Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, bill999r είπε

Με το ρεύμα αν κάνει πατάτα μπορεί να χάσει τίποτα σημαντικότερο...

Μη λέμε ότι θέλουμε...

Ότι πεις φίλε μου αν πιστεύεις ότι δεν μπορεί να κατεβάσει τον γενικό και να βιδωσει δυο βίδες ας φέρει μάστορα. 

Εγώ είπα απο την αρχή ότι ειναι κάτι απλό (για αρκετό κόσμο) και ότι αν του φαίνεται δύσκολο να φέρει μάστορα, δεν είχα διάθεση να βάλω σε κίνδυνο ουτε την σωματική ακεραιότητα του miracle ουτε την καταστροφή της περιουσίας του.

49 λεπτά πριν, bill999r είπε

Με τον βιδολογο το πολύ πολύ να κάνει μια πατάτα κ να χάσει χρήματα...

Μάλλον δεν έχει μπει ποτέ σε ντουλάπια κουζίνας να ανοίξεις βόλτες και να γίνει λάθος στο άνοιγμα σπειρωματος.

Φιλικά πάντα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, *Kopanos* είπε

Μάλλον δεν έχει μπει ποτέ σε ντουλάπι

Όχι δεν έχω μπει κ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ βιδολογο. Μόνο έχω δει πως χρησιμοποιείται.

ερασιτέχνης είμαι κ οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες κ το χέρι μου φτάνει έως ένα σημείο...για παραπάνω υπάρχουν οι μάστορες.

10 ώρες πριν, *Kopanos* είπε

βιδωσει δυο βίδες

Δεν είπα ότι είναι κάτι δύσκολο, αλλά δεν το κατέχουν όλοι. Όλα εύκολα είναι αν στα δείξει κάποιος ή αν το έχεις δεί 2-3 φορές.

Ο φίλος παραπάνω δεν ξέρει καν τι να περιμένει...

 Αλλά για μην συζητάμε τα ίδια κ τα ίδια κ κουράζουμε ας επιστρέψουμε στο θέμα μας.

Απάντηση στο φίλο @Miracle Worker

Δες το βιντεάκι 1,2, 10 φορές....

Πήγαινε σε να κατάστημα με ηλεκτρικά κ ζήτησε του ντουι με έτοιμη περασμένη κλεμα.

Κλείσε το γενικό κ σύνδεσε στις υποδοχές της κλεμας τα δύο καλώδια που προεξέχουν από το ταβάνι.

Συνήθως στα παλιά σπίτια τα χρώματα των καλωδίων είναι μαύρο κ καφέ ή ακόμα κ 2 μαύρα ή στην χειρότερη είναι βαμμένα άσπρα όπως το ταβάνι ενώ το ντουι έχει καφέ κ μπλέ.

Το καφέ είναι η φάση κ το άλλο είναι το ουδέτερο( μπλέ ή μαύρο) οπότε τα συνδέεις αντίστοιχα.

Στην περίπτωση που τα δύο καλώδια του σπιτιού έχουν ίδιο χρώμα όπως κ στο βίντεο απλά τα συνδέεις στην τύχη αν και δεν είναι το σωστό, παρόλα αυτά το φωτιστικό θα λειτουργεί. Το σωστό είναι να δείς με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι ποια είναι η φάση κ να το βάλεις στη σωστή θέση.

Αφού τα συνδέσεις κ τοποθετήσεις κ μια λάμπα στο ντουι σηκώνεις τον γενικό κ τσεκαρεις από τον διακόπτη αν ανάβει η λάμπα.

.

Αλλά γνώμη μου φώναξε έναν φίλο ή θείο ή γνωστό να σου δείξει μια φορά. Ή ακόμα όταν πάς στο  πατρικό σού ζητά από  τον πατέρα σού να  σου δείξει σε ένα  φωτιστικό. Όλοι κάπως  έτσι μάθαμε

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bill999r είπε

Φίλε για μένα εσύ είσαι ο υπερβολικός κ αντιλαμβάνεσαι λάθος τα πράγματα...

Με τον βιδολογο το πολύ πολύ να κάνει μια πατάτα κ να χάσει χρήματα...

Με το ρεύμα αν κάνει πατάτα μπορεί να χάσει τίποτα σημαντικότερο...

Μη λέμε ότι θέλουμε...

Το να πάρει έναν ηλεκτρολόγο να του βάλει 3 ντουι κ να δώσει 40 ευρώ ούτε φτωχότερο θα τον κάνει ούτε πλουσιότερο.

Στο κάτω κάτω σπίτι που το νοικιάζει είναι, δεν είναι καμία καλύβα... Δηλαδή να κάνει ο φίλος κανένα πείραμα κ να την πληρώσει κανένας ενοικιαστής μετά...

Σε αυτές τίς δουλειές αν δεν ξέρεις τα βασικά καλύτερα είναι να μην μπλέκεσαι.

Αν ωστόσο θέλεις να μπλεχτείς τουλάχιστον φώναξε έναν φίλο που κατέχει δύο πράγματα να σου δείξει.

Το θέμα είναι ότι για 3 ντουι θα δώσει 40 ευρώ. Δεν περισσεύουν τα λεφτά πολύ εύκολα τα ζητάνε οι μάστορες για δουλειά ψιλού πήδημα.. εδώ μου ζήτησαν 110 ευρώ για να συνδέσουν θερμοσίφωνα και καζανάκι χίλιες φορές κάποιον γνωστή φίλο παρά απατεώνες μάστορες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

  παρά απατεώνες μάστορες.

Το ότι εσένα δεν σου περισσεύουν χρήματα δεν σημαίνει ότι οι μάστορες είναι απατεώνες, Εξάλλου αν επέμβεις κάπου και δεν γνωρίζεις μπορεί να πάθει μεγαλύτερη ζημιά απο 40 ευρώ, ή στην καλύτερη μπορεί να πας στο νοσοκομείο για κάνα δυο μήνες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το ότι εσένα δεν σου περισσεύουν χρήματα δεν σημαίνει ότι οι μάστορες είναι απατεώνες, Εξάλλου αν επέμβεις κάπου και δεν γνωρίζεις μπορεί να πάθει μεγαλύτερη ζημιά απο 40 ευρώ, ή στην καλύτερη μπορεί να πας στο νοσοκομείο για κάνα δυο μήνες

Και να μου περισσεύουν 40 ευρώ για 15 λεπτά υπόθεση είναι αισχροκέρδεια. Υπάρχουν και πιο τίμιοι με 20 ευρώ πχ. Πολύ υπερεκτιμημενες είναι κάποιες εργασίες..  εγώ πχ  βρήκα μάστορα να μου συνδέσει τον θερμοσίφωνα με 30 ευρώ άλλοι ζητούσαν 60 70 η αγορά είναι μεγάλη φίλε οπότε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

Και να μου περισσεύουν 40 ευρώ για 15 λεπτά υπόθεση είναι αισχροκέρδεια. Υπάρχουν και πιο τίμιοι με 20 ευρώ πχ. Πολύ υπερεκτιμημενες είναι κάποιες εργασίες..  εγώ πχ  βρήκα μάστορα να μου συνδέσει τον θερμοσίφωνα με 30 ευρώ άλλοι ζητούσαν 60 70 η αγορά είναι μεγάλη φίλε οπότε...

Δεν είναι ετσι τα πραγματα, ο άνθρωπος πληρώνει εφορίες, ενδεχόμενους υπαλλήλους, ενοίκια κλπ

Και επί του θέματος τώρα

Εδώ είναι ένα θέμα που απευθύνεται σε ανθρώπους που πιάνουν τα χέρια τους, εσύ ζητάς Βοήθεια Και δεν μπορείς να βάλεις δύο ντουί, και από την άλλη θέλεις να κάνεις ανακαίνιση, σε τι ακριβώς μπορούμε να βοηθήσουμε;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στους μάστορες και γενικά στην ζωή υπάρχει το ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.

από εκεί και πέρα ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Με τα €€€ του πάει όπου θέλει. Υπάρχει μάστορας και μάστορας.αλλος κάνει την δουλειά της πλάκας και ζητάει πχ 10€,άλλος κάνει την δουλειά  και στην αρχή ζητάει 10€ και καταλήγει  στα 50€ η δουλειά, και άλλος κάνει πραγματική και σωστή εργασία και ζητάει τα ανάλογα εφόσον είναι πραγματικός επαγγελματίας και όχι πχ κηπουρός που κάνει τον υδραυλικό,τον πατωματζη και τον ηλεκτρολόγο.

 

Πάμε παρακάτω τώρα. 

Είπαμε ότι πληρώσεις παίρνεις.

και εφόσον δεν είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις (λέμε τώρα) τον επαγγελματία πας σε όποιον βρεθει στον δρόμο (κυριολεκτικά) και σου κάνει δουλειά. Άτομο χωρίς βιβλία,χωρίς εφορίες,χωρίς να έχει σπουδάσει και χωρίς να ξέρει το επάγγελμα που απλά βρέθηκε ένα φεγγάρι να αλλάξει μια σωλήνα και μετά κάνει τον υδραυλικό κτλπ κτλπ κτλπ.

 

Πάμε παρακάτω και ελπίζω όσοι ζητάτε βοήθεια δωρεαν να βρείτε άτομα να έρχονται τσαμπε να δούνε χωρίς να ζητήσουν €€ και μετά να πάρετε άλλον να σας κάνει την δουλειά και να κατηγορείτε και από πάνω. Να βρειτε πχ ενα γείτονα, ένα φίλο,τον κάστανα που κάνει τον ηλεκτρολογο και άλλα τέτοια γελοία που γίνονται εδώ Ελλάδα γιατί έτσι έχει μάθει ο καθένας,να κάνει τσαμπε την δουλειά του και δεν έχει μάθει να πληρώνει τον επαγγελματία τεχνίτη!! 

 

Αλλά είπαμε.

 

Ότι πληρώσεις παίρνεις σε αυτή την ζωή και ο καθένας είναι οι επιλογές του. :)

 

Συνεχίζει το νήμα να δίνει συμβουλές και βοήθεια σε όλους :)

 

Είναι το θέμα που δημιουργήθηκε από εμένα προσωπικά για όλο το insomnia και έγινε sticky μετά από παράκληση μελών προς τους mods (η και από επιλογή των mods) ώστε να το βλέπουν όλοι και να βοηθάμε τον κόσμο,αλλά δεν θέλω καθόλου χαρακτηρισμούς και λόγια άσχημα προς τους τεχνίτες και λοιπούς επάγγελματιες από άτομα που ούτε κατά διάνοια δεν είναι στον χώρο και δεν ξέρουν τι παίζει με αυτά τα θέματα!!

Οπότε να λειπουν αν γίνεται αυτά από εδώ και πέρα..... Ο σεβασμός είναι υπόθεση όλων!

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εχω 2 αντλιες σε ενα πολυπριζο απο τις οποιες θελω να δουλευει παντα η βασικη και εαν βραχυκυκλωσει (που βραχυκυκλωσε) να μην πεφτει η ασφαλεια ωστε η αλλη να μπορει να λειτουργησει  . Εχω ακουσει για τις πριζες ασφαλειας αλλα δεν γνωριζω εαν κανουν για την περιπτωση μου.  Εαν γνωριζει καποιος ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, KANAR είπε

Καλησπερα. Εχω 2 αντλιες σε ενα πολυπριζο απο τις οποιες θελω να δουλευει παντα η βασικη και εαν βραχυκυκλωσει (που βραχυκυκλωσε) να μην πεφτει η ασφαλεια ωστε η αλλη να μπορει να λειτουργησει  . Εχω ακουσει για τις πριζες ασφαλειας αλλα δεν γνωριζω εαν κανουν για την περιπτωση μου.  Εαν γνωριζει καποιος ...

Τι αντλίες έχεις;

Απαντλησης νερού; Σε ενυδρείο; Για που είναι;

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, KANAR είπε

 Ειναι λυματων.

Κατάλαβα 

Μπορείς να βάλεις ενα πολυμπριζο ασφαλείας ώστε να μην βγάζει τέτοια θέματα 

(Εγώ έχω βάλει ένα crystal audio) 

 

https://www.skroutz.gr/s/4132628/Crystal-Audio-CP8-3900-70.html

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Κατάλαβα 

Μπορείς να βάλεις ενα πολυμπριζο ασφαλείας ώστε να μην βγάζει τέτοια θέματα 

(Εγώ έχω βάλει ένα crystal audio) 

Να συνδεσω και τις 2 σε πολυμπριζο ασφαλειας η σε ενα πολυπριζο απλο να βαλω 2 μονοθεσιες πριζες ασφαλειας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KANAR είπε

Να συνδεσω και τις 2 σε πολυμπριζο ασφαλειας η σε ενα πολυπριζο απλο να βαλω 2 μονοθεσιες πριζες ασφαλειας? 

Ε εντάξει αυτό είναι αναλόγως με τα €€ που θέλεις να δώσεις.

 

Καλύτερα όλα απευθείας στο πολυμπριζο ασφαλείας,και τις 2 αντλίες απευθείας εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Ε εντάξει αυτό είναι αναλόγως με τα €€ που θέλεις να δώσεις.

Καλύτερα όλα απευθείας στο πολυμπριζο ασφαλείας,και τις 2 αντλίες απευθείας εκεί.

Χιλια ευχαριστω. Θα το δοκιμασω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, divo said:

Ωχ. κουζινα....... Το θεωρω τα χειρότερο δωματιο για μεταφορα. Θες απο ολα. υδραυλικο, ηλεκτρολογο, μαραγκό, μπογιατζη....

θα τον χρειαστείς ούτως ή αλλος τον υδραυλικό, οπότε βάλτον να αφαιρέσει και το καλοριφέρ. Μάλλον θα στο μεταφερει. Και αν δεν το εχεις προγραμματισει, θα σου ελεγα και πλακακια. Θεωρώ οτι εχεις μωσαϊκό κατω για να λες του 60. Αλλα αλλαζει το σπίτι

Το ότι πιανουν τα χεριά κάποιου δε σημαίνει ότι ξέρει και κάποιες λεπτομερειες. Για μένα καλά κάνει και ρωτάει έτσι θα μάθει. Ρωτώντας και βλέποντας και βιντεακια στο utube.

Πάντως εγώ δεν έχω βρει ηλεκτρολογο μέχρι στιγμής που να μην τον έχει χτυπήσει το ρεύμα.🙂🙂 Το ιδιο και εμενα και οχι μια φορα....

@Miracle Worker προχωρα και οτι χρειαστει ρωτας😉🙂 

Η κουζινα εχει μαρμαροπλακες κατω, οποτε ειμαστε καλα . Επισης το καλοριφερ θα βγει απο αυτη την θεση και θα μπει στην θεση ενος μικροτερου εκει διπλα καθως  δεν ειναι σε λειτουργια και δεν θα μπουν αμεσα ,οποτε η μεταφορα θεσης θα ηθελε αρκετη δουλεια. Περιμενω καποιους ανθρωπους να ερθουν να τα δουν και να μου δωσουν προσφορα , οποτε θα τα κουβεντιασουμε ολα αυτα.Ευχαριστω ξανα:)

 

@stelios18120 Συμφωνω με ολο το κειμενο ,απλα το οτι πληρωνεις παιρνεις δεν υπαρχει 100% δυστηχως ,παρα μονο σε πολυ τιμιους ανθρωπους. Γενικα υπαρχει ενας μπουσουλας Τιμης/Αποδοσης-Ποιοτητας ,αλλα θελει πολυ ψαξιμο για να βρεις την σωστη αναλογια. Αντικειμενα να ειναι,υπηρεσιες να ειναι ,γενικα στα παντα. Ειδικα βεβαια στα τεχνικα επαγγελματα υπαρχει φοβερη διακύμανση στις τιμες και στην ποιοτητα.Εμενα παντως με ενδιαφερει πρωτα ο ανθρωπος και μετα η τιμη. Δηλαδη δεν θα προτιμησω να γλιτωσω 50 ευρω απλα και μονο κοιτωντας καθαρα μια προσφορα μονο απο την τιμη της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...