Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο πατωμα ειναι σχετικα καλο, δεν εχει τρυπες δηλαδη αλλα 40 χρονια ειδικα εκει που ηταν παλια ραφια δεν καθαρίστηκε ή γυαλίστηκε. Υποθετω οτι θα δοκιμασω πρώτα να ξήσω σοβάδες και να τα καθαρισω και μετα αποφασίζω αναλογα το αποτελεσμα.. Το σκεφτηκα μηπως εβαζα πλακάκια αλλά η πορτα ανοιγει προς τα μεσα οποτε θα θελει τριμαρισμα για να σηκωθεί 1-2εκ.

Οσο για τα ραφια οσο και να ψαχνω στο  skroutz κλπ βρισκω μονο μεχρι 190-200max θα ήθελα λιγο παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Tο πατωμα ειναι σχετικα καλο, δεν εχει τρυπες δηλαδη αλλα 40 χρονια ειδικα εκει που ηταν παλια ραφια δεν καθαρίστηκε ή γυαλίστηκε. Υποθετω οτι θα δοκιμασω πρώτα να ξήσω σοβάδες και να τα καθαρισω και μετα αποφασίζω αναλογα το αποτελεσμα.. Το σκεφτηκα μηπως εβαζα πλακάκια αλλά η πορτα ανοιγει προς τα μεσα οποτε θα θελει τριμαρισμα για να σηκωθεί 1-2εκ.

Οσο για τα ραφια οσο και να ψαχνω στο  skroutz κλπ βρισκω μονο μεχρι 190-200max θα ήθελα λιγο παραπανω.

Για πατωμα δε ξερω, υπαρχουν λυσεις αλλα δε ξερω ποσο ευκολες ειναι στην εφαρμογη. Αν γκουγκλαρεις εταιρίες που φτιαχνουν τετοια ραφια ανετα βρισκεις 250 ειναι κλασικο νουμερο. Το μονο θεμα ειναι πως θα χρειαζεσαι σκαμπο για τα πανω πανω αναλογα και το βαρος. Τυπου dexion προσωπικα δε μου αρεσουν πολυ αν και εχω μιας και ειναι λιγο κουραστικο με τις βιδες αλλα οτι γουσταρει ο καθενας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Chrisxxx είπε

Tο πατωμα ειναι σχετικα καλο, δεν εχει τρυπες δηλαδη αλλα 40 χρονια ειδικα εκει που ηταν παλια ραφια δεν καθαρίστηκε ή γυαλίστηκε. Υποθετω οτι θα δοκιμασω πρώτα να ξήσω σοβάδες και να τα καθαρισω και μετα αποφασίζω αναλογα το αποτελεσμα.. Το σκεφτηκα μηπως εβαζα πλακάκια αλλά η πορτα ανοιγει προς τα μεσα οποτε θα θελει τριμαρισμα για να σηκωθεί 1-2εκ.

Για αποθήκη όλα αυτά; μήπως υπερβάλεις λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως, μια φορά θα γίνει όμως μετά 40 χρόνια. Σκέφτομαι μήπως βάλω και ένα χωριό για το router πίσω από την πόρτα όταν έρθει το ftth βολεύει οπότε ας είναι περιποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2021 στις 5:31 ΜΜ, hp8 είπε

 

Παιδια καλησπερα. Εχω αυλη στο σπιτι, εχω κάποιες εξωτερικες πριζες αλλα θελω να βαλω εναν εξωτερικο πινακα ωστε να μπορω νομιμα κ με ασφαλεια να μεταφερω ρευμα στην απέναντι πλευρα της αυλης.

Φανταζομαι δεν υπαρχουν πατεντες σε αυτο πρεπει να γινει δουλειά απο ηλεκτρολογο ε; ξερεις κανεις κοστος πανω κάτω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2021 στις 5:07 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Για πατωμα δε ξερω, υπαρχουν λυσεις αλλα δε ξερω ποσο ευκολες ειναι στην εφαρμογη. Αν γκουγκλαρεις εταιρίες που φτιαχνουν τετοια ραφια ανετα βρισκεις 250 ειναι κλασικο νουμερο. Το μονο θεμα ειναι πως θα χρειαζεσαι σκαμπο για τα πανω πανω αναλογα και το βαρος. Τυπου dexion προσωπικα δε μου αρεσουν πολυ αν και εχω μιας και ειναι λιγο κουραστικο με τις βιδες αλλα οτι γουσταρει ο καθενας.

Αν μιλα΄με για μικρό αποθηκάκι, εγώ προσωπικά απλά θα το έβαφα με κάποιο χρώμα βιομηχανικών δαπέδων. Δε ξέρω κόστος αλλά πιο ευκολο και αρκετά καλό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mynam3 είπε

Γνωρίζει κανείς τι κόστος έχει ένα μποιλερ σε ατομικό λέβητα πετρελαίου, ώστε να ζεσταίνει νερό μέσω αυτού;

αναλογα τα λιτρα, για ενα 80αρι ξεκινας απο 80-90€ και παει κατ αναλογια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Παιδια καλησπερα. Εχω αυλη στο σπιτι, εχω κάποιες εξωτερικες πριζες αλλα θελω να βαλω εναν εξωτερικο πινακα ωστε να μπορω νομιμα κ με ασφαλεια να μεταφερω ρευμα στην απέναντι πλευρα της αυλης.

Φανταζομαι δεν υπαρχουν πατεντες σε αυτο πρεπει να γινει δουλειά απο ηλεκτρολογο ε; ξερεις κανεις κοστος πανω κάτω; 

Να βάλεις μόνιμο υποπίνακα είναι πρακτικά αλλαγή στην ηλεκτρολογική εγκτάσταση και θεωερητικά θες νέα χαρτιά κλπ κλπ

Αν οι πρίζεις είναι "καλές" και σου αρκεί το ρευμα που μπορούν να δώσουν για την "απένατι πελυρά της αυλής" μπορείς απλά να συνδέσεις ένα υποπίνακα μέσω της πρίζας αυτής (να μη πάει η γραμμή στο κυρίως πινακα).

Στις 1/3/2021 στις 5:00 ΜΜ, Hamurabi είπε

Παιδια σε ενα ξυλινο επιπλο εχει πηχακια καρφωμενα πανω στα οποοα στηριζονται ραφια. 

Θελω να μετακινησω τα πηχακια ωστε ναχει μεγαλυτερο χώρο το ραφι. 

Πως βγαίνουν τα πηχακια που εχουν τοποθετηθεί με μικρες προκιτσες; 

είναι όμως μόνο προκίτσες, ή προκίτσες + κόλλα;

(μου έχει τύχει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrLo είπε

Να βάλεις μόνιμο υποπίνακα είναι πρακτικά αλλαγή στην ηλεκτρολογική εγκτάσταση και θεωερητικά θες νέα χαρτιά κλπ κλπ

Αν οι πρίζεις είναι "καλές" και σου αρκεί το ρευμα που μπορούν να δώσουν για την "απένατι πελυρά της αυλής" μπορείς απλά να συνδέσεις ένα υποπίνακα μέσω της πρίζας αυτής (να μη πάει η γραμμή στο κυρίως πινακα).

είναι όμως μόνο προκίτσες, ή προκίτσες + κόλλα;

(μου έχει τύχει)

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. 

Για να εβαζα εναν υποπινακα μεσω της πριζας αυτηςβτηςνεξωτερικης τι κόστος θαχε λες πανω κατω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Hamurabi είπε

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. 

Για να εβαζα εναν υποπινακα μεσω της πριζας αυτηςβτηςνεξωτερικης τι κόστος θαχε λες πανω κατω; 

Δε μπορώ να εκτιμήσω. Εξαρτάται πολύ από τα υλικά που θα επιλέξεις. 

Όμως, γιατί θες υποπινακα;

Από ότι καταλαβαίνω θες απλά μερικές πρίζες στην άλλη μεριά τις αυλής. Στην ουσία θες μια μόνιμη , καλά εγκατεστημένη (πχ μέσα σε προστατευτικό σωλήνα) μπαλαντεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκόνταψα πάνω στο καλώδιο του τηλεφώνου και βγήκε όλη η πρίζα από τον τοίχο και βγήκαν και τα καλώδια με αποτέλεσμα να είναι νεκρό το τηλέφωνο. Πώς μπορώ να το συνδέσω πάλι; Ξέρει κανείς πού πάει το κάθε καλώδιο, ή με ποιά λογική συνδέονται;

Ή τέλος πάντων πόσα καλώδια πρέπει να είναι συνδεδεμένα για να λειτουργεί η τηλεφωνική γραμμή; Έχω λαλήσει παιδιά!

 

τηλεφωνικά-καλώδια.jpg

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zoranb είπε

Σκόνταψα πάνω στο καλώδιο του τηλεφώνου και βγήκε όλη η πρίζα από τον τοίχο και βγήκαν και τα καλώδια με αποτέλεσμα να είναι νεκρό το τηλέφωνο. Πώς μπορώ να το συνδέσω πάλι; Ξέρει κανείς πού πάει το κάθε καλώδιο, ή με ποιά λογική συνδέονται;

Ή τέλος πάντων πόσα καλώδια πρέπει να είναι συνδεδεμένα για να λειτουργεί η τηλεφωνική γραμμή; Έχω λαλήσει παιδιά!

 

τηλεφωνικά-καλώδια.jpg

Το μπλε και το μπλε-άσπρο σύνδεσε στις τρύπες 2 και 3 αντίστοιχα. Εναλλακτικά στις 1 και 4. 

Με ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι ανοίγεις τις υποδοχές για το καλώδιο δίνοντας μισή αριστερή στροφή και με στροφή δεξιά τις κλείνεις

Επεξ/σία από stelakis1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stelakis1914 είπε

Το μπλε και το μπλε-άσπρο σύνδεσε στις τρύπες 2 και 3 αντίστοιχα. Εναλλακτικά στις 1 και 4. 

Με ένα μικρό ίσιο κατσαβίδι ανοίγεις τις υποδοχές για το καλώδιο δίνοντας μισή αριστερή στροφή και με στροφή δεξιά τις κλείνεις

Ποιά είναι η λογική αυτού που προτείνεις για τις θέσεις των καλωδίων;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...