Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, @topos είπε

Δεξιά-αριστερα έτσι όπως είναι(όχι μπρος-πισω έτσι όντως δεν θα μπαίνανε).

Στο κέντρο (που τώρα δεν ενώνονται) φαινετε να "θηλυκωνει" η μια πόρτα μέσα στην άλλη?Εάν οχι->

Στα πλάγια τι προφίλ έχουν οι πόρτες?

α κατάλαβα τι εννοείς,

να ιστο κέντρο έχει "θυληκή" και ασενική άκτη και έχει και "χούφτες" για να τις ανοιγοκλείνεις

πίσω φαίνεται να είναι ίσιο. δε βλέπω τόσο μέσα αλλά δε "χωράει" να περάσει ανάποδα.

και θα είχε και τις "χουφτες" προς τα έξω.

μάλλον θα δοκιμάσω να βγάλω αν μπορέω τα στοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, DrLo είπε

α κατάλαβα τι εννοείς,

να ιστο κέντρο έχει "θυληκή" και ασενική άκτη και έχει και "χούφτες" για να τις ανοιγοκλείνεις

πίσω φαίνεται να είναι ίσιο. δε βλέπω τόσο μέσα αλλά δε "χωράει" να περάσει ανάποδα.

και θα είχε και τις "χουφτες" προς τα έξω.

μάλλον θα δοκιμάσω να βγάλω αν μπορέω τα στοπ

Μην τα βγάλεις εντελώς/μονιμα γιατί υπάρχει περίπτωση εάν η μια πόρτα είναι ανοιχτή και πας να κλείσεις την άλλη να φύγει από την ράγα κ να την ψάχνεις..

1 λεπτό πριν, @topos είπε

Μην τα βγάλεις εντελώς/μονιμα γιατί υπάρχει περίπτωση εάν η μια πόρτα είναι ανοιχτή και πας να κλείσεις την άλλη να φύγει από την ράγα κ να την ψάχνεις..

Edit-> Τώρα που ξαναβλεπω την φωτό,

Υπάρχει περίπτωση να βγήκανε τα stop και να βιδωθηκανε ανάποδα?

Λογικά εάν τα γυρίσεις από την άλλη(και δεν βρίσκει η πόρτα) θα δώσουν 5-10cm κίνησης στα φύλλα της πόρτας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, @topos είπε

Μην τα βγάλεις εντελώς/μονιμα γιατί υπάρχει περίπτωση εάν η μια πόρτα είναι ανοιχτή και πας να κλείσεις την άλλη να φύγει από την ράγα κ να την ψάχνεις..

Edit-> Τώρα που ξαναβλεπω την φωτό,

Υπάρχει περίπτωση να βγήκανε τα stop και να βιδωθηκανε ανάποδα?

Λογικά εάν τα γυρίσεις από την άλλη(και δεν βρίσκει η πόρτα) θα δώσουν 5-10cm κίνησης στα φύλλα της πόρτας.

Χμ , καλή ιδέα σαν και δε βλέπω το λόγο να το έκανε κάποιος, δεν εμποδίζουν σε κατι πχ για να βάψει. Και αυτά βαμμένα από πάνω είναι. Εκτός αν σπάσανε και έβαλε κάποιος παλιά αλλά. Θα το δοκιμάσω αλλά στη πράξη νομίζω ότι αυτά τα στοπ δε λειτουργούν καθώς έχει άλλο στοπ μέσα το "U" που εκεί τερματίζει ο μηχανισμός. Αλλά καλή ιδέα για αρχή πριν προσπαθήσω να τη βγάλω και μου μείνει στα χερια

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν εχω δει πουθενα αλλου τετοιου ειδους στοπ σε τετοιες πορτες μηπως τα εβαλε καποιος επιτιδες για να μην κλεινει η πορτα τελειως?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mihanikos1 είπε

επειδη δεν εχω δει πουθενα αλλου τετοιου ειδους στοπ σε τετοιες πορτες μηπως τα εβαλε καποιος επιτιδες για να μην κλεινει η πορτα τελειως?

Ραρατηρώντας τον οδηγό που κυλάει μεσα στο "U" της κάσας, βέπω ότι έχει κάτι σαν μια σειρά από "υποδοχές"

που βάζοντας το χάρι μου μεσα ειναι κάπως σαν μια σειρά από "κύματα" (αυτά που φαινονται σαν Π στη πάνω σειρά)

Υποψιάζομαι ότι η πόρτα ρυθμιεται πηγάινοντας την ένα "κλικ"  (υποδοχή) πιο μέσα ή πιο έξω.

κρατόντας τον οδηγό με τα δοντάκια σταθερό η πορτά δε κυλάει, είναι δηλαδή "δεμένη" πάνω του

Δεν έχω καταλα΄βει αν απλά τη "ζορίζεις" ώστε πχ κάποιο πιράκι πάνω της να "περάσει" στο διπλανό "κύμα" ή αν την συκώνες απλά την την πας πιο πέρα και "ελπίζεις" κάτι "γάτζος" να πίάσει τη δίπλα τρύπα κύμβα 

κάποιο "κόλπο" έχει επειδή μου έχει σπάσει τα νέυρα τόση ώρα θα φάει φάπα και θα μου μείνει στα χέρια :) 

IMG-20201201-192733-resized.jpg

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Παρατηρώντας τον οδηγό που κυλάει μεσα στο "U" της κάσας, βέπω ότι έχει κάτι σαν μια σειρά από "υποδοχές"

που βάζοντας το χάρι μου μεσα ειναι κάπως σαν μια σειρά από "κύματα" (αυτά που φαινονται σαν Π στη πάνω σειρά)

Υποψιάζομαι ότι η πόρτα ρυθμιεται πηγάινοντας την ένα "κλικ"  (υποδοχή) πιο μέσα ή πιο έξω.

κρατόντας τον οδηγό με τα δοντάκια σταθερό η πορτά δε κυλάει, είναι δηλαδή "δεμένη" πάνω του

Δεν έχω καταλα΄βει αν απλά τη "ζορίζεις" ώστε πχ κάποιο πιράκι πάνω της να "περάσει" στο διπλανό "κύμα" ή αν την συκώνες απλά την την πας πιο πέρα και "ελπίζεις" κάτι "γάτζος" να πίάσει τη δίπλα τρύπα κύμβα 

κάποιο "κόλπο" έχει επειδή μου έχει σπάσει τα νέυρα τόση ώρα θα φάει φάπα και θα μου μείνει στα χέρια :) 

IMG-20201201-192733-resized.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2020 στις 9:10 ΠΜ, stedes είπε

περασε το μια τσιμεντοκονια και θα ντρεπεσαι να πατησεις μετα 

 

*Καθυστερημένη απορία*

Εννοείτε πατητή τσιμεντοκονία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , ερωτηση για οποιον ξερει .
Θελω να παρω ενα ηλεκτρικο πολυμηχανημα κηπου , αυτα που εχουν προεκταση , μπορντουροψαλιδο και αλυσοπριονο .
Για δουλειες του σπιτιου 3-4 φορες το χρονο , ερασιτεχνικά
εχω ψιλο καταλήξει σε 2 τα EINHELL GC-HC 9024 και BAX B-214pro
εχει καποιος αποψη ή καποια δοκιμασμενη προταση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Doubt είπε

Και γίνεται κατευθείαν ή μετά από αστάρι (χαλαζιακό;);

Σε μωσαικό αρκετοί κατασκευαστές συνιστούν ένα πέρασμα με χαλαζιακό, ώστε να αποκτήσει καλύτερη πρόσφυση. Υπάρχουν βίντεο σε youtube και άρθρα για περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2020 στις 10:46 ΜΜ, DrLo είπε

Ραρατηρώντας τον οδηγό που κυλάει μεσα στο "U" της κάσας, βέπω ότι έχει κάτι σαν μια σειρά από "υποδοχές"

που βάζοντας το χάρι μου μεσα ειναι κάπως σαν μια σειρά από "κύματα" (αυτά που φαινονται σαν Π στη πάνω σειρά)

Υποψιάζομαι ότι η πόρτα ρυθμιεται πηγάινοντας την ένα "κλικ"  (υποδοχή) πιο μέσα ή πιο έξω.

κρατόντας τον οδηγό με τα δοντάκια σταθερό η πορτά δε κυλάει, είναι δηλαδή "δεμένη" πάνω του

Δεν έχω καταλα΄βει αν απλά τη "ζορίζεις" ώστε πχ κάποιο πιράκι πάνω της να "περάσει" στο διπλανό "κύμα" ή αν την συκώνες απλά την την πας πιο πέρα και "ελπίζεις" κάτι "γάτζος" να πίάσει τη δίπλα τρύπα κύμβα 

κάποιο "κόλπο" έχει επειδή μου έχει σπάσει τα νέυρα τόση ώρα θα φάει φάπα και θα μου μείνει στα χέρια :) 

IMG-20201201-192733-resized.jpg

 

Αν δεν κάνω λάθος αυτό πρέπει να είναι κάτι σαν οδοντοτο κ το κλειδί είναι το πρώτο κλιπακι όπου είχα συναντήσει ένα σε σπίτι φίλου που φτυσαμε αίμα να το ρεγουλαρουμε. Το πρώτο έχει σαν φρένο που κοντραρει στη U βέργα αλλά επειδή ποτέ κανείς δεν τα λαδωνε και τις ανοίγανε με δύναμη αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα να ολισθαίνουν προς την πλευρά που κλείνει η πόρτα. Δεν θυμάμαι πως , νομίζω με μυτοτσιμπιδω κάπως σηκώσαμε το μεσαίο που είναι σαν ελατήριο κ κάνει φρένο και το τραβήξαμε προς το κέντρο έτσι και ρυθμίστηκε. Βέβαια η χαρά κράτησε ένα χρόνο που έκανε ανακαίνιση και τα ξηλωσε τελικά όλα. Από τους πιο περίεργους μηχανισμούς που αυτός που το σκέφτηκε είχε σκοπό να ταλαιπωρεί κόσμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 360city είπε

Αν δεν κάνω λάθος αυτό πρέπει να είναι κάτι σαν οδοντοτο κ το κλειδί είναι το πρώτο κλιπακι όπου είχα συναντήσει ένα σε σπίτι φίλου που φτυσαμε αίμα να το ρεγουλαρουμε. Το πρώτο έχει σαν φρένο που κοντραρει στη U βέργα αλλά επειδή ποτέ κανείς δεν τα λαδωνε και τις ανοίγανε με δύναμη αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα να ολισθαίνουν προς την πλευρά που κλείνει η πόρτα. Δεν θυμάμαι πως , νομίζω με μυτοτσιμπιδω κάπως σηκώσαμε το μεσαίο που είναι σαν ελατήριο κ κάνει φρένο και το τραβήξαμε προς το κέντρο έτσι και ρυθμίστηκε. Βέβαια η χαρά κράτησε ένα χρόνο που έκανε ανακαίνιση και τα ξηλωσε τελικά όλα. Από τους πιο περίεργους μηχανισμούς που αυτός που το σκέφτηκε είχε σκοπό να ταλαιπωρεί κόσμο!

Τελικά κάτι τέτοιο περίπου έκανα, όταν την έφερνες στο κέντρα και την εσπροχνες με δύναμη ακόμα πιο προς το κέντρο "ήρθε" λίγο πιο μπροστά και κλείσανε. Σαν να είναι "σφινομενη" αντί "κρεμασμένη" δηλαδή σε κάποιο σημείο στη βεργα και όταν την "ζωρισεις" έρχεται και δφινωνει πιο μπροστά . Απλά ήθελε αρκετή δύναμη. Ίσως όπως το λες με το μιυοστιμπιδο να ερχόταν πιο εύκολα αντί να χρειαστεί δύναμη. Και ναι, όντως φαίνεται ότι σιγά σιγά είχε φύγει από τη θέση της από το άνοιγμα με δύναμη πρέπει να είχε φύγει γιατί είχε και σημάδια από χτυπήματα στη κάσα.

Να τη δηλώσω το έχω σκεφτεί αλλά είναι μάλλον σλτσαμοα κάπως. Μετά θα σου μείνει απλά ένα κενό ανάμεσα σε δύο τοίχους ... Εκτός αν γκρεμίζεις και τοίχους που πια είναι μεγάλη δουλειά που δεν αξίζει στη περίπτωσή μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Doubt είπε

Και γίνεται κατευθείαν ή μετά από αστάρι (χαλαζιακό;);

καθαρισμα καλα την επιφανεια ,χαλαζιακο ασταρι ,περιμενουμε μια ολοκληρη μερα , πατητη τσιμεντοκονια με δικτυ το πρωτο χερι, και μετα ερχεται το δευτερο ,λιγο τριψιμο με γυαλοχαρτο να φυγουν οποιες αγριαδες , η το αφηνεις ετσι η αν θες ασταρι και περασμα με χρωμα του γουστου σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DrLo είπε

Να τη δηλώσω το έχω σκεφτεί αλλά είναι μάλλον σλτσαμοα κάπως. Μετά θα σου μείνει απλά ένα κενό ανάμεσα σε δύο τοίχους ... Εκτός αν γκρεμίζεις και τοίχους που πια είναι μεγάλη δουλειά που δεν αξίζει στη περίπτωσή μου.

προσωπικά θα τη ξήλωνα και θα εβγαζα και τη κασα, θελει βεβαια μετα ενα μερεμετι να κλεισεις τα κενα (γινεται ευκολα βεβαια με μια γυψοσανιδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, villasg είπε
Καλησπερα , ερωτηση για οποιον ξερει .
Θελω να παρω ενα ηλεκτρικο πολυμηχανημα κηπου , αυτα που εχουν προεκταση , μπορντουροψαλιδο και αλυσοπριονο .
Για δουλειες του σπιτιου 3-4 φορες το χρονο , ερασιτεχνικά
εχω ψιλο καταλήξει σε 2 τα EINHELL GC-HC 9024 και BAX B-214pro
εχει καποιος αποψη ή καποια δοκιμασμενη προταση

 

δεν εξαρταται τοσο απο το ποσο κανεις τη συντηρηση (3/4 φορες οπως αναφερεις) αλλα με την εκταση. Αν και ειχα ηλεκτρικο με μπαλαντεζα μου εσπασε τοσο πολυ τα νευρα και τα προβληματα που αγορασα με κινητηρα και υσηχασα: σκυλια με μηδεν συντηρηση και καμμια σχεση με αποδοση. Καταλαβα οτι ειχα ψωφια. Πηρα ενα bosch απο πρακτικερ οπου βασικα αγοραζεις το κινητηρα αλλα εχει και κομματια (modules) που αγοραζεις εξτρα αναλογα με το ειδους εργασιας/φυτων

 

εντελως τυχαια ενα συνεργειο του δημου ειχε το ιδιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...