Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλησπέρα σας, 

Ελπίζω να είστε ολοι υγιείς και σύντομα να μαστε ξανά ελεύθεροι. 

Αυτα με τις χαιρετουρες. Παραθέτω το πρόβλημα αν κ δεν ξέρω κατα ποσο βρίσκομαι σε σωστό section. 

Νοικιασα ενα σπίτι πρόσφατα μεζονέτα σε χωριό. Το σπιτι ειναι μεζονέτα και εχει σκεπη με κεραμμυδια.. Απο θερμονωση και στεγανοποιηση τα πραγματα ειναι τέλεια. Για την περιγραφή ο χωρος πανω ειναι κυριως ξυλινος, και στα σημεια που η τριγωνικη σκεπη ενωνεται με το πατωμα (δηλαδη εκει που χαμηλωνει πολυ και δεν χωρας ουτε ξαπλωτος) εχουν γινει αποθηκευτικοι χωροι.. 

Οι εν λογω χωροι κλεινουν με πορτακια και πισω απο εκει ξεκιναει το προβλημα.. Εδωτερικα η σκεπη δεν εχει ντυθει. Οι στρωσεις είναι ως εξης : κεραμιδυ, καποιο μαυρο πανι, καποιο πιο παχυ απο κατω, σανιδι, αφρολεξ, και σε αλλα σημεια ειναι ντυμενο με κοντρα πλακε λεπτο. Στο μεγαλυτερο μερος αυτων των χωρων  εχω οπτικη επαφή με το αφρολεξ που. Δεν εχει ντυθει με κοντρα πλακε.

Το πρόβλημα ειναι οτι περασαν μαλλον ορδες ποντικιων, οντας ακατοικητο για καιρο. 

Ετρυψα με χλωρινες και topine και η οσμη απο τα ουρα παραμένει. 

1.Πως θα διωξω την οσμη απο τις ακαθαρσιες και τα ούρα ?? Φαινεται να εχει ποτισει το ξυλο. 

2.Με τι να ντυσω την σκεπη εσωτερικά? (σκοπος ειναι να κοψω τις διόδους των ποντικιων) σκεφτηκα κοντρα πλακε και το κενο αναμεσα, σε οσα δεν εχουν φελιζολ, με αφρο πολυουρεθανης . Τι χιλιοστα ομως το κοντρα πλακε? Προφανως ψαχνω για καποια λυση οικομικη. Υπολογιζω πως τα κοματια που πρέπει να ντυσω, αν τα βαζαμε σε ευθεια ειναι 50-60 τετραγωνικα μετρα.  Εχετε καποια αλλη λυση να προτεινετε? 

Παραθετω φωτογραφια. 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

 

IMG_20210418_142206.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, DrLo είπε

Δεν είναι πάγκος εργασίας. Απλά για να αφήνω κάποια πράγματα. Ένα πρόχειρο τραπέζι μάλλον.

Βενζινοκολλα λοιπόν.

για απλό παγκο , οκ το ντύσιμο με μουσαμα. Βεβαια ο μουσαμας παντα παιζει να ακουμπήσεις κάτι επάνω και να σκισει κ μετά αντε βγαλε τον με τοση βενζινόκολα!

Απο την άλλη η βενζινοκολα με τον μουσαμα (τα παραπάνω είναι pvc κ τα λενε μουσαμα (!!!) δεν εχει τις καλύτερες σχεσεις.

Εγω θα το εκανα ενα χερι πολυεστερα κ θα γινόταν τουβλο κ θα προστατευε κ τα ξυλα για πολλα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, 360city είπε

για απλό παγκο , οκ το ντύσιμο με μουσαμα. Βεβαια ο μουσαμας παντα παιζει να ακουμπήσεις κάτι επάνω και να σκισει κ μετά αντε βγαλε τον με τοση βενζινόκολα!

Απο την άλλη η βενζινοκολα με τον μουσαμα (τα παραπάνω είναι pvc κ τα λενε μουσαμα (!!!) δεν εχει τις καλύτερες σχεσεις.

Εγω θα το εκανα ενα χερι πολυεστερα κ θα γινόταν τουβλο κ θα προστατευε κ τα ξυλα για πολλα χρονια.

Εννοείς βάψιμο;

Μπορείς να μου δείξεις ένα ενδεικτικό τύπο (κάποιο link για προίόντος) αυτής της βαφής που λές?

Κάτι σαν αυτά;

https://www.skroutz.gr/c/1896/Eidika-Chromata-Proionta.html?keyphrase=πολυεστερας&order_by=pricevat&order_dir=asc

έρχονται σε κάποιο χρώμα (πχ λευκό) ή είναι διαφανείς;

ένας λόγος που σκέφτηκα το "ντύσιμο" είναι ότι θα έδινε ποιο ομοιόμορφη εμφάνιση στις διαφορετικού χρώματος επιφάνειες.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, DrLo είπε

ένας λόγος που σκέφτηκα το "ντύσιμο" είναι ότι θα έδινε ποιο ομοιόμορφη εμφάνιση στις διαφορετικού χρώματος επιφάνειες.

Αν σου κάνει η διάσταση, νομίζω είναι πολύ εμφανίσιμο.

https://www.praktiker.gr/m/p/aytokollito-rolo-carbon-77488

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 2:47 ΜΜ, PC_MAGAS είπε

Ο τοίχος είναι δυτικός

Η θέρμανση είναι πετρέλαιο Καλοριφέρ

Δεν παρατήρησε ξεφλούδισμα αλλά όταν έβαψα το δωμάτιό μου εύκολα ξεκολλούσε η μπογιά σαν χαρτί όταν την αφαιρούσα με σπάτουλα.

Μούχλα έχω και χαμηλά αλλά και στο ταβάνι και η κατεύθυνση της χαμηλής μούχλας είναι προς το ταβάνι.

εγω θα σου ελεγα τα εξής:

1. βγαζεις την παλιά ντουλάπα γιατι εχει ποτήσει...

2. απο θεμα τοίχου οτι κανεις ξεκίνα απο έξω γιατι αν ο σοβας εχει γίνει σφουγγάρι είτε ειναι δυτικός ή βορινος ή τραβα υγρασια απο βροχες ποτισματα κλπ, οτι κ να κανεις απο μεσα θα ειναι χειροτρρα. Φαντασου να βγαζει υγρασια μεσα κ να βαλεις πετροβαμβακα λχ.... σε καποιο χρονικο σημείο θα εχεις παραγωγη μανιταριών!

μονωση εξω κ μετα κανε οτι θες μεσα. Θα σου έλεγα οτι καλύτερο ειναι να κανεις οποια εργασια το καλοκαιρι. θα εχεις ξηλώσει την ντουλάπα κ ετσι θα αναπνευση ο τοιχος...

3. θερμανση με καλοριφερ που ειναι το καλυτερο μακραν για να μην εχεις υγρασιες κ μουχλες... η χαζη ερωτηση της ημέρας... εχεις θερμανση αλλα την λειτουργεις (?) Γιατι κ εμεις στην πολυκατοικια εχουμε καλοριφερ αλλα ειναι μονο για να ακουμπας πραγματα!

 

4. ο εχθρος της μουχλας ειναι ο καλος αερισμος κ η ζεστη απο θερμαντικά οπως καλοριφερ σομπες κλπ ενω το υγραεριο (σομπα γκαζιου) βοηθαει περισσοτερο την δημιουργεια

 

παλια που ειχα θεμα παρομοιο με τοιχο μονοκατοικιας που ειχα κ κηπο κοντα κ ηταν βορινο κλπ εκανα μονωση με μπογια εξω (κατακαλοκαιρο) επειτα μεσα κ επειδη εκανα ντουλαπα εκλεισα τον τοιχο με τσιμεντοσανιδα με αποσταση 10 εκ και ειχα κανει κ δυο τρυπες στον τοιχο για εξαερισμο. Με πλαστικη σωλήνα κ εξωτερικα με γριλια σαν του αποροφητηρα με μεταλικη σιτα, μην μπαινουν εντομα κλπ... Αυτος ο τοιχος δεν με ενοχλησε ποτε εκτοτε και ηταν πολυ παλιος τοιχος με πληθια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 360city είπε

4. ο εχθρος της μουχλας ειναι ο καλος αερισμος κ η ζεστη απο θερμαντικά οπως καλοριφερ σομπες κλπ

Και ο αφυγραντήρας βεβαίως, βεβαίως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 360city είπε

παλια που ειχα θεμα παρομοιο με τοιχο μονοκατοικιας που ειχα κ κηπο κοντα κ ηταν βορινο κλπ εκανα μονωση με μπογια εξω (κατακαλοκαιρο) επειτα μεσα κ επειδη εκανα ντουλαπα εκλεισα τον τοιχο με τσιμεντοσανιδα με αποσταση 10 εκ και ειχα κανει κ δυο τρυπες στον τοιχο για εξαερισμο. Με πλαστικη σωλήνα κ εξωτερικα με γριλια σαν του αποροφητηρα με μεταλικη σιτα, μην μπαινουν εντομα κλπ... Αυτος ο τοιχος δεν με ενοχλησε ποτε εκτοτε και ηταν πολυ παλιος τοιχος με πληθια!

 

Η αλήθεια είναι ότι σκευτόμουν να άνοιγα ένα μικρό παραθυράκι στον τοίχο αυτό αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει να κάνω άδεια για να ανοίξω παράθυρο. Λέει πως να ανοίξεις παράθυρο θέλει άδεια.

Αλλά ένα ένοιγμα με μια σίτα μικρή δεν νομίζω να έχω issue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2021 στις 9:06 ΜΜ, Maxthedoctor είπε

αλησπέρα σας, 

Ελπίζω να είστε ολοι υγιείς και σύντομα να μαστε ξανά ελεύθεροι. 

Αυτα με τις χαιρετουρες. Παραθέτω το πρόβλημα αν κ δεν ξέρω κατα ποσο βρίσκομαι σε σωστό section. 

Νοικιασα ενα σπίτι πρόσφατα μεζονέτα σε χωριό. Το σπιτι ειναι μεζονέτα και εχει σκεπη με κεραμμυδια.. Απο θερμονωση και στεγανοποιηση τα πραγματα ειναι τέλεια. Για την περιγραφή ο χωρος πανω ειναι κυριως ξυλινος, και στα σημεια που η τριγωνικη σκεπη ενωνεται με το πατωμα (δηλαδη εκει που χαμηλωνει πολυ και δεν χωρας ουτε ξαπλωτος) εχουν γινει αποθηκευτικοι χωροι.. 

Οι εν λογω χωροι κλεινουν με πορτακια και πισω απο εκει ξεκιναει το προβλημα.. Εδωτερικα η σκεπη δεν εχει ντυθει. Οι στρωσεις είναι ως εξης : κεραμιδυ, καποιο μαυρο πανι, καποιο πιο παχυ απο κατω, σανιδι, αφρολεξ, και σε αλλα σημεια ειναι ντυμενο με κοντρα πλακε λεπτο. Στο μεγαλυτερο μερος αυτων των χωρων  εχω οπτικη επαφή με το αφρολεξ που. Δεν εχει ντυθει με κοντρα πλακε.

Το πρόβλημα ειναι οτι περασαν μαλλον ορδες ποντικιων, οντας ακατοικητο για καιρο. 

Ετρυψα με χλωρινες και topine και η οσμη απο τα ουρα παραμένει. 

1.Πως θα διωξω την οσμη απο τις ακαθαρσιες και τα ούρα ?? Φαινεται να εχει ποτισει το ξυλο. 

2.Με τι να ντυσω την σκεπη εσωτερικά? (σκοπος ειναι να κοψω τις διόδους των ποντικιων) σκεφτηκα κοντρα πλακε και το κενο αναμεσα, σε οσα δεν εχουν φελιζολ, με αφρο πολυουρεθανης . Τι χιλιοστα ομως το κοντρα πλακε? Προφανως ψαχνω για καποια λυση οικομικη. Υπολογιζω πως τα κοματια που πρέπει να ντυσω, αν τα βαζαμε σε ευθεια ειναι 50-60 τετραγωνικα μετρα.  Εχετε καποια αλλη λυση να προτεινετε? 

Παραθετω φωτογραφια. 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

 

IMG_20210418_142206.jpg

Δύσκολη περίπτωση φίλε.

Πρέπει να βρεις τα σημεία που περνάνε οι ποντικοί και να τα κλείσεις διότι και κόντρα πλακέ να βάλεις αν περνάνε μέσα δεν έκανες τίποτε. Η μυρωδιά με αερισμό.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με ποντικούς στο πατάρι του εξοχικού , πολύ ποντικοφάρμακο για χρόνια αλλά έμπαιναν νέοι. Ηρέμησα από τότε που που πήγα 2 γατούλες . Θηλυκές να μην φεύγουν. 3-4 χρόνια δεν έχω ξαναδεί ποντικό αλλά προσέχω τις γατούλες σαν τα μάτια μου . Φαγάκι σε ειδικό δοχείο και τακτικές επισκέψεις γιατί οι γατούλες θέλουν και τη φυσική μας παρουσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κατασκευη ξυλινου υποστεγου με κεραμιδια τι τιμη ειναι νορμαλ; Το ενα μερος παταει στο σπιτι και μετα κολώνες γυρω στα 40τμ. Κατι τυχαιες προσφορες ειναι στα 100€/τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δύσκολη περίπτωση φίλε.

Πρέπει να βρεις τα σημεία που περνάνε οι ποντικοί και να τα κλείσεις διότι και κόντρα πλακέ να βάλεις αν περνάνε μέσα δεν έκανες τίποτε. Η μυρωδιά με αερισμό.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με ποντικούς στο πατάρι του εξοχικού , πολύ ποντικοφάρμακο για χρόνια αλλά έμπαιναν νέοι. Ηρέμησα από τότε που που πήγα 2 γατούλες . Θηλυκές να μην φεύγουν. 3-4 χρόνια δεν έχω ξαναδεί ποντικό αλλά προσέχω τις γατούλες σαν τα μάτια μου . Φαγάκι σε ειδικό δοχείο και τακτικές επισκέψεις γιατί οι γατούλες θέλουν και τη φυσική μας παρουσία.

Δοκιμασα χθες ενα υγροψπου λεγεται αποσμηνη.. Ειναι για ουρα ζωων. Θα φανει, σημειώστε οτι τωρα που εχω καθαρισει και ελεγχω 1 φορα την ημερα φαινεται οτι κατι κυκλοφορει μικρό.. Αλλα εχετε δικιο, πρέπει να βρω την τρυπα απο την οποια μπαινουν στα κεραμίδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έβαψα κάτι καρέκλες από το ikea(μάλλον mdf) με ριπουλινη νερού αφού πρώτα τις έτριψα και τις ασταρωσα. Πιστεύετε είναι οκ έτσι ή να τις περάσω και με κάποιο βερνίκι για προστασία και αν ναι μπορείτε να προτείνεται κάποιο? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Έβαψα κάτι καρέκλες από το ikea(μάλλον mdf) με ριπουλινη νερού αφού πρώτα τις έτριψα και τις ασταρωσα. Πιστεύετε είναι οκ έτσι ή να τις περάσω και με κάποιο βερνίκι για προστασία και αν ναι μπορείτε να προτείνεται κάποιο? Ευχαριστώ.

Μια χαρά είσαι. Αν δεν σου κρατήσει το αποτέλεσμα, το ξαναβλέπεις τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα έβαψα με την smaltolux hydro. Αυτό που θέλω επειδή είναι καρέκλες κουζίνας να έχουν αντοχή σε καθαριστικά  και για αυτό μου την πρότειναν. Οπότε τις αφήνω έτσι. Ευχαριστώ. 

13 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μια χαρά είσαι. Αν δεν σου κρατήσει το αποτέλεσμα, το ξαναβλέπεις τότε.

Συγκεκριμένα έβαψα με την smaltolux hydro. Αυτό που θέλω επειδή είναι καρέκλες κουζίνας να έχουν αντοχή σε καθαριστικά  και για αυτό μου την πρότειναν. Οπότε τις αφήνω έτσι. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Maxthedoctor είπε

Δοκιμασα χθες ενα υγροψπου λεγεται αποσμηνη.. Ειναι για ουρα ζωων. Θα φανει, σημειώστε οτι τωρα που εχω καθαρισει και ελεγχω 1 φορα την ημερα φαινεται οτι κατι κυκλοφορει μικρό.. Αλλα εχετε δικιο, πρέπει να βρω την τρυπα απο την οποια μπαινουν στα κεραμίδια 

Εγώ είχα βάλει και ένα μικρό συστηματάκι υπερήχων το οποίο εκπέμπει κάποιο σήμα και λένε ότι διώχνει τους ποντικούς.

Δεν ξέρω αν αυτό ή οι γάτες έκαναν τη μεγαλύτερη δουλειά το θέμα είναι ότι έχω απαλλαγεί. Πάρε ένα και βάλε δεν είναι και πολύ ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εγώ είχα βάλει και ένα μικρό συστηματάκι υπερήχων το οποίο εκπέμπει κάποιο σήμα και λένε ότι διώχνει τους ποντικούς.

Δεν ξέρω αν αυτό ή οι γάτες έκαναν τη μεγαλύτερη δουλειά το θέμα είναι ότι έχω απαλλαγεί. Πάρε ένα και βάλε δεν είναι και πολύ ακριβό.

Υπάρχουν και τετοια στον πανω οροφο ακριβως πισο απο αυτους τους χωρους.. Αυτα κανουν δουλεια στην αρχη, μετα το ζωο συνηθιζει και δεν το ενοχλει.. 

Αποφασισα να ξεκινησω κλείνοντας τα κενα κατω με σκουρετο(εμποτισμενο) και να ελεγχω περιοδικά μέχρι να μην βρω αλλες ακαρθασιες. Θα βαλω και μια πλακα με κολα και τυρακι κ βλεποντας θα κανω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...