Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για Honda Jazz


patsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, george1999 είπε

Αν και έχω οδηγήσει αρκετά αυτοκίνητα όλων των τύπων δε θα έλεγα ότι υπάρχει θέμα με το θόρυβο

Σίγουρα εσύ που το οδηγάς κάθε μέρα κ ειδικά το μοντέλο που κοιτάω θα ξέρεις κάτι περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 29/8/2020 στις 8:53 ΜΜ, fgrammatikos είπε

Άριστο συνεργείο για HONDA είναι του Σπανού (Γιώργος ο πατέρας, Κώστας ο γιος) Λεωφ. Κωνσταντίνου Τσαλδάρη 16, Αθήνα 114 76  ,   Τηλ. 2106427444.

HONDA JAZZ (2008) είναι και το προσωπικό του αυτοκίνητο - οπότε ξέρει κάτι παραπάνω......!    😉

Καλησπέρα πάιδες....αξιόπιστο και δοκιμασμένο συνεργείο για Honda (Jazz) στο Περιστέρι ξέρουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημερα σε ολους.

Θα ηθελα γνωμη για αγορα μεταχειρισμενου Honda Jazz (1.339 cc / 101 bhp ) .

Αρχικα αν εχουν βγαλει καπου προβληματα αυτα τα μοντελα και δευτερον απο θεμα καταναλωσης εντος κ εκτος πολης.

Ευαριστω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, leftkara είπε

Καλημερα σε ολους.

Θα ηθελα γνωμη για αγορα μεταχειρισμενου Honda Jazz (1.339 cc / 101 bhp ) .

Αρχικα αν εχουν βγαλει καπου προβληματα αυτα τα μοντελα και δευτερον απο θεμα καταναλωσης εντος κ εκτος πολης.

Ευαριστω !!!

καλημέρα.

έχω το συγκεκριμένο μοντέλο , του 2009, από το 2012, με χειροκίνητο σασμάν.

απροβλημάτιστο.

260.000 χλμ αισίως.

κανένα πρόβλημα, τα πιο "σημαντικά", κάψιμο κάποιες από τις λάμπες φώτων (και το ένα εσωτερικό λαμπάκι καμπίνας) και το ότι χάλασε το σύστημα ανάκλησης του καθρέφτη οδηγού. (κλείνει κ ανοίγει μια χαρά με το χέρι πλέον κ δεν έχει θέμα να κλείσει μόνος του ενώ το αμάξι κινείται, με όσο μεγάλη ταχύτητα και να έχω οδηγήσει). του συνοδηγού αντιστέκεται ακόμα και συνεχίζει ν λειτουργεί μια χαρά με το κουμπί ανάκλησης...

Θα έπαιρνα ασυζητητί το ίδιο μοντέλο, ίσως να προτιμούσα την "απλή" έκδοση όπου τα φλας δεν είναι ενσωματωμένα στους καθρέφτες.ίσως να το προτιμούσα και με αυτόματο σασμάν που λένε είναι εξαιρετικά καλό.

Κατανάλωση, με προσπάθεια, εντός πόλης, 7.0 λίτρα περίπου, σε εθνικές οδούς, το φτάνω εύκολα 4.9 /100. 

ότι άλλο θες, ευχαρίστως να απαντήσω.

υγ. απίστευτα ευρύχωρο, έχω κουβαλήσει εύκολα ημίδιπλο κρεβάτι, καναπέ-κρεβάτι ημίδιπλο,  ποδήλατα, έπιπλο-στήλη μπάνιου κτλ.

υγ2. υπάρχει κ ομάδα στο facebook με 300+ μέλη, hondajazzgr

Επεξ/σία από Locke_John
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Locke_John είπε

καλημέρα.

έχω το συγκεκριμένο μοντέλο , του 2009, από το 2012, με χειροκίνητο σασμάν.

απροβλημάτιστο.

260.000 χλμ αισίως.

κανένα πρόβλημα, τα πιο "σημαντικά", κάψιμο κάποιες από τις λάμπες φώτων (και το ένα εσωτερικό λαμπάκι καμπίνας) και το ότι χάλασε το σύστημα ανάκλησης του καθρέφτη οδηγού.

Θα έπαιρνα ασυζητητί το ίδιο μοντέλο, ίσως να προτιμούσα την "απλή" έκδοση όπου τα φλας δεν είναι ενσωματωμένα στους καθρέφτες.

Κατανάλωση, με προσπάθεια, εντός πόλης, 7.0 λίτρα περίπου, σε εθνικές οδούς, το φτάνω εύκολα 4.9 /100. 

ότι άλλο θες, ευχαρίστως να απαντήσω.

υγ. απίστευτα ευρύχωρο, έχω κουβαλήσει εύκολα ημίδιπλο κρεβάτι, καναπέ-κρεβάτι ημίδιπλο,  ποδήλατα, έπιπλο-στήλη μπάνιου κτλ.

Ειχαμε Honda στην οικογενεια απο το μακρινο 1980 φαντασου και τωρα που προεκυψε η αγορα μεταχειρισμενου ειπα να ριξω μια ματια. Μου φανηκε μικρο/μεγαλο , εχω βρει ενα σε επισημη αντιπροσωπεια ( απο θεμα αξιοπιστιας ) ειχα ενα αγχος με την καταναλωση εντος πολης αν και δεν κανω διαδρομες σταματα-ξεκινα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leftkara είπε

Ειχαμε Honda στην οικογενεια απο το μακρινο 1980 φαντασου και τωρα που προεκυψε η αγορα μεταχειρισμενου ειπα να ριξω μια ματια. Μου φανηκε μικρο/μεγαλο , εχω βρει ενα σε επισημη αντιπροσωπεια ( απο θεμα αξιοπιστιας ) ειχα ενα αγχος με την καταναλωση εντος πολης αν και δεν κανω διαδρομες σταματα-ξεκινα !!!

oπότε ξέρετε τί θα πεί honda... Εγώ πάντως δε νομίζω ποτέ ν αλλάξω μάρκα.

θα μπορούσες να δείς κ το α' γενιάς, θα το βρεις πιο οικονομικά και για εμένα, οι μόνες τους διαφορές είναι στην ομορφιά σασί και στον αριθμό αερόσακων (περισσότερους το β' γενιάς).

Αν γκουγκλάρεις, θ δεις ότι σε απόλυτους αριθμούς είναι οριακά ίσο /μικρότερο με το toyota yaris αντίστοιχων χρονολογιών, λόγω σχεδίου φαίνεται μεγαλύτερο το jazz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας γνώμη για Honda jazz 2007 αυτόματο? Επίσης ενώ φοράει 14αρα ζάντα το πουλάει με 15αρα. Έχει σημασία ή είναι οκ η αλλαγή της ζάντας? Θα έχω κάποιο θέμα στην οδήγηση ή στην κατανάλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Zinonmylonas είπε

Καλησπέρα σας γνώμη για Honda jazz 2007 αυτόματο? Επίσης ενώ φοράει 14αρα ζάντα το πουλάει με 15αρα. Έχει σημασία ή είναι οκ η αλλαγή της ζάντας? Θα έχω κάποιο θέμα στην οδήγηση ή στην κατανάλωση?

Δέ ακουστεί προβλήματα με αυτ. κιβώτια της Honda CVT . Σίγουρα καλό έλεγχο και θα πρότεινα και σε κάποια αντιπροσωπεία ή σε συνεργείο που να γνωρίζει από Honda .

Με τόν αρ. πλαισίου να δείς , ίσως έβγαινε και με 15άρες ζάντες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Zinonmylonas said:

Καλησπέρα σας γνώμη για Honda jazz 2007 αυτόματο? Επίσης ενώ φοράει 14αρα ζάντα το πουλάει με 15αρα. Έχει σημασία ή είναι οκ η αλλαγή της ζάντας? Θα έχω κάποιο θέμα στην οδήγηση ή στην κατανάλωση?

το ειχαμε απο 2008 μεχρι 2021 , έκδοση 1300 με 85 άλογα έκανε απροβλημάτιστα 210,000 χιλομετρα και κλασσικά άρχισε να ζηταει οπως κάθε αυτοκίνητο με αυτα τα χιλομετρα και αυτη την ηλικα , θεωρήσαμε οτι δεν αξίζει να αρχίζουμε να αλλάζουμε ένα μετά το άλλο και πήραμε το καινουργιο jazz κάπου τέλη του 22
αν το βρισκεις τπτ με 110 120 χιλιαδες παρτο χθες αν ειναι 200,000+++ δεν θα το έλεγα εκτός και αν ειναι τιμή χώμα ετσι θα σου μείνει χρήμα να το κάνεις ξανά καινουργιο

όσο για την ζάντα μεγαλη διαφορα δεν εχει 14 με 15 (αν μπήκε σωστό λάστιχο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/06/2021 at 22:29, djnet71 said:

Καλησπέρα πάιδες....αξιόπιστο και δοκιμασμένο συνεργείο για Honda (Jazz) στο Περιστέρι ξέρουμε?

το δικο μας jazz το παμε σε αυτο   https://goo.gl/maps/AJ3sFtYvYPAfsQqPA

δεν ειχαμε ποτε θεμα ... η αληθεια ειναι πως δεν εχει βγαλει και κανενα μεγαλο προβλημα ακομα το αμαξι

γενικα παντως ειναι συνενοησημοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/6/2021 στις 10:29 ΜΜ, djnet71 είπε

Καλησπέρα πάιδες....αξιόπιστο και δοκιμασμένο συνεργείο για Honda (Jazz) στο Περιστέρι ξέρουμε?

Electric Madness Workshop , κάντου μια ερώτηση , ξέρω οτι ασχολείται περισσότερο με Honda .
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, meletis_m είπε

Δέ ακουστεί προβλήματα με αυτ. κιβώτια της Honda CVT . Σίγουρα καλό έλεγχο και θα πρότεινα και σε κάποια αντιπροσωπεία ή σε συνεργείο που να γνωρίζει από Honda .

Με τόν αρ. πλαισίου να δείς , ίσως έβγαινε και με 15άρες ζάντες .

Ευχαριστώ πολύ

 

7 ώρες πριν, Black Demis είπε

το ειχαμε απο 2008 μεχρι 2021 , έκδοση 1300 με 85 άλογα έκανε απροβλημάτιστα 210,000 χιλομετρα και κλασσικά άρχισε να ζηταει οπως κάθε αυτοκίνητο με αυτα τα χιλομετρα και αυτη την ηλικα , θεωρήσαμε οτι δεν αξίζει να αρχίζουμε να αλλάζουμε ένα μετά το άλλο και πήραμε το καινουργιο jazz κάπου τέλη του 22
αν το βρισκεις τπτ με 110 120 χιλιαδες παρτο χθες αν ειναι 200,000+++ δεν θα το έλεγα εκτός και αν ειναι τιμή χώμα ετσι θα σου μείνει χρήμα να το κάνεις ξανά καινουργιο

όσο για την ζάντα μεγαλη διαφορα δεν εχει 14 με 15 (αν μπήκε σωστό λάστιχο κλπ

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας έχω πάρει μεταχειρισμένο το Honda jazz 2007 αυτόματο κιβώτιο και στο ξεκίνημα κ μόνο τότε μου κάνει ένα ήχο σαν να σέρνει κάτι. Το πήγα σε 2 μηχανικούς ο ένας μου είπε βάση μηχανής γτ είδε να κουνιέται την οποία την άλλαξα κ μετά που είπε ότι είναι το κόμπλερ γτ δεν σταμάτησε ο ήχος. Ελαττώθηκε αλλά όχι τελειως. Στον δεύτερο που το πήγα μου είπε ότι δεν έχει κόμπλερ το αμάξι κ ότι μάλλον είναι τα λάδια κ φίλτρα του σασμάν.  Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι το κόμπλερ κ αν το έχω για να ξέρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Zinonmylonas είπε

Καλησπέρα σας έχω πάρει μεταχειρισμένο το Honda jazz 2007 αυτόματο κιβώτιο και στο ξεκίνημα κ μόνο τότε μου κάνει ένα ήχο σαν να σέρνει κάτι. Το πήγα σε 2 μηχανικούς ο ένας μου είπε βάση μηχανής γτ είδε να κουνιέται την οποία την άλλαξα κ μετά που είπε ότι είναι το κόμπλερ γτ δεν σταμάτησε ο ήχος. Ελαττώθηκε αλλά όχι τελειως. Στον δεύτερο που το πήγα μου είπε ότι δεν έχει κόμπλερ το αμάξι κ ότι μάλλον είναι τα λάδια κ φίλτρα του σασμάν.  Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι το κόμπλερ κ αν το έχω για να ξέρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

μηπως εννούσε το κομπλέρ - τροχαλία δυναμού ; 

επειδή είναι και αυτόματο , εάν εισαι Αθηνα κάνε μια ερώτηση εδω : https://www.transmission.gr/el/

για το κιβώτιο του . Εάν και λάδια κιβωτίου να προτιμάς μόνο γνήσια Honda . Πρώην κάτοχος Honda Accord .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Zinonmylonas είπε

Καλησπέρα σας έχω πάρει μεταχειρισμένο το Honda jazz 2007 αυτόματο κιβώτιο και στο ξεκίνημα κ μόνο τότε μου κάνει ένα ήχο σαν να σέρνει κάτι. Το πήγα σε 2 μηχανικούς ο ένας μου είπε βάση μηχανής γτ είδε να κουνιέται την οποία την άλλαξα κ μετά που είπε ότι είναι το κόμπλερ γτ δεν σταμάτησε ο ήχος. Ελαττώθηκε αλλά όχι τελειως. Στον δεύτερο που το πήγα μου είπε ότι δεν έχει κόμπλερ το αμάξι κ ότι μάλλον είναι τα λάδια κ φίλτρα του σασμάν.  Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τι είναι το κόμπλερ κ αν το έχω για να ξέρω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

μιας και ειναι αυτοματο σασμαν , θα προτεινα την ασφαλεια της honda και ας βγει κατι παραπανω στο κοστος. Οπως ειπε ο @meletis_m μονο γνησια λαδια honda και τιποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...