Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με εκμίσθωση σπιτιού (πάλι), ποιά έξοδα είναι του ιδιοκτήτη και ποιά του ενοικιαστή;


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Είναι κοινή λογική, γιατί έτσι ισχύει στις περισσότερες των περιπτώσεων 

Υπάρχουν σπίτια επιπλωμένα που έχουν αυτά που λες εσύ, υπάρχουν και τα περισσότερα που είναι άδεια (ή έστω έχουν κάποιες εντοιχισμένες συσκευές), καθώς ένα σημαντικό ποσοστό των ανθρώπων έχουν δικά τους φωτιστικά, κουζινικά, συσκευές κλπ κλπ 

Σήμερα καλώς ή κακώς αυτό έχει επικρατήσει, και δεν είναι κάτι υποκειμενικό, είναι αυτό που συμβαίνει γύρω μας 

Τα γυρνάς τώρα, πριν έλεγες πως "κοινή λογική" είναι ένα σπίτι να νοικιάζεται με τα - κατά τη γνώμη σου - απαραίτητα, τώρα λες πως "κοινή λογική" είναι ένα σπίτι να νοικιάζεται όπως ακριβώς νοικιάζεται και η πλειοψηφία των υπόλοιπων σπιτιών...

Η ουσία είναι, όπως έγραψα και παραπάνω, πως ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να εξοπλίσει το σπίτι που μισθώνει με ότι ακριβώς θέλει, και δεν εννοώ τους τοίχους όπως αναφέρθηκε παραπάνω. Όλα τα υπόλοιπα είναι αμπελοσοφίες.

Μόλις τώρα, DZ-Photographer είπε

Δεν μίλησε κάνεις για κρεβάτι,τραπέζι και οτιδήποτε άλλο, ΑΛΛΑ δεν υπαρχει σπίτι (που να μην είναι γιαπί) που να το νοικιάζει κάποιος και να μην έχει θερμοσίφωνα ή ηλιακό.

Θα τρελαθούμε εδώ μέσα με αυτά που διαβάζουμε,

Εγώ πάλι, άσχετα με το τι πιστεύεις εσύ, ξέρω πολλά σπίτια που νοικιάστηκαν χωρίς να διαθέτουν θερμοσίφωνα ή ηλιακό. Οι ενοικιαστές στις περισσότερες περιπτώσεις έβαλαν δικό τους, και δύο από αυτούς δεν έβαλαν καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Τα γυρνάς τώρα, πριν έλεγες πως "κοινή λογική" είναι ένα σπίτι να νοικιάζεται με τα - κατά τη γνώμη σου - απαραίτητα, τώρα λες πως "κοινή λογική" είναι ένα σπίτι να νοικιάζεται όπως ακριβώς νοικιάζεται και η πλειοψηφία των υπόλοιπων σπιτιών...

 

Δε γυρνάω τίποτα 

Σου είπα πως μεταφράζεται η "κοινή λογική", εσύ μπορείς να της δίνεις όποια ερμηνεία θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kallair είπε

. Αν δεν ειχε κ ειχε ενημερωθει οτι δεν εχει καθολου (που πρακτικά ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ οποτε δεν υπαρχει καν λογος να συζηταμε κατι τετοιο)

Eδω ο άλλος μου λέει οτι ξέρει και περιπτώσεις που δεν είχε και τον έβαλε ο ενοικιαστής... τι να λέμε τώρα άστο.

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εγώ πάλι, άσχετα με το τι πιστεύεις εσύ, ξέρω πολλά σπίτια που νοικιάστηκαν χωρίς να διαθέτουν θερμοσίφωνα ή ηλιακό. Οι ενοικιαστές στις περισσότερες περιπτώσεις έβαλαν δικό τους, και δύο από αυτούς δεν έβαλαν καθόλου.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πλέον τα νοίκια είναι πολύ μικρά φίλος έκανε μίσθωμα που ο ιδιοκτήτης εκ αρχής του είχε πει ότι δεν φτιάχνω τίποτα και το είχε περάσει και στο συμφωνιτικο. 

Όσο για τον ΟΤΕ γραμμή από κολώνα στο σπίτι είναι παράνομο. Πρέπει να υπάρχει κουτί έξω από το σπίτι και να φέρει ο ΟΤΕ ατομική εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aias είπε

Επειδή πλέον τα νοίκια είναι πολύ μικρά φίλος έκανε μίσθωμα που ο ιδιοκτήτης εκ αρχής του είχε πει ότι δεν φτιάχνω τίποτα και το είχε περάσει και στο συμφωνιτικο. 

Όσο για τον ΟΤΕ γραμμή από κολώνα στο σπίτι είναι παράνομο. Πρέπει να υπάρχει κουτί έξω από το σπίτι και να φέρει ο ΟΤΕ ατομική εκει

καταχρηστικος όρος και ανετα σε δικαστηριο χανει ο ιδιοκτητης.  δεν μπορει το συμβολαιο να εχει τετοιους ορους. κανενα συμβολαιο δεν ειναι πανω απο τον νομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kallair είπε

καταχρηστικος όρος και ανετα σε δικαστηριο χανει ο ιδιοκτητης.  δεν μπορει το συμβολαιο να εχει τετοιους ορους. κανενα συμβολαιο δεν ειναι πανω απο τον νομο.

αρα θα πας ιδιοκτητη σε δικαστηριο επειδη δεν φτιαχνει το καζανακι? εχω μεινει πολυ πισω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aias είπε

αρα θα πας ιδιοκτητη σε δικαστηριο επειδη δεν φτιαχνει το καζανακι? εχω μεινει πολυ πισω . 

του τα κρατας απο το ενοικιο κ αν θελει ας σου κανει δικαστηριο κ να το χασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aias είπε

αρα θα πας ιδιοκτητη σε δικαστηριο επειδη δεν φτιαχνει το καζανακι? εχω μεινει πολυ πισω . 

Όπως έμαθα στο θρεντ  νοικιάζονται σπίτια χωρίς θερμοσίφωνα και ηλιακό όποτε λογικό μου ακούγεται ένα σπίτι να μην έχει καζανάκι όποτε γλυτώνει και τα δικαστήρια ο ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 minutes ago, DZ-Photographer said:

Όπως έμαθα στο θρεντ  νοικιάζονται σπίτια χωρίς θερμοσίφωνα και ηλιακό όποτε λογικό μου ακούγεται ένα σπίτι να μην έχει καζανάκι όποτε γλυτώνει και τα δικαστήρια ο ιδιοκτήτης.

Για το θερμοσίφωνα έχεις δίκιο, για τον ηλιακό άδικο. 

Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ σπίτια που δεν έχουν ηλιακό, μην το θεωρείς δεδομένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Malthador είπε

Για το θερμοσίφωνα έχεις δίκιο, για τον ηλιακό άδικο. 

Υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ σπίτια που δεν έχουν ηλιακό, μην το θεωρείς δεδομένο. 

Δεν είπα να έχει ηλιακό ντε και καλά άλλα άμα δεν έχει θερμοσίφωνα να υπαρχει ηλιακός, το φυσιολογικό είναι να υπαρχει θερμοσίφωνας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νομίζω ότι ο ιδιοκτήτης πρέπει να ενημερώνει τον ενοικιαστή για τα αυτονόητα ότι ξέρεις κάτι το σπίτι δεν έχει δυνατότητά για νερό, τηλέφωνο, ρεύμα ή πχ η εξώπορτα δεν κλειδώνει, το παράθυρο δεν ανοίγει.... άσχετο αν βλέπεις ή δεν βλέπεις πρίζες, βρύσες, διακόπτες, πριζάκια, κλειδαριές ή δεν ξέρω τι άλλο

πχ το δικό μου διαμέρισμα αν και σε πολυκατοικία δεν είχε κουδούνι το είπα στον ιδιοκτήτη χωρίς πολλά πολλά έφερε ηλεκτρολόγο και πέρασε κουδούνι όλη την εγκατάσταση από την αρχή

Επεξ/σία από ziaba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σπιτι που ο ενοικιαστης εχει κατεβασμενες τις τεντες 365 μερες το χρονο ανεξαρτητως καιρου, ποιος ειναι υποχρεωμενος για την επισκευη σε περιπτωση ζημιας ? Ειτε λογω εντονου αερα ειτε λογο φθορας επειδη ειναι συνεχεια κατεβασμενες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικη φθορα ειναι οποτε ειναι του ιδιοκτητη. για να φταιει ο ενοικιαστης θα πρεπει να καταφερει να τις σκισει κατα λαθος. αλιμονο αν επειδη τις χτυπα ο ηλιος πχ, φταιει ο ενοικιαστης. για αυτο υπαρχουν αλλωστε για να προστατευουν απο τον ηλιο κ την βροχη.. για να καταφερει να σκιστει η τεντα παει να πει οτι ηταν πολυ ταλαιπωρημενη κ ηταν επομενο να σκιστει απο τον αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kallair είπε

φυσικη φθορα ειναι οποτε ειναι του ιδιοκτητη. για να φταιει ο ενοικιαστης θα πρεπει να καταφερει να τις σκισει κατα λαθος. αλιμονο αν επειδη τις χτυπα ο ηλιος πχ, φταιει ο ενοικιαστης. για αυτο υπαρχουν αλλωστε για να προστατευουν απο τον ηλιο κ την βροχη.. για να καταφερει να σκιστει η τεντα παει να πει οτι ηταν πολυ ταλαιπωρημενη κ ηταν επομενο να σκιστει απο τον αερα.

Δεν θεωρειται κακη χρηση απο τον ενοικιαση ομως ? Μιλαω για τεντες κατεβασμενες 365 μερες το χρονο. 

20 χρονια στο δικο μου σπιτι μονο καποια συντηρηση στις ραφες εχει γινει και οι τεντες ειναι σαν καινουριες. Στου ενοικιαστη εχει αρχισει να μας πεταει διαφορα και οι τεντες ειναι καινουριες

Επεξ/σία από Μάκαρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kallair είπε

Παιδες χανετε την ουσια και παιζετε με τις λεξεις.

Οτιδηποτε ΔΕΝ ειχε το σπιτι οταν το ενοικιασε καποιος, δεν εχει υποχρεωση να του το βαλει ο ιδιοκτητης. ειτε αυτό λεγεται κλιματιστικο, ειτε λεγεται τεντες/ κεραια/ηλιακο/κλπ. Θα πρεπει να υπαρχει εγγραφη συμφωνια για το ποιος θα το πληρωσεις κ αν θα μεινει στο σπιτι μετα ή θα το παρει μαζι του ο ενοικιαστης.

Σε περιπτωση ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ, ειναι υποχρεωση του ιδιοκτητη να το συντηρει κ οποιες βλαβες εμφανιστουν, εκτος κ αν προκειται απο αμελεια του ιδιοκτητη η ζημια. (πχ τζαμι που σπασει απο απροσεξια του ενοικιαστη δεν το πληρωνει ο ιδιοκτητης. το ιδιο πχ αν καταφερει να καταστρεψει πχ καποια οικοσυσκευη που του παραχωρηθηκε μαζι με το οικημα.

Λογικο φαινεται αυτο , εκτος απο αυτα που αφορουν θεματα ασφαλειας και υγειας .Τωρα αν χρειαστει αποδεδειγμενα  απεντομωση (η εξτρα) εγω λεω οτι αφορα τον ιδιοκτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...