Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

καμμια γνώμη για καλή μάρκα και τύπο τσιμεντοσανίδας για αντοχή σε εξωτερικό χώρο ?

η knauf είναι οκ ?

ολες καλες ειναι αλλα τι εχεις κατα νου να φτιαξεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, έβγαλα από ένα barbeque κάτι συστήματα που είχε για να γυρίζουν οι σούβλες, τα οποία είναι πολύ βρώμικα - σκονισμένα. Το ερώτημα είναι με τι τα καθαρίζω και τι τους βάζω για να γυρίζουν χωρίς δυσκολία, γιατί τωρα ειδικά το ένα δεν γυρίζει καθόλου καλά. Επίσης τις βίδες που είναι ψιλοσκουριασμένες μπορώ να τους ρίζω από ένα καθαριστικό για αλυσίδες ποδηλάτου που έχω να φύγει η σκουριά και μετά να τις πλύνω? Ή απαγορεύεται?

Παραθέτω ΄φωτο:

 

DSC_0067.jpg

DSC_0066.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

καλησπέρα, έβγαλα από ένα barbeque κάτι συστήματα που είχε για να γυρίζουν οι σούβλες, τα οποία είναι πολύ βρώμικα - σκονισμένα. Το ερώτημα είναι με τι τα καθαρίζω και τι τους βάζω για να γυρίζουν χωρίς δυσκολία, γιατί τωρα ειδικά το ένα δεν γυρίζει καθόλου καλά. Επίσης τις βίδες που είναι ψιλοσκουριασμένες μπορώ να τους ρίζω από ένα καθαριστικό για αλυσίδες ποδηλάτου που έχω να φύγει η σκουριά και μετά να τις πλύνω? Ή απαγορεύεται?

Παραθέτω ΄φωτο:

 

DSC_0067.jpg

DSC_0066.jpg

απλα δεν τα πειραζεις!

λιπαντικο σπραυ μπορεις να βαλεις για να δουλεψουν κ αυτο ολο!

οταν βαλεις καρβουνα ασε το να ξεθυμανει μην παρει μυρωδια απο το σπραυ το αρνακι.... Με το που θα πυρωσει σε 2-3 λεπτα εχει εξατμιστει αλλα θα δουλευει

τις βιδες δεν τις πειραζεις εκτος αν τις βγαλεις για αντικατασταση με γαλβανιζε η inox αλλα το θεωρω πολυτελεια

καλο ψησιμο!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Κεραμίδια ελπίζω να έβαλες Παναγιωτόπουλου, έτσι...

ΚΕΒΕ εβαλα με σμαλτο.

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Υπάρχουν παρα πολλοι πετροβαμβακες η knauf εχει καμια 10ρια διαφορετικους για σκεπες πχ. Λογικα αυτο θα ειχε στοκ και στο εδωσε.

Για τα Βαβουλιώτη γνωρίζεις αν ειναι καλα;

εχεις δίκιο υπάρχουν πολλοί τύποι δε το γνώριζα και ο μηχανικός μου είπε πετροβάμβακα με συγκεκριμένο δείκτη Λ (αν θυμαμαι καλα) μιλησαν κιολας οι δυο τούς μηχανικός και μαγαζι. τωρα αυτο το μαγαζί που τους πηρα γενικά εχει κεραμίδια, ξυλεία σκεπής, μονωσεις σκεπής οπότε θέλω να πιστεύω οτι ειναι για σκεπή και οχι για πάτωμα. η μαρκα πάντως ειναι Fibran.

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, jaguar13 είπε

καλησπέρα, έβγαλα από ένα barbeque κάτι συστήματα που είχε για να γυρίζουν οι σούβλες, τα οποία είναι πολύ βρώμικα - σκονισμένα. Το ερώτημα είναι με τι τα καθαρίζω και τι τους βάζω για να γυρίζουν χωρίς δυσκολία, γιατί τωρα ειδικά το ένα δεν γυρίζει καθόλου καλά. Επίσης τις βίδες που είναι ψιλοσκουριασμένες μπορώ να τους ρίζω από ένα καθαριστικό για αλυσίδες ποδηλάτου που έχω να φύγει η σκουριά και μετά να τις πλύνω? Ή απαγορεύεται?

Παραθέτω ΄φωτο:

 

DSC_0067.jpg

DSC_0066.jpg

 

Ατέρμονες νομίζω τα λένε αυτά.

WD 40 θα βοηθήσει και στις βίδες το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jaguar13 είπε

καλησπέρα, έβγαλα από ένα barbeque κάτι συστήματα που είχε για να γυρίζουν οι σούβλες, τα οποία είναι πολύ βρώμικα - σκονισμένα. Το ερώτημα είναι με τι τα καθαρίζω και τι τους βάζω για να γυρίζουν χωρίς δυσκολία, γιατί τωρα ειδικά το ένα δεν γυρίζει καθόλου καλά. Επίσης τις βίδες που είναι ψιλοσκουριασμένες μπορώ να τους ρίζω από ένα καθαριστικό για αλυσίδες ποδηλάτου που έχω να φύγει η σκουριά και μετά να τις πλύνω? Ή απαγορεύεται?

Παραθέτω ΄φωτο:

 

DSC_0067.jpg

DSC_0066.jpg

Τρίψε με συρματόβουρτσα να φύγουν τα χοντρά, και μετά προαιρετικά τρίψε με wd 40 και ένα πανί.

Όταν φύγουν οι πιο πολλές σκουριές μην ασχοληθείς άλλο, δεν χρειάζεται

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 360city είπε

ολες καλες ειναι αλλα τι εχεις κατα νου να φτιαξεις;

θέλω να κρύψω σε ένα σημείο του κτιρίου σωλήνες ύδρευσης που χτυπάει άσχημα, το θέμα είναι οτι είναι εξωτερικός χώρος και χαμηλά οπότε θέλω να έχει κάποια αντοχή (και απο το καιρό βροχές κλπ αλλά και σε κάποιο πιθανό χτύπημα να μη κάνει εύκολα βαθουλώματα..)

Γι αυτό ρώτησα μάρκα και τι πάχος να πάρω...σαν εξωτερικός τοίχος θα φαίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

θέλω να κρύψω σε ένα σημείο του κτιρίου σωλήνες ύδρευσης που χτυπάει άσχημα, το θέμα είναι οτι είναι εξωτερικός χώρος και χαμηλά οπότε θέλω να έχει κάποια αντοχή (και απο το καιρό βροχές κλπ αλλά και σε κάποιο πιθανό χτύπημα να μη κάνει εύκολα βαθουλώματα..)

Γι αυτό ρώτησα μάρκα και τι πάχος να πάρω...σαν εξωτερικός τοίχος θα φαίνεται..

Θέλεις να είναι επισκέψιμο το σημείο αυτό; Εάν όχι γιατί δε το χτίζεις , και να το σοβατησεις με έτοιμο σοβά , και ξεμπερδευεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, troi.g είπε

Θέλεις να είναι επισκέψιμο το σημείο αυτό; Εάν όχι γιατί δε το χτίζεις , και να το σοβατησεις με έτοιμο σοβά , και ξεμπερδευεις.

θα το σκεφτώ και αυτό το ενδεχόμενο, αν κάποιος παρολαυτά έχει να προτείνει μάρκα και τύπο τσιμεντοσανίδας θα με ενδιέφερε να ξέρω τι να προτιμήσω (μελλοντικά, όταν οικονομικά ευκολυνθώ, θέλω να κάνω και άλλες δουλειές με τσιμεντοσανίδα σε εξωτερικό χώρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Silenzio είπε

θα το σκεφτώ και αυτό το ενδεχόμενο, αν κάποιος παρολαυτά έχει να προτείνει μάρκα και τύπο τσιμεντοσανίδας θα με ενδιέφερε να ξέρω τι να προτιμήσω (μελλοντικά, όταν οικονομικά ευκολυνθώ, θέλω να κάνω και άλλες δουλειές με τσιμεντοσανίδα σε εξωτερικό χώρο)

Βάλε knauf για αυτό που θες δεν θα έχεις θέμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/4/2021 στις 4:57 ΜΜ, jaguar13 είπε

καλησπέρα, έβγαλα από ένα barbeque κάτι συστήματα που είχε για να γυρίζουν οι σούβλες, τα οποία είναι πολύ βρώμικα - σκονισμένα. Το ερώτημα είναι με τι τα καθαρίζω και τι τους βάζω για να γυρίζουν χωρίς δυσκολία, γιατί τωρα ειδικά το ένα δεν γυρίζει καθόλου καλά. Επίσης τις βίδες που είναι ψιλοσκουριασμένες μπορώ να τους ρίζω από ένα καθαριστικό για αλυσίδες ποδηλάτου που έχω να φύγει η σκουριά και μετά να τις πλύνω? Ή απαγορεύεται?

Παραθέτω ΄φωτο:

 

DSC_0067.jpg

DSC_0066.jpg

Έχω παρόμοια. Αν και πιάνουν τα χέρια μου και προσπάθησα αρκετά ποτέ δεν δούλεψαν σωστά και περισσότερο μου έσπαγαν τα νεύρα όταν πήγα να τα χρησιμοποιήσω. Αποτυχία είναι τα συγκεκριμένα.

Πλέον το κλασικό αυτόνομο μοτέρ για μία σούβλα αν θέλω να σουβλίσω όπως αύριο. Α και αυτά δεν θέλουν κάτι η αλυσίδα πρέπει να λαδώνεται καλά που είναι στο πάνω μέρος και τα περιστρέφει.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, εχει σκαλώσει μια μπάλα σε ενα ελατο υψος 20 μέτρα. Τι θα μπορούσα να βρω απο σωλήνα ψιλοσκληρή να κανω ενα κοντάρι 20 μέτρα να την ρίξω ? ppr ? να αγοράσω τηλεσκοπικά κοντάρια για βάψιμο ? ψάχνω για αρχή την φτηνότερη λυση μετά πάμε αναγκαστικά σε κάτι που θα μείνει και ίσως χρησιμεύσει και αλλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, aGka8l είπε

καλησπέρα, εχει σκαλώσει μια μπάλα σε ενα ελατο υψος 20 μέτρα. Τι θα μπορούσα να βρω απο σωλήνα ψιλοσκληρή να κανω ενα κοντάρι 20 μέτρα να την ρίξω ? ppr ? να αγοράσω τηλεσκοπικά κοντάρια για βάψιμο ? ψάχνω για αρχή την φτηνότερη λυση μετά πάμε αναγκαστικά σε κάτι που θα μείνει και ίσως χρησιμεύσει και αλλου!

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη. Εάν έχεις τζάκι , μπορείς να πάρεις τις βέργες για το καθάρισμα της καμινάδας. Είναι 2μετρες και είναι ψιλοσκληρες. Βέβαια 20 μέτρα μου φαίνονται παρα πολύ ψηλά , και δε νομίζω να τα καταφέρεις με οποιοδήποτε τρόπο. Μήπως θα σου έρθει  φθηνοτερα να πάρεις μια καινούργια μπάλα , και να αφήσεις αυτή στην ηρεμία της;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, troi.g είπε

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη. Εάν έχεις τζάκι , μπορείς να πάρεις τις βέργες για το καθάρισμα της καμινάδας. Είναι 2μετρες και είναι ψιλοσκληρες. Βέβαια 20 μέτρα μου φαίνονται παρα πολύ ψηλά , και δε νομίζω να τα καταφέρεις με οποιοδήποτε τρόπο. Μήπως θα σου έρθει  φθηνοτερα να πάρεις μια καινούργια μπάλα , και να αφήσεις αυτή στην ηρεμία της;

αυτο κοιταζα τωρα, και το τζακι ειναι και σε φαση που θελει καθάρισμα.

Αστο εχει μεγαλη συναισθηματικη αξια , δεν ειναι δικιά μου , ουτε το κανα εγω απλα ψάχνω λύσεις να βοηθήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...