Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kronos73 είπε

Καλησπέρα,

Έχω βάλει τηλεόραση σε ράφι βιβλιοθήκης και είναι πολύ οριακά στην άκρη.

Σκέφτομαι πως μπορώ να την στερεώσω, έχω υπόψιν ότι παίρνει vesa, αλλά το πίσω της βιβλιοθήκης (neoset) είναι ένα ψεύτικο φύλλο που είναι απλά για το αισθητικό, να την στερεώσω από το ράφι πάνω? Οι βάσεις αυτού του τύπου , έχουν βραχίονα που είναι για την κλίση αριστερά - δεξιά, αν το βιδώσω από κάτω από το ράφι δε θα κρατάει φαντάζομαι το βάρος...αλλά θα το συγκρατήσει σε μία πτώση ενδεχομένως...

Κάποια άλλη σκέψη? Ευχαριστώ και καλό ΣΚ

 

IMG_20210424_121941.jpg.e468bf53e505cd3c722d22a292acce2c.jpg

Εγώ θα έλεγα άστην όπως είναι και απλά δεσε την με σκοινί ή σύρμα κρυφά από πίσω έτσι ώστε να την κρατήσει αν πάει να πέσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, robert8891 είπε

Εκανα μονος μου την αναμειξη. Αλλα οπως και να εχει μου φαινεται πως οι σπατουλες που εχω πρεπει να ειναι ελαττωματικες διοτι οταν ξεκινησα να σπατουλαρω και αλλους τοιχους πριν απο ενα διαστημα δεν ειχα τετοιο φαινομενο και μιλαω για τον ιδιο χωρο, μαλλον φαινεται οτι πρεπει να αγορασω ποιο ποιοτικες.... Οταν λες με το 2ο χερι εννοεις το βαψιμο?

Ρώτησα μήπως έκανες λάθος και πήρες έτοιμο γιατί στη φωτογραφία είναι προς το καφέ χρώμα. Μάλλον δεν είχε στεγνώσει γιατί όταν στεγνώσει ασπρίζει ο ακρυλικός στόκος (κοινώς παρετίνα).

Για στοκάρισμα πάντα χρειάζεται 2ο χέρι ώστε να καλυφθούν τυχόν κενά από το πρωτο χέρι αφού στεγνώσει καλά και στη συνέχεια τρίψιμο αστάρωμα κ.λ.π.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να κάνω μια τρύπα στο ταβάνι του μπαλκονιού μου (μπετόν) για να τοποθετήσω μια κρεμαστή πολυθρόνα. Έχω προμηθευτεί γάντζο με μεταλλικό βύσμα (Μήκος βύσματος 6εκ. * 1,6εκ. Διάμετρο). Δυστυχώς δεν έχω τόσο μεγάλο τρυπάνι για να κάνω μόνος μου την τρύπα. Από ότι έχω δει είναι αρκετά ακριβές οι μύτες τρυπανιού τέτοιου μεγέθους.

Γνωρίζετε τι διάσταση τρυπανιού θα χρειαστεί για να γίνει σωστά η τρύπα ώστε να χωρέσει βύσμα 16mm; Θέλει 18mm η μήπως 20mm για να μπει πιο εύκολα?

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τεχνικός ο οποίος θα μπορούσε να κάνει την εργασία σε νορμάλ τιμή? Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου στείλετε αν έχετε κάποιον σε προσωπικό μνμ.

 

Ευχαριστώ πολυ!!

IMG_20210424_201537.jpg

IMG_20210424_194529.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, marvin822 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να κάνω μια τρύπα στο ταβάνι του μπαλκονιού μου (μπετόν) για να τοποθετήσω μια κρεμαστή πολυθρόνα. Έχω προμηθευτεί γάντζο με μεταλλικό βύσμα (Μήκος βύσματος 6εκ. * 1,6εκ. Διάμετρο). Δυστυχώς δεν έχω τόσο μεγάλο τρυπάνι για να κάνω μόνος μου την τρύπα. Από ότι έχω δει είναι αρκετά ακριβές οι μύτες τρυπανιού τέτοιου μεγέθους.

Γνωρίζετε τι διάσταση τρυπανιού θα χρειαστεί για να γίνει σωστά η τρύπα ώστε να χωρέσει βύσμα 16mm; Θέλει 18mm η μήπως 20mm για να μπει πιο εύκολα?

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τεχνικός ο οποίος θα μπορούσε να κάνει την εργασία σε νορμάλ τιμή? Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου στείλετε αν έχετε κάποιον σε προσωπικό μνμ.

 

Ευχαριστώ πολυ!!

IMG_20210424_201537.jpg

IMG_20210424_194529.jpg

Κάτι τέτοιο χρειάζεσαι

https://www.skroutz.gr/s/28497282/F-F-Group-Διαμαντοτρύπανο-43393-16mmx150mm.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πιστεύεις θα κάνει αυτό? Δεν χρειάζεται μεγαλύτερο (18mm ή 20mm) για να μπει το βύσμα που είναι 16mm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, marvin822 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να κάνω μια τρύπα στο ταβάνι του μπαλκονιού μου (μπετόν) για να τοποθετήσω μια κρεμαστή πολυθρόνα. Έχω προμηθευτεί γάντζο με μεταλλικό βύσμα (Μήκος βύσματος 6εκ. * 1,6εκ. Διάμετρο). Δυστυχώς δεν έχω τόσο μεγάλο τρυπάνι για να κάνω μόνος μου την τρύπα. Από ότι έχω δει είναι αρκετά ακριβές οι μύτες τρυπανιού τέτοιου μεγέθους.

Γνωρίζετε τι διάσταση τρυπανιού θα χρειαστεί για να γίνει σωστά η τρύπα ώστε να χωρέσει βύσμα 16mm; Θέλει 18mm η μήπως 20mm για να μπει πιο εύκολα?

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει τεχνικός ο οποίος θα μπορούσε να κάνει την εργασία σε νορμάλ τιμή? Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου στείλετε αν έχετε κάποιον σε προσωπικό μνμ.

 

Ευχαριστώ πολυ!!

IMG_20210424_201537.jpg

IMG_20210424_194529.jpg

Απ'ότι βλέπω στη φωτογραφία , το βύσμα είναι μ10 , οπότε θα χρειαστείς διαμαντοτρυπανο μ12. Εάν έχεις το τρυπάνι , δεν είναι ακριβό το διαμαντοτρυπανο.

3 λεπτά πριν, marvin822 είπε

Πιστεύεις θα κάνει αυτό? Δεν χρειάζεται μεγαλύτερο (18mm ή 20mm) για να μπει το βύσμα που είναι 16mm?

Από πού προκύπτει ότι είναι 16αρι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, troi.g είπε

 

16 λεπτά πριν, troi.g είπε

Απ'ότι βλέπω στη φωτογραφία , το βύσμα είναι μ10 , οπότε θα χρειαστείς διαμαντοτρυπανο μ12. Εάν έχεις το τρυπάνι , δεν είναι ακριβό το διαμαντοτρυπανο.

Από πού προκύπτει ότι είναι 16αρι;

Αν έχω καταλάβει σωστά το Μ10 αφορά την διάμετρο της βίδας που θα μπει στο βύσμα.

Ανεβάζω και 2 φωτογραφίες με την διάμετρο του βύσματος για να γίνω πιο κατανοητός. Ελπίζω να μην κάνω κάπου λάθος. 

IMG_20210424_204941.jpg.690b1b002e070f96f693424fb38457fe.jpgIMG_20210424_205724.jpg.f894bae15a45ca004ca783fbbfde41a3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, marvin822 είπε

Αν έχω καταλάβει σωστά το Μ10 αφορά την διάμετρο της βίδας που θα μπει στο βύσμα.

Ανεβάζω και 2 φωτογραφίες με την διάμετρο του βύσματος για να γίνω πιο κατανοητός. Ελπίζω να μην κάνω κάπου λάθος. 

IMG_20210424_204941.jpg.690b1b002e070f96f693424fb38457fe.jpgIMG_20210424_205724.jpg.f894bae15a45ca004ca783fbbfde41a3.jpg

Έχεις δίκιο. Μ10 είναι η βίδα και το ούπα είναι 15 - 16 mm όπως φαίνεται στην φωτογραφία.

Το τρυπάνι το παίρνεις ίδιο νούμερο με το ούπα. Σε καμία περίπτωση μεγαλύτερο γιατί δεν θα πιάσει καν.

Από τρυπάνι δεν χρειάζεται κάτι εξωτικό συνήθως, αυτό που έβαλε ο φίλος στο λινκ θα κάνει μια χαρά. Αν το μπετό είναι σκληρό ίσως χρειαστεί πιο δυνατό δράπανο πάντως.

Γνώμη μου: Πάρε τρυπάνι 14 ή 15 και κάνε μια τρύπα. Είναι αρκετά συνηθισμένο να βγαίνει λίγο πιο μεγάλη απόσο θα έπρεπε επειδή το τρυπάνι καμιά φορά ταλαντεύεται λίγο. Κάνεις την πρώτη τρύπα, και αν δεν χωράει το ούπα παίρνεις και το τρυπάνι 16mm και την ανοίγεις ακριβώς.

Αυτό το λέω για να μην κινδυνέψεις να σου βγει χαλαρό το ούπα και δεν πιάσει καλά, και φάει σαβούρα αυτός που κάθεται πάνω

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, someone- είπε

οι ατυχίες μου με το κωλοσπιτο που εμπλεξα να ανακαινίσω δε σταματάνε. στο μερος που ειμαι εχει να βρέξει 2 μηνες ξεκίνησα σκεπή τη Δευτέρα και σήμερα απο τα ξημερώματα στις 4-5 έχουν ανοίξει οι ουρανοί, ηρθαν 7 το πρωί με νάυλον τη σκεπασανε, δυστυχώς είχαν βραχει τα ξύλα. τα ξύλα του σκελετού έμειναν τα παλια καθως ήταν γερα και αλλάχτηκαν τα οριζόντια με καινούρια.

θα εχω θέμα λέτε; ο μάστορας λέει οχι, επίσης θα βάλω 8 πόντους πετροβάμβακα για μόνωση στην πλακα πόσο πρεπει να το αφησω να κατσει για να μπει η μόνωση; αν εχει ποτησει η πλακα θελει μερες να στεγνώσει τελείως για να μπει μόνωση αλλιως βλεπω να τα ξερναει στο σπίτι.

 

7 ώρες πριν, 360city είπε

Καλημερα!

ξερω οτι ειναι σπαστικο να σου την χαλάει ο καιρός αλλα μακαρι να ειναι αυτα τα μονα προβληματα μας. Επι του θεματος. Τα ξυλα λογικα δεν ειναι απλα ξυλα χωρις κατι... συντηρητικο βερνικι εμποτισμο κατι τελος παντων...

Τα εχεις συο ναυλο. που θα κανει καλο καιρο το αφηνεις να παρει τον αερα του κ τον Ηλιο του κ δεν θα εχεις προβλημα. βασικα ουτε τωρα εχεις αλλα επειδή ξέρω οτι θα σε τρωει απλα αστο σε μια λιακαδα να στεγνωσει. Ασε κ τον μαστορα να λεει τα δικα του, εσυ τον πληρωνεις. Αν δεν τελειωσει σημερα κ τελειωσει σε 3 μερες δεν εγινε κατι. Αν ειχε αυτος θεμα λχ με το φορτηγακι θα σου εκανε εκπτωση;

 

αστο λιακαδακ αερα κ συνεχισε χαλαρά.

5 ποντους, 8 ποντους 28 ποντους... δεν θα περασει ζεστη... απο πανω πως θα κλεισεις;

ελεος ομως εχει να βρέξει 2μηνες και άνοιξαν οι ουρανοί και απο αύριο μεχρι 7/5 μονο μονο ηλιο! θα ξεσκεπασουμε αυριο να δουμε τι έγινε, παντως πότισε η πλακα πανω, στο σαλόνι μου έβγαλε νερα το ταβάνι.
από πανω θα μπει κεραμύδι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, someone- είπε

οι ατυχίες μου με το κωλοσπιτο που εμπλεξα να ανακαινίσω δε σταματάνε. στο μερος που ειμαι εχει να βρέξει 2 μηνες ξεκίνησα σκεπή τη Δευτέρα και σήμερα απο τα ξημερώματα στις 4-5 έχουν ανοίξει οι ουρανοί, ηρθαν 7 το πρωί με νάυλον τη σκεπασανε, δυστυχώς είχαν βραχει τα ξύλα. τα ξύλα του σκελετού έμειναν τα παλια καθως ήταν γερα και αλλάχτηκαν τα οριζόντια με καινούρια.

θα εχω θέμα λέτε; ο μάστορας λέει οχι, επίσης θα βάλω 8 πόντους πετροβάμβακα για μόνωση στην πλακα πόσο πρεπει να το αφησω να κατσει για να μπει η μόνωση; αν εχει ποτησει η πλακα θελει μερες να στεγνώσει τελείως για να μπει μόνωση αλλιως βλεπω να τα ξερναει στο σπίτι.

Αν αναπνεει δε θα εχεις θεμα.. Τωρα αν κολαγες κανα ασφαλτοπανο δε ξερω θα ειχες θεμα ισως μετα απο τοση βροχη

-----------

Ξέρει κανεις τι ξυλεία να ζητήσω για να κανω μικρο καλουπι για μπετο;  50cm x 50cm x 30cm ;

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, marvin822 είπε

Αν έχω καταλάβει σωστά το Μ10 αφορά την διάμετρο της βίδας που θα μπει στο βύσμα.

Ανεβάζω και 2 φωτογραφίες με την διάμετρο του βύσματος για να γίνω πιο κατανοητός. Ελπίζω να μην κάνω κάπου λάθος. 

IMG_20210424_204941.jpg.690b1b002e070f96f693424fb38457fe.jpgIMG_20210424_205724.jpg.f894bae15a45ca004ca783fbbfde41a3.jpg

Με παχύμετρο μπορείς να το μετρήσεις. Ναι , εκεί που το μετράς δείχνει 16αρι , στη μέση πόσο είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, kronos73 είπε

Καλησπέρα,

Έχω βάλει τηλεόραση σε ράφι βιβλιοθήκης και είναι πολύ οριακά στην άκρη.

Σκέφτομαι πως μπορώ να την στερεώσω, έχω υπόψιν ότι παίρνει vesa, αλλά το πίσω της βιβλιοθήκης (neoset) είναι ένα ψεύτικο φύλλο που είναι απλά για το αισθητικό, να την στερεώσω από το ράφι πάνω? Οι βάσεις αυτού του τύπου , έχουν βραχίονα που είναι για την κλίση αριστερά - δεξιά, αν το βιδώσω από κάτω από το ράφι δε θα κρατάει φαντάζομαι το βάρος...αλλά θα το συγκρατήσει σε μία πτώση ενδεχομένως...

Κάποια άλλη σκέψη? Ευχαριστώ και καλό ΣΚ

 

IMG_20210424_121941.jpg.e468bf53e505cd3c722d22a292acce2c.jpg

Το πρόβλημα δεν είναι στατικό αλλά αισθητικής... στα σπειρώματα που πιάνει η βεσα είναι το καλύτερο σημείο  (δομικά) για να ξεκινήσεις, αλλά δεν είναι το καλύτερο σημείο από πλευρά ισορροπίας αν δεν πακτωθεί με σταθερούς-ακαμτους συνδέσμους.  Ένα άλλο σημείο είναι η ίδια η βάση της να πακτωθεί στην επιφάνεια που τώρα εδράζει (άλλα αισθητικά ? με ταιραπ ? με ένα άλλο ράφι που θα άφηνε μόνο το στενό μέρος του "λαιμού" της-αν υπάρχει...).  Όσο πιο ψηλά την "πιάσεις" τόσο καλύτερα, (δεν βλέπω όλη την εικόνα...).  Σε κάθε περίπτωση, τα σημεία για τη βεσα είναι τα ενδεδειγμένα για στερέωση αλλά και εντελώς εκτός ισορροπίας, αν δεν είσαι σε διάθεση πατέντας, η σκέψη σου είναι η πιο πρόσφορη λύση. Καλή επιτυχία...

Στις 23/4/2021 στις 10:28 ΠΜ, katbo είπε

 

 

52 λεπτά πριν, 1insomnia είπε

 

 

 

Στις 23/4/2021 στις 6:52 ΠΜ, papoys1 είπε

 

 

Επεξ/σία από 1insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με το βάψιμο της πέργκολας, πήρα για δοκιμή ένα έγχρωμο συντηρητικό εμποτισμού νερού (αυτο), το δοκίμασα σε μια σανίδα (πευκο ή έλατο νομίζω) που την είχα τρίψει πολύ καλά με χοντρό και μετά ψιλό και βλέπω ότι πολλές περιοχές μαυρίζουν πολύ, και σαν να αγριεύουν λίγο, βγάζει κάτι σαν βρωμιά. Νομίζω αλλού ρουφάει πολύ και αλλού λίγο, το αποτέλεσμα πάντως δεν είναι καθόλου ωραίο, σαν πασάλειμμα μου φαίνεται. Σε ξένα site που έψαξα βλέπω λένε ότι θέλει και conditioner ξύλου πριν για να κάτσει ομοιόμορφα η επόμενη στρώση, δεν βλέπω να πουλάνε εδώ όμως. Και δεν ξέρω μήπως αυτό εμποδίσει το συντηρητικό να εμποτιστεί στο ξύλο.

Wood conditioner between stain layers - Woodworking Stack Exchange

Οπότε εφόσον δεν βρίσκω conditioner, μήπως θα ήταν καλύτερο το συντηρητικό εμποτισμού να είναι άχρωμο-διάφανο (κάτι σαν το conditioner δηλαδή) και να διαλέξω τον χρωματισμό στο τελικό βερνίκι;  Ή φταίει κάτι άλλο;

Επίσης το τελικό βερνίκι μπορεί να είναι κι αυτό εμποτισμού όπως το συντηρητικό; Θα κλείσουν οι πόροι ώστε να προσφέρει προστασία έτσι;

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα αυριο θα βάλουν μόνωση στη σκεπή έχω πάρει 8 πόντους πετρομαμβακα. στο μαγαζι που τα αγόρασα μου πρότεινε για πιο καλο τον πετρομαμβακα με το αλουμίνιο από πάνω. επίσης μου ειπε οπως και συμφώνησε ο σκεπας ο πετρομαμβακας να ακούμπησει στην πλακα και η μεριά με το αλουμίνιο απο πάνω για τυχόν σταγόνες τις σκεπής σκόνες κτλ.

συμφωνείτε με αυτο; εγω το χω ψιλομετανιωσει που το πηρα μιας και βλέπω στο ίντερνετ ότι συνήθως μπαίνει σε τζακι αυτο με το αλουμίνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, someone- είπε

καλησπέρα αυριο θα βάλουν μόνωση στη σκεπή έχω πάρει 8 πόντους πετρομαμβακα. στο μαγαζι που τα αγόρασα μου πρότεινε για πιο καλο τον πετρομαμβακα με το αλουμίνιο από πάνω. επίσης μου ειπε οπως και συμφώνησε ο σκεπας ο πετρομαμβακας να ακούμπησει στην πλακα και η μεριά με το αλουμίνιο απο πάνω για τυχόν σταγόνες τις σκεπής σκόνες κτλ.

συμφωνείτε με αυτο; εγω το χω ψιλομετανιωσει που το πηρα μιας και βλέπω στο ίντερνετ ότι συνήθως μπαίνει σε τζακι αυτο με το αλουμίνιο.

Αφού πήρες πετροβάμβακα , καλύτερα αυτός με το αλουμίνιο. Πώς και δεν έβαλες φελιζολ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...