Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, cger είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει vfm λύση....Αν πάρεις κάποια φτηνή μπαταρία της τάξης των 20-25 ευρώ σκέψου να γυρίσεις στο σπίτι σου κάποια μέρα και να τα βρεις όλα πλυμηρησμένα.

Έχουν τύχει πολλά τέτοια περιστατικά.

Πιστευω οτι ειναι εξαιρετικα ακραιο αυτο το σεναριο. Ποσες φορες εχει συμβει κατι τετοιο; Ας μας πει καποιος υδραυλικος (για ποιον χτυπαει η καμπανα;)

Ο @zio10 δεν αναφερθηκε στην φτηνοτερη δυνατη επιλογη αλλα για vfm, τα vfm σχεδον ποτε δεν ειναι τα φτηνοτερα προιοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Vfm επιλογές για μπαταρίες μπάνιου

(Και όχι μόνο)

 

Σαν πρώτη επιλογή (και φθηνή και σχετικα ποιοτική) βάζω την gloria. Με κόστος από 25 έως 35€ θεωρώ είναι vfm και αντέχουν αρκετα (έχω βάλει παρα πολλές)

Σαν δεύτερη επιλογή βάζω ideal standard, Με κόστος από 40 έως 60 ευρω είναι κάτι ποιοτικά ανώτερο και με ποιο πολλά σχέδια.

Σαν τρίτη επιλογή βάζω τις fiore, Κόστος πάλι στο περίπου ίδιο 40-50-60€ αρκετα καλή ποιότητα και ωραία σχέδια (υποκειμενικο το όμορφο βέβαια)

 

 

Σας έβαλα μερικές vfm επιλογές για μπαταρίες,βέβαια υπάρχουν και φθηνότερες (κινεζικές μάπες που τις αλλάζεις ανά 6 μήνες με 1 χρόνο) (κλασικά θα πεταχτεί κάποιος να πει "εμένα μου κράτησε 5 χρόνια" οκ 1 στις 1000 μπαταρίες γίνεται και αυτό 😁

Οποίου του αρέσει το ρίσκο και θέλει να φωνάζει μάστορα να αλλάζει βρύσες οκ πάω πάσο.

 

 

 

Άντε πάλι σεντόνι έγραψα!

😋😎

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλοριφέρ και τέτοια, εφαρμόζεις λαδομπογιά θερμοκρασίας

Και υπάρχουν και κάποια σπρέυ που λένε ότι αντέχουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cthulhucarbide είπε

Για καλοριφέρ και τέτοια, εφαρμόζεις λαδομπογιά θερμοκρασίας

Και υπάρχουν και κάποια σπρέυ που λένε ότι αντέχουν σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες

Σ'ευχαριστώ, έλεγα μήπως κάνουν επειδή έχουν ωραίο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα έχω αυτή την αχαρακτήριστη ντουλάπα στο δωμάτιο ( πραγματικά τι σκεφτόταν αυτός που την έβαφε; ) και θέλω αν γίνεται να την "μεταμορφώσω" (σπύρος σούλης style) καμιά ιδέα; Πχ βάφεται; να βάλω επένδυση από ύφασμα; να κολλήσω κάνα αυτοκόλλητο; να αλλάξω φύλλα; budget κάνα 200άρι max αλλιώς την στέλνω και παίρνω καινούργια.my closet :(

Επεξ/σία από Kenny McCormick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/9/2018 στις 8:32 ΜΜ, mastoras007 είπε

Κουμπαράς με κλειδαριά,  βαμένος με βερνίκι.

Εχω παραγείλει και ενα μικρό συναγερμο αυτα τα ασπρα να το βάλω απο μέσα οποτε ανοιγει να βαράει (τρολ) 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Λενε οτι αν αξιζει να το κάνεις τοτε αξίζει να το παρακάνεις

41078187_693771610989276_6191967987440812032_n.jpg

41190768_302365920550418_6702236048103047168_n.jpg

41237176_317943065633734_3274326304459063296_n.jpg

Επειδή βλέπω ότι σου αρέσουν οι ξύλινες κατασκευές και βλέποντας τον ξύλινο κουμπαρά θα ήθελα να σου κάνω μία πρόταση για πιο όμορφα αποτελέσματα.Γενικά φτιάχνω και εγώ όταν έχω χρόνο και κάποια στιγμή θα ανεβάσω.

Σσίγουρα μικρό γωνιακό τροχό θα έχεις έστω και κάποιο φτηνιάρικο.Λοιπόν θα πάρεις μία τέτοια βάση που βιδώνει πάνω στο τροχό (έχει δύο διαστάσεων διαμέτρου 10 εκατοστών και πιο μικρή 7-8 δεν έχω μετρήσει ακριβώς) η οποία δέχεται γιαλόχαρτα velcro.Εγώ έχω και τις δύο τις πήρα από ένα Κινέζο από 1 ευρώ σε μαγαζί έχουν 2-3 ευρώ.Γιαλόχαρτα velcro ψιλά - χοντρά και θα κάνεις στις κατασκευές σου ωραία λείανση τις γωνίες πριν τη βαφή.

Βέβαια δεν κάνουν για μεγάλες ίσιες  επιφάνειες εκτός και είναι κομμένες με αλυσοπρίονο,όπως η βάση που πόσταρες για την εξωτερικό καναπέ η οποία μπορεί να λειανθεί και αυτή με τον τροχό. Εγώ το χρησιμοποιώ να λειάνω φέτες π.χ. από κορμό ελιάς τις οποίες έχω κόψει με αλυσοπρίονο και είναι βέβαια πολύ άγριες.Οι ξερές φέτες ελιάς γίνονται λείες σαν βελούδο.:)

Edit.Τη συγκεκριμένη βάση με ειδικό αντάπτορα ή με μία βίδα που θα της κόψεις την κεφαλή (εγώ αυτό έκανα) μπορείς να την προσαρμόσεις και σε τρυπάνι αλλά δεν έχεις το ίδιο καλά αποτελέσματα όπως με τον τροχό γιατί είναι δύσκολο το κράτημα.

Edit 2 ......Και στο φραπέ να μην βάζει τόσο πολύ νερό γιατί νερουλιάζει. :D

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Kenny McCormick είπε

Kαλησπέρα έχω αυτή την αχαρακτήριστη ντουλάπα στο δωμάτιο ( πραγματικά τι σκεφτόταν αυτός που την έβαφε; ) και θέλω αν γίνεται να την "μεταμορφώσω" (σπύρος σούλης style) καμιά ιδέα; Πχ βάφεται; να βάλω επένδυση από ύφασμα; να κολλήσω κάνα αυτοκόλλητο; να αλλάξω φύλλα; budget κάνα 200άρι max αλλιώς την στέλνω και παίρνω καινούργια.my closet :(

Κλασικά καταθλιπτικά πορτακια ντουλάπας δεκαετία 80'-90'

Αυτό το σκούρο καφέ πως τους άρεσε δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Άκου τι θα κάνεις.

 

Ξεβιδωνεις τα πορτακια όλα,φωνάζεις μαραγκό και του λες πάνω στην ίδια ντουλάπα (για να μην μπαίνεις σε μεγάλα έξοδα,καθώς έχει μεγάλο μέγεθος και μια καινούργια θα σου κοστίσει κανένα 700-800€) να σου φτιάξει καινούργια μοντέρνα με μηχανισμους soft close ώστε να μην χτυπάνε και τέτοια.

Λογικά θα σου πει μια τιμή περίπου εκεί που λες άντε βάλε και λίγο παραπάνω.

 

 

Η άλλη λύση (φθηνή αλλά πρόχειρη) βάζεις ένα ωραίο αυτοκόλλητο απ' έξω και τελείωσε το θέμα. (Άμα αλλάξεις γνώμη μετά,να έχεις υπομονή γιατί βγαίνει δύσκολα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα.

Νοικιαζω ένα χώρο όπου το ταβάνι είναι ξύλινο σε τέτοιο χρωμα: 

32D4E732-C352-4C00-A5A9-3550A99BA129.jpeg.f566e9bb22950630c7a5546ea545dc79.jpeg

Μου φαίνεται λίγο «βαρύ» για το χώρο.

Όποτε, ήθελα να ρωτησω οσους γνωρίζουν το εξης. Μπορεί αυτό το ξύλο να βαφτεί (χωρίς προφανως να ξεριζωθεί και να φύγει απο την θέση του) και να γίνει έτσι: 

3874E8F4-DF48-4066-A57C-E450CA8F3E5A.jpeg

9EBFCCDE-A6D1-48B6-A5A7-A6863A3D1B3C.jpeg

Αν υπάρχει τροπος, πως γίνεται αυτό; Μοιάζει σαν να εχει βαφτεί και μετά «ξυστεί» με κάποιο τρόπο; 

Αν ισχύει αυτό, ξερει κανεις πως λέγεται η τεχνοτροπία ώστε να το ζητήσω απο κάποιον μπογιατζή μαραγκό να το κάνει; 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων...

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαίωση ξύλου.Γίνεται αλλά θέλει μεγάλη φασαρία και ταβάνι όπως είναι το δικό σου λίγο δύσκολο.

Το πιο πιθανό σε αυτό που έχεις ποστάρει στη φωτογραφία τα ξύλα έχουν φτιαχτεί από πριν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι πράγματι. Έτσι μπήκαν. Όποτε μάλλον δεν αξίζει τον κοπο ε; 

Πολυ επεξηγηματικό το link btw, σε ευχαριστω!

 

Καμια ιδέα πως θα μπορουσα να το ζωντάνεψω ή να το «φωτίσω»  λίγο το ταβάνι αυτό;

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λιγο ασχετο με τα προηγούμενα posts, αλλα γνωρίζει κανείς αν ειναι ευκολο να γινει τρυπα κατα μηκος βιδας stainless steel? Η βιδα ειναι απο Grade 12.9 stainless, μεγεθος Μ4, 20mm μήκος. Θελω να την χρησιμοποιησω σαν μικρο σωλήνα, για αυτο και θελω να την τρυπησω (ειναι partially threaded, δηλαδη ενα μεγαλο κομματι δεν εχει πασο, και ειναι και το κομματι που με ενδιαφέρει, και εχει ιδανικες διαστάσεις για αυτο που το θελω). Η τρυπα θα εχει διάμετρο 1.5mm. Με κατι φθηνά τρυπανακια απο ebay HSS Titanium coated, και WD40 για λιπανση, θα κανω δουλειά, ή πιστεύετε οτι το υλικο ειναι πολυ σκληρο;

Επεξ/σία από THD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...