Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 8/5/2021 στις 2:03 ΜΜ, ANTONIKOLAOU είπε

Καλησπέρα!Έχει κτίσει κανείς σπίτι με σύμμικτη κατασκευη για να ρωτήσω 2 πράγματακια?

σπιτι οχι αλλα μεχρι 3 δωματια επεκταση

Στις 6/5/2021 στις 8:21 ΜΜ, van62 είπε

Καλησπερα κ Χρονια Πολλα σε ολους. Εχω καγκελα μεταλλικα και γαλβανιζε κουπαστη.Γνωριζει καποιος αν το ασταρι που εχω παρει για γαλβανιζε κ αλουμινια  https://www.vechro.gr/proioda/oxidol-astari-aloyminioy-galbanize κανει και για τα μεταλλα?? (στο κατ/μα μου ειπαν κανενα προβλημα)Μηπως μου κανει καποιο προβλημα και δεν πιασει και χρειαζομαι τριψιματα απο την αρχη και ξανα βαψιματα?? Μηπως δηλ.τα μεταλλικα χρειαζονται το συνηθισμενο ασταρι.Ευχαριστω

Το αστάρι για γαλβανιζε ειναι πιο ισχυρο απο το μεταλων. Αρα  θα κανει καλυτερη δουλειά και στα 2.

Ποια ειναι η δουλεια του; Γεφυρα πρόσφυσης στα τελικα χρωματα και μονο. 

ενα πραγμα να προσεξεις μονο. οτι βαζουμε για ασταρι βαζουμε και σε χρωμα ή ελαφρυτερο. Αν βάλεις διαλυτου για υπόστρωμα βαζεις διαλυτου ή νερού για χρώμα. ποτέ νερού υπόστρωμα και διαλυτου χρώμα.   

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καποιος εμπειρια απο ηλεκτρικα πιστολια βαφης? Πχ σαν τα παρακατω

https://www.skroutz.gr/c/4002/ilektrika-pistolia-vafis.html?from=catspan&o=πιστολι+βαφης

Θα κανουν δουλεια για βαψιμο σε μικρο επιπλα? (κανα τραπεζακι καρεκλες κτλ)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

θελω να φτιάξω μια αντίστοιχη κατασκευή σαν αυτή στην φωτογραφία, τι ξυλο να χρησιμοποιήσω για να μην έχω θέμα;

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Για Σουηδικό το βλέπω αυτό

τι τιμες παιζουν σε αυτα ξερεις; δεν με απασχολεί να ειναι "καλο" απο την αποψη οτι δεν θα φαίνεται καθολου. Αρκει να ειναι στιβαρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αλλά θυμάμαι ότι δεν είναι και φτηνό.

Γενικά πας στο τοπικό κατάστημα κοντά σου που έχει ξυλεία και ρωτάς τι είδη ξύλου (και τιμές) παίζουν στις διαστάσεις που θέλεις.

Δεν είναι ότι θα έχει και 100 διαφορετικά είδη και δεν θα ξέρεις τι να διαλέξεις, άντε να έχει κανα δυο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Δεν ξέρω αλλά θυμάμαι ότι δεν είναι και φτηνό.

Γενικά πας στο τοπικό κατάστημα κοντά σου που έχει ξυλεία και ρωτάς τι είδη ξύλου (και τιμές) παίζουν στις διαστάσεις που θέλεις.

Δεν είναι ότι θα έχει και 100 διαφορετικά είδη και δεν θα ξέρεις τι να διαλέξεις, άντε να έχει κανα δυο

Το μονο σιγουρο οτι δεν θα χει και πολλα εδω στο νησι ειδικα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Spect~ είπε

θελω να φτιάξω μια αντίστοιχη κατασκευή σαν αυτή στην φωτογραφία, τι ξυλο να χρησιμοποιήσω για να μην έχω θέμα;

spacer.png

Για τι προορίζεται αυτό?  Μεγάλος πάγκος για κάθισμα? Μπορείς να βάλεις το λινκ με όλο το πρότζεκτ να το δούμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Για τι προορίζεται αυτό?  Μεγάλος πάγκος για κάθισμα? Μπορείς να βάλεις το λινκ με όλο το πρότζεκτ να το δούμε?

Γωνιακος παγκος-καθισμα με αποθηκευτικο χωρο απο κατω. Εσωτερικου χωρου παντα..

https://designingvibes.com/diy-built-in-dining-bench-with-storage/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πεύκο και έλατο είναι συνήθως τα πιο φτηνά για κατασκευές.

Αθήνα βρίσκεις σε leroy , praktiker διάφορα.Η αντοχή τους εξαρτάται και από την προεργασία. Συντηρητικό ξύλου δύο χέρια να είσαι εντάξει.Δεν είναι κάτι πολύ ακριβό ας πούμε 8-10 ευρώ περίπου το τρίμετρο στις διαστάσεις της εικόνας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, papoys1 είπε

πεύκο και έλατο είναι συνήθως τα πιο φτηνά για κατασκευές.

Αθήνα βρίσκεις σε leroy , praktiker διάφορα.Η αντοχή τους εξαρτάται και από την προεργασία. Συντηρητικό ξύλου δύο χέρια να είσαι εντάξει.Δεν είναι κάτι πολύ ακριβό ας πούμε 8-10 ευρώ περίπου το τρίμετρο στις διαστάσεις της εικόνας.

Ναι leroy/praktiker εχω ριξει μια ματια απλα να δω τι παιζει γιατι ετσι και αλλιως δεν εχω εδω.. Ναι συντηρητικο κλπ θα περαστουν οπως εχει γινει και στο κρεβάτι. Ευτυχω δεν θα ειναι εκτεθειμένο σε υγρασιες, νερα κλπ οποτε πιστευω και με κατι "οικονομικο" δεν θα εχω θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Ναι leroy/praktiker εχω ριξει μια ματια απλα να δω τι παιζει γιατι ετσι και αλλιως δεν εχω εδω.. Ναι συντηρητικο κλπ θα περαστουν οπως εχει γινει και στο κρεβάτι. Ευτυχω δεν θα ειναι εκτεθειμένο σε υγρασιες, νερα κλπ οποτε πιστευω και με κατι "οικονομικο" δεν θα εχω θεμα.

Γιατί να έχεις πρόβλημα;;;; αν τα περάσεις και συντηρητικό δεν βρέχονται δεν παθαίνουν τίποτε. Επίσης δεν είναι ανάγκη να πας σε κάτι ακριβότερο αφού θα καλυφθούν και δεν θα φαίνονται π.χ. οι ρόζοι που έχουν αυτά τα ξύλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ερώτηση. Τα σιδερα για τις κολωνες,δοκαρια,πεδια κτλ τα φτιαχνουν στην οικοδομη η τα φερνουν ετιμα; Μου φαίνεται πολυ δυσκολο να τα κουρμπαρουν ολα αυτα στην οικοδομη. Ειδα τεραστια μηχανημα τα κουμπαδορους κτλ σε μαντρα με σιδερα που τα φτιαχναν και μου φαινεται δυσκολο να κανουν ολα αυτα στην οικοδομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/5/2021 στις 8:56 ΜΜ, Spect~ είπε

θελω να φτιάξω μια αντίστοιχη κατασκευή σαν αυτή στην φωτογραφία, τι ξυλο να χρησιμοποιήσω για να μην έχω θέμα;

spacer.png

Αν κανεις αυτο το project κατα γραμμα, θα σου εδινα μια φιλικη συμβουλή, οπως εχει 4 κολωνάκια μπροστά να βαλεις κ 4 πισω.Εχει βαλει πισω μικρες γωνιες πανω στον τοιχο με βιδες.Αυτο απο την μια το κανει σταθερο σε ενα χωρο αρα κ να θες να το μετακινησεις λιγο ειναι αδυνατο (σκουπισμα-σφουγγαρισμα απο πισω - εμεις οι παντρεμενοι τα σκεφτομαστε ολα για να γλιτωσουμε την μουρμουρα) και πρακτικα επειδη μοιαζει με 3θεσιο αν κατσουν 3 ατομα με 80 κιλα περιπου δεν θα εμπιστευομουνα 240 κιλα σε δυο βιδες .... Επισης εχει δυο φαρσα κατω που δεν χρειαζονται γιατι δεν θα σου κάνει ποτε στρεβλωση αυτο το "μπαουλο" ειδικα αν βαλεις 40Χ60 και ειναι με βιδα κ κολα ταυτοχρονα. Εξωτερικα δεν ξερω με τι θα ντύσεις αλλα κάτω αν ειναι βαλε πατο τυπου κοντρα πλακε τότε μονο θα χρειαστείς τα φάρσα ή παραλληλα με τις βασεις για να μην κανει κοιλια ο πατος στα κενα (αναλογα το βαρος απο αυτα που θα αποθηκευσεις. Απο ξύλα οντως οπως ειπανε τα παιδια παιζει ελατο κ πευκο. Εγω προτιμω πάντα ξυλο ελατης γιατι το πευκο περα απο το συντηρητικό παντα παιζει να ξεράσει ρετσινι, ειδικά απο τους ροζους

 

καλες κατασκευες!

Επεξ/σία από 360city
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...