Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, DrLo είπε

ΝΑ δεν αποκλείτεαι να είχε επισκευαστεί κάποια στιγμή στο παρελθόν.

Δε σκεφτομαι να ρίξω όλο το σοβά. Ίσως κάνα 1.0 με 1.2 μέτρα από κάτω (ψηλά δεν έχει πρόβλημα).

 

τότε δεν είναι κάτι δύσκολο αν πιάνουν τα χέρια σου.

Το επισκευαζεις άμεσα και το αφήνεις να "τραβήξει" και είσαι οκ.

 

Αν δεν το έχεις η δεν θέλεις να λερωθεις η πιστεύεις θα κάνεις κανενα λάθος,δώσε μεροκάματο να στο κανει ένας μάστορας ;)

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Για ρεύματα κτλπ κτλπ δεν είναι ειδικός να πω τι και πως

Για τους σαθρους σοβάδες  και τα υπόλοιπα έχω να σου πω.

1) θα καθαρίσεις το σημείο του τοίχου που έχει σαθρους και έτοιμους να φύγουν σοβάδες ,σκονες,και θα τον βρέξεις ελαφρώς με νερό ώστε να πιάσουν τα παρακάτω υλικά που θα σου προτείνω.

2)(θα προτείνω εταιρία isomat,αν θέλεις κάποια άλλη βάλε το αντίστοιχο υλικό από εκείνη) βάζουμε την πρώτη στρώση σοβά με έτοιμο κονίαμα unicret,ενισχυμένο με την ρητίνη ADIPLAST (αν βιάζεσαι και δεν θέλεις να περιμένεις,υπάρχει και το unicret fast) ;)

3)αφού πήξει η πρώτη στρώση,κάνεις την τελική στρώση με το κονίαμα unicret και θα το αναμίξεις μόνο με νερό.

Αν θέλεις μεγαλύτερη αντοχή βάλε στο νερό του τελικού σοβα οικοδομική ρητίνη (με αναλογία υλικό με ρητίνη 1 προς 5 

(Αν πχ φτιάξεις 1 λίτρο σοβά βάλε μέσα 200ml ρητίνη για καλύτερη πρόσφυση.)

Αυτά κάνεις και λογικά θα είσαι οκ από τους σοβάδες. Μην ξεχνάς εφόσον είναι ημιυπόγειο έχει υγρασία οπότε βάλε και κανένα αφυγραντήρα κακό δεν κανει ;)

Υπόψιν αν βγάλεις όλο το σοβα,θέλει αρκετή δουλειά μετά,αρκετό υλικό και αρκετές ώρες αν δεν γνωρίζεις ώστε να το φτιάξεις :)

thanks

Δε με απασχολεί ιδιαίτερα ο χρόνος. έτσι κι αλλιώς είναι ένας άδειος χώρος που μένει άδειος τόσα χρόνια.

Θα ρίξω μια ματιά στα υλικά που λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2018 στις 5:10 ΠΜ, Kenny McCormick είπε

Kαλησπέρα έχω αυτή την αχαρακτήριστη ντουλάπα στο δωμάτιο ( πραγματικά τι σκεφτόταν αυτός που την έβαφε; ) και θέλω αν γίνεται να την "μεταμορφώσω" (σπύρος σούλης style) καμιά ιδέα; Πχ βάφεται; να βάλω επένδυση από ύφασμα; να κολλήσω κάνα αυτοκόλλητο; να αλλάξω φύλλα; budget κάνα 200άρι max αλλιώς την στέλνω και παίρνω καινούργια.my closet :(

Βγάλε τα φύλλα βαλτα σε ενα πάγκο τριψτα με ενα τριβείο και ψιλό γυαλοχαρτο, μετα πάρε ενα σφυρίλατο χρωματακι και πέρασε τα με ρολό, δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα αντοχης και θα γίνουν κούκλα

Με κόστος πολύ κάτω απο αυτό που αναφέρεις

 

Να φροντίσεις να το κάνεις σε μέρες με ηλιοφάνεια και να μην φυσάει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Βγάλε τα φύλλα βαλτα σε ενα πάγκο τριψτα με ενα τριβείο και ψιλό γυαλοχαρτο, μετα πάρε ενα σφυρίλατο χρωματακι και πέρασε τα με ρολό, δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα αντοχης και θα γίνουν κούκλα

Με κόστος πολύ κάτω απο αυτό που αναφέρεις

Να φροντίσεις να το κάνεις σε μέρες με ηλιοφάνεια και να μην φυσάει

Και αυτή καλή λύση 

Σωστός Νίκο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Βγάλε τα φύλλα βαλτα σε ενα πάγκο τριψτα με ενα τριβείο και ψιλό γυαλοχαρτο, μετα πάρε ενα σφυρίλατο χρωματακι και πέρασε τα με ρολό, δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα αντοχης και θα γίνουν κούκλα

Με κόστος πολύ κάτω απο αυτό που αναφέρεις

Να φροντίσεις να το κάνεις σε μέρες με ηλιοφάνεια και να μην φυσάει

Τί είναι το " σφυρίλατο χρωματακι " ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί μαστόροι πέσαμε (εγώ αυτοδίδακτος ερασιτέχνης είμαι) και τον ζαλίσαμε.:lol:

Περισσότερο άκου το Στέλιο και το Νίκο (το έχουν περισσότερο αυτοί και εγώ τους ακούω) και απλά εμένα αν σε διευκολύνει κάτι από αυτά που είπα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DrLo είπε

Τί είναι το " σφυρίλατο χρωματακι " ?

https://www.skroutz.gr/c/2823/chromata-metallou-ksyloy.html?keyphrase=σφυρηλατο+χρωμα

 

;) ;)

7 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Πολλοί μαστόροι πέσαμε (εγώ αυτοδίδακτος ερασιτέχνης είμαι) και τον ζαλίσαμε.:lol:

Περισσότερο άκου το Στέλιο και το Νίκο (το έχουν περισσότερο αυτοί και εγώ τους ακούω) και απλά εμένα αν σε διευκολύνει κάτι από αυτά που είπα.

Εντάξει μωρέ σιγά,όλοι την γνώμη μας λέμε. (Και όποιος θέλει την ακούει ;) )

:) :)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@stelios18120

Ο πετακτός σοβάς / ο χοντρός / και ο ψιλός σοβάς είναι διαφορετικά υλικά ή το ίδιο υλικό αλλά με διαφορετική προετοιμασία (πχ αναλογία νερού ή πρόσθετα) ?

Ρωτάω επειδή ανέφερες μόνο ένα βασικό υλικό (Unicret) αλλά ο κατάλογος της isomat έχει διαφορετικά υλικά για "πεταχτό χέρι" (MARMOCRET-BOND) και βασικής στρώσης (MARMOCRET BASE) .

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, DrLo είπε

@stelios18120

Ο πετακτός σοβάς / ο χοντρός / και ο ψιλός σοβάς είναι διαφορετικά υλικά ή το ίδιο υλικό αλλά με διαφορετική προετοιμασία (πχ αναλογία νερού ή πρόσθετα).

Ρωτάω επειδή ανέφερες μόνο ένα βασικό υλικό (Unicret) αλλά ο κατάλογος της isomat έχει διαφορετικά υλικά για "πεταχτό χέρι" (MARMOCRET-BOND) και βασικής στρώσης (MARMOCRET BASE) .

Βασικής και τελικής στρώσης θα πάρεις.

 

τα πεταχτά είναι για άλλη δουλειά :)

 

πρωτα βάζουμε τον βασικής στρώσης και μόλις τραβήξει βάζουμε τον τελικής στρώσης και είναι έτοιμος ο τοίχος μας.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Βασικής και τελικής στρώσης θα πάρεις.

τα πεταχτά είναι για άλλη δουλειά :)

"Πετακτό χέρι" δεν είναι αυτό που κάνει ο τύπος στο βίντεο στο 0:45?

(δε μιλάω για το πεταχτό σοβά με μηχάνημα)

Μπερδεύτικα λίγο με το "βασικής"  και τελικής στρώσης.

τελικής είναι ο MARMOCRET FINE ?

(θα ρωτήσω και στο μαγαζί βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DrLo είπε

"Πετακτό χέρι" δεν είναι αυτό που κάνει ο τύπος στο βίντεο στο 0:45?

(δε μιλάω για το πεταχτό σοβά με μηχάνημα)

Μπερδεύτικα λίγο με το "βασικής"  και τελικής στρώσης.

τελικής είναι ο MARMOCRET FINE ?

(θα ρωτήσω και στο μαγαζί βέβαια).

Eιπαμε ρε συ,πεταχτό όχι. Πεταχτό είναι για σοβατισματα αλλού τυπου,όχι του δικου σου.

 

Εσύ θα πάρεις αυτά που σου έγραψα στο παραπάνω μήνυμα. 

Μην μπερδευεσαι.

Βασικής στρώσης είναι ο πρώτος σοβάς που περνάς όπως σου ξανάείπα,και τελικής είναι ο δεύτερος ας πούμε από πάνω ώστε να έρθει πρόσωπο (ίσα ίσα) με τον τοίχο και να είναι έτοιμο για βάψιμο.

http://www.kdtools.gr/Isomat-UNICRET.html

Αυτό είναι το απλο

 

https://www.nikolopoulos-bagno.gr/ενίσχυση-and-επισκευή-σκυροδέματος-isomat/επισκευή-τοιχοποιίας/isomat-unicret-fast-25-kg-ταχύπηκτος-λευκός-επισκευαστικός-σοβάς.html

 

Αυτό είναι αν βιάζεσαι περισσότερο (fast) 

 

https://www.nikolopoulos-bagno.gr/πρόσμικτα-βελτιωτικά-κονιαμάτων/isomat-adiplast-1-kg-οικοδομική-ρητίνη-για-πολλαπλές-βελτιώσεις-των-κονιαμάτων.html

Και αυτή είναι η ρητίνη αν θέλεις να βάλεις. (Εγώ θα έβαζα πάντως) 

(Προσοχή στην αναλογία στην έγραψα παραπάνω)

 

Αυτά δεν έχω κάτι άλλο να σου πω.

Αν νιώσεις ότι δεν το έχεις,καλύτερα κάλεσε κανενα μαστορακι γιατί μην πάνε και τσάμπα τα €€€ που θα δώσεις σε υλικά ;)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Eιπαμε ρε συ,πεταχτό όχι. Πεταχτό είναι για σοβατισματα αλλού τυπου,όχι του δικου σου.

Εσύ θα πάρεις αυτά που σου έγραψα στο παραπάνω μήνυμα. 

Μην μπερδευεσαι.

Βασικής στρώσης είναι ο πρώτος σοβάς που περνάς όπως σου ξανάείπα,και τελικής είναι ο δεύτερος ας πούμε από πάνω ώστε να έρθει πρόσωπο (ίσα ίσα) με τον τοίχο και να είναι έτοιμο για βάψιμο.

http://www.kdtools.gr/Isomat-UNICRET.html

Αυτό είναι το απλο

https://www.nikolopoulos-bagno.gr/ενίσχυση-and-επισκευή-σκυροδέματος-isomat/επισκευή-τοιχοποιίας/isomat-unicret-fast-25-kg-ταχύπηκτος-λευκός-επισκευαστικός-σοβάς.html

Αυτό είναι αν βιάζεσαι περισσότερο (fast) 

https://www.nikolopoulos-bagno.gr/πρόσμικτα-βελτιωτικά-κονιαμάτων/isomat-adiplast-1-kg-οικοδομική-ρητίνη-για-πολλαπλές-βελτιώσεις-των-κονιαμάτων.html

Και αυτή είναι η ρητίνη αν θέλεις να βάλεις. (Εγώ θα έβαζα πάντως) 

(Προσοχή στην αναλογία στην έγραψα παραπάνω)

Αυτά δεν έχω κάτι άλλο να σου πω.

Αν νιώσεις ότι δεν το έχεις,καλύτερα κάλεσε κανενα μαστορακι γιατί μην πάνε και τσάμπα τα €€€ που θα δώσεις σε υλικά ;)

ΟΚ,

το πρώτος/δευτερος εννοείς δηλαδή ότι αναδφέρεται στη χρήση, τρόπο εφαρμογής (πχ παχος κλπ) όχι σε διαφορετικής ποιότητας υλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, DrLo είπε

ΟΚ,

το πρώτος/δευτερος εννοείς δηλαδή ότι αναδφέρεται στη χρήση, τρόπο εφαρμογής (πχ παχος κλπ) όχι σε διαφορετικής ποιότητας υλικό.

Πρώτος σημαίνει μπαίνει πρώτος σε φάση εφαρμογής

Δεύτερος μπαίνει μετά τον πρώτο ώστε να τον καλύψει από πάνω. (Εφόσον μιλάμε για σοβά)

 

Δηλαδή βάζεις πρώτα το ένα υλικό και μετά το επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και o sargio θα μπορούσε να βοηθήσει αλλά έχει χαθεί τώρα τελευταία!  

DrLo τι εννοείς για το spoiler;

Spoiler

Μια χαρά εύχρηστο το βρίσκω, καλύτερο από πριν!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Και o sargio θα μπορούσε να βοηθήσει αλλά έχει χαθεί τώρα τελευταία!  

DrLo τι εννοείς για το spoiler;

  Απόκρυψη περιεχομένων

Μια χαρά εύχρηστο το βρίσκω, καλύτερο από πριν!

Όντως ο sargio που είναι μπογιατζής σε αυτά θα ήταν καλύτερα να απανταγε αυτός,αλλά τι να κάνουμε προσπαθώ να τον καλύψω εγώ 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...