected cars to be recalled and airbag propellant modules replaced. Built dates 11-7-2000 to 18-8-2003. (Part of worldwide recall of Takata airbags.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, d_gkal είπε

Honda εγγύηση

Όσους γνώρισα και το είχαν ή έχουν, δε με είπαν κακά λόγια

Δεν είναι για ραλυ το αμάξι

Φυσικα δεν ειναι για raly ...Εχει αλλα η Honda για τετοια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το jazz 1.3 2006 μοντελο

ειναι τερας αξιοπιστιας,εχω κανει 147.000 χιλιομετρα και δεν εχει βγαλει τπτ! ( ο διακοπτης του παραθυρου προσφατα αλλα μου τον αλλαξε μαστορας με 15 ευρω)

τρομερους χωρους, δεν μπορεις να φανταστεις τι χωραει αυτο το αμαξι.. με 2  μωρα εχω κανει αποθηκη το αμαξι με καροτσια κτλπ

αρνητικα

 

  • Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ  fun to drive  οπως εγραψε παραπανω ο φιλος
  • Ακριβά service και ανταλλακτικά  που δεν εχει χρειαστει να το δω ως τωρα.
  • αργο(φιλικο οπως τα λενε) θα το ελεγα , θα ηθελα ναταν πιο δυνατο
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις μέχρις στιγμής απαντήσεις. Άρα συγκλίνουμε στο ότι είναι ένα αξιόπιστο αυτοκινητο(με τα προβλήματα που θέλουν προσοχή και επισημάνθηκαν απ τον @Rzarector) με καλούς χώρους που υστερεί όμως σε οδήγηση και ταξίδια. Και ακριβά σέρβις πράγμα που σε ένα αμάξι 11-12ετιας είναι κάτι σημαντικό γιατί λογικό είναι να αρχίσει να ζητάει πράγματα κάποια στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, patsi είπε

Σας ευχαριστώ για τις μέχρις στιγμής απαντήσεις. Άρα συγκλίνουμε στο ότι είναι ένα αξιόπιστο αυτοκινητο(με τα προβλήματα που θέλουν προσοχή και επισημάνθηκαν απ τον @Rzarector) με καλούς χώρους που υστερεί όμως σε οδήγηση και ταξίδια. Και ακριβά σέρβις πράγμα που σε ένα αμάξι 11-12ετιας είναι κάτι σημαντικό γιατί λογικό είναι να αρχίσει να ζητάει πράγματα κάποια στιγμή. 

Αν το ελεγξει μηχανικος ή ξερεις με σιγουρια τι εχει αλλαξει μην το φοβασαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω στο ψάξιμο παιδιά πρώτη επιλογή το jazz άλλα του '08,'09,'10 οχι πιο παλιό δεν βρίσκω όμως απο ιδιώτες 2η επιλογή yaris και 3η το i20.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, patsi είπε

Σας ευχαριστώ για τις μέχρις στιγμής απαντήσεις. Άρα συγκλίνουμε στο ότι είναι ένα αξιόπιστο αυτοκινητο(με τα προβλήματα που θέλουν προσοχή και επισημάνθηκαν απ τον @Rzarector) με καλούς χώρους που υστερεί όμως σε οδήγηση και ταξίδια. Και ακριβά σέρβις πράγμα που σε ένα αμάξι 11-12ετιας είναι κάτι σημαντικό γιατί λογικό είναι να αρχίσει να ζητάει πράγματα κάποια στιγμή. 

Τα σέρβις του δεν είναι ακριβά, τα μπουζί του μπορεί να είναι 8 αλλά στοιχίζει 3-4 ευρώ το ένα, νομίζω ότι είναι ίδια με του παπιου.... Σε ανταλλακτικά εννοείται δε πας σε γνήσια, έχω αγοράσει τακάκια νομίζω με 30 μάξιμουμ. Μου τα έδωσε ο τύπος με τα ανταλλακτικά, μου λέει δε μου έχει παραπονεθεί κανένας, και όντως έχουν βγει αστέρι. Όπως είχα γράψει και αλλού αυτό που χαλάει και θέλει αλλαγή είναι τα 2 ρουλεμάν στους πίσω τροχούς, και επειδή αλλάζει το μουαγιε στοιχίζει. Κατά τα άλλα είναι μια χαρά, άλογα έχει αρκετά απλά επειδή είναι οχταβαλβιδο έχει τράβηγμα στις χαμηλές στροφές, πράγμα που το κάνει ιδανικό για πόλη. Σε ταξίδια δείχνει να μην έχει γκάζι, αλλά πάει μια χαρά από θέμα ταχύτητας. Και όχι δεν είναι fun to drive, αλλά είναι απόλαυση σε πόλη με τρελούς χώρους τρελό κόψιμο τιμονιού και πολύ καλή κατανάλωση. Ξέχασα να αναφέρω ότι μπορεί να σου βγάλει και θέμα με τους 4 πολλαπλασιαστες από την μέσα μεριά. Δεν είναι σίγουρο και δεν είναι και εύκολο να το καταλάβει κάποιος.

Επεξ/σία από zeys13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jazz είναι 1300, έχει θεωρώ καλύτερους χώρους, αλλά είναι μακράν ποιο άσχημο-αδιάφορο. Από κατανάλωση δε ξέρω ίσως να είναι ποιο οικονομικό. Χοντρικά είναι αυτοκίνητο μεγαλύτερης κατηγορίας σε χώρους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...