Προς το περιεχόμενο

ECDL μαθήματα


Happy.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, GothicCrusader είπε

Σε τι θες να δουλέψεις; τι σπουδάζεις;

(  Έκανα επεξεργασία την προηγούμενη απάντηση )  . Σπουδάζω Διοίκηση Επιχειρήσεων και σκεφτόμουν για μια παράλληλη δουλειά . Έχω ακούσει μερικούς που δίνουν το παραπάνω πτυχίο και έτσι μου μπήκε η ιδέα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Happy. είπε

(  Έκανα επεξεργασία την προηγούμενη απάντηση )  . Σπουδάζω Διοίκηση Επιχειρήσεων και σκεφτόμουν για μια παράλληλη δουλειά . Έχω ακούσει μερικούς που δίνουν το παραπάνω πτυχίο και έτσι μου μπήκε η ιδέα .

Για μία παράλληλη (και προσωρινή φαντάζομαι δουλειά ) δεν νομίζω ότι θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα το ECDL.

Θα έλεγα ότι «αξίζει» το ECDL στις εξής περιπτώσεις:

  1. μαζεύεις μόρια για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό στο μέλλον (π.χ. κυρίως για συγκεκριμένες προκυρήξεις δημοσίου)
  2. στοχεύεις σε μία δουλειά γραφείου στον ιδιωτικό χωρο και έχεις καλές πληροφορίες ότι θα σου χρειαστεί (πράγμα σχετικά απίθανο στο συγκεκριμένο σενάριο)
  3. θες να πάρεις την πιστοποίηση ως προσωπικό στόχο (π.χ. ως κίνητρο να ασχοληθείς να μάθεις κάποια πράγματα πάνω στην ύλη που καλύπτει)

Η πρώτη περίπτωση δεν ισχύει καθώς δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη προκύρηξη στο μυαλό σου.

Η δεύτερη περίπτωση δεν φαίνεται ισχύει καθώς δεν έχεις καμία πληροφορία ότι θα σου χρειαστεί (σε συγκεκριμένη δουλειά που να θες) γιατί διαφορετικά δεν θα ρώταγες.

Στην τρίτη περίπτωση, περί ορέξεως. Ο καθένας ξοδεύει τα χρήματά του όπως θέλει οπότε έχει να κάνει με το τι αξία έχουν π.χ. αυτά τα 250€ για εσένα, πόσο θα τα στερηθείς και αν θα μπορούσε να τα κάνεις κάτι άλλο. Αν δεν είναι δικά σου (π.χ. μιλάμε για χρήματα των γονιών σου) τότε γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει στη παρούσα φάση. Δεν υπάρχει  κανένας λόγος να βιαστείς να πάρεις ECDL που σημαίνει ότι μπορείς να αναβάλεις την επιλογή για το μέλλον και, εκτιμώ, ότι το πιθανότερο είναι ότι αργότερα θα καταλήξεις στο ότι δεν χρειάζεσαι ECDL καθόλου.

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...