Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με εκμίσθωση σπιτιού (πάλι), ποιά έξοδα είναι του ιδιοκτήτη και ποιά του ενοικιαστή;


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Πριν από ένα μήνα, συγγενής μου εκμίσθωσε ένα αρκετά παλιό σπίτι ιδιοκτησίας του, ανακαινισμένο φέτος. Έχουμε απορία σχετικά με τα παρακάτω έξοδα που θέλει να κάνει ή έκανε ο ενοικιαστής και σε ποιόν αφορούν:

  1. Ο ενοικιαστής ανάφερε ότι το σπίτι χρειαζόταν απεντόμωση που την έκανε. Ασχέτως με το γεγονός ότι κατά τη διάρκεια της ανακαίνησης δεν είχε παρατηρηθεί κάτι, όποτε κάνουμε απεντόμωση στην πολυκατοικία που διαμένω, τα έξοδα τα πληρώνω εγώ ως ενοικιαστής. Αυτό είναι σωστό ή πρέπει να τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης;
  2. Το σπίτι δεν έχει κεραία τηλεόρασης και παλιότερα έπαιρνε σήμα από κεραία γειτονικού σπιτιού, πράγμα που μπορεί να γίνει και τώρα. Ο ενοικιαστής θέλει πάραυτα να τοποθετήσει δική του κεραία. Το κόστος πρέπει να βαρύνει τον ίδιο (και να την αφαιρέσει με τη λήξη της μίσθωσης) ή τον ιδιοκτήτη (και να παραμείνει με τη λήξη της μίσθωσης);
  3. Το σπίτι ενώ παλιότερα είχε κανονικά τηλέφωνο, τώρα ο ΟΤΕ αναφέρει ότι δεν υπάρχει σύνδεση με την κολώνα για να πάρει internet. Κατ' αρχάς εγώ ήξερα ότι το κόστος σύνδεσης από την κολώνα μέχρι το σπίτι επιβαρύνει τον ΟΤΕ, αντίθετα από αυτά που υποστηρίζει ο ΟΤΕ. Στην περίπτωση που το κόστος δεν επιβαρύνει τον ΟΤΕ, ποιός πρέπει να το επιβαρυνθεί, ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής; Προσωπικά, σε όσα σπίτια έχω μισθώσει πάντα ως ενοικιαστής πλήρωνα τέλη ενεργοποίησης/εγκατάστασης σε τηλέφωνο, ρεύμα κλπ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίτα, για την απεντόμωση και εγώ θεωρώ ότι εφόσον γίνεται πρακτικά πριν μπει ο ενοικιαστής, θα πρέπει να τη πληρώσει ο ιδιοκτήτης (εφόσον φυσικά χρειάζεται)

Το ίδιο και για τον ΟΤΕ

Εσύ δε πλήρωνες κόστος να φέρει η ΔΕΗ ρολόι στο σπίτι, και φαντάζομαι ούτε τα πιστοποιητικά 

Για την ΔΕΗ πληρώνεις την εγγύηση...

Για τη κεραία δε βλέπω λόγο εφόσον δουλεύει κανονικά η τηλεόραση με αυτό το setup να πληρώσει νέα κεραία ο ιδιοκτήτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1oν Ο ενοικιαστης εκτος αν συμφωνησαν αλλιως κατα την ενοικιαση

2ον Δικη του κεραια δικο του το κοστος και φυσικα εχει το δικαιωμα να την παρει μαζι του με την ληξη της μισθωσης

3ον Αλλο πράγμα τα τελη συνδεσης άλλο η απουσία γραμμής από την κολώνα στο σπίτι.Την γραμμη από την κολώνα στο σπίτι θα την πληρώσει ο ιδιοκτήτης ,τα τέλη σύνδεση ο ενοικιαστής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραία, άλλη ερώτηση:

Πώς γίνεται ένα σπίτι που είχε τηλεφωνική γραμμή, τώρα ο ΟΤΕ να λέει ότι δεν υπάρχει καλώδιο; Γίνεται αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xaratsi είπε

Ειναι κι αλλα...

4. Αλλη μια γκριζα ζωνη ειναι κι ο θερμοσιφωνας

5. Απορροφητηρας

Γκριζάρουν εάν γίνει ζημιά

Προφανώς και τα 2 πρέπει να λειτουργούν όταν τα παραλαμβάνει ο ενοικιαστής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xaratsi είπε

Ειναι κι αλλα...

4. Αλλη μια γκριζα ζωνη ειναι κι ο θερμοσιφωνας

5. Απορροφητηρας

Αυτά τα 2 δεν είναι καθόλου "γκρίζα ζώνη", αν ένα σπίτι νοικιαστεί με θερμοσίφωνα και απορροφητήρα τότε υπεύθυνος είναι ο ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τους απο πανω.. Εγω οσο καιρο ειμαι σε ενοικιο, ευτυχως μου εχουν καλυψει φυσικες φθορες.. Τρυπησε ενας θερμοσιφωνας, (μου τον αλλαξανε), εσπασε ενα μπρατσο τεντας(μου το αλλαξανε).. Μονο ενας, δεν μου αλλαξε τη σιτα του μπαλκονιου που σκιστηκε απο αερα.. Του ειπα οτι δεν με νοιαζει να τη φτιαξει απλα δεν την πληρωνω εγω! Κ ολα οκ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το σπιτι ειχε θερμοσιφωνα και απορροφητηρα, την επισκευή θα την αναλαβει ο ιδιοκτητης. Αν ΔΕΝ ειχε, δεν ειναι υποχρεωμενος ο ιδιοκτητης να του βαλει γιατι οταν μπηκε ο ενοικιαστης, ειχε γνωση οτι δεν εχει το σπιτι. οποτε 2 σεναρια υπαρχουν συνεννοουνται κ βαζει κ τα κρατα απο το ενοικιο, βαζει ΑΦΟΥ παρει το οκ απο τον ιδιοκτητη και μετα εχει δικαιωμα να τα ξιλώσει ο ενοικιαστης και να τα παρει μαζι του. στην δευτερη περιπτωση ολα να ειναι με την εγγραφη συγκαταθεση του ιδιοκτητη μην βρεθεις μπλεγμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, solton57010 είπε

3ον Αλλο πράγμα τα τελη συνδεσης άλλο η απουσία γραμμής από την κολώνα στο σπίτι.Την γραμμη από την κολώνα στο σπίτι θα την πληρώσει ο ιδιοκτήτης ,τα τέλη σύνδεση ο ενοικιαστής.

Απ οσο ξερω, απο το KV μεχρι τον κεντρικο κατανεμητη στο σπιτι ειναι ευθυνη του οτε. Απο τον κεντρικο κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα ειναι θεμα του ιδιοκτητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kallair είπε

Αν το σπιτι ειχε θερμοσιφωνα και απορροφητηρα, την επισκευή θα την αναλαβει ο ιδιοκτητης. Αν ΔΕΝ ειχε, δεν ειναι υποχρεωμενος ο ιδιοκτητης να του βαλει

Ξέρεις πολλά σπίτια που δεν έχουν θερμοσίφωνα ή ηλιακό; Δεν ζουμε σε σπηλιά να κάνουμε μπάνιο στο ποτάμι με κρύο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DZ-Photographer είπε

Ξέρεις πολλά σπίτια που δεν έχουν θερμοσίφωνα ή ηλιακό; Δεν ζουμε σε σπηλιά να κάνουμε μπάνιο στο ποτάμι με κρύο νερό.

εγω απανταω σε σχεση με την ερωτηση απο πανω. στην θεση του θερμοσιφωνα βαλε τεντες/κεραια/οτι αλλο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DZ-Photographer είπε

Ξέρεις πολλά σπίτια που δεν έχουν θερμοσίφωνα ή ηλιακό; Δεν ζουμε σε σπηλιά να κάνουμε μπάνιο στο ποτάμι με κρύο νερό.

Όχι, δεν ξέρω πολλά σπίτια που δεν έχουν θερμοσίφωνα ή ηλιακό, όπως δεν ξέρω και πολλά σπίτια που δεν έχουν κρεβάτια/κατσαρολικά.

Κατά τη γνώμη σου όταν ο ιδιοκτήτης ενός σπιτιού το μισθώνει, πρέπει να το εξοπλίσει και με θερμοσίφωνα, και με κρεβάτια, και με κατσαρολικά, και με οτιδήποτε άλλο είναι απαραίτητο να υπάρχει σε ένα σπίτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...