Προς το περιεχόμενο

Leica S3: "Θηρίο" μεσαίου φορμά και 64 Megapixels


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Devil9697 είπε

μπορει καποιος να μου εξηγήσει το "μεσαιου φορμα"?!?!

Το ''μεσαίο φορμά'' αναφερόταν αρχικά στις διαστάσεις της εικόνας του φωτογραφικού αντικειμένου που κατέγραφαν οι φωτογραφικές μηχανές σε φίλμ (συνήθως ρολό 120 ή 220 αλλά όχι μόνο αυτά). Ήταν συνήθως 4,5x6, 6x6, 6x7,  6x8 ή 6x9 cm. Στην πραγματικότητα οι διαστάσεις ήταν λίγο μικρότερες (π.χ. το 6x6 ήταν περίπου 5,6x5,6 cm) Αντί για το μέγεθος του φίλμ υπολογίζεις σήμερα τις διαστάσεις του αισθητήρα.

 

Επεξ/σία από filipN
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Pokemon640 είπε

 

Οι καλές ταινίες, γυρίζονται ακόμη και σήμερα σε φίλμ, απλά το φίλμ οι φτηνές παραγωγές το αποφεύγουν λόγω υψηλού κόστους (εμφάνιση, επεξεργασία κλπ).

Δεν έχεις δίκιο, οι καλές ταινίες δεν σχετίζονται με τη χρήση film. Δες το σχετικό link https://www.indiewire.com/2018/02/oscars-best-cinematography-cameras-lenses-2018-nominees-1201929841/

Το κόστος στο Hollywood δεν είναι θέμα, υπάρχουν λόγοι που προτιμά μια ομάδα να γυρίσει σε film ή digital, κυρίως λειτουργικοί, αισθητικοί και πρακτικοί.

Το film δεν είναι πάντα ακριβότερο, (αν θες στο αναπτύσσω, απλά δεν είναι του παρόντος) σίγουρα όμως είναι πιο περιοριστικό στις δυνατότητες. Δεν μπορείς να κάνεις μονοπλάνο σε 35mm που να είναι 10 λεπτά για παράδειγμα..

Επεξ/σία από edika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AtiX είπε

Αν δεν ήταν η Huawei κάποιοι δεν θα ξέρανε την Leica... :P

Οπως και αν δεν ειχε συνεργαστει με την Leica,πολλοι δεν θα ξεραν την Huawei... Αμφιδρομα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Razor333 είπε

Ο συγκεκριμενος παιζει να την εχει παρει και χορηγια. Δεν υπαρχει κανενα νοημα για τετοια καμερα στο youtube. Out of focus με το κιλο και more than enough ποιοτητα για youtube, μπορεις να δεις και με συμπιεσμενο super 35 που δεν κοστιζει μια περιουσια. Μετα εχουμε να κανουμε καθαρα με επιδειξη πλουτου και nonsense vanity projects.

Δεν ειναι πραγματικο μεσαιο φορμα σε καμια περιπτωση, ειναι ενα step up πανω απο τις full frame, ουτε καν διαφορα aps-c - full frame. Μονο κατι hasselbland 100mp εχουν 53x40 που ειναι μια σεβαστη διαφορα απο τα 35mm και κοντα στο 6x4.5.

Επειδή τον παρακολουθώ αρκετά έχει εξηγήσει τον λόγο που αγόρασαν Red και αν θυμάμαι καλά είχε κάνει και ένα βίντεο που εκλεγε για πόσο τους κόστισαν. 

Τώρα αλήθεια / ψέμματα δεν ξέρω ούτε με ενδιαφέρει (για το αν τις αγόρασαν) 

Επίσης και ο Αλέκος των uh έχει εξηγήσει για ποιο λόγο τραβάνε τα βίντεο σε τρελές αναλύσεις παρόλο που στα βίντεο του YouTube η ποιότητα είναι πάρα πολύ χαμηλότερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία για καμία Κιμ Καρντάσιαν να τη αγοράσει να περνάει τις φωτογραφίες στο κινητό της για το Instagram. Όνειρο θερινής νυκτός θα είναι η μηχανή αυτή για το μέσο φωτογράφο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Leica = ιστορία και εργαλείο δουλειάς 

Respect.

Respect στην ιστορία, η τεχνολογία όμως καλπάζει. Στα ψηφιακά μέσα η ποιότητα εξελίσεται από την τεχνολογία. Η αντικατάσταση πολύ συχνότερη από ότι την εποχή του φιλμ. Ας μην ξεχνάμε πως η Panasonic βάζει την τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε και σε μένα που είμαι λίγο (πολύ βασικά) άσχετος. Για ποιον λόγο κάποιος διαλέγει μια μεσαίου φορμά μηχανή; Δεν έχω καταλάβει τον σκοπό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Για πείτε και σε μένα που είμαι λίγο (πολύ βασικά) άσχετος. Για ποιον λόγο κάποιος διαλέγει μια μεσαίου φορμά μηχανή; Δεν έχω καταλάβει τον σκοπό τους.


Μπες στο flickr και δες φωτογραφίες τραβηγμένες με φιλμάτες μεγάλου φορμάτ  (ψάξε για group με τίτλο 4Χ5) .

Και παρατήρησε φωτογραφίες κτιρίων .

Θα καταλάβεις.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως μπορείς να βάλεις λινκ με κάποιο γκρουπ, με την αναζήτηση δεν μπορώ να βρω αυτό που προτείνεις.

και αντίστοιχα κάποιο με φωτογραφίες μεσαίου φορματ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...