Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους! έχουμε την kerosun mica 25. Σας τη παραθέτω σε φωτογραφία. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον δεν έχει βάσεις. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά η μια βάση πετάχτηκε στα σκουπίδια καταλαθος και η άλλη εσπασε.
 

Θέλω να φτιάξω μια βάση στήριξης... να έβρισκα κάτι μεταλλικό και να τη στηρίξω όρθια. Ή να πάω σε μαγαζί με εργαλεία να τη φτιάξουν τη βάση, αλλά είναι κλειστά. Δυστυχώς από κάτω δεν υπάρχει υποδοχή για να βιδωσω ροδάκια. Όποτε θα πρέπει να είναι μια βάση ανάποδο Π. Έστω να στηρίζεται , δεν θεωρώ σημαντικό να έχει ροδάκια.. 

εχετε καμία ιδέα να μοιραστείτε μαζί μου; Άμα ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά θα πήγαινα την άλλη εβδομάδα κιόλας :(  F54FF779-741C-4925-A14F-86D8095C3E5A.jpeg.04d077e281f344fbd3bd97e71b8fbdb6.jpeg

Επεξ/σία από sp3cial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Γεια σε όλους! έχουμε την kerosun mica 25. Σας τη παραθέτω σε φωτογραφία. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον δεν έχει βάσεις. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά η μια βάση πετάχτηκε στα σκουπίδια καταλαθος και η άλλη εσπασε.
 

Θέλω να φτιάξω μια βάση στήριξης... να έβρισκα κάτι μεταλλικό και να τη στηρίξω όρθια. Ή να πάω σε μαγαζί με εργαλεία να τη φτιάξουν τη βάση, αλλά είναι κλειστά. Δυστυχώς από κάτω δεν υπάρχει υποδοχή για να βιδωσω ροδάκια. Όποτε θα πρέπει να είναι μια βάση ανάποδο Π. Έστω να στηρίζεται , δεν θεωρώ σημαντικό να έχει ροδάκια.. 

εχετε καμία ιδέα να μοιραστείτε μαζί μου; Άμα ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά θα πήγαινα την άλλη εβδομάδα κιόλας :(  F54FF779-741C-4925-A14F-86D8095C3E5A.jpeg.04d077e281f344fbd3bd97e71b8fbdb6.jpeg

Το να φτιάξεις κάτι για να πατάει μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους και υλικά.

Πρώτα απόλα έχεις εργαλεία? Ο πιο απλός τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι να πάρεις ροδάκια και να βάλεις δύο σε κάθε άκρη με πριτσίνια ή κοντές λαμαρινόβιδες. Πρέπει δηλαδή να τρυπήσεις την λαμαρίνα στον πάτο της σόμπας. Έτσι βέβαια θα είναι εύκολο να ανατραπεί καθώς τα ροδάκια θα είναι πολύ κοντά μεταξύ τους.

Καλύτερα μπορείς να πάρεις ένα κομμάτι σίδερο στρατζαριστό κοιλοδοκό και να το βάλεις κάπως έτσι:

493728349_.png.4a88e472781e851e1b755f463a21c073.png

Και πάλι βέβαια πρέπει να κάνεις κάποιες τρύπες.

Πρέπει να έχεις πρόσβαση σε κάποια βασικά εργαλεία και υλικά και λύση θα βρεθεί. Θα βοηθούσε αν έβαζες και μια φωτογραφία από την κάτω μεριά. Αν δεν είχε βίδες θα ήταν κουμπωτό με κάποιο τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sp3cial είπε

Γεια σε όλους! έχουμε την kerosun mica 25. Σας τη παραθέτω σε φωτογραφία. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον δεν έχει βάσεις. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά η μια βάση πετάχτηκε στα σκουπίδια καταλαθος και η άλλη εσπασε.
 

Θέλω να φτιάξω μια βάση στήριξης... να έβρισκα κάτι μεταλλικό και να τη στηρίξω όρθια. Ή να πάω σε μαγαζί με εργαλεία να τη φτιάξουν τη βάση, αλλά είναι κλειστά. Δυστυχώς από κάτω δεν υπάρχει υποδοχή για να βιδωσω ροδάκια. Όποτε θα πρέπει να είναι μια βάση ανάποδο Π. Έστω να στηρίζεται , δεν θεωρώ σημαντικό να έχει ροδάκια.. 

εχετε καμία ιδέα να μοιραστείτε μαζί μου; Άμα ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά θα πήγαινα την άλλη εβδομάδα κιόλας :(  F54FF779-741C-4925-A14F-86D8095C3E5A.jpeg.04d077e281f344fbd3bd97e71b8fbdb6.jpeg

Λύση παραδοσιακή

images?q=tbn:ANd9GcQdfqRiT0OUTLjHDOKZOtE

:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, sp3cial said:

Γεια σε όλους! έχουμε την kerosun mica 25. Σας τη παραθέτω σε φωτογραφία. Το πρόβλημα είναι ότι πλέον δεν έχει βάσεις. Δε θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά η μια βάση πετάχτηκε στα σκουπίδια καταλαθος και η άλλη εσπασε.
 

Θέλω να φτιάξω μια βάση στήριξης... να έβρισκα κάτι μεταλλικό και να τη στηρίξω όρθια. Ή να πάω σε μαγαζί με εργαλεία να τη φτιάξουν τη βάση, αλλά είναι κλειστά. Δυστυχώς από κάτω δεν υπάρχει υποδοχή για να βιδωσω ροδάκια. Όποτε θα πρέπει να είναι μια βάση ανάποδο Π. Έστω να στηρίζεται , δεν θεωρώ σημαντικό να έχει ροδάκια.. 

εχετε καμία ιδέα να μοιραστείτε μαζί μου; Άμα ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά θα πήγαινα την άλλη εβδομάδα κιόλας :(  F54FF779-741C-4925-A14F-86D8095C3E5A.jpeg.04d077e281f344fbd3bd97e71b8fbdb6.jpeg

Κάνε μία ερώτηση (αν σε ενδιαφέρει) μήπως υπάρχουν οι βάσεις ως ανταλλακτικά. :)

https://kerosun.com.gr/original-kerosun-parts/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!!! Σας παραθέτω φωτογραφίες από κάτω. Πολύ ωραία η ιδέα με το σίδερο που αναφέρθηκε πιο πάνω. Αλλά δυστυχώς δεν έχω εργαλεία, συν θα πρέπει να είναι ένα σχήμα ανάποδο Π για να μη πέσει. Έχουμε 4 γάτες που τρέχουν φυτιλιασμενες σε όλο το σπίτι!

τα τούβλα είναι προσωρινή λύση σίγουρα! Χαχαχα. Προς το παρόν τον έχω στηρίξει σε πήλινα γιαουρτοδοχεια αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να πέσει.

εστειλα στην αντιπροσωπεία αλλά νιώθω κάπως απαισιόδοξη, δεν πιστεύω να βρω. Αλλά ελπίζω γιατί είδα ότι η σόμπα κυκλοφορεί ακόμα στην αγορά! Την έχουν στην ιστοσελίδα τους. 
 

θα ήταν σούπερ αν ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά. Θα πήγαινα Leroy και θα τα έβρισκα με άνεση.. 

782C29EC-39A0-4C70-93CE-3EF99FD27406.jpeg

0CDBE1FD-FAD4-434B-9703-EF1B04CF9059.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Καλημέρα!!! Σας παραθέτω φωτογραφίες από κάτω. Πολύ ωραία η ιδέα με το σίδερο που αναφέρθηκε πιο πάνω. Αλλά δυστυχώς δεν έχω εργαλεία, συν θα πρέπει να είναι ένα σχήμα ανάποδο Π για να μη πέσει. Έχουμε 4 γάτες που τρέχουν φυτιλιασμενες σε όλο το σπίτι!

τα τούβλα είναι προσωρινή λύση σίγουρα! Χαχαχα. Προς το παρόν τον έχω στηρίξει σε πήλινα γιαουρτοδοχεια αλλά πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να πέσει.

εστειλα στην αντιπροσωπεία αλλά νιώθω κάπως απαισιόδοξη, δεν πιστεύω να βρω. Αλλά ελπίζω γιατί είδα ότι η σόμπα κυκλοφορεί ακόμα στην αγορά! Την έχουν στην ιστοσελίδα τους. 
 

θα ήταν σούπερ αν ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά. Θα πήγαινα Leroy και θα τα έβρισκα με άνεση.. 

782C29EC-39A0-4C70-93CE-3EF99FD27406.jpeg

0CDBE1FD-FAD4-434B-9703-EF1B04CF9059.jpeg

Είναι κουμπωτά/φορετά, οπότε καλύτερα μην κάνεις πατέντες. Αν δεν βρεις τις κανονικές σαν ανταλλακτικά (που μάλλον πάλι θα σπάσουν) δες μήπως μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο.

Spoiler

600x600

Βιδωτό ή με κάποια καλή κόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kostakiss είπε

μπορει να το εθεσα λανθασμενα,

εχω το παρακατω

 

αν το ανοιξεις το νερο τρεχει απο την παροχη απο το ντουζ, για να ερθει απο το τηλεφωνο πρεπει να τραβηξεις το μοχλο που βλεπεις στην εικονα.

εγω θελω να γινει αντιστροφα..

spacer.png

Αυτα λειτουργουν νομιζω με πιεση του νερου δε μπορεις να κανεις κατι. 

Εκτος αν ειχες αλλο μηχανισμο οπως αυτο πχ

Thermostat for concealed installation for 2 functions

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Doubt είπε

Είναι κουμπωτά/φορετά, οπότε καλύτερα μην κάνεις πατέντες. Αν δεν βρεις τις κανονικές σαν ανταλλακτικά (που μάλλον πάλι θα σπάσουν) δες μήπως μπορείς να βάλεις κάτι τέτοιο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

600x600

Βιδωτό ή με κάποια καλή κόλα.

Πολύ ωραία ιδέα κ αυτό το έχω σκεφτεί! Τι κόλλες υπάρχουν στην αγορά; Θα ρωτήσω και σε κάποιο μαγαζί με εργαλεία. Μήπως γνωρίζουμε αν είναι ανοιχτά; Μπα ε;; Θα το ψάξω αφού μιλήσω με την αντιπροσωπεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Πολύ ωραία ιδέα κ αυτό το έχω σκεφτεί! Τι κόλλες υπάρχουν στην αγορά; Θα ρωτήσω και σε κάποιο μαγαζί με εργαλεία. Μήπως γνωρίζουμε αν είναι ανοιχτά; Μπα ε;; Θα το ψάξω αφού μιλήσω με την αντιπροσωπεία 

Μέταλλο με πλαστικό είχα κολλήσει με logo silic.

Spoiler

1476192500_1_Kolla-Silikonis-Panisxyri-P

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Μια ερώτηση σχετικά με την μονάδα του κλιματιστικό που είναι μέσα στο σπίτι. Με τον καιρό έχει πάρει μια κλιση προς τα κάτω, σα να μην κρατιέται καλά στον τοίχο. Δηλαδή από εκεί που είχε επαφή με τον τοίχο τώρα από την πάνω πλευρά φαίνεται να έχει 3-4 εκατοστά απόσταση. 

Ξέρετε πως κρατιεται; αν είναι κάτι απλό να το διορθώσω χωρίς υπάρξει κίνδυνος να το χαλάσω.

Νομίζω ότι κουμπώνει σε ένα σίδερο πάνω το οποίο είναι μέσα στον τοίχο και αυτό το σιδηερο έχει λυγίσει λίγο. Αν γνωρίζει κάποιος πριν το κάνω επέμβαση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, txcellas είπε

Νομίζω ότι κουμπώνει σε ένα σίδερο πάνω το οποίο είναι μέσα στον τοίχο και αυτό το σιδηερο έχει λυγίσει λίγο. Αν γνωρίζει κάποιος πριν το κάνω επέμβαση.. 

Κουμπώνει σε μια μεταλλική βάση η οποία είναι βιδωμένη στον τοίχο με βύσματα.

Αυτό, χωρίς το αλφάδι.

Spoiler

03_ELEGXOS_EGKATASTASHS.jpg

Κουμπώνει πιέζοντας τη συσκευή προς τα κάτω. Μήπως κάποιος την έσπρωξε από κάτω προς τα πάνω;; Άλλος λόγος για να γείρει θα ήταν αν δεν είχε βιδωθεί καλά εξ αρχής ή χαλάρωσαν τα βύσματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, txcellas είπε

Ξέρετε πως κρατιεται; αν είναι κάτι απλό να το διορθώσω χωρίς υπάρξει κίνδυνος να το χαλάσω.

https://www.youtube.com/watch?v=a_dqkWpYTLU

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλασαν οι πλαστικές βάσεις του κλιματιστικου... σαπισαν από τη ζέστη ρε γαμωτο. Έχετε στο μυαλό καμια βάση για να στηριχτεί το κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, txcellas είπε

Χαλασαν οι πλαστικές βάσεις του κλιματιστικου... σαπισαν από τη ζέστη ρε γαμωτο. Έχετε στο μυαλό καμια βάση για να στηριχτεί το κλιματιστικό;

Πόσα χρόνια το έχεις;

Παλιά σε μια μετακόμιση, είχε σπάσει μια πλαστική βάση στην τοποθέτηση. Ο τεχνικός το έδεσε στη μεταλλική βάση με tie wrap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, txcellas είπε

Καλησπέρα παίδες. Μια ερώτηση σχετικά με την μονάδα του κλιματιστικό που είναι μέσα στο σπίτι. Με τον καιρό έχει πάρει μια κλιση προς τα κάτω, σα να μην κρατιέται καλά στον τοίχο. Δηλαδή από εκεί που είχε επαφή με τον τοίχο τώρα από την πάνω πλευρά φαίνεται να έχει 3-4 εκατοστά απόσταση. 

Ξέρετε πως κρατιεται; αν είναι κάτι απλό να το διορθώσω χωρίς υπάρξει κίνδυνος να το χαλάσω.

Νομίζω ότι κουμπώνει σε ένα σίδερο πάνω το οποίο είναι μέσα στον τοίχο και αυτό το σιδηερο έχει λυγίσει λίγο. Αν γνωρίζει κάποιος πριν το κάνω επέμβαση.. 

Αν έχει αρχίσει και έχει απόσταση από την πάνω μεριά, κάτι γίνεται με την στερέωση, πρόσεχε μην σου έρθει κάτω όλο.

26 λεπτά πριν, txcellas είπε

Χαλασαν οι πλαστικές βάσεις του κλιματιστικου... σαπισαν από τη ζέστη ρε γαμωτο. Έχετε στο μυαλό καμια βάση για να στηριχτεί το κλιματιστικό;

Απλά βάζεις καινούριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...