Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/10/2021 στις 7:28 ΜΜ, cthulhucarbide είπε

Χαμήλωσε ελαφρώς την πίεση του νερού από την βάνα κάτω από τον νεροχύτη

 

Στις 13/10/2021 στις 7:40 ΜΜ, hp8 είπε

βάλε ενα κλειδί εκεί που είναι τα βέλη και λύσε το ρουξουνι  Πάγαινε σ ενα κατάστημα με υδραυλικά και παρε 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

rouxouni.png.644d309fed156792aacbe8ceddc54011.png

 

Το αλλαξα σημερα. Παραγγειλα αυτο που εβαλα στο λινκ. 

https://ibb.co/37wM6Rt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

 

Το αλλαξα σημερα. Παραγγειλα αυτο που εβαλα στο λινκ. 

https://ibb.co/37wM6Rt

Μα χαρά αλλά να ξέρεις πως όλες οι βρύσες αλλά της κουζίνας περισσότερο για να δουλέψουν σωστά πρέπει να τους αλλάζουμε τακτικά το φιλτράκι (1-2 ευρώ κάνει). Με τον καιρό μαζεύει άλατα πρέπει να ανοίξουμε μεγαλύτερη πίεση να βγάλει νερό και τότε αρχίζουν  να πετάνε νερά παντού και ειδικά στην κουζίνα έχουμε μεγαλύτερο πρόβλημα γιατί πιτσιλάει δεξιά αριστερά. 

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Τωρα ειναι κομπλέ. Πριν το ρουξουνι ηταν για πιο μεγαλο νεροχύτη.

Αν είσαι εργένης μια χαρά διότι δεν χρησιμοποιείς μεγάλες κατσαρόλες και ταψιά. Το μεγάλο ρουξούνι είναι απαραίτητο αν χρησιμοποιούσες διότι δεν χωράνε από κάτω. Έχω παρόμοιο σαν το μεγάλο που είχες πριν και πάλι η σύζυγος παραπονιέται ότι με μεγάλες κατσαρόλες και ταψιά δυσκολεύεται.

Της είπα μια φορά καλό είναι και με έβαλε να τα πλύνω εγώ.🤣

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στο μπαλκονι στο χωριό ξύλινα κάγκελα .. βαμμένα άσπρα...τα ετριψα..δεν έφυγε ολο το χρώμα,κυριως εφυγε το σπασμένο..τα επιδιόρθωσα κ τωρα θελω να τα βαψω... σκέφτομαι σκουρο καφε..δε με ενδιαφέρει να εχει την οψη του ξυλου,οσο η προστασία κ η διάρκεια..ποια διαδικασία προτεινεται κ τι υλικα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, greg2310 είπε

Εχω στο μπαλκονι στο χωριό ξύλινα κάγκελα .. βαμμένα άσπρα...τα ετριψα..δεν έφυγε ολο το χρώμα,κυριως εφυγε το σπασμένο..τα επιδιόρθωσα κ τωρα θελω να τα βαψω... σκέφτομαι σκουρο καφε..δε με ενδιαφέρει να εχει την οψη του ξυλου,οσο η προστασία κ η διάρκεια..ποια διαδικασία προτεινεται κ τι υλικα? 

Πέρασμα πρώτα με αστάρι (βελατούρα λέγεται) και μετά λαδομπογιά (ριπολίνη) σε τι χρώμα θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, papoys1 είπε

Πέρασμα πρώτα με αστάρι (βελατούρα λέγεται) και μετά λαδομπογιά (ριπολίνη) σε τι χρώμα θέλεις.

Δεν κατάλαβα την αντίδραση γέλιου.😕 Σοβαρά μιλάω φίλε αυτή είναι η σωστή διαδικασία να μην σου πετάξει το χρώμα στον πρώτο χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν κατάλαβα την αντίδραση γέλιου.😕 Σοβαρά μιλάω φίλε αυτή είναι η σωστή διαδικασία να μην σου πετάξει το χρώμα στον πρώτο χειμώνα.

Ναι. Εμένα ο πεθερός μου, παλιός μπογιατζής, περνάει τα ξύλα αστάρι μετάλλου, για να μην πετάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.Παιδια εχω μια πορτα ασφαλειας εξωτερικη που ο ηλιος και η βροχη της εχουν αλλαξει χρωμα δυστυχως.Το υλικο δεν μπορω να σας το καθορισω,κατι μαλακο εναι που με αιχμηρο αντικειμενο μπορεις να το χαρακωσεις.Υπαρχει κατι να την βαψω και να κρατησει, ειτε πρεπει να γινει αλλαγη αλλαγη της εεπενδυσης,Σε τετοια περιπτωση τι θα πρεπει να ζητησω να μπει ωστε να αντεξει στην φθορα? Ευχαριστω

Πορτα Ασαφαλειας Εξωτερικη.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, van62 είπε

Καλησπερα σε ολους.Παιδια εχω μια πορτα ασφαλειας εξωτερικη που ο ηλιος και η βροχη της εχουν αλλαξει χρωμα δυστυχως.Το υλικο δεν μπορω να σας το καθορισω,κατι μαλακο εναι που με αιχμηρο αντικειμενο μπορεις να το χαρακωσεις.Υπαρχει κατι να την βαψω και να κρατησει, ειτε πρεπει να γινει αλλαγη αλλαγη της εεπενδυσης,Σε τετοια περιπτωση τι θα πρεπει να ζητησω να μπει ωστε να αντεξει στην φθορα? Ευχαριστω

Πορτα Ασαφαλειας Εξωτερικη.jpg

Λογικά είναι laminate. Οι πόρτες αυτές είναι για εσωτερική χρήση. Σε αλλαγή επένδυσης, θα μπορούσες να ζητήσεις από κάποιον τεχνίτη (ξυλουργό) να σου περάσει επένδυση από κόντρα πλακέ θαλάσσης με επένδυση κάποιο καπλαμά, τον οποίο θα περάσεις βερνίκι της επιλογής σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω,

Εχει καποιος αποψη για προσθηκη ασταριου μεσα σε πλαστικο  και ακρυλικο χρωμα ;

Καποιοι λενε οτι "πιανει "¨καλυτερα το χρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Papakitou είπε

Χαιρετω,

Εχει καποιος αποψη για προσθηκη ασταριου μεσα σε πλαστικο  και ακρυλικο χρωμα ;

Καποιοι λενε οτι "πιανει "¨καλυτερα το χρωμα.

Η "κλασική" μέθοδος είναι το πέρασμα με αστάρι πρώτα και μετά (αφού στεγνώσει) το χρώμα της επιλογής μας. Αυτό το "τρυκ" δεν το ξέρω και μάλλον δεν θα το δοκίμαζα. Χημικά είναι και η ανάμιξη τους δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα είχε μακροπρόθεσμα.

2 ώρες πριν, van62 είπε

Υπαρχει κατι να την βαψω και να κρατησει, ειτε πρεπει να γινει αλλαγη αλλαγη της εεπενδυσης,Σε τετοια περιπτωση τι θα πρεπει να ζητησω να μπει ωστε να αντεξει στην φθορα?

Υπάρχουν έτοιμες πόρτες με επένδυση αλουμινίου από την έξω πλευρά, για αυτή ακριβώς τη χρήση. Θα σου κοστίσει μάλλον λίγο παραπάνω, αλλά είναι η "απόλυτη" λύση στο πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις. μαλλος σε αυτη τη λυση θα παω.Να καλεσω τεχνιτη για πορτες ασφαλειας μαλλον να μου αλλαξει μονο εξωτερικα την επενδυση. περιπου κοστος για μια επενδυση αλουμινιου με καποιο χρωμα εχουμε?? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Doubt είπε

Η "κλασική" μέθοδος είναι το πέρασμα με αστάρι πρώτα και μετά (αφού στεγνώσει) το χρώμα της επιλογής μας. Αυτό το "τρυκ" δεν το ξέρω και μάλλον δεν θα το δοκίμαζα. Χημικά είναι και η ανάμιξη τους δεν ξέρω τι επιπτώσεις θα είχε μακροπρόθεσμα.

Υπάρχουν έτοιμες πόρτες με επένδυση αλουμινίου από την έξω πλευρά, για αυτή ακριβώς τη χρήση. Θα σου κοστίσει μάλλον λίγο παραπάνω, αλλά είναι η "απόλυτη" λύση στο πρόβλημα.

To κανουν μερικοι μπογιατζήδες οταν θελουν να τελειώσουν μια δουλεια μπαμ-μπαμ, φυσικά δεν ειναι σωστό. Πάντα εφαρμόζουμε τα υλικα συμφωνα με τις υποδείξεις του καθε κατασκευαστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

To κανουν μερικοι μπογιατζήδες οταν θελουν να τελειώσουν μια δουλεια μπαμ-μπαμ

Και μερικοί "μπογιατζήδες" ρίχνουν κόλα σκόνη μέσα στο χρώμα και το αποτέλεσμα όταν τελειώσουν είναι όπως του άψογα στοκαρισμένου τοίχου. Λίγο καιρό μετά όλο αυτό φεύγει "φλούδες".

Μου έχει τύχει δυστυχώς, μακριά από τέτοιους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...