Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Σε ευχαριστώ! Το αστάρι πόση ώρα θα χρειαστεί να το αφήσω να στεγνώσει πριν απλώσω την μπογιά; 

Το ασταρι θα το αφήσεις μια μέρα να στεγνώσει.

Βέβαια θα διαβάσεις κ τίς οδηγίες του κάθε προϊόντος που αναφέρεται ο χρόνος στεγνωματος κ επαναβαφης.

 

4 ώρες πριν, villasg είπε

Προσοχη στα ταβανια , πολλα παλια σπιτια δεν εχουν χρωμα κανονικο στο ταβανι  αλλα κολα [ υδροχρωμα ] στην οποια δεν πιανει αλλη μπογια εαν δεν αφαιρεθει πληρως

δες και

Πολύ σωστός ο Γιώργος.

Σε περίπτωση υδροχρωματος καλό είναι να αφαιρεθεί πλήρως.

Βέβαια είναι μανουρα αλλα για μπάνια με  φουλ υγρασία το σωστό είναι αυτό.

Σε περίπτωση δωματίου μπορεί να ασταρωσεις κ στο υδροχρωμα μετά από λίγο τρίψιμο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, bill999r είπε

Το ασταρι θα το αφήσεις μια μέρα να στεγνώσει.

Βέβαια θα διαβάσεις κ τίς οδηγίες του κάθε προϊόντος που αναφέρεται ο χρόνος στεγνωματος κ επαναβαφης.

Πολύ σωστός ο Γιώργος.

Σε περίπτωση υδροχρωματος καλό είναι να αφαιρεθεί πλήρως.

Βέβαια είναι μανουρα αλλα για μπάνια με  φουλ υγρασία το σωστό είναι αυτό.

Σε περίπτωση δωματίου μπορεί να ασταρωσεις κ στο υδροχρωμα μετά από λίγο τρίψιμο.

Αδειάζω αυτό το καιρό ένα ημιυπόγειο (για το οποίο θα γράψω αλλη φορά το κυρίως πρόβλημα που έχω) που χρησιμοποιουθταν σαν μικρή βιοτεχνία και θέλω να το συμμαζέψω λίγο.

Το χρώμα στο ταβάνι ένα σε μέρος του που υπήρχε μια πρόχειρη κουζίνα είχε πολλά σπασίματα και άρχησα να βγάζω το στρώμα χρώμμτος. Παρατηρώ όμως ότι βγαίνει πολύ έυκολα και στο υπόλοιπο μέρος. αναρωτιέμαι αν ειναι η περίπτωση σαν αυτή που λέτε με ένα στρώμα υδροχρωματος (btw δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό) και από πάνω πλασιτκό και γι αυτό φευγει ευκολα.

Το χρώμα θα το βγάλω όλο αρκετά ευκολα νομίζω, αλλα πως θα ξέω τι είναι το από κάτω (υδρόχωμα ή κάτι άλλο) ώστε το νέο χρώμα να πιάσει καλά?
 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrLo είπε

Αδειάζω αυτό το καιρό ένα ημιυπόγειο (για το οποίο θα γράψω αλλη φορά το κυρίως πρόβλημα που έχω) που χρησιμοποιουθταν σαν μικρή βιοτεχνία και θέλω να το συμμαζέψω λίγο.

Το χρώμα στο ταβάνι ένα σε μέρος του που υπήρχε μια πρόχειρη κουζίνα είχε πολλά σπασίματα και άρχησα να βγάζω το στρώμα χρώμμτος. Παρατηρώ όμως ότι βγαίνει πολύ έυκολα και στο υπόλοιπο μέρος. αναρωτιέμαι αν ειναι η περίπτωση σαν αυτή που λέτε με ένα στρώμα υδροχρωματος (btw δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό) και από πάνω πλασιτκό και γι αυτό φευγει ευκολα.

Το χρώμα θα το βγάλω όλο αρκετά ευκολα νομίζω, αλλα πως θα ξέω τι είναι το από κάτω (υδρόχωμα ή κάτι άλλο) ώστε το νέο χρώμα να πιάσει καλά?
 

Κάτι τέτοιο πρέπει να έχει συμβεί για να βγαίνει εύκολα.

Κοίτα αν το από κάτω στρώμα δεν είναι σαθρό κ δεν βγαίνει άρχισε να βάφεις πάνω σε αυτό. Εννοείται τρίψιμο να αγριεψει, ασταρωμα κ βάψιμο.

Κ εγώ ερασιτεχνικά ασχολούμαι κ δεν τα ξέρω κ απόλυτα απλά σου λέω τι θα έκανα εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

 και βάφονται κανονικά σαν τα απλά σίδερα(τα μαυρα) 

Με ηλεκτροστατική βαφή δηλαδή βάφονται τα γαλβανισμένα σίδερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, zoranb είπε

Με ηλεκτροστατική βαφή δηλαδή βάφονται τα γαλβανισμένα σίδερα;

Βάφονται με το πινελάκι φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγεις σκόρπια θέματα με ερωτήματα και αλλα, έχω ανοίξει τεχνικά θεματα κτλπ κτλπ

Εκτός και αν έχεις βίτσια να ανοίγεις θέματα ξεχωριστά κάθε βράδυ 😂😂

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ετριβα ταβανι μπανιου 4 τετραγωνικων δυο μερες και δε καταφερα να βγάλω το παλαιο χρωμα ολο. (60χρονια ταβανι). Τα γυψινα εχουν χάσει τη μορφη τους, σκεφτομαι να στοκαρω απλά και ασταρωμα και βαψιμο πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Παντως ετριβα ταβανι μπανιου 4 τετραγωνικων δυο μερες και δε καταφερα να βγάλω το παλαιο χρωμα ολο. (60χρονια ταβανι). Τα γυψινα εχουν χάσει τη μορφη τους, σκεφτομαι να στοκαρω απλά και ασταρωμα και βαψιμο πλεον

Το ζεστανες με κανένα καμινέτο ώστε να βγαίνει πιο εύκολα; Αν ζεστανεις βγαίνει εύκολα με σπάτουλες και άλλα τέτοια εργαλεία.

Εμείς μπάνιο με ταβάνι 7 τετραγωνικά το βγαλαμε όλο μέσα σε 3 ώρες (βέβαια έχουμε και τα κατάλληλα εργαλεία :) )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Το ζεστανες με κανένα καμινέτο ώστε να βγαίνει πιο εύκολα; Αν ζεστανεις βγαίνει εύκολα με σπάτουλες και άλλα τέτοια εργαλεία.

Εμείς μπάνιο με ταβάνι 7 τετραγωνικά το βγαλαμε όλο μέσα σε 3 ώρες (βέβαια έχουμε και τα κατάλληλα εργαλεία :) )

Δοκιμασα με νερο αλλα ειχε μικρη διαφορά. Γενικά με σπάτουλες δοκιμασα και σαν ξυστρα κατι αλλα μερικά δε φευγαν. Θα ανεβασω φωτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

Δε βρηκα παλιές φώτο που είχα και δε μπορεσα να πάω το ΣΚ για να βγάλω νέες. Το πρόβλημά μου είναι το εξής.

Παλιό ημιυπόγειο που παλιά λειτουργούσε μικρή βιοτεχνία. Το κτίριο είναι σχετικά παλιό (δε θυμάμαι πότε, νομίζω αρχές '80) και είναι προφανές ότι δεν έχει γίνει καλή εξωτερική μόνωση από υγρασία στο κομμάτι των θεμελείων. το εσωτερικό λοιπόν του ημιυπογείου μέχρι ένα ύψος περίπου 1μ έχει μεγάλη υγρασία και πρακτικά έχουν φύγει μεγάλα κομμάτια σοβά. Σε Κάποια σημεία που ξύλωσα τα σαθρά σημεία το εσωτερικό (το αμέσως μετά τη μπογιά/ψιλό σοβά) φαίνεται να είναι κάτι μου μοιάζει περισσότερο με "ασπρο χώμα" / άμμο παρά "κανονικό σοβά". Είναι εμφανές ότι πρόκειται για υγρασία από το έδαφος ή τη μεσοτοιχία με το ένα διπλανό ημιυπόγειο. Το ελεύθερο τοιχείο πχ στον ακάλυπτο δεν έχει κάποιο μεγάλο πρόβλημα ουτε ο άλλος τόιχος με το άλλο διπλανό ημιυπόγειο (είναι 2 κτίρια που όλα έχουν παρόμοια ημιυπόγεια, το δικό μου είναι το μεσαίο).

Προφανώς δεν μπορείς να μονώσεις από έξω, ούτε είμαι σίγουρος ότι πρόκειται απλά για ανιούσα υγρασία (αφού είναι κάτω από το έδαφος μιλάμε για ένα τοίχο που όλο το ύψος είναι πρακτικά "υγρό" από εξω).

Σε ένα σημείο μάλιστα που ο ένας τοίχος χωρίζει το χώρο με το λεβητοστάσιο, που βρίκεται περίπου μισό μέτρο ψηλότερα (υπάρχουν δηλαδή 5-6 σκαλιά από το κλιμακοστάσιο μέχρι το επίπεδο του ημιηπογείου στην εσωτρική σκάλα) φαίνεται να έχει περάσει από τον τοίχο όχι νερό αλλά "πετρελαιό-νερο", η υγρασία δηλαδή στο τοιχο εκείνο έχει σκούρο χρώμα σαν του πετρελαίου/λαδιού).

έχω αρχίσει να αποσαθρώνω αρκετά μεγάλα κομμάια, πέρα από αυτά που πέφτουν σχεδόν μονα τους αλλά τι θα πορούσα να κάνω για να μη ξανασκάσει ο τοίχος. Έχω δει και διαβάσει για διάφορες μεθόδους αλλά σε κάθε μία από αυτές πχ αναφέρεται ότι κάποια άλλη δεν είναι σωστή.

Θα ανεβάσω φώτο κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω σε καλές τιμές μερικά σίδερα; Θέλω να μάθω σε ένα φίλο πως να κολλάει με την ηλεκτροκόλληση και έτσι θέλουμε μερικά ρεταλια από διάφορες κατηγορίες και πάχος ώστε να του δείξω πως γίνεται.

Αν ξέρει κανείς από Αθήνα (η έχει μερικά για πεταμα) μου λέει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, villasg είπε

Σταματα στο δρομο εναν με αυτα τα τρικυκλα που συλλεγουν σκραπ , θα σου φερει στο σπιτι με λιγα €€

Μωρέ έχω δει ένα δύο άτομα αλλά έχουν κάτι θερμοσίφωνες επάνω και άλλα άσχετα δεν βρήκα σίδερα να κουβαλάει.

+ Ότι δουλεύω και δεν μπορώ να κοιτάω συνέχεια αυτούς :)

 

προτιμω να βρω κάποιον να μου πει εχω αυτά περνά πάρε τα και τελείωσε το θέμα ;) (Η έστω να βρω κανέναν σίδερα που σίγουρα θα έχει ρεταλια )

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

δεν βρήκα σίδερα να κουβαλάει.

Δεν χρειαζετε , θα παει να σου φερει απο τα σκραπατζιδικα ή τραβα σε ενα τετοιο σκραπατζιδικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2018 στις 10:34 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Βάφονται με το πινελάκι φίλε

Αυτό είναι σίγουρο... ηλεκτροστατική βαφή όμως;

Στις 30/9/2018 στις 10:40 ΜΜ, stelios18120 είπε

Για να μην ανοίγεις σκόρπια θέματα με ερωτήματα και αλλα, έχω ανοίξει τεχνικά θεματα κτλπ κτλπ
Εκτός και αν έχεις βίτσια να ανοίγεις θέματα ξεχωριστά κάθε βράδυ 😂😂

Ναι καταλαβαίνω τι λες, thanks, αλλά νομίζω σε τέτοιες λύσεις γίνεται ένα χάος από posts. Καλύτερα ίσως ήταν εάν φτιαχνόταν μισ νέα κατηγορία μέσα στο "Μπλα μπλα" ονόματι "Τεχνικά θέματα" 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...