Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2019 στις 2:25 ΜΜ, s1mplement είπε

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί να φτιαχτεί και να αντιμετωπιστεί μελλοντικά αυτό το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στο μπαλκόνι από βροχή;

Εδώ οι φωτογραγίες με περιγραφές(δεν χωράνε στο σύστημα του φόρουμ οπότε χρησιμοποίησα το imgur)

https://imgur.com/a/qbosgiN

Ευχαριστώ πολύ για απαντήσεις

Ιδανικό υλικό για τέτοια μερεμέτια, είναι το D-55 της Durostick. Είναι τσιμεντοειδές κονίαμα ενισχυμένο με ίνες... 

https://www.durostick.gr/proioda/veltiotika-eidika-koniamata/proioda-gia-sovatisma-episkeues/durostick-d-55/

 

(εφαρμόζεται άνετα και με σπάτουλα)

Επεξ/σία από sargio01
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2019 στις 12:29 ΜΜ, zio10 είπε

Το πήρα το τρυπανάκι από τα lidl τελικά, να δούμε τι θα βγει!

Μου το έκαναν δώρο και έβγαλε τις δουλειές στο καινούργιο σπίτι μια χαρά. Για τα λεφτά του και ερασιτεχνική χρήση είναι ταμάμ. Λειτουργικό και ελαφρύ. Από το σχήμα της μπαταρίας εικάζω ότι περιέχει τρεις 18650. Αναρωτιέμαι αν μπορείς να τις αντικαταστήσει κανείς με μεγαλύτερης διάρκειας όταν πέσει η απόδοσή τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω τιμες καθως και αν εχετε καποιους επαγγελματιες καλους/σωστες τιμες για τα παρακατω.

Οικοδομη 1960 128τ.ε 2οροφος -πανω ταρατσα

Γκρεμισμα μικρου τοιχου Κουζινας 2.5 χ2.5 περιπου 1.60χ250 η μια πλευρα και 90χ2.50 μια γωνια(οπου στην ουσια ειναι πορτα εκει οποτε το συνολο του τοιχου ειναι πολυ λιγοτερο απο το 2.5χ2.5).

Περναει ρευμα(1 πριζα) και στο πισω μερος εχει 1 σωμα με σωληνα που ανεβαινει προς τα επανω). Το 1.6χ2.5 ειναι αναμεσα απο Κολωνες ,που σχηματιζουν ενα "Τ" οπου θελω γκρεμισμα στο αριστερο μερος του "Τ" .Μου ειπε φιλος οτι δεν πρεπει να ξεπερασει τα 400 μαζι με φτιαξιμο και καδο για μπαζα.

 

Βαψιμο σπιτιου οπου σε καποια σημεια θα χρειαστει και ξυσιμο γιατι εχει ξεφλουδισει καθως και εσωτερικες πορτες-ντουλαπες. Σκεφτομαι να βαψω ταβανι και περιμετρικους τοιχους με βαφη θερμοανακλαστικη/θερμομονωτικη. Αξιζει το επιπλεον κοστος ,θα δω βελτιωση  στην ψυξη-θερμανση;Μου ειπαν για ενα ασταρι(;) που βαφεις την παλια μπογια και γινεται σαν πετρα και δεν ξεφλουδιζει με τπτ για να αποφυγεις το πολυ τριψιμο ,μερεμετι αλλα την ωρα της εφαρμογης δεν πρεπει να εισαι σπιτι.Γνωμες πανω σε αυτο;

Καλοκαιρι θα γινει υγρομονωση ταρατσας και σκεφτομαι και θερμοανακλαστικη βαφη απο πανω επισης.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Επεξ/σία από gaspazet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kronos73 είπε

Μου το έκαναν δώρο και έβγαλε τις δουλειές στο καινούργιο σπίτι μια χαρά. Για τα λεφτά του και ερασιτεχνική χρήση είναι ταμάμ. Λειτουργικό και ελαφρύ. Από το σχήμα της μπαταρίας εικάζω ότι περιέχει τρεις 18650. Αναρωτιέμαι αν μπορείς να τις αντικαταστήσει κανείς με μεγαλύτερης διάρκειας όταν πέσει η απόδοσή τους.

Μάλλον για άλλο λέμε, εγώ λέω για το τύπου dremel. Για λεπτοδουλειές που είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, divo said:

Για μένα μην ξεκινήσεις μερεμετια μέσα στο σπίτι τώρα, εκτός και αν ειναι ανάγκη.  Έχει πολυ υγρασία και δε θα σου στεγνώσει εύκολα ότι φτιάξεις. Φανταζομαι δε θα μένεις στο σπίτι;

Τώρα όσο για τα υλικά που λες, αστάρια και χρώματα θερμομονωτικα για εσωτερικους χώρους, τα θεωρώ προϊόντα marketing, και τίποτα παραπάνω. Δεν υπάγονται στα θερμομονωτικα προϊόντα που εχουν συγκεκριμενες προδιαγραφές. Ειχε γινει και καταγγελία κάποτε γι αυτά. Αν τη βρω θα τη βαλω. Τι θα μπορούσε να κάνει ένα υλικό σε αυτή τη τιμή με πάχος 200μ στερεόν σωματιδίων?  Υποτίθεται ότι έχει υαλοσφαιρίδια για θερμομόνωση. Υαλοσφαιρίδια πούλαγαν και μόνα τους σε σακουλάκια,  καποια μαγαζια στην Αθήνα, που μπορούσες να τα βάλεις για αυτή τη δουλειά. Τώρα για το τι δουλειά κανουν, αν τα έχει χρησιμοποιησει κάποιος θα σου πει την άποψη του. 

Για αστάρια που να σταθεροποιουν σαθρό σημείο που να έχει βαφτεί με 3 ή 4 χέρια πλαστικό από πάνω δεν γνωρίζω κάτι. Συνήθως το ξεφλούδισμα προκαλείτε ητε απο κακής ποιότητας χρώμα ητε από μη πρόσφυση του χρώματος στο δομικό στοιχειο  (τοίχος  ταβάνι). Αν έχεις κάτι τέτοιο το καλύτερο για μένα ειναι ξύσιμο, αστάρωμα με αστάρι διαλυτή ή αστάρι μετάλλων, (θα δει ο μάστορας τι χρειάζεται). Για να λες  σπίτι του 60 το ταβάνι έχει σιγουρα βαφτεί με κόλλα ή στην καλυτερη με υδρόχρωμα, από κάτω. Αν μπορείς (χρηματικά εννοω) να στο  κανουν με τριβείο θα ήταν το καλύτερο. 

Για το γκρεμισμα  ο καδος παει γυρω στα 80- 100. Ψαξε λιγο στο ιντερνετ θα βρεις πολλους. Ρωτα τους και αν μπορουν να στο αναλαβουν ολο (γκρέμισμα συλλογή).  

Προσεξε μονο λιγο το καλοριφερ. Θα ελεγα να φωναξεις υδρυλικο για τη μεταφορα.

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις πληροφοριες.

Για τώρα(Μέσα-Τελος Μάρτη) μονο το γκρέμισμα θελω και ανακαίνιση στην κουζίνα που είναι άλλο κομμάτι. Βαφή θα κάνω μετά τον Απρίλη.Μένει τώρα κάποιος μέσα στο σπίτι.

Αστάρι μετάλλων μου είπανε οτι κανει την σταθεροποίηση αν θυμαμαι καλα.

Το καλοριφέρ αν ειναι μονο να αφαιρεθεί χρειάζεται πάλι υδραυλικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταφορά καλοριφέρ ή σωληνώσεων κτλπ κτλπ τα κάνει μόνο υδραυλικός. (Ειδικά καλοριφέρ)

3 ώρες πριν, divo είπε

Για το γκρεμισμα  ο καδος παει γυρω στα 80- 100. Ψαξε λιγο στο ιντερνετ θα βρεις πολλους. Ρωτα τους και αν μπορουν να στο αναλαβουν ολο (γκρέμισμα συλλογή). 

Ο κάδος πάει ανάλογα το μέγεθος του.

 

Υπάρχει κάδος και με 50€ και με 60€ κτλπ κτλπ

Ανάλογα τι θέλεις να πετάξεις φέρνουμε και τον ανάλογο κάδο.

 

Επισεις το γκρέμισμα καλό θα ήταν να το κάνει άτομο που γνωρίζει καθώς μέσα από τοίχους περνάνε σωλήνες,ηλεκτρικά και διάφορα αλλα,οπότε καλό θα ήταν να το κάνει κάποιος που γνωρίζει ;)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα σπιτι που ξενοικιαστηκε και θελω να το σουλουπωσω λιγο οσο μπορω, πριν φερω μαστορια, γιατι δεν υπαρχει σαλιο, οποτε μπορει να χρειαστω αρκετες φορες τη βοηθεια του νηματος.😊

Αρχικα, για καποιο λογο ο νοικαρης εχει αφησει μονο τα καλωδια απο ολες τις "λαμπες" και δεν εχω φως. Τι πρεπει να αγορασω απο τον Καυκα περα απο λαμπες; Εγω ηξερα για ντουι αλλα απο οτι βλεπω θα χρειαστω ντουι και ροζετα; Ποσο πανε αυτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Εχω ενα σπιτι που ξενοικιαστηκε και θελω να το σουλουπωσω λιγο οσο μπορω, πριν φερω μαστορια, γιατι δεν υπαρχει σαλιο, οποτε μπορει να χρειαστω αρκετες φορες τη βοηθεια του νηματος.😊

Αρχικα, για καποιο λογο ο νοικαρης εχει αφησει μονο τα καλωδια απο ολες τις "λαμπες" και δεν εχω φως. Τι πρεπει να αγορασω απο τον Καυκα περα απο λαμπες; Εγω ηξερα για ντουι αλλα απο οτι βλεπω θα χρειαστω ντουι και ροζετα; Ποσο πανε αυτα; 

Αρχικά άρχισε να βάζεις φωτό ώστε να γίνουν όλα πιο εύκολα ;)

 

Επισεις για ρεύματα και λοιπές επικίνδυνες εργασίες καλό δεν θα ήταν να φερεις τον ανάλογο μάστορα;  (Οκ δεν υπάρχουν €€€ όπως λες,αλλά εφοσον αυτά είναι επικίνδυνα και δεν έχεις γνώσεις,ειναι καλύτερα να σε χτυπήσει πχ το ρεύμα; ) 

:) 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Αρχικα, για καποιο λογο ο νοικαρης εχει αφησει μονο τα καλωδια απο ολες τις "λαμπες" και δεν εχω φως. Τι πρεπει να αγορασω απο τον Καυκα περα απο λαμπες; Εγω ηξερα για ντουι αλλα απο οτι βλεπω θα χρειαστω ντουι και ροζετα; Ποσο πανε αυτα; 

Αρχικά πριν κάνεις οτιδήποτε κατεβάζεις τον γενικό, παρε σκάλα, κατσαβίδι, ντουι με καλώδιο και μερικές κλεμες για να δώσεις ρεύμα σε 2-3 σημεία στο σπίτι.

Άμα αυτά που σου είπα σου φαίνονται ακαταλαβίστικα και δεν πιάνουν τα χέρια σου παρε ενα μαστορα.

6 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αρχικά άρχισε να βάζεις φωτό ώστε να γίνουν όλα πιο εύκολα ;)

Επισεις για ρεύματα και λοιπές επικίνδυνες εργασίες καλό δεν θα ήταν να φερεις τον ανάλογο μάστορα;  (Οκ δεν υπάρχουν €€€ όπως λες,αλλά εφοσον αυτά είναι επικίνδυνα και δεν έχεις γνώσεις,ειναι καλύτερα να σε χτυπήσει πχ το ρεύμα; ) 

:) 

Άμα πιάνουν τα χέρια του μπορεί να βάλει δυο ντουι δεν είναι και επιστήμη.

Αν έλεγε να κάνει βόλτες χειροκίνητα με βιδολογο, εκει ναι να φωναξει μάστορα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, *Kopanos* είπε

Αρχικά πριν κάνεις οτιδήποτε κατεβάζεις τον γενικό, παρε σκάλα, κατσαβίδι, ντουι με καλώδιο και μερικές κλεμες για να δώσεις ρεύμα σε 2-3 σημεία στο σπίτι.

Άμα αυτά που σου είπα σου φαίνονται ακαταλαβίστικα και δεν πιάνουν τα χέρια σου παρε ενα μαστορα.

Άμα πιάνουν τα χέρια του μπορεί να βάλει δυο ντουι δεν είναι και επιστήμη.

Αν έλεγε να κάνει βόλτες χειροκίνητα με βιδολογο, εκει ναι να φωναξει μάστορα.

Γιατί ρε συ;

 

Άμα πιάνουν τα χέρια σου,με ένα βιδολογο χειροκίνητο κάνεις μερικές βόλτες

Δεν είναι επιστήμη :)

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αρχικά άρχισε να βάζεις φωτό ώστε να γίνουν όλα πιο εύκολα ;)

Επισεις για ρεύματα και λοιπές επικίνδυνες εργασίες καλό δεν θα ήταν να φερεις τον ανάλογο μάστορα;  (Οκ δεν υπάρχουν €€€ όπως λες,αλλά εφοσον αυτά είναι επικίνδυνα και δεν έχεις γνώσεις,ειναι καλύτερα να σε χτυπήσει πχ το ρεύμα; ) 

:) 

Το θεωρουσα πολυ κοινο για να χρειαζεται φωτο, αλλα θα βαλω αυριο, αν παω απο εκει.

Πιο πολυ θελω να δω το κοστος των υλικων, γιατι ειναι ψιλομεγαλο το σπιτι(100τμ). Για βοηθεια εχω ενα handyman αν χρειαστει και ο πατερας μου ξερει απο αυτα, αλλα ειναι σε αλλη πολη. Εννοειται ο γενικος θα ειναι κλειστος, τοσο μου κοβει.

25 λεπτά πριν, *Kopanos* είπε

Αρχικά πριν κάνεις οτιδήποτε κατεβάζεις τον γενικό, παρε σκάλα, κατσαβίδι, ντουι με καλώδιο και μερικές κλεμες για να δώσεις ρεύμα σε 2-3 σημεία στο σπίτι.

Άμα αυτά που σου είπα σου φαίνονται ακαταλαβίστικα και δεν πιάνουν τα χέρια σου παρε ενα μαστορα.

Άμα πιάνουν τα χέρια του μπορεί να βάλει δυο ντουι δεν είναι και επιστήμη.

Αν έλεγε να κάνει βόλτες χειροκίνητα με βιδολογο, εκει ναι να φωναξει μάστορα.

Αυτο που λες με τα 2-3 σημεια ειναι σωστο. Ετσι κι αλλιως πιο πολυ η σαλονοκουζινα θελει δουλεια γιατι ειναι 'τανα. Μαλλον θα το παω ετσι δοκιμαστικα. 

Δηλαδη, για ενα φως τι χρειαζομαι, μια κλεμα, ενα ντουι με καλωδιο και μια λαμπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Γιατί ρε συ;

Άμα πιάνουν τα χέρια σου,με ένα βιδολογο χειροκίνητο κάνεις μερικές βόλτες

Δεν είναι επιστήμη :)

Δηλαδή τωρα συγκρίνεις μια κλεμα τέσσερις βίδες και ένα ντουι με το κάνει βόλτες σε σωλήνα ; Που μπορεί να κάνει ζημιά στο σωλήνα και να θέλει σκάψιμο και εργατοώρες για να το διορθώσει κάποιος επαγγελματίας ή το πιο απλό να μην βάλει λάδι και να χαλάσει τα μαχαίρια στο βιδολογο.

Είσαι υδραυλικός και σέβομαι την τέχνη σου, αν έλεγε ο φίλος να κάνει εργασίες στον πίνακα και να αλλάξει καλωδίωση στο σπίτι του θα του έλεγα να φωνάξει μάστορα.

10 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Δηλαδη, για ενα φως τι χρειαζομαι, μια κλεμα, ενα ντουι με καλωδιο και μια λαμπα;

Ναι αυτά χρειάζεσαι. Μην ξεχάσεις να ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ το γενικό και να έχεις και ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι να δεις αν τα καλώδια έχουν ρεύμα. Και ξαναλέω αν νιώθεις ότι δεν το έχεις παρε ενα μάστορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, *Kopanos* είπε

Δηλαδή τωρα συγκρίνεις μια κλεμα τέσσερις βίδες και ένα ντουι με το κάνει βόλτες σε σωλήνα ; Που μπορεί να κάνει ζημιά στο σωλήνα και να θέλει σκάψιμο και εργατοώρες για να το διορθώσει κάποιος επαγγελματίας ή το πιο απλό να μην βάλει λάδι και να χαλάσει τα μαχαίρια στο βιδολογο.

Είσαι υδραυλικός και σέβομαι την τέχνη σου, αν έλεγε ο φίλος να κάνει εργασίες στον πίνακα και να αλλάξει καλωδίωση στο σπίτι του θα του έλεγα να φωνάξει μάστορα.

Ναι αυτά χρειάζεσαι. Μην ξεχάσεις να ΚΑΤΕΒΑΣΕΙΣ το γενικό και να έχεις και ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι να δεις αν τα καλώδια έχουν ρεύμα. Και ξαναλέω αν νιώθεις ότι δεν το έχεις παρε ενα μάστορα.

Βρε συ οκ,αλλά θέλω να πω ότι κάθε πράμα έχει την δυσκολία και την τέχνη του 

 

Οκ δεν αντιλέγω ότι είναι κάτι ευκολο να βάλεις μια κλεμα και κανένα ντουι,αλλά το να μαστορευεις ηλεκτρικά (ειδικά κιόλας αν δεν έχεις σχέση με το άθλημα) μπορεί να επιφέρει πολύ πολύ άσχημες καταστάσεις.

Τεσπά,καθε πράγμα θέλει να έχεις μια ελάχιστη γνώση (για αρχή) πάνω στο αντικείμενο (και ειδικά όπως προανέφερα σε ρεύματα και λοιπά επικίνδυνα)

 

Ελπίζω να τα καταφέρει μόνος του ο φίλος miracle 👍✌️ (δεν είναι κάτι δύσκολο αλλά να έχει μεγάλη προσοχή όπως είπες και εσύ)

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, *Kopanos* είπε

 Δηλαδή τωρα συγκρίνεις μια κλεμα τέσσερις βίδες και ένα ντουι με το κάνει βόλτες σε σωλήνα ; Που μπορεί να κάνει ζημιά στο σωλήνα και να θέλει σκάψιμο και εργατοώρες για να 

Φίλε για μένα εσύ είσαι ο υπερβολικός κ αντιλαμβάνεσαι λάθος τα πράγματα...

Με τον βιδολογο το πολύ πολύ να κάνει μια πατάτα κ να χάσει χρήματα...

Με το ρεύμα αν κάνει πατάτα μπορεί να χάσει τίποτα σημαντικότερο...

Μη λέμε ότι θέλουμε...

Το να πάρει έναν ηλεκτρολόγο να του βάλει 3 ντουι κ να δώσει 40 ευρώ ούτε φτωχότερο θα τον κάνει ούτε πλουσιότερο.

Στο κάτω κάτω σπίτι που το νοικιάζει είναι, δεν είναι καμία καλύβα... Δηλαδή να κάνει ο φίλος κανένα πείραμα κ να την πληρώσει κανένας ενοικιαστής μετά...

Σε αυτές τίς δουλειές αν δεν ξέρεις τα βασικά καλύτερα είναι να μην μπλέκεσαι.

Αν ωστόσο θέλεις να μπλεχτείς τουλάχιστον φώναξε έναν φίλο που κατέχει δύο πράγματα να σου δείξει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...