Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Έχω κάποια σιδερένια μέρη ενός κρεβατιού μου του οποίου θέλω να βάψω. Επειδή θα φαίνεται όλη την ώρα θέλω να γίνει καλή βαφή. γίνεται στο χέρι με κάποιον τρόπο όπως πινέλο; σπρέι; η αναγκαστικά σε λουστραδορο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Καλημέρα. Έχω κάποια σιδερένια μέρη ενός κρεβατιού μου του οποίου θέλω να βάψω. Επειδή θα φαίνεται όλη την ώρα θέλω να γίνει καλή βαφή. γίνεται στο χέρι με κάποιον τρόπο όπως πινέλο; σπρέι; η αναγκαστικά σε λουστραδορο; 

Aqualaquer ή ανάλογο άλλης εταιρείας με πινέλο ή (και) μικρό ρολό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια τρυπουλα που έχω σε πορσελάνινο νιπτήρα από την παλιά βρύση (από γέφυρα έβαλα μεικτη), ποια υλικά πιάνουν καλά για να την κλείσω;

Σιλικόνη; Εποξειδικη κόλλα 2 συστατικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατακόρυφη κυλινδρική μπετούγια των αλουμινένιων παντζουριών μου έχει οξειδωθεί. Είναι προτιμότερο να την αντικαταστήσω με μία καινούρια ή να την βάψω (έτσι όπως είναι πάνω βιδωμένη στο παντζούρι);

Κάποιος μου έλεγε ότι δεν είναι καλό το βίδωμά ξεβίδωμά πάνω στα αλουμίνια γιατί χαλάνε οι βόλτες... ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι μεταλλική φυσικά βάφεται αλλά όχι πάνω.Δεν θα γίνει καλή δουλειά και θα γίνουν όλα χάλια.

Πρέπει να τη βγάλεις να την τρίψεις καλά με γυαλόχαρτο να την περάσεις αστάρι και μετά βερνικόχρωμα.Διαφορετικά θα γίνει χάλια.Εάν το κόστος είναι μικρό και μπορείς εύκολα να τη βρεις πάρε καινούργια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panostom είπε

Σε μια τρυπουλα που έχω σε πορσελάνινο νιπτήρα από την παλιά βρύση (από γέφυρα έβαλα μεικτη), ποια υλικά πιάνουν καλά για να την κλείσω;

Σιλικόνη; Εποξειδικη κόλλα 2 συστατικών;

σε καταστήματα υδραυλικών υπάρχουν ειδικές τάπες για τέτοιες τρύπες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zoranb είπε

Εάν πάρω καινούργια, τι γίνεται με τις βόλτες των τρυπών με το βάλε βγάλε;

Με μια δυο φορές που θα τις βάλεις και ξαναβάλεις δεν θα πάθουν κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και εγώ υποψιαζόμουν ότι είναι θέμα κόλλας και όπως τα λές κάπου στο 2005-2006 στρώθηκαν τα συγκεκριμένα πλακάκια.Ο πλακάς ήταν πολύ καλός είχε κάνει τέλεια δουλειά παντού οπότε κάτι άλλο έφταιγε.

 

Μπορει να εχει κουφιασει η τσιμεντοκονια και γι αυτο ακουγεται ετσι.Αν την ειχε ριξει πρεσσα δυστυσχως ετσι γινεται.Αλλιως κατι εγινε και ακουγεται κουφιο και σιγουρα δεν φταιει η κολλα οπως λετε.Η κολλα ειναι πολυ ισχυρο συγκολλητικο,τσιμεντο εχει μεσα (μαζι με καποια αλλα υλικα).Γενικα (εχω κανει 6,5 χρονια πλακας) παιζουν πολλα ρολο.Οταν ριχνεις τσιμεντοκονια,πρεπει να βρεχεις την πλακα πρωτα για να κολλησει.Και η κολλα παιζει ρολο πως την εχεις φτιαξει αλλα και τα πλακακια.Τα πλακακια που ειναι κεραμιδι τα βρεχαμε και μετα τα κολλουσαμε διοτι το κεραμιδι αποροφαει ολη την υγρασια και αν ειναι στεγνο,δεν κολλαει με την κολλα.Παιζουν πολλα ρολο.Παντως και εγω ειμαι της αποψης οτι αν δεν εχουν σηκωθει που λεμε,δεν τα πειραζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Μπορει να εχει κουφιασει η τσιμεντοκονια και γι αυτο ακουγεται ετσι.Αν την ειχε ριξει πρεσσα δυστυσχως ετσι γινεται.Αλλιως κατι εγινε και ακουγεται κουφιο και σιγουρα δεν φταιει η κολλα οπως λετε.Η κολλα ειναι πολυ ισχυρο συγκολλητικο,τσιμεντο εχει μεσα (μαζι με καποια αλλα υλικα).Γενικα (εχω κανει 6,5 χρονια πλακας) παιζουν πολλα ρολο.Οταν ριχνεις τσιμεντοκονια,πρεπει να βρεχεις την πλακα πρωτα για να κολλησει.Και η κολλα παιζει ρολο πως την εχεις φτιαξει αλλα και τα πλακακια.Τα πλακακια που ειναι κεραμιδι τα βρεχαμε και μετα τα κολλουσαμε διοτι το κεραμιδι αποροφαει ολη την υγρασια και αν ειναι στεγνο,δεν κολλαει με την κολλα.Παιζουν πολλα ρολο.Παντως και εγω ειμαι της αποψης οτι αν δεν εχουν σηκωθει που λεμε,δεν τα πειραζεις.

Με 6 μάστορες έχω μιλήσει και οι 6 την κόλλα κατηγόρησαν. Είναι γνωστό πρόβλημα στις κατασκευές εκείνης της εποχής. Το χειρότερο είναι ότι η φθηνή-εργολαβική δεν έβγαλε πρόβλημα κ έβγαλαν οι «καλές»...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Μπορει να εχει κουφιασει η τσιμεντοκονια και γι αυτο ακουγεται ετσι.Αν την ειχε ριξει πρεσσα δυστυσχως ετσι γινεται.Αλλιως κατι εγινε και ακουγεται κουφιο και σιγουρα δεν φταιει η κολλα οπως λετε.Η κολλα ειναι πολυ ισχυρο συγκολλητικο,τσιμεντο εχει μεσα (μαζι με καποια αλλα υλικα).Γενικα (εχω κανει 6,5 χρονια πλακας) παιζουν πολλα ρολο.Οταν ριχνεις τσιμεντοκονια,πρεπει να βρεχεις την πλακα πρωτα για να κολλησει.Και η κολλα παιζει ρολο πως την εχεις φτιαξει αλλα και τα πλακακια.Τα πλακακια που ειναι κεραμιδι τα βρεχαμε και μετα τα κολλουσαμε διοτι το κεραμιδι αποροφαει ολη την υγρασια και αν ειναι στεγνο,δεν κολλαει με την κολλα.Παιζουν πολλα ρολο.Παντως και εγω ειμαι της αποψης οτι αν δεν εχουν σηκωθει που λεμε,δεν τα πειραζεις.

 

7 ώρες πριν, paylidis είπε

Με 6 μάστορες έχω μιλήσει και οι 6 την κόλλα κατηγόρησαν. Είναι γνωστό πρόβλημα στις κατασκευές εκείνης της εποχής. Το χειρότερο είναι ότι η φθηνή-εργολαβική δεν έβγαλε πρόβλημα κ έβγαλαν οι «καλές»...

Μπορεί να είναι και από την τσιμεντοκονία που λέει ο LouCi4er γιατί σε μένα με πρέσα έριξαν την έριξαν.

Επίσης να πω ότι το πρόβλημα εντοπίζεται σε σημεία που πατιούνται περισσότερο.Σε άκρες και γωνίες δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομός....

Βέβαια γραπτές συμφωνίες παραδίδουν ελάχιστες εταιρίες οι οποίες συνήθως είναι λίγο ακριβότερες από τις υπόλοιπες.

Αλλά και εδώ ισχύει το γνωστό ότι η φτηνια τρώει τον παρά δυστυχώς.

Πάντως δεν εξοφλουμε σε καμία περίπτωση, ακόμη και αν η εταιρία ανακαίνιση είναι ο Άκτωρ....

@divo 

Πάντως λυπάμαι πολυ για την κακή εξέλιξη των εργασιών σου και ελπίζω τα οποία μικροπροβλήματα να διορθώνονται εύκολα και χωρίς μεγάλη ταλαιπωρία.

Δυστυχώς και στις δικές μου περιπτώσεις πάντα την πατάω από γνωστούς.

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι ο καθένας να ψάχνει μόνος του και να βρίσκει επαγγελματίες που του γεμίζουν το μάτι.

Έτσι πορεύομαι πλέον γτ το ένστικτο  μας σπάνια πέφτει έξω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πλακακι (η τοποθετηση εννοω) θελει πολυ καλη προεργασια.Οταν την τσιμεντοκονια την ριχνει πρεσα,επειδη δεν βαζουν οδηγους κατω και την τραβανε για να την αλφαδιασουν κατευθειαν με πηχες,την ριχνουν σφιχτη και σε στεγνη εντελως πλακα.Πως να κολλησει το ενα σωμα με το αλλο?Δεν ξερω αν την κανουν ολοι ετσι,οσους εχω δει εγω τουλαχιστον ετσι την κανουν.Δεν γινεται και αλλιως βεβαια αλλα ακουγεται κουφιο το τελικο αποτελεσμα.Εγω δουλεψα 6 χρονια πλακακια,το παιδι που δουλευαμε μαζι (το αφεντικο δλδ) δουλευε πλακακια 20 χρονια.Πολλες φορες το συζητουσαμε για τις κολλες και οντως υπαρχουν κολλες που ειναι πιο αντοχης απο αλλες.Κολλα που να ειναι μαπα ομως και να ξεκολλανε τα πλακακια δεν θυμαμαι να μου ανεφερε.Δεν λεω,μπορει και να ισχυει,απλως πρωτη φορα το ακουω και εχω καποιες ενστασεις(οχι προς εσενα paylidis,προς Θεου).Τεσπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2019 στις 12:32 ΜΜ, panostom είπε

Σε μια τρυπουλα που έχω σε πορσελάνινο νιπτήρα από την παλιά βρύση (από γέφυρα έβαλα μεικτη), ποια υλικά πιάνουν καλά για να την κλείσω;

Σιλικόνη; Εποξειδικη κόλλα 2 συστατικών;

Υπάρχουν τάπες βιδωτες χρωμε , για αυτή τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την εξής απορια. Ειναι εφικτο αν συνδεθουν περισσοτερα απο ενα φωτιστικα σε ενα διακοπτη ? το σκεφτομουν γιατι τωρα που σχεδον ολα τα φωτα μου ειναι smart τα ανοιγω  κ τα κλεινω κανονικα μονο οταν λειπω απο το σπιτι και το θεμα ειναι οτι πρεπει να τριγυρναω ολο το σπιτι για να γινει αυτο XD. Υποθετω γινεται απλα πρεπει να γινουν διαφορετικες συνδεσεις του στιλ να ειναι ολα σε ενα κυκλωμα ή κατι τετοιο ? (δεν ειμαι ηλεκτρολογος απλα ρωταω γιατι το σκεφτομαι)

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...