Προς το περιεχόμενο

Δοκιμή φακού. Πως σας φαίνεται ;;;


Dr_73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Μία "φωτογραφία" που βγήκε καθαρά για να δούμε τι αξίζει ο φακός . 

(προσωπικα ειμαι ασχετος) αλλα η απορια μου ειναι αυτη; ανεβαζοντας ενα συμπιεσμενο αρχειο χαμηλης ποιοτητας ειναι νομιζω αδικια για τον ιδιο τον φακο. Τι συμπερασμα να βγαλει κανεις? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Τις δύο τελευταίες τις είδες ;; Στην πάνω , το σημείο εστίασης είναι στο πάνω δεξιά κλωνάρι του αριστερού πεύκου (οπότε τα υπόλοιπα κτίρια κτλ out of focus) . Και στην άλλη , είναι στο κέντρο του ρολογιού, οπότε τα υπόλοιπα επίσης είναι out of focus . 

Πιο αναλυτικά, τι δεν σου αρέσει ;;;; 

το sharpness

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, videdt είπε

(προσωπικα ειμαι ασχετος) αλλα η απορια μου ειναι αυτη; ανεβαζοντας ενα συμπιεσμενο αρχειο χαμηλης ποιοτητας ειναι νομιζω αδικια για τον ιδιο τον φακο. Τι συμπερασμα να βγαλει κανεις? :)

Δεν μπορούμε να ανεβάσουμε πουθενά 24mp σε jpg 100% . 

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Μπορούμε γενικά να κρίνουμε ένα φακό χωρίς να γνωρίζουμε τις ικανότητες του χειριστή του?

Όσο γι'αυτό , προσπάθησα να δημιουργήσω όσο γίνεται συνθήκες αναφοράς , με τρίποδο+ντενκλασέρ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Η χρήση που θα γίνει , είναι αποκλειστικά τοπία και κτίρια

Καλημερα! Θα τραβας τοπία και κτιρια στα 80mm;; Λιγο δυσκολο. Αν εχει ο φακος 16mm , 18mm δοκιμασε εκει καλυτερα. Νομιζω ασφαλη συμπερασματα δεν μπορουμε να βγαλουμε. Οξυτητα δεν υπαρχει καθολου (ειναι κατι που διορθωνεται βεβαια στην επεξεργασια), αλλα δεν βοηθαει κ ο καιρος με αυτη τη μουνταδα! Νομιζω πρεπει να τον δουμε σε ποιο καλες συνθηκες τον φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Ένα σίγουρο συμπέρασμα μέχρι τώρα, είναι ότι δεν θέλει ανοιχτά διαφράγματα.

     Η μέχρι τώρα εμπειρία με τον Helios πάνω στην Μ10 δείχνει ότι κάπου στο 11 ακόμη και 16 είναι στα καλύτερά του , ακόμη και χωρίς έντονα φωτεινά συνθήκες , οτιδήποτε πιό ανοιχτό του 8 καταλήγει σε υπερέκθεση η οποία δύσκολα θα διορθωθεί με επέμβαση στην ταχύτητα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Η μέχρι τώρα εμπειρία με τον Helios πάνω στην Μ10 δείχνει ότι κάπου στο 11 ακόμη και 16 είναι στα καλύτερά του , ακόμη και χωρίς έντονα φωτεινά συνθήκες , οτιδήποτε πιό ανοιχτό του 8 καταλήγει σε υπερέκθεση η οποία δύσκολα θα διορθωθεί με επέμβαση στην ταχύτητα . 

 Όταν λέτε δεν διορθώνεται με ταχύτητα ούτε με ταχύτητες όπως 1/1000 , 1/2000 κοκ ;;; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

 Όταν λέτε δεν διορθώνεται με ταχύτητα ούτε με ταχύτητες όπως 1/1000 , 1/2000 κοκ ;;; 

Δύσκολα , φυσικά η ταχύτητα φτάνει μόνον μέχρι το 1/4000 ..... αν πήγαινε παραπάνω .... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φακός είναι ένας πολύ παλιός , αλλά είχα διαβάσει καλές κριτικές !

Είναι αυτός.

Και τα δείγματα στο flickr , φαίνονταν καλά , 

εδώ 

https://www.flickr.com/groups/737852@N20/

 

 

Αυτός που πήρα εγώ, ήταν αχρησιμοποίητος, πεντακάθαρα κρύσταλα και σίγουρα εστιάζει σωστά, δεν υπάρχει θέμα δηλαδή να είναι ανεστίαστες οι φωτογραφίες.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει οξύτητα *, παρά μόνο αν δεν αποδίδει καλά σε ανοιχτά διαφράγματα .

Αυτές τις μέρες λόγω βροχών κτλ ήταν αδύνατον να βγουν φωτογραφίες με f/11 κοκ . 

 

*=όταν λέμε για οξύτητα , δεν εννοώ ότι περίμενα να είναι συγκρίσιμη με φακούς prime ή ζουμ f/2.8 . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ο φακός είναι ένας πολύ παλιός , αλλά είχα διαβάσει καλές κριτικές !

Είναι αυτός.

Και τα δείγματα στο flickr , φαίνονταν καλά , 

εδώ 

https://www.flickr.com/groups/[email protected]/

Αυτός που πήρα εγώ, ήταν αχρησιμοποίητος, πεντακάθαρα κρύσταλα και σίγουρα εστιάζει σωστά, δεν υπάρχει θέμα δηλαδή να είναι ανεστίαστες οι φωτογραφίες.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχει οξύτητα *, παρά μόνο αν δεν αποδίδει καλά σε ανοιχτά διαφράγματα .

Αυτές τις μέρες λόγω βροχών κτλ ήταν αδύνατον να βγουν φωτογραφίες με f/11 κοκ . 

*=όταν λέμε για οξύτητα , δεν εννοώ ότι περίμενα να είναι συγκρίσιμη με φακούς prime ή ζουμ f/2.8 . 

    Όσους παλαιότερους φακούς έβαλα σε ψηφιακά σώματα , σε ανοιχτά διαφράγματα έχουν τάση για υπερέκθεση , είναι πολύ φωτεινοί , αυτό που μένει να δώ είναι πως θα συμπεριφερθεί ένας τέτοιος σε νυχτερινές συνθήκες , ίσως εκεί είναι στα καλύτερά του ...... πάντως ο πλαστικός 35 - 80 που δούλεψα για λίγο πάνω σε μιά D200 μου είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις , στα οπτικά τουλάχιστον , δεν αναφέρομαι στην κατασκευή . Πιστεύω πως ο φακός θα φανεί αρκετά καλός ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

  μένει να δώ είναι πως θα συμπεριφερθεί ένας τέτοιος σε νυχτερινές συνθήκες , ίσως εκεί είναι στα καλύτερά του ...... 

Νυχτερινές φωτογραφίες , με f/11 και χρόνο 1" , σε τρίποδο φυσικά , με iso 100 , βγήκαν καλύτερες. Θα τον βάλω αγγελία πάντως το συγκεκριμένο . Πιθανότατα σε λιγότερα mp αποδίδει πιο καλά (στο review παραπάνω τον είχε δοκιμάσει σε d3 & d200 ) .  Με παλιότερους af-d έχω δει και εγώ να βγάζουν πετυχημένες φωτογραφίες.

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Νυχτερινές φωτογραφίες , με f/11 και χρόνο 1" , σε τρίποδο φυσικά , με iso 100 , βγήκαν καλύτερες. Θα τον βάλω αγγελία πάντως το συγκεκριμένο . Πιθανότατα σε λιγότερα mp αποδίδει πιο καλά (στο review παραπάνω τον είχε δοκιμάσει σε d3 & d200 ) .  Με παλιότερους af-d έχω δει και εγώ να βγάζουν πετυχημένες φωτογραφίες.

Η φωτομέτρηση ήταν σποτ ?  ....... θελω να ξαναδώ κάποιες λεπτομέρειες γύρω απ' αυτό το ζήτημα ...... νομίζω έχει να κάνει κάτι μ' αυτό το θέμα ...... ίσως υπάρχει περιορισμός στο ότι πρέπει να αποφεύγεται γενικά η κατ' εκτίμηση μέτρηση .... matrix κλπ ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά δεν τον κράτησα το φακό . Η οξύτητά του δεν μου φαινόταν ικανοποιητική, παρόλο που μιλάμε για πολύ φθηνό φακό  .

Παρόλο που ήταν αχρησιμοποίητος, σε υποδειγματική κατάσταση , φοβάμαι ότι είχε κάτι κόκκους σκόνης και ... θέλω πάλι καθάρισμα .

Στις πρώτες φωτογραφίες που ανέβασα  φαίνονται ελάχιστα . 

(αν πειραχθούν κοντραστ κτλ , γίνονται εμφανείς) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...