Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, divo είπε

Συμφωνω απολυτα μαζι σου, για οτι αφορα τον πινακα! Και μαλιστα οταν τον εφτιαξε έτυχε να περασω εκεινη τη στιγμη απο το σπιτι.  Το ειδα και επειδη με ειδε να τον κοιταω ...καπως, μου λεει δεν θα στον αφησω ετσι απλα δεν εχω δεματικα μαζι μου για να τον σουλουπωσω. Βεβαια ποτε δεν φτιάχτηκε ακομα ετσι ειναι.

Οταν κλείνεις μια συμφωνια θεωρεις οτι δεν εχεις να κανεις με προχειροδουλειες ουτε με ασχετους με το επαγγελμα. Υποτιθετε οτι μιλάς με επαγγελματια ιδίως οταν στον συστήνουν για καλο, κατι και καλα μεγαλοεργολαβοι οπως αποδεικνυεται δυστυχώς, εκ των υστερων οταν γινει η στραβη,  βγαζουν την ουρα τους εξω. (Πρωτα λεγαμε αν ρίξεις πετρα στην Ελλάδα θα χτυπήσεις ή σκύλο ή πρόεδρο, τωρα λεμε θα χτυπησεις μονο μεγαλοεργολαβο 😂😂τα σκυλιά τα έχει μαζέψει το δεκαπαζ. Αυτούς δε ξέρω ποιος θα τους μαζέψει.)

Και το ποιο καλό στην ιστορία. Χτεσινό αυτο. του λέω μια και ξέρεις τι έχεις ρίξει που, δεν σημαδεύεις και τα καλωδια του συναγερμού; και τι μου απαντάει, θα στο έκανα αλλά δεν έχω μπαζερακι μαζί μου. Τι να κάνω κι εγώ ο πελάτης, του έδωσα δικό μου.......😁😂 Η συνεχεια στις τρελές ιστορίες...

Να σου κάνω και μια ερώτηση μια και είσαι της δουλειάς, όπως λες. Ή όποιος άλλος ξέρει.

Η δουλειά του ηλεκτρολόγου που τελειώνει; Πρεπει να δώσει ρεύμα και να δοκιμάσει ότι έφτιαξε ή όχι? Η απλά φτιάχνει ότι έφτιαξε κουτιά πίνακες γραμμές και τέλος και όποιος καει καηκε;

οτι σου ειπε ο @Doubt . Κατσαβιδι το πιθανοτερο ειναι να μην μπαινει ιδιως αν ειναι κοντα στην οροφη οπως φαινεται στη φοτο.

IMG-20191123-150702.jpg

 

Ελπιζω αυτο που εκανα bold να το λες για πλακα και να μην το εννοεις.Αν ειναι δυνατον να μην δοκιμασει οτι εφτιαξε,ποιος θα δωσει ρευμα και θα κανει τις δοκιμες,ο ιδιοκτητης?Καταρχην δεν ξερω αν εφτιαξε κατι αλλο στον πινακα μετα την φωτο που τραβηξες.Αν δεν εφτιαξε τον εχει μισοτελειωμενο και δεν εννοω το συμμαζεμα των καλωδιων αλλα λειπουν γεφυρες.Επειδη ειπες οτι ο πινακας ειναι ετοιμος να δεχθει ρευμα απο την ΔΕΔΔΗΕ.Θελει δουλεια ακομα ο πινακας για να δεχθει και να δωσει ρευμα στο σπιτι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, divo είπε

 

Η δουλειά του ηλεκτρολόγου που τελειώνει; Πρεπει να δώσει ρεύμα και να δοκιμάσει ότι έφτιαξε ή όχι? Η απλά φτιάχνει ότι έφτιαξε κουτιά πίνακες γραμμές και τέλος και όποιος καει καηκε;

 

Κοίτα, όπως το βλέπω εγώ, βλέποντας το όπως θα το κάναμε σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις (που σηαμίνει ότι στη πράξη στην οικιακή αγορά μπορεί να συνηθιζονται άλλα)

Αν σου άλλαξε μόνο τον πίνακα, φυσικά και πρέπει να του δώσει ρευμα αυτός και να δοκιμάσει ότι λειτουργούν οι ασφάλειες, ρελέ κλπ αλλά πχ δεν θεωρώ αυτονόητο να τον βάλεις να δει αν έχουν ρευμα όλες οι πρίζες πχ ή όλες οι λάμπες. Αρκεί να έχουν σωστη τάση οι αναχωρήσεις. Αυτός θεωρητικά έχει ευθύνη μέσα στο "κουτί" του, ανάμεσα στα όρια του, να δει ότι παίρνει ρευμα σωστά ο πίνακας και ότι δίνει σωστά στις γραμμές. Βεβαια αν μιλάμε για ένα απλό σπίτι είναι πρακτικά εξίσου ευκολο να το τσεκάρει μέχρι το τέλος αφού δεν είναι πολύ παραπάνω κόπος και δεν αξίζει τη φασαρία να εξηγείς στον κάθε ιδιώτη πολλές λεπτομέριες περί του μεχρι που είναι το "κουτί" σου.

Τώρα αν μιλάμε ότι έκανε όλη την εγκατάσταση, πέρασε γραμμές κλπ, φυσικά θα δοκιμάσει όλες τις πρίζες και όλα τα φώτα ότι παίρνουν ρευμα αφου και αυτά περιλαμβάνονται στο "κουτί του".

Αν ο ηλεκτρολόγος πάλι απλά σου περάσει μια νέα γραμμή στον πίνακα, δε θα κάτσει να ξαναελέγξει όλη την εγκατάσταση αλλά αυτή τη γραμμή. Ρευμα στον πίνακα θα δώσει αυτός αφού προφανώς αυτός τον έχει απομονώσει, όχι για τίποτα άλλο αλλά για τη δική του ασφάλεια.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα θέμα με ένα φούρνακι toytotomi παίδες στο οποίο είχε αλλαχτεί το μάτι πριν κάνα χρόνο. Είναι ένας μικρός φούρνος με 3 μάτια αυτός που εχω και βλέπω ότι πέφτει συνέχεια η ασφάλεια Όταν ανάβω το ένα από τα 3 μάτια. Εκείνη την ώρα είχαμε φαγητό στο φούρνο όποτε ίσως από υδρατμούς να υγροποιηθηκε το σημείο. 

Θα το δοκιμάσω και αυριο να δω αν ήταν αυτή η υγροποιηση στο διακόπτη και πέφτει η ασφάλεια. Αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα πως μπορώ να εξετάσω αν χρειάζεται αλλαγή το μάτι και όχι πχ κάποια ασφάλεια του μεσα; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, txcellas είπε

Έχω ένα θέμα με ένα φούρνακι toytotomi παίδες στο οποίο είχε αλλαχτεί το μάτι πριν κάνα χρόνο. Είναι ένας μικρός φούρνος με 3 μάτια αυτός που εχω και βλέπω ότι πέφτει συνέχεια η ασφάλεια Όταν ανάβω το ένα από τα 3 μάτια. Εκείνη την ώρα είχαμε φαγητό στο φούρνο όποτε ίσως από υδρατμούς να υγροποιηθηκε το σημείο. 

Θα το δοκιμάσω και αυριο να δω αν ήταν αυτή η υγροποιηση στο διακόπτη και πέφτει η ασφάλεια. Αν δεν είναι αυτό το πρόβλημα πως μπορώ να εξετάσω αν χρειάζεται αλλαγή το μάτι και όχι πχ κάποια ασφάλεια του μεσα; 

Μπορεί να είναι κάποια υγροποίηση αλλά είσαι σίγουρος ότι η πρίζα που χρησιμοποιείς το φουρνάκι έχει κατάλληλα σε πάχος καλώδια για φούρνο;;;;;

Η ασφάλεια που πέφτει για δες είναι τουλάχιστον 16άρα ή μικρότερη;;;;Αν είναι μικρότερη μην κάνεις κανένα αστείο και βάλεις μεγαλύτερη γιατί θα πάρεις καμιά φωτιά.Πρώτα σιγουρέψου για τα ρεύματα - καλώδια και μετά κοιτάς τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μπορεί να είναι κάποια υγροποίηση αλλά είσαι σίγουρος ότι η πρίζα που χρησιμοποιείς το φουρνάκι έχει κατάλληλα σε πάχος καλώδια για φούρνο;;;;;

Η ασφάλεια που πέφτει για δες είναι τουλάχιστον 16άρα ή μικρότερη;;;;Αν είναι μικρότερη μην κάνεις κανένα αστείο και βάλεις μεγαλύτερη γιατί θα πάρεις καμιά φωτιά.Πρώτα σιγουρέψου για τα ρεύματα - καλώδια και μετά κοιτάς τα υπόλοιπα.

Αυτη η υγροποιηση ήταν τελικά Που το τσέκαρα το πρωί. Ευτυχώς δεν είχε κάποιο θεμα μη ψάχνομαι..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια που πιάσαμε παρόμοια συζήτηση έχω κάπου ένα φουρνακι ίδιο που το παρόπλισα γιατί το μεγάλο μάτι πύρωνε στα 5’ και έριχνε το ρελε, για αυτό τι μπορεί να φταίει; 

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Μια που πιάσαμε παρόμοια συζήτηση έχω κάπου ένα φουρνακι ίδιο που το παρόπλισα γιατί το μεγάλο μάτι πύρωνε στα 5’ και έριχνε το ρελε, για αυτό τι μπορεί να φταίει; 

ΠΙθανον δεν σηκωνει τοσα watt η πριζα που συνδεεται του φουρνακι. Αν αναβεις μονο το 1 ματι, γυρω στα 2000watt λογικα δεν θα επρεπε να συμβαινει αλλα αν αναβεις φουρνο και ματι μαζι ή εχεις και αλλες συσκευες στην ιδια πριζα τοτε ειναι πιο πιθανο.

Δοκιμασε να τραβηξεις μπαλατεζα απο αλλο σημειο του σπιτιου εντελως (ωστε να μην ειναι στην ιδια γραμμη/καναλι που μπορει να ειναι φορτωμενο) , συνεχιζει να εμφανιζεται το προβλημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, panos4tw είπε

ΠΙθανον δεν σηκωνει τοσα watt η πριζα που συνδεεται του φουρνακι. Αν αναβεις μονο το 1 ματι, γυρω στα 2000watt λογικα δεν θα επρεπε να συμβαινει αλλα αν αναβεις φουρνο και ματι μαζι ή εχεις και αλλες συσκευες στην ιδια πριζα τοτε ειναι πιο πιθανο.

Δοκιμασε να τραβηξεις μπαλατεζα απο αλλο σημειο του σπιτιου εντελως (ωστε να μην ειναι στην ιδια γραμμη/καναλι που μπορει να ειναι φορτωμενο) , συνεχιζει να εμφανιζεται το προβλημα?

Είναι σε μπριζα κουζίνας με ανάλογης διατομής καλώδιο και ασφάλεια απλώς αντί για Κλέμενς έχω βάλει βαρέως τύπου μπριζα για να κουμπώσει. Το ίδιο κάνει κ σε άλλες. Πυρώνει το μάτι (κόκκινο) κ ρίχνει το ρελε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Είναι σε μπριζα κουζίνας με ανάλογης διατομής καλώδιο και ασφάλεια απλώς αντί για Κλέμενς έχω βάλει βαρέως τύπου μπριζα για να κουμπώσει. Το ίδιο κάνει κ σε άλλες. Πυρώνει το μάτι (κόκκινο) κ ρίχνει το ρελε 

Προφανώς κάπου εχει διαρροή η κουζινα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2019 στις 10:47 ΠΜ, DrLo είπε

Λοιπον

πέρασα και σήμερα όπως κάθε μέρα από εκεί.

Δε το είχα προσέξει αλλά υπάρχει εργοτάξιο σε εξέλιξη.

ΜΕ μια ματιά που πρόλαβα να ρίξω από τη μηχανή, εχουν γίνει οι εκσκαφές, έχουν πέσει τα πρώτα μπετά και τώρα χτίζουν το υπόγειο. Θέλει σίγουρα πάνω από χρόνο θα έλεγα.

Το σημείο λίγο "στιμόκωλο" θα έλεγα γιατί είναι ακριβώς δίπλα στη γέφυρα και η πρόσβαση ίσως να μην είναι τόσο ευκολη (βέβαια και στο ΜΑρούσι δεν είναι καλύτερη).

 

Τελικά έμαθα για να τα καλά που θα είναι το νέο leroy

Σήμερα μετά από 20+ χρόνια που οδηγώ μηχανάκι (έστω και με μεγάλα διαστήματα) είχα το πρώτο μου ατύχημα (τύπου να πέσω με τη μηχανή με σύγκρουση με άλλο όχημα) πάνω στη γέφυρα ακριβώς στο ύψος από του εργοταξιου :):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πόσο κοστίζει περίπου μία θερμομόνωση σε παλιά τσιμεντένια ταράτσα μονοκατοικίας 80 τετραγωνικών. Απο απλή περιέργεια, δεν σχεδιάζουμε κάτι άμεσα, είναι για το σπίτι παππουδων μου σε χωριό καθώς κάνει κρύο και αντίστοιχα καλοκαίρι πολλή ζέστη μέσα και το ταβάνι το βάφεις και μέσα σε καμιά 4ετία το πολύ αρχίζει να γίνεται πάλι μαύρο σιγά σιγά λόγω της υγρασίας (ευθεία η ταρατσα αλλά οχι εντελώς προφανώς καθως μένουν νερά πάνω, θα θέλει κατάλληλες κλίσεις να γίνουν λογικά) που διαπερνάει για τα καλά το τσιμέντο. 

Εχω ακούσει διάφορα, οι τιμές που περίπου κυμαίνονται;

Και ποια η καλύτερη μέθοδος;

Ετσι νάχω μία εικόνα, ευχαριστώ.

  •  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, divo είπε

Ειπες τη χρυσή κουβεντα. Στο χωριο μια και δεν υπαρχουν πολλοι μαστοροι, ειναι οσο πει ο μαστορας. Εκει το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις συγκεκριμενα πραγματα.

Eντάξει χαχα ισχύει αυτό αλλά δεν είναι και δα κάνα απομονωμένο χωριό στα βούνα της Πίνδου....υπάρχουν και πόλεις και κωμοπόλεις σχετικά κοντά στους δύο Νομούς εκεί. Παρολαυτά θέλω να χουμε μία γενική εικόνα...για αυτό θα ήθελα μία απάντηση κατά προσέγγιση πόσο περίπου πάει για τόσο και ποια μέθοδος η καλύτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Neoss είπε

Καλησπέρα, πόσο κοστίζει περίπου μία θερμομόνωση σε παλιά τσιμεντένια ταράτσα μονοκατοικίας 80 τετραγωνικών. Απο απλή περιέργεια, δεν σχεδιάζουμε κάτι άμεσα, είναι για το σπίτι παππουδων μου σε χωριό καθώς κάνει κρύο και αντίστοιχα καλοκαίρι πολλή ζέστη μέσα και το ταβάνι το βάφεις και μέσα σε καμιά 4ετία το πολύ αρχίζει να γίνεται πάλι μαύρο σιγά σιγά λόγω της υγρασίας (ευθεία η ταρατσα αλλά οχι εντελώς προφανώς καθως μένουν νερά πάνω, θα θέλει κατάλληλες κλίσεις να γίνουν λογικά) που διαπερνάει για τα καλά το τσιμέντο. 

Εχω ακούσει διάφορα, οι τιμές που περίπου κυμαίνονται;

Και ποια η καλύτερη μέθοδος;

Ετσι νάχω μία εικόνα, ευχαριστώ.

  •  

Για 100 τετραγωνικά 3000 ευρώ πριν ένα χρόνο.

Τρίφτηκε όλη η ταράτσα με μηχανή που τρίβουν μωσαϊκά, καθαρίστηκε η σκόνη κι έπεσε μπετό για να γίνουν οι κλίσεις σωστά. Από πάνω περάστηκε Hyperdesmo κι ανοίχτηκαν οι παλιές υδρορροές για καλύτερη παροχή.

Το καλοκαίρι που μας πέρασε το σπίτι ήταν τόσο δροσερό που απορούσαμε αν ήταν το δικό μας.😁

Από μέσα οι σοβάδες στα ταβάνια είναι σε μέτρια κατάσταση, αλλού έχουν φουσκώσει, αλλού ξεφλούδισε το χρώμα κλπ κλπ

Κατασκευή του 82-83 που κατοικείται σπάνια, σαν εξοχικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Προφανώς κάπου εχει διαρροή η κουζινα σου.

Προφανως και έχει διαρροή αλλά την έχει μόνο οταν ζεσταθεί κ πυρώσει το μάτι. Μέχρι να γίνει αυτό είναι οκ όπως και όλες πο υπόλοιπες λειτουργίες της. Έχουν θερμοστάτη μήπως κ δε δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, paylidis είπε

Προφανως και έχει διαρροή αλλά την έχει μόνο οταν ζεσταθεί κ πυρώσει το μάτι. Μέχρι να γίνει αυτό είναι οκ όπως και όλες πο υπόλοιπες λειτουργίες της. Έχουν θερμοστάτη μήπως κ δε δουλεύει;

Πολλα μπορουμε να πουμε, καλο ειναι να ανοιχτει και να δεις τις καλωδιώσεις σε το κατάσταση ειναι, αλλιως μηπως φταιει και η εστια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...