Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για Honda Jazz


patsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, tornado είπε

συνεχιζω να φτιαχνω τα τζαζακι μου και βαζω ενα OBDII diagnostic scanner που πηρα,

https://www.aliexpress.com/item/M1-Bluetooth-V1-5-OBDII-Diagnostic-Scanner-CAN-ELM327-Scan-Tool-Check-Engine-Light-Car-Code/32787435100.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dM0MQ75

Στα συν του (που δεν τα ειδα σε αλλα OBD) ειναι οτι εχει power on - off διακοπτη, το οποιο σημαινει οτι το ανοιγοκλεινεις απο το σκαννερ

και δεν χρειαζεται να το μπανοβγαζεις - αλλιως νομιζω σου τρωει την μπαταρια αμα ειναι συνεχεια επανω.

Προσοχη γιατι τα τζαζ 2002 - 2007 εχουν περιεργο πρωτοκολλο και αν παρεις ενα τυπικο (και καλο σιγουρα) τετοιο εργαλειο

το πιο πιθανο ειναι να μην εχει το πρωτοκολλο πανω του και στη καλυτερη θα το χαρισετε σε καποιο φιλο με αυτοκινητο μαξ δεκαετιας.

Συντομα θα ανεβασω και screenshot με αυτα που μου δειχνει.

Σε Accord του 2003 ποτέ δεν δούλεψε τα obd των 5-10€ παρόλο που ρυθμίστηκαν και χειροκίνητα και στο πρωτόκολλο iso 9141

Αγορασα το Autel AL419

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, meletis_m είπε

Σε Accord του 2003 ποτέ δεν δούλεψε τα obd των 5-10€ παρόλο που ρυθμίστηκαν και χειροκίνητα και στο πρωτόκολλο iso 9141

Αγορασα το Autel AL419

ενδιαφερον.... παντως στο τζαζ δουλεψε μια χαρα :) - και δεν εκανα απολυτως καμια ρυθμιση.

Κατα πρωτον το Autel φαινεται πολυ δυνατο και αξιοπιστο αλλα και πιο ακριβο,

κατα δευτερον ειναι λιγο κουμουτσα ρε αδερφε, συνεπως ειναι αδυνατον να το εχεις μονιμα καρφωμενο πανω.

Κατα τριτον εχω περιεργεια να δοκιμασεις το συγκεκριμενο που εχω, αν εισαι Αθηνα, στο φερνω να το τεσταρεις ;)

Επεξ/σία από tornado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ηρθαν τα πραγματακια για το τζαζ μου,

 

joyall.jpg

 

και εδω ετοιμο για να τοποθετηθει

 

joy1.jpg

 

 

 

 

και εδω ενα βιντεο για το OBD

 

 

Επεξ/σία από tornado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

https://www.aliexpress.com/item/M1-Bluetooth-V1-5-OBDII-Diagnostic-Scanner-CAN-ELM327-Scan-Tool-Check-Engine-Light-Car-Code/32787435100.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dM0MQ75

Αυτο εδω τι ακριβως κανει??

Tornado το σετακι με την οθονη ποσο σου πηγε?

Πληρωσες τελωνειο?

Βγαινει για jazz 2007 facelift ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχαλη απο οτι ειδες στο βιντεο, σου δειχνει οτι στοιχεια προωθει ο εγκεφαλος του αυτοκινητου

σε android προγραμμα.

Δειχνει ταχυτητα, στροφες, ρευματα μπαταριας και αλλα, σφαλματα που συνηθως στα βρισκουν στα συνεργεια

και αρκετα ακομα που δεν το εχω ψαξει παραπερα.... πρεπει να του κανω χρηση για να σου πω με λεπτομεριες.

Προς το παρον απλα το εβαλα και εβαλα μπροστα την μηχανη και διαβαζε.

 

Για το σετακι περιμενε λιγο ανεβαζω ενα αναλυτικο pdf.

Τελωνειο με τσιμπησε για το πλαισιο, αλλα γενικα καλα την εβγαλα.

Οσο για την εκδοση που εχεις, μοιαζει το πλαισιο σου με το δικο μου?

εδω το συνολικο κοστος για την ολη αναβαθμιση.

anavathmisi.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω το ίδιο πλαίσιο είναι η έκδοση με το κλιματιστικό με την οθόνη απλά το σκέφτομαι αν αξίζει να το φέρω από εξωτερικό με τα έξτρα  χρήματα που θα πιάσει στο τελωνείο.

Θα ψάξω και Ελλάδα να δω τι τιμές παίζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το εγκατεστησα, ολα καλα.

Γενικες εντυπωσεις ειναι παραπανω απο θετικες.

Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν δουλευει το dab radio, μαλλον λογω κακης ποιοτητας κεραιας.

Δεν ξερω πως θα το λυσω αυτο το προβλημα, αλλα σιγουρα καποια στιγμη θα ασχοληθω για να το λυσω.

Εχω ενα κολλημα και αν κατι δεν δουλευει μου γυρναει το ματι αναποδα...

 

Ακομα ειμαι σε δοκιμες για να το φερω στα μετρα μου και να το συνηθισω, συντομα θα ανεβασω φωτο

και γενικα σκοπευω να κανω ενα αναλυτικο review σε youtube.

 

Συνοπτικα το ολο πακετο πηγε κατι λιγοτερα απο 500 ευρω, βεβαια δεν τα εδωσα ολα με την μια,

αγοραζω πραγματα εδω και δυο μηνες. Παντως σιγουρα αν το πηγαινα σε ενα καταστημα και του ελεγα βαλτα μου ολα εσυ,

δεν ξεμπερδευα κατω απο 800 ευρω και λιγα λεω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tornado είπε

Τελικα το εγκατεστησα, ολα καλα.

Γενικες εντυπωσεις ειναι παραπανω απο θετικες.

Το μονο προβλημα ειναι οτι δεν δουλευει το dab radio, μαλλον λογω κακης ποιοτητας κεραιας.

Δεν ξερω πως θα το λυσω αυτο το προβλημα, αλλα σιγουρα καποια στιγμη θα ασχοληθω για να το λυσω.

Εχω ενα κολλημα και αν κατι δεν δουλευει μου γυρναει το ματι αναποδα...

Ακομα ειμαι σε δοκιμες για να το φερω στα μετρα μου και να το συνηθισω, συντομα θα ανεβασω φωτο

και γενικα σκοπευω να κανω ενα αναλυτικο review σε youtube.

Συνοπτικα το ολο πακετο πηγε κατι λιγοτερα απο 500 ευρω, βεβαια δεν τα εδωσα ολα με την μια,

αγοραζω πραγματα εδω και δυο μηνες. Παντως σιγουρα αν το πηγαινα σε ενα καταστημα και του ελεγα βαλτα μου ολα εσυ,

δεν ξεμπερδευα κατω απο 800 ευρω και λιγα λεω.

Άνθρωπε συγνώμη κιόλας αλλά γιατί δεν ανοίγεις ένα δικό σου θέμα με αυτά που φτιάχνεις στο αμάξι σου και μπορεί εύκολα να το διαβάσει κάποιος που ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο? 

Εδώ το θέμα είναι γνώμες για Honda Jazz και υπάρχουν τόσα ποσταρισματα από εσένα και έναν άλλον νομίζω για μοντεμιες και αγορές αξεσουάρ! 

Το βρίσκεις έγκυρο? 

Μπήκα να διαβάσω γνώμες και διαβάζω χίλια δύο άσχετα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πρόβλημα,  το είχα συζητήσει κιόλας να το έκανα αλλά είχε φανεί υπερβολικό.  Αν συμφωνούν οι διαχειριστες, θα το ανοίξω το βραδυ.

Αλλά άσχετα τα όσα γράφω,  δεν νομίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλημέρα παίδες!

Ψάχνω εταζέρα για  HONDA JAZZ 2005.

Καμιά ιδέα που να ψάξω?Βρήκα κάτι απ'έξω...ALIEXPRESS.COM αλλά φοβάμαι πως θα έχει και τελωνείο και θα πάει ο κούκος αηδόνι!Βρήκα μέσω car.gr κάτι αλλά φαίνονται σε χάλια κατάσταση

Είμαι πρόσφατα κάτοχος του συγκεκριμένου αυτοκινήτου και ψάχνω να το ''μαζέψω'' λίγο

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tornado είπε

εχεις το λινκ να δουμε τι βρηκες?

 

https://www.car.gr/parts/view/13627366-amakswma-eswteriko-etazeres

 

κάτι τέτοιο.

ο συγκεκριμένος δεν το έχει όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2018 στις 12:07 ΠΜ, h3342 είπε

εχω το jazz 1.3 2006 μοντελο

ειναι τερας αξιοπιστιας,εχω κανει 147.000 χιλιομετρα και δεν εχει βγαλει τπτ! ( ο διακοπτης του παραθυρου προσφατα αλλα μου τον αλλαξε μαστορας με 15 ευρω)

τρομερους χωρους, δεν μπορεις να φανταστεις τι χωραει αυτο το αμαξι.. με 2  μωρα εχω κανει αποθηκη το αμαξι με καροτσια κτλπ

αρνητικα

  • Δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ  fun to drive  οπως εγραψε παραπανω ο φιλος
  • Ακριβά service και ανταλλακτικά  που δεν εχει χρειαστει να το δω ως τωρα.
  • αργο(φιλικο οπως τα λενε) θα το ελεγα , θα ηθελα ναταν πιο δυνατο

Γιατί το λέτε αργό ? Το ίδιο έχω και εγώ και τα 190 με 195 τα έχει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, djnet71 είπε

Καλημέρα παίδες!

Ψάχνω εταζέρα για  HONDA JAZZ 2005.

Καμιά ιδέα που να ψάξω?Βρήκα κάτι απ'έξω...ALIEXPRESS.COM αλλά φοβάμαι πως θα έχει και τελωνείο και θα πάει ο κούκος αηδόνι!Βρήκα μέσω car.gr κάτι αλλά φαίνονται σε χάλια κατάσταση

Είμαι πρόσφατα κάτοχος του συγκεκριμένου αυτοκινήτου και ψάχνω να το ''μαζέψω'' λίγο

Ευχαριστώ

Ρώτησε και στο Πλατανα στο Βοτανικο που έχει μεταχειρισμένα- γνήσια μόνο για Honda .

Είχα εξυπερετηθεί με το Accord 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...