Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με εκμίσθωση σπιτιού (πάλι), ποιά έξοδα είναι του ιδιοκτήτη και ποιά του ενοικιαστή;


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κατά τη γνώμη σου όταν ο ιδιοκτήτης ενός σπιτιού το μισθώνει, πρέπει να το εξοπλίσει και με θερμοσίφωνα, και με κρεβάτια, και με κατσαρολικά, και με οτιδήποτε άλλο είναι απαραίτητο να υπάρχει σε ένα σπίτι?

Καλά, ο θερμοσίφωνας δεν είναι κρεβάτι ή κατσαρόλα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πανος999 είπε

Ε τοτε να μην το εξοπλισει κ με τοιχους... 

Σαν να υπερβάλλεις λιγάκι... κάτι που δεν έχει τοίχους δεν το λένε σπίτι, γιαπί το λένε, εδώ όμως μιλάμε για σπίτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες χανετε την ουσια και παιζετε με τις λεξεις.

Οτιδηποτε ΔΕΝ ειχε το σπιτι οταν το ενοικιασε καποιος, δεν εχει υποχρεωση να του το βαλει ο ιδιοκτητης. ειτε αυτό λεγεται κλιματιστικο, ειτε λεγεται τεντες/ κεραια/ηλιακο/κλπ. Θα πρεπει να υπαρχει εγγραφη συμφωνια για το ποιος θα το πληρωσεις κ αν θα μεινει στο σπιτι μετα ή θα το παρει μαζι του ο ενοικιαστης.

Σε περιπτωση ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ, ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη να το συντηρει κ οποιες βλαβες εμφανιστουν, εκτος κ αν προκειται απο αμελεια του ιδιοκτητη η ζημια. (πχ τζαμι που σπασει απο απροσεξια του ενοικιαστη δεν το πληρωνει ο ιδιοκτητης. το ιδιο πχ αν καταφερει να καταστρεψει πχ καποια οικοσυσκευη που του παραχωρηθηκε μαζι με το οικημα.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Καλά, ο θερμοσίφωνας δεν είναι κρεβάτι ή κατσαρόλα... 

Σαφώς και όλα τα παραπάνω δεν είναι το ίδιο, έχουν όμως μια ομοιότητα, ότι κανένας νόμος δεν υποχρεώνει τον μισθωτή να τα παρέχει στο σπίτι που εκμισθώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σαφώς και όλα τα παραπάνω δεν είναι το ίδιο, έχουν όμως μια ομοιότητα, ότι κανένας νόμος δεν υποχρεώνει τον μισθωτή να τα παρέχει στο σπίτι που εκμισθώνει.

Ε εντάξει, αν το πάμε με το νόμο, θα σου πει ο άλλος ότι ούτε πόρτα χρειάζεται ούτε και παράθυρα, ούτε μπάνιο ούτε κουζίνα 

Και εγώ μπορώ να μισθώσω μια στάνη και ο άλλος να πάει να κοιμάται μέσα 

Μιλάμε για κοινή λογική... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Ε εντάξει, αν το πάμε με το νόμο, θα σου πει ο άλλος ότι ούτε πόρτα χρειάζεται ούτε και παράθυρα, ούτε μπάνιο ούτε κουζίνα 

Και εγώ μπορώ να μισθώσω μια στάνη και ο άλλος να πάει να κοιμάται μέσα 

Μιλάμε για κοινή λογική... 

Α τόση ώρα δεν μιλούσαμε σχετικά με το τι ισχύει νομικά? Λάθος κατάλαβα?

Πάντως όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου ποτέ δεν έχω συναντήσει αυτή τη "κοινή λογική" σε περιπτώσεις που τα συμφέροντα είναι αντικρουόμενα (όπως στην περίπτωση ιδιοκτήτη-ενοικιαστή).

Καλώς ή κακώς αυτή τη στιγμή ο ιδιοκτήτης εξοπλίζει το σπίτι με ότι νομίζει, και ο ενοικιαστής αποφασίζει αν το σπίτι του κάνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως καλο θα ειναι οτι κανει ο συγγενης να ειναι αυστηρος και τυπικος. Να στειλει δικο του ανθρωπο για οποια δουλεια, να εγκρινει την οποια αγορα και να ζηταει παραστατικα.

Μου φαινεται πολλα ζηταει και ειναι και παλιο το σπιτι, οποτε αν παρει αερα ποιος ξερει τι θα κανει. 

Εγω πιστευω μονο το (γ) οφειλει να πληρωσει και τα αλλα ειναι θεμα καλης συνεργασιας. Εγω εχω πληρωσει για απεντομωση αλλα υπηρχε σοβαρο προβλημα με κατσαριδακια, το οποιο ειχα διαπιστωσει ιδιοις ομασι. Τωρα αν ο αλλος ειναι υποχονδριος και το κανει προληπτικα, προβλημα του. Ο αλλος μπορει να θελει να βαφει το σπιτι καθε χρονο, τι θα κανεις, θα δινεις 2 ενοικια εκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πάντως όσα χρόνια θυμάμαι τον εαυτό μου ποτέ δεν έχω συναντήσει αυτή τη "κοινή λογική" σε περιπτώσεις που τα συμφέροντα είναι αντικρουόμενα (όπως στην περίπτωση ιδιοκτήτη-ενοικιαστή).

Κοινή λογική είναι ότι το σπίτι πρέπει να έχει βρύσες, θερμοσίφωνο, παροχή για φώτα στο ταβάνι, διακόπτες, πρίζες πόμολα κλπ 

Δεν βάζω ούτε τις τέντες, ούτε την δορυφορική κεραία στην "κοινή λογική" :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Κοινή λογική είναι ότι το σπίτι πρέπει να έχει βρύσες, θερμοσίφωνο, παροχή για φώτα στο ταβάνι, διακόπτες, πρίζες πόμολα κλπ 

Δεν βάζω ούτε τις τέντες, ούτε την δορυφορική κεραία στην "κοινή λογική" :)

Και γιατί δεν είναι "κοινή λογική" το σπίτι να διαθέτει φωτιστικά, κατσαρόλες, πιάτα, μαχαιροπήρουνα, ψυγείο, κουζίνα, πλυντήριο κτλ μια και ούτε χωρίς αυτά νοείται σπίτι σήμερα?

Προφανώς η "κοινή λογική" που επικαλείσαι είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Ntinaras said:

Απ οσο ξερω, απο το KV μεχρι τον κεντρικο κατανεμητη στο σπιτι ειναι ευθυνη του οτε. Απο τον κεντρικο κατανεμητη μεχρι το διαμερισμα ειναι θεμα του ιδιοκτητη

Κι εγώ έτσι ήξερα, μέχρι την είσοδο της πολυκατοικίας πληρώνει ο ΟΤΕ. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία χρόνια.

 

1 hour ago, Joshua21 said:

Όχι, δεν ξέρω πολλά σπίτια που δεν έχουν θερμοσίφωνα ή ηλιακό, όπως δεν ξέρω και πολλά σπίτια που δεν έχουν κρεβάτια/κατσαρολικά.

Κατά τη γνώμη σου όταν ο ιδιοκτήτης ενός σπιτιού το μισθώνει, πρέπει να το εξοπλίσει και με θερμοσίφωνα, και με κρεβάτια, και με κατσαρολικά, και με οτιδήποτε άλλο είναι απαραίτητο να υπάρχει σε ένα σπίτι?

Άρα λοιπόν, με την ίδια λογική, από τη στιγμή που όταν νοικιάζεις ένα σπίτι δεν έχει σύνδεση σε πάροχο τηλεπικοινωνιών, δεν θα πρέπει να βαρύνει τον ενοικιαστή το όποιο κόστος;

 

34 minutes ago, Miracle Worker said:

Παντως καλο θα ειναι οτι κανει ο συγγενης να ειναι αυστηρος και τυπικος. Να στειλει δικο του ανθρωπο για οποια δουλεια, να εγκρινει την οποια αγορα και να ζηταει παραστατικα.

Μου φαινεται πολλα ζηταει και ειναι και παλιο το σπιτι, οποτε αν παρει αερα ποιος ξερει τι θα κανει. 

Εγω πιστευω μονο το (γ) οφειλει να πληρωσει και τα αλλα ειναι θεμα καλης συνεργασιας. Εγω εχω πληρωσει για απεντομωση αλλα υπηρχε σοβαρο προβλημα με κατσαριδακια, το οποιο ειχα διαπιστωσει ιδιοις ομασι. Τωρα αν ο αλλος ειναι υποχονδριος και το κανει προληπτικα, προβλημα του. Ο αλλος μπορει να θελει να βαφει το σπιτι καθε χρονο, τι θα κανεις, θα δινεις 2 ενοικια εκει;

Δεν είχε διαπιστωθεί σοβαρό πρόβλημα τους δυο-τρεις μήνες που γινόταν ανακαίνιση, πως προέκυψε ξαφνικά δεν το γνωρίζω. Από την άλλη δεν γνωρίζω και τι μπορεί να εννοεί ο καθένας όταν λέει «σοβαρό πρόβλημα»...

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Και γιατί δεν είναι "κοινή λογική" το σπίτι να διαθέτει φωτιστικά, κατσαρόλες, πιάτα, μαχαιροπήρουνα, ψυγείο, κουζίνα, πλυντήριο κτλ μια και ούτε χωρίς αυτά νοείται σπίτι σήμερα?

 Προφανώς η "κοινή λογική" που επικαλείσαι είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό.

Είναι κοινή λογική, γιατί έτσι ισχύει στις περισσότερες των περιπτώσεων 

Υπάρχουν σπίτια επιπλωμένα που έχουν αυτά που λες εσύ, υπάρχουν και τα περισσότερα που είναι άδεια (ή έστω έχουν κάποιες εντοιχισμένες συσκευές), καθώς ένα σημαντικό ποσοστό των ανθρώπων έχουν δικά τους φωτιστικά, κουζινικά, συσκευές κλπ κλπ 

Σήμερα καλώς ή κακώς αυτό έχει επικρατήσει, και δεν είναι κάτι υποκειμενικό, είναι αυτό που συμβαίνει γύρω μας 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Όχι, δεν ξέρω πολλά σπίτια που δεν έχουν θερμοσίφωνα ή ηλιακό, όπως δεν ξέρω και πολλά σπίτια που δεν έχουν κρεβάτια/κατσαρολικά.

Κατά τη γνώμη σου όταν ο ιδιοκτήτης ενός σπιτιού το μισθώνει, πρέπει να το εξοπλίσει και με θερμοσίφωνα, και με κρεβάτια, και με κατσαρολικά, και με οτιδήποτε άλλο είναι απαραίτητο να υπάρχει σε ένα σπίτι?

Δεν μίλησε κάνεις για κρεβάτι,τραπέζι και οτιδήποτε άλλο, ΑΛΛΑ δεν υπαρχει σπίτι (που να μην είναι γιαπί) που να το νοικιάζει κάποιος και να μην έχει θερμοσίφωνα ή ηλιακό.

Θα τρελαθούμε εδώ μέσα με αυτά που διαβάζουμε,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DZ-Photographer είπε

Δεν μίλησε κάνεις για κρεβάτι,τραπέζι και οτιδήποτε άλλο, ΑΛΛΑ δεν υπαρχει σπίτι (που να μην είναι γιαπί) που να το νοικιάζει κάποιος και να μην έχει θερμοσίφωνα ή ηλιακό.

Θα τρελαθούμε εδώ μέσα με αυτά που διαβάζουμε,

Γιατι εχεις κολλησει στον θερμοσιφωνα; ειδες καποιος να λεει οτι το σπιτι ΔΕΝ εχει θερμοσιφωνα; ενα παιδι ειπε μονο οτι ο θερμοσιφωνας ειναι γκριζα ζωνη. κ εννοουσε το κοστος επισκευής μαλλον. 

Αλλά και παλι. πες οτι καποιος νοικιαζει ενα σπιτι. ταυτοχρονα να παρει κ ενα πιστοποιητικο ενεργειακης κλασης. βαση αυτου φαινεται αν εχει θερμοσιφωνα/ηλιακο/οτιδηποτε αλλο μεσα. ΑΝ ο ενοικιαστης ψευδως τον ειχαν ενημερωσει οτι διαθετει, τοτε μπορει να κυνηγησει με ολα τα εννομα μεσα ειτε την τοποθετηση του ειτε να λυσει το συμβολαιο και να φυγει. Αν δεν ειχε κ ειχε ενημερωθει οτι δεν εχει καθολου (που πρακτικά ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ οποτε δεν υπαρχει καν λογος να συζηταμε κατι τετοιο) τοτε θα πρεπει να συνεννοηθει με τον ιδιοκτητη για την οποιαδηποτε εργασια διετελεσθει κ για το ποιος να επωμιστει το κοστος. Αυτα θα ηταν συνετο να τα κάνει ΠΡΙΝ νοικιασει το σπιτι. οπως κ στο συμβολαιο που θα υπογραψει να ειναι ενημερος για ολες τις ζημιες που ειχε ηδη το σπιτι κ να βαλει οτι θα φτιαχτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...