Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν έχεις τον κωδικό του "καλού", έχει ενδιαφέρον.

Λοιπόν το "καλό" γράφει πάνω

Forte Classic , F83308235RF, Monaco Oak

γράφει και ένα "kornospan / Krono original"

Στο site βλέπω αυτό το οποίο μοιάζει λίγο αλλά στο site φάινεται πιο σκούρο και πιο άσχημο/άγριο στο pattern του από ότι πραγματικά. ίσως είναι άλλο χρώμα.

28,64 πρέπει να είναι η συσκευασία, δε ξέρω γιατί μονο σε αυτό το γράφουν έτσι. /2.22 βγάινει 12,90. Το είχα πάρει σε "προσφορά" στα 11.50 από όσο θυμάμαι.

Δε ξέρω γιατί νόμιζα ότι ήταν και αυτό Artens

Το "κακό" γράφει πάνω

Artens / Intenso / Bronberg 

πρέπει να είναι αυτό που είχα βάλει πριν για "καλό".

https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia-dapedo-halia/laminate/patomata-laminate/patoma-laminate-bronberg-artens-se-kafe-apohrosi-me-pahos-8mm-62224883

και αυτό στη φώτο στο site μου κάνει πο σκούρο από ότι πραγματικά. Δεν είναι τελικά να κρίνεις από internet.

έχει και αυτό 12.90 e/m2 ... βέβαια ίσως είναι "αρχική" τιμη. Το είχα πάρει σε προσφορά και αυτό ελάχιστα κάτω από 10 ... 9.90 ίσως.

Δεν είναι ΚΑΚΟ αλλά δεν είναι στη εφαρμογή του σαν το 1ο ούτε κατά διάνοια. Θα βρω και ρετάλια να δειξω την διαφορά στο κούμπωμα.

Δυστυχώς το χρώμα του 1ου είναι κάπως πιο σκούρο καφέ από ότι θα το ήθελα τελικά. 

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, katbo είπε

Καλησπέρα, 

Μια καινούρια-άβαφη ξύλινη πέργκολα με τι την περνάμε για προστασία από βροχή-ήλιο; Σε άλλα μαγαζιά μου λένε πρώτα συντηρητικό και μετά βερνίκι και άλλοι σκέτο βερνίκι εμποτισμού (2 χέρια) και τίποτα άλλο. Σε ξένα σάιτ βλέπω επίσης να λένε ότι θέλει πριν και conditioner ξύλου για να μη βγάλει μαυρίλες το βερνίκι. Επίσης βερνίκι λαδιού ή νερού; Από χρώμα δεν θέλω να χάσω τα νερά του ξύλου (π.χ. ριπολίνη), αλλά να σκουρύνω λίγο το ξανθό χρώμα του σουηδικου. Έχει κανείς εμπειρία να βοηθήσει για τα υλικά;

Αν δεν είναι εμποτισμού καλό είναι να τα περάσεις πρώτα ένα χέρι συντηρητικό και μετά βερνίκι.

Για ποιότητα δεν το συζητάμε. Νερού θα πάρεις και τα δύο. Διαλυτικού ή νεφτιού είναι πιο φτηνό αλλά θα σου κάνει κρούστα και θα βγαίνουν φλούδες μετά από 4-5 χρόνια. Έχω ξύλα στο εξοχικό βαμένα με νερού πάνω από 15 χρόνια το οποίο περνάω ένα χέρι κάθε 2-3 χρόνια επειδή είναι κοντά σε θάλασσα και δεν έχουν πάθει τίποτε. Βλέπω άλλα στην ίδια παραλία βαμμένα με νεφτιού και είναι σαν ξερατό από το ξεφλούδισμα.

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Διαλυτικού ή νεφτιού είναι πιο φτηνό αλλά θα σου κάνει κρούστα και θα βγαίνουν φλούδες μετά από 4-5 χρόνια.

Σ'ευχαριστώ, εγώ νόμιζα το αντίθετο, ότι τα βερνίκια νερού δεν έχουν τόσο αντοχή αλλά έιναι οικολογικά γι αυτό προτιμούνται.

Για το βερνικι στο τέλος υπάρχει κάτι που να είναι ματ και όχι γιαλιστερο-σατινέ; Και αν ναι το ματ θα έχει την ίδια αντοχή;

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, katbo είπε

Σ'ευχαριστώ, εγώ νόμιζα το αντίθετο, ότι τα βερνίκια νερού δεν έχουν τόσο αντοχή αλλά έιναι οικολογικά γι αυτό προτιμούνται.

Για το βερνικι στο τέλος υπάρχει κάτι που να είναι ματ και όχι γιαλιστερο-σατινέ; Και αν ναι το ματ θα έχει την ίδια αντοχή;

Όλα τα βερνίκια έχουν ματ και γυαλιστερή  ποιότητα. Αν και τα νερού δεν έχουν τόση γυαλάδα όση τα νεφτιού προτιμάς ματ και είσαι εντάξει.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Εχω το εξης θεματακι, εχω σπατουλαρει εναν τοιχο και την επομενη αφου αρχισε να στεγνωνει διπιστωνω πως ολοι επιφανεια ειναι διασπαρτα γεματη απο μαυρες αποχρωσεις-γραμμες, ειναι σαν σημαδια απο την σπατουλα καθως διαπιστωνω οτι ακολουθουν επακριβως την φορα της. Ειναι κατι για το οποιο θα πρεπει να ανησυχω, να πω τελος οτι ο τοιχος δεν εχει τριφτει ακομα. Ευχαριστω.IMG_20210423_2243.jpg.949b8a49a0620bbfc2faeb03d4a0e197.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, robert8891 είπε

Καλησπερα παιδια. Εχω το εξης θεματακι, εχω σπατουλαρει εναν τοιχο και την επομενη αφου αρχισε να στεγνωνει διπιστωνω πως ολοι επιφανεια ειναι διασπαρτα γεματη απο μαυρες αποχρωσεις-γραμμες, ειναι σαν σημαδια απο την σπατουλα καθως διαπιστωνω οτι ακολουθουν επακριβως την φορα της. Ειναι κατι για το οποιο θα πρεπει να ανησυχω, να πω τελος οτι ο τοιχος δεν εχει τριφτει ακομα. Ευχαριστω.IMG_20210423_2243.jpg.949b8a49a0620bbfc2faeb03d4a0e197.jpg

Περιεργο. Λογικα δε θα εχεις θεμα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, robert8891 είπε

Καλησπερα παιδια. Εχω το εξης θεματακι, εχω σπατουλαρει εναν τοιχο και την επομενη αφου αρχισε να στεγνωνει διπιστωνω πως ολοι επιφανεια ειναι διασπαρτα γεματη απο μαυρες αποχρωσεις-γραμμες, ειναι σαν σημαδια απο την σπατουλα καθως διαπιστωνω οτι ακολουθουν επακριβως την φορα της. Ειναι κατι για το οποιο θα πρεπει να ανησυχω, να πω τελος οτι ο τοιχος δεν εχει τριφτει ακομα. Ευχαριστω.IMG_20210423_2243.jpg.949b8a49a0620bbfc2faeb03d4a0e197.jpg

Μάλλον η σπάτουλα φταίει, σα να χάνει το μέταλλο της. Από που την πήρες και πόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απο τις φτηνες, την ειχα αγορασει απο τα Leroy πριν απο αρκετο καιρο και δεν θυμαμαι τιμη ακριβως, ειναι της σειρας Dexter, αν εχεις επισκευτει το καταστημα σιγουρα θα ξερεις και εμενα κατι τετοιο μου ηρθε στο μυαλο αλλα δεν μπουρουσα να ησυχασω αν δεν επερνα και μια δευτερη αποψη. Αν τωρα ειναι αυτο τι κανω?

34 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μάλλον η σπάτουλα φταίει, σα να χάνει το μέταλλο της. Από που την πήρες και πόσο;

Ειναι απο τις φτηνες, την ειχα αγορασει απο τα Leroy πριν απο αρκετο καιρο και δεν θυμαμαι τιμη ακριβως, ειναι της σειρας Dexter, αν εχεις επισκευτει το καταστημα σιγουρα θα ξερεις και εμενα κατι τετοιο μου ηρθε στο μυαλο αλλα δεν μπουρουσα να ησυχασω αν δεν επερνα και μια δευτερη αποψη. Αν τωρα ειναι αυτο τι κανω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, robert8891 είπε

Καλησπερα παιδια. Εχω το εξης θεματακι, εχω σπατουλαρει εναν τοιχο και την επομενη αφου αρχισε να στεγνωνει διπιστωνω πως ολοι επιφανεια ειναι διασπαρτα γεματη απο μαυρες αποχρωσεις-γραμμες, ειναι σαν σημαδια απο την σπατουλα καθως διαπιστωνω οτι ακολουθουν επακριβως την φορα της. Ειναι κατι για το οποιο θα πρεπει να ανησυχω, να πω τελος οτι ο τοιχος δεν εχει τριφτει ακομα. Ευχαριστω.IMG_20210423_2243.jpg.949b8a49a0620bbfc2faeb03d4a0e197.jpg

Μην σε ανησυχεί. Μπορεί και ο ίδιος ο τοίχος να αμολάει μαυράκια τα οποία φαίνονται μόλις στεγνώσει και ασπρίσει ο στόκος. Με το 2ο χέρι θα στρώσει.

Επειδή κάτι δεν μου κολλάει έτσι που βλέπω τη φωτογραφία στόκο πήρες έτοιμο ή τον κλασικό σε σκόνη και έκανες μόνος την ανάμειξη με νερό;;;

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, robert8891 είπε

Ειναι απο τις φτηνες, την ειχα αγορασει απο τα Leroy πριν απο αρκετο καιρο και δεν θυμαμαι τιμη ακριβως, ειναι της σειρας Dexter, αν εχεις επισκευτει το καταστημα σιγουρα θα ξερεις και εμενα κατι τετοιο μου ηρθε στο μυαλο αλλα δεν μπουρουσα να ησυχασω αν δεν επερνα και μια δευτερη αποψη. Αν τωρα ειναι αυτο τι κανω?

Τίποτα δεν κάνεις, θα το καλύψει το χρώμα.

Εγώ έχω ποιοτικές από Lidl..

Spoiler

Christopher Mcdonald Lol GIF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Μην σε ανησυχεί. Μπορεί και ο ίδιος ο τοίχος να αμολάει μαυράκια τα οποία φαίνονται μόλις στεγνώσει και ασπρίσει ο στόκος. Με το 2ο χέρι θα στρώσει.

Επειδή κάτι δεν μου κολλάει έτσι που βλέπω τη φωτογραφία στόκο πήρες έτοιμο ή τον κλασικό σε σκόνη και έκανες μόνος την ανάμειξη με νερό;;;

Εκανα μονος μου την αναμειξη. Αλλα οπως και να εχει μου φαινεται πως οι σπατουλες που εχω πρεπει να ειναι ελαττωματικες διοτι οταν ξεκινησα να σπατουλαρω και αλλους τοιχους πριν απο ενα διαστημα δεν ειχα τετοιο φαινομενο και μιλαω για τον ιδιο χωρο, μαλλον φαινεται οτι πρεπει να αγορασω ποιο ποιοτικες.... Οταν λες με το 2ο χερι εννοεις το βαψιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν η σπάτουλα να εχει αρχίσει να σκουριάζει και να βγάζει την σκουριά πάνω στον στόκο.Μην σε ανησυχεί αυτο οταν θα τρίψεις, θα ασταρώσεις, και θα βάψεις δεν θα φαίνεται τιποτα. Εσενα σε νοιάζει να ειναι οσο ποιο πολύ γίνετε να ειναι επίπεδη η επιφάνεια. Τα υπόλοιπα θα φύγουν οπως έγραψα παραπανω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι ατυχίες μου με το κωλοσπιτο που εμπλεξα να ανακαινίσω δε σταματάνε. στο μερος που ειμαι εχει να βρέξει 2 μηνες ξεκίνησα σκεπή τη Δευτέρα και σήμερα απο τα ξημερώματα στις 4-5 έχουν ανοίξει οι ουρανοί, ηρθαν 7 το πρωί με νάυλον τη σκεπασανε, δυστυχώς είχαν βραχει τα ξύλα. τα ξύλα του σκελετού έμειναν τα παλια καθως ήταν γερα και αλλάχτηκαν τα οριζόντια με καινούρια.

θα εχω θέμα λέτε; ο μάστορας λέει οχι, επίσης θα βάλω 8 πόντους πετροβάμβακα για μόνωση στην πλακα πόσο πρεπει να το αφησω να κατσει για να μπει η μόνωση; αν εχει ποτησει η πλακα θελει μερες να στεγνώσει τελείως για να μπει μόνωση αλλιως βλεπω να τα ξερναει στο σπίτι.

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, someone- είπε

οι ατυχίες μου με το κωλοσπιτο που εμπλεξα να ανακαινίσω δε σταματάνε. στο μερος που ειμαι εχει να βρέξει 2 μηνες ξεκίνησα σκεπή τη Δευτέρα και σήμερα απο τα ξημερώματα στις 4-5 έχουν ανοίξει οι ουρανοί, ηρθαν 7 το πρωί με νάυλον τη σκεπασανε, δυστυχώς είχαν βραχει τα ξύλα. τα ξύλα του σκελετού έμειναν τα παλια καθως ήταν γερα και αλλάχτηκαν τα οριζόντια με καινούρια.

θα εχω θέμα λέτε; ο μάστορας λέει οχι, επίσης θα βάλω 8 πόντους πετροβάμβακα για μόνωση στην πλακα πόσο πρεπει να το αφησω να κατσει για να μπει η μόνωση; αν εχει ποτησει η πλακα θελει μερες να στεγνώσει τελείως για να μπει μόνωση αλλιως βλεπω να τα ξερναει στο σπίτι.

Καλημερα!

ξερω οτι ειναι σπαστικο να σου την χαλάει ο καιρός αλλα μακαρι να ειναι αυτα τα μονα προβληματα μας. Επι του θεματος. Τα ξυλα λογικα δεν ειναι απλα ξυλα χωρις κατι... συντηρητικο βερνικι εμποτισμο κατι τελος παντων...

Τα εχεις συο ναυλο. που θα κανει καλο καιρο το αφηνεις να παρει τον αερα του κ τον Ηλιο του κ δεν θα εχεις προβλημα. βασικα ουτε τωρα εχεις αλλα επειδή ξέρω οτι θα σε τρωει απλα αστο σε μια λιακαδα να στεγνωσει. Ασε κ τον μαστορα να λεει τα δικα του, εσυ τον πληρωνεις. Αν δεν τελειωσει σημερα κ τελειωσει σε 3 μερες δεν εγινε κατι. Αν ειχε αυτος θεμα λχ με το φορτηγακι θα σου εκανε εκπτωση;

 

αστο λιακαδακ αερα κ συνεχισε χαλαρά.

5 ποντους, 8 ποντους 28 ποντους... δεν θα περασει ζεστη... απο πανω πως θα κλεισεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω βάλει τηλεόραση σε ράφι βιβλιοθήκης και είναι πολύ οριακά στην άκρη.

Σκέφτομαι πως μπορώ να την στερεώσω, έχω υπόψιν ότι παίρνει vesa, αλλά το πίσω της βιβλιοθήκης (neoset) είναι ένα ψεύτικο φύλλο που είναι απλά για το αισθητικό, να την στερεώσω από το ράφι πάνω? Οι βάσεις αυτού του τύπου , έχουν βραχίονα που είναι για την κλίση αριστερά - δεξιά, αν το βιδώσω από κάτω από το ράφι δε θα κρατάει φαντάζομαι το βάρος...αλλά θα το συγκρατήσει σε μία πτώση ενδεχομένως...

Κάποια άλλη σκέψη? Ευχαριστώ και καλό ΣΚ

 

IMG_20210424_121941.jpg.e468bf53e505cd3c722d22a292acce2c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...