Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σπίτι που είναι να μπουν πλακάκια (έχει παλιό μωσαικό) και να αλλαχθου΄ν τα ξύλινα παντοζύρια με αλουμίνια/pvc

τι πρέπει να γίνει πρώτα ? 

Υποθέτω τα πλακάκια.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, DrLo είπε

Σε σπίτι που είναι να μπουν πλακάκια (έχει παλιό μωσαικό) και να αλλαχθου΄ν τα ξύλινα παντοζύρια με αλουμίνια/pvc

τι πρέπει να γίνει πρώτα ? 

Υποθέτω τα πλακάκια.

Πλακακια πρωτα για να δεις μεχρι θα σηκωθεις και τεραστια προσοχη στην τοποθετηση. Πρωτα ασταρι στο μωσαικο και πολυ καλη κολλα ταξης c2tes1 ιδανικα η αν σε περνει οικονομικα και s2. Προταση δικια μου durostick gold ή isomat ak22, durostick elastic (s2-ακριβη). Κουφωμα εγω παντα ειμαι υπερ του αλουμινιου γουστο αυτο γιατι αντικειμενικα το pvc εχει ανεβει επιπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, DrLo είπε

Σε σπίτι που είναι να μπουν πλακάκια (έχει παλιό μωσαικό) και να αλλαχθου΄ν τα ξύλινα παντοζύρια με αλουμίνια/pvc

τι πρέπει να γίνει πρώτα ? 

Υποθέτω τα πλακάκια.

Δεν σώνεται το μωσαϊκό; κάθε φορά που ακούω κάτι τέτοιο, νιώθω ένα σφίξιμο. Τα μωσαϊκά είναι κομμάτι της πολιτισμικής μας κληρονομιάς (υπερβολικό ίσως αλλά αληθινό).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν σώνεται το μωσαϊκό; κάθε φορά που ακούω κάτι τέτοιο, νιώθω ένα σφίξιμο. Τα μωσαϊκά είναι κομμάτι της πολιτισμικής μας κληρονομιάς (υπερβολικό ίσως αλλά αληθινό).

Ηρέμησε, δε θα περάσουμε πλακάκια στο καλλιμάρμαρο. ένα παλιό σπίτι χωρίς ιδαίτερη "αρχιτεκτονική αξία" είναι. Μιλαμε για μια "πολυκατοικία" 3 διαμερισμάτων που εδώ και 40+ χρόνια δεν έχει κάν μάρμαρο στο κλιμακοστάσιο (είναι γυμνό, βαμένο τσιμέντο)

Όχι, δεν ειναι τη προκοπής και ειλικρίνα δε μου αρέσει κι όλας.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Τρύπα σε μέταλλο. Πιο συγκεκριμένα στο πλάϊ της πόρτας του αυτοκινήτου έχει ένα πλαστικό "φιλέτο" που είναι βιδωμένο πάνω στο μέταλλο και το οποίο αφενός συγκρατεί τη μοκέτα και αφετέρου καλύπτει κάποιες καλωδιώσεις που περνάνε από εκεί.

Οι τρύπες έχουν ψιλοξεχειλώσει με τα χρόνια και κάποια βάλε/βγάλε με αποτέλεσμα να μην είναι πλέον σταθερό αυτό το "φιλέτο" αφού οι βίδες δεν σφίγγουν. Η εύκολη και προφανής λύση θα ήταν να αλλάξω τις βίδες με λίγο μεγαλύτερες. Για λόγους κυρίως αισθητικούς θα ήθελα να το αποφύγω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να γεμίσω την ξεχειλωμένη τρύπα (είτε μερικώς είτε τελείως, οπότε και ξανατρυπάω) και να σφίξω τις υπάρχουσες βίδες πιο δυνατά; Πχ κάτι αντίστοιχο όπως όταν σε τρύπα σε ξύλο σπάμε μέσα στην τρύπα σπίρτο ή οδοντογλυφίδα.

Δεν θα ήθελα κάποια λύση με κάποιο εργαλείο ή τεχνική που δεν κατέχω. Κι επειδή προφανώς δεν έχουν όλοι κληρονομικό χάρισμα :), να πω ότι μία πρόταση που ίσως έχει κάποιος αλλά δεν μπορώ να εφαρμόσω θα ήταν κάποιο ποντάρισμα με ηλεκτροκόλληση.

 

 

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Τρύπα σε μέταλλο. Πιο συγκεκριμένα στο πλάϊ της πόρτας του αυτοκινήτου έχει ένα πλαστικό "φιλέτο" που είναι βιδωμένο πάνω στο μέταλλο και το οποίο αφενός συγκρατεί τη μοκέτα και αφετέρου καλύπτει κάποιες καλωδιώσεις που περνάνε από εκεί.

Οι τρύπες έχουν ψιλοξεχειλώσει με τα χρόνια και κάποια βάλε/βγάλε με αποτέλεσμα να μην είναι πλέον σταθερό αυτό το "φιλέτο" αφού οι βίδες δεν σφίγγουν. Η εύκολη και προφανής λύση θα ήταν να αλλάξω τις βίδες με λίγο μεγαλύτερες. Για λόγους κυρίως αισθητικούς θα ήθελα να το αποφύγω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να γεμίσω την ξεχειλωμένη τρύπα (είτε μερικώς είτε τελείως, οπότε και ξανατρυπάω) και να σφίξω τις υπάρχουσες βίδες πιο δυνατά; Πχ κάτι αντίστοιχο όπως όταν σε τρύπα σε ξύλο σπάμε μέσα στην τρύπα σπίρτο ή οδοντογλυφίδα.

Δεν θα ήθελα κάποια λύση με κάποιο εργαλείο ή τεχνική που δεν κατέχω. Κι επειδή προφανώς δεν έχουν όλοι κληρονομικό χάρισμα :), να πω ότι μία πρόταση που ίσως έχει κάποιος αλλά δεν μπορώ να εφαρμόσω θα ήταν κάποιο ποντάρισμα με ηλεκτροκόλληση.

Ο σιδηροστοκος θα μπορουσε να βοηθησει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panos4tw είπε

Ο σιδηροστοκος θα μπορουσε να βοηθησει;

Με δεδομένο ότι μιλάμε για μέταλλο όχι μεγάλου πάχους και τρύπα αρκετά μικρή και άρα μάλλον δύσκολο να μπει επαρκής ποσότητα φοβάμαι μήπως δεν κάνει δουλειά αφού (ίσως) δεν έχει αρκετή επιφάνεια να "πιάσει".

Στο googlάρισμα που συνεχίζω βρήκα πριν λίγο κάτι σε cold weld (ψυχρή κόλληση). Γνωρίζει κανείς αν είναι κάποια προσέγγιση που θα εξυπηρετούσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφοσον θελω να βρω μια βαση στηριξη τραπεζιου/γραφειου τετραγωνη σαν αυτες που φαινονται στη φωτο, οι πιο οικονομικες λυσεις που εχω βρει ξεκινανε απο 100 ευρω για μαυρες και ανεβαινουμε οσο θελουμε αναλογα με το φινιρισμα. Δεν υπαρχει μια πιο οικονομικη λυση αν μιλησουμε για μαυρο βαμμενο μεταλλο?:O

20161227617702480605920796528141L8FH78St7oJX122764i.jpgÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏεÏÏαγÏνη βαÏη γÏαÏειοÏ

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Εφοσον θελω να βρω μια βαση στηριξη τραπεζιου/γραφειου τετραγωνη σαν αυτες που φαινονται στη φωτο, οι πιο οικονομικες λυσεις που εχω βρει ξεκινανε απο 100 ευρω για μαυρες και ανεβαινουμε οσο θελουμε αναλογα με το φινιρισμα. Δεν υπαρχει μια πιο οικονομικη λυση αν μιλησουμε για μαυρο βαμμενο μεταλλο?:O

20161227617702480605920796528141L8FH78St7oJX122764i.jpgÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏεÏÏαγÏνη βαÏη γÏαÏειοÏ

Γιατί δε το φτιάχνεις; Μια τετραμερή δοκός δε πρέπει να έχει πάνω από 25€, στην κόβουν στη διάσταση που θες πατας μια ηλεκτροκολληση και πάρε μετά κι δυο σπρει και δώστου να καταλάβει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι.

Τρύπα σε μέταλλο. Πιο συγκεκριμένα στο πλάϊ της πόρτας του αυτοκινήτου έχει ένα πλαστικό "φιλέτο" που είναι βιδωμένο πάνω στο μέταλλο και το οποίο αφενός συγκρατεί τη μοκέτα και αφετέρου καλύπτει κάποιες καλωδιώσεις που περνάνε από εκεί.

Οι τρύπες έχουν ψιλοξεχειλώσει με τα χρόνια και κάποια βάλε/βγάλε με αποτέλεσμα να μην είναι πλέον σταθερό αυτό το "φιλέτο" αφού οι βίδες δεν σφίγγουν. Η εύκολη και προφανής λύση θα ήταν να αλλάξω τις βίδες με λίγο μεγαλύτερες. Για λόγους κυρίως αισθητικούς θα ήθελα να το αποφύγω.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να γεμίσω την ξεχειλωμένη τρύπα (είτε μερικώς είτε τελείως, οπότε και ξανατρυπάω) και να σφίξω τις υπάρχουσες βίδες πιο δυνατά; Πχ κάτι αντίστοιχο όπως όταν σε τρύπα σε ξύλο σπάμε μέσα στην τρύπα σπίρτο ή οδοντογλυφίδα.

Δεν θα ήθελα κάποια λύση με κάποιο εργαλείο ή τεχνική που δεν κατέχω. Κι επειδή προφανώς δεν έχουν όλοι κληρονομικό χάρισμα :), να πω ότι μία πρόταση που ίσως έχει κάποιος αλλά δεν μπορώ να εφαρμόσω θα ήταν κάποιο ποντάρισμα με ηλεκτροκόλληση.

Βάλε μια φωτογραφία να καταλάβουμε καλύτερα.

Πρώτα πρέπει να τσεκάρεις αν αυτό που έχει φαγωθεί είναι οι βίδες οι ίδιες (οπότε τις αλλάζεις με ίδιες) ή αν όντως έχει φαγωθεί το σπείρωμα.

Το να μπει βίδα ένα νούμερο μεγαλύτερη (κάνοντας νέο σπείρωμα) δεν νομίζω ότι θα έχει τόσο μεγάλη διαφορά αισθητικά.

Επίσης υπάρχουν εργαλεία επισκευής σπειρώματος (βάζοντας ένα ελικοειδές ελατήριο) με το οποίο θα βάλεις πάλι ίδιες βίδες κ όχι μεγαλύτερες.

Επίσης υπάρχουν και τα πριτσίνια

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έψαχνα να βρω πως βγάζεις μια ΟΥΠΑ από τον τοίχο.  Και πολλοί συμβουλεύουν να βιδώσεις μια βίδα στην ούπα και να το τραβήξεις δυνατά.  Έτσι είναι?

Μα εγώ έβαλα μεγάλη βίδα (με ούπα) να στερεώσω έπιπλα (βιβλιοθήκη, ντουλάπα) στον τοίχο, να μη πέσουν από σεισμό.  Άρα πάλι δεν έχω ασφάλεια (από σεισμό).  Σωστά?

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bobptz είπε

Έψαχνα να βρω πως βγάζεις μια ΟΥΠΑ από τον τοίχο.  Και πολλοί συμβουλεύουν να βιδώσεις μια βίδα στην ούπα και να το τραβήξεις δυνατά.  Έτσι είναι?

Μα εγώ έβαλα μεγάλη βίδα (με ούπα) να στερεώσω έπιπλα (βιβλιοθήκη, ντουλάπα) στον τοίχο, να μη πέσουν από σεισμό.  Άρα πάλι δεν έχω ασφάλεια (από σεισμό).  Σωστά?

Καμιά φορά γίνεται και αυτό για να το αφαιρέσεις, απλά δεν το βιδώνεις μέχρι μέσα για να σφίξει καλά η βίδα. Το βιδώνεις όσο λίγο χρειάζεται για να πιάσει το ούπα αλλά όχι να σφίξει στον τοίχο.

Το καλύτερο για την αφαίρεση βέβαια είναι να πάρεις ένα τρυπάνι (μετάλλου ή γενικής χρήσης) και να το βάλεις μέσα στην τρύπα διαλύοντας το παλιό ούπα.

Άμα έχεις στερεώσει μια βιβλιοθήκη με τις τρύπες να μην είναι ξεχειλωμένες, και το ούπα έχει πιάσει καλά, και με την βίδα έχει σφίξει καλά μέσα στο ούπα τότε δεν θα έχεις πρόβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panos4tw είπε

Εφοσον θελω να βρω μια βαση στηριξη τραπεζιου/γραφειου τετραγωνη σαν αυτες που φαινονται στη φωτο, οι πιο οικονομικες λυσεις που εχω βρει ξεκινανε απο 100 ευρω για μαυρες και ανεβαινουμε οσο θελουμε αναλογα με το φινιρισμα. Δεν υπαρχει μια πιο οικονομικη λυση αν μιλησουμε για μαυρο βαμμενο μεταλλο?:O

20161227617702480605920796528141L8FH78St7oJX122764i.jpgÎÏοÏέλεÏμα εικÏÎ½Î±Ï Î³Î¹Î± ÏεÏÏαγÏνη βαÏη γÏαÏειοÏ

Αυτή είναι λάμα(όχι δοκός) πάχους 8mm και πλάτους 80mm. Είναι πολύ εύκολο να φτιαχτεί σε στραντζα. Δεν χρειάζεται ηλεκτροκόλληση είναι ενιαία η λάμα και του λες τα πατήματα που θες να σου κάνει. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα τρυπάνι για να ανοίξεις τις τρύπες που θα μπούνε οι βίδες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...