Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τοποθετηση καζανακιου εντιχοισμένου ποσα χρήματα για εργασία ειναι νορμαλ;
 

Επίσης για προσωληνωση αξίζει για κλιματιστικά; Βασικά δε ξέρω ποσο ευκολο ειναι να κουμπωσει μετα το κλιματιστικο και αν ειναι ασφαλές, και αν υπαρχει θεμα με καλωδια, αποχευτευση κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Για τοποθετηση καζανακιου εντιχοισμένου ποσα χρήματα για εργασία ειναι νορμαλ;
 

Επίσης για προσωληνωση αξίζει για κλιματιστικά; Βασικά δε ξέρω ποσο ευκολο ειναι να κουμπωσει μετα το κλιματιστικο και αν ειναι ασφαλές, και αν υπαρχει θεμα με καλωδια, αποχευτευση κτλ.

Κοίτα, δεν είναι και τόσο εύκολο να πεις τιμή , παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, για να μπει εντοιχισμένο καζανάκι. Δεν έχεις υδραυλικό για να σου πει?

Αν έχεις ψυκτικό και είναι καλός,τότε προτίμησε να τα κάνεις εντοιχισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, troi.g είπε

Κοίτα, δεν είναι και τόσο εύκολο να πεις τιμή , παίζουν πολλά πράγματα ρόλο, για να μπει εντοιχισμένο καζανάκι. Δεν έχεις υδραυλικό για να σου πει?

Αν έχεις ψυκτικό και είναι καλός,τότε προτίμησε να τα κάνεις εντοιχισμένα.

Λέω μονο για δουλειά υδραυλικού ίσως κάποιος υδραυλικος μας πει. Απλά θελω να δω αν η τιμη ειναι οκ.
Επισης τα φρεάτια αποχέτευσης που ειναι μέσα σε σπιτι θέλουν κάποιο στεγανωτικό ή όχι;

Εντοιχισμένα δηλαδή;

 

 

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Βάλε μια φωτογραφία να καταλάβουμε καλύτερα.

Πρώτα πρέπει να τσεκάρεις αν αυτό που έχει φαγωθεί είναι οι βίδες οι ίδιες (οπότε τις αλλάζεις με ίδιες) ή αν όντως έχει φαγωθεί το σπείρωμα.

Το να μπει βίδα ένα νούμερο μεγαλύτερη (κάνοντας νέο σπείρωμα) δεν νομίζω ότι θα έχει τόσο μεγάλη διαφορά αισθητικά.

Επίσης υπάρχουν εργαλεία επισκευής σπειρώματος (βάζοντας ένα ελικοειδές ελατήριο) με το οποίο θα βάλεις πάλι ίδιες βίδες κ όχι μεγαλύτερες.

Επίσης υπάρχουν και τα πριτσίνια

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

Το πλαστικό που αναφέρω είναι αυτό που πιάνει πάνω στο μαρσπιέ (αν το λέω καλά) της πόρτας και όπως είπα συγκρατεί τη μοκέτα σαν πρωταρχικό ρόλο αλλά και καλύπτει κάποια καλώδια που περνάνε από εκεί.

Το πλαστικό έχει μια ψιλοπατούρα όπου μπαίνει μέσα η βίδα (και άρα χωράει το συγκεκριμένο μέγεθος). Οτιδήποτε μεγαλύτερο σε διάσταση βίδας προφανώς θα βίδωνε και θα σταθεροποιούσε σωστά αλλά η βίδα δεν θα ερχόταν "πρόσωπο" με το πλαστικό αλλά θα εξείχε. Και αυτό είναι το "αισθητικό" που αναφέρω.

Επισκευή σπειρώματος δε νομίζω να παίζει αφού μιλάμε για μικρά βιδάκια.

Τα πριτσίνια είναι μία λύση η οποία δεν με ενθουσιάζει (αν και έχω και πριτσιναδόρο) καθώς αφενός είναι σε αλουμινένιο χρώμα (τα βιδάκια και το πλαστικό είναι μαύρα) αλλά και δημιουργούν μία πιο μόνιμη κατάσταση την οποία δε θέλω (αν και δεν έχω πρόβλημα στο να βγάζω πριτσίνια με το τρυπάνι).

Για όλους τους παραπάνω λόγους η προσέγγιση στην οποία προσανατολίζομαι και για την οποία ρωτάω είναι οι δυνατότητες "γεμίσματος" της (μικρής) τρύπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, paylidis είπε

To ενα σχημα δειχνει λαμα και το αλλο δοκο... σε καθε περιπτωση η στρατζα ειναι η καλυτερη και οικονομικότερη λυση

Επειδη δεν γνωριζω για τις διαφορετικες επιλογες, στραντζα ειναι μεταλλο, τροπος συγκολλησης ή το εργαλειο που κανει τη δουλεια? ΕΙναι ευκολο να γραψετε 2-3 λογια για τα διαφορα μεταλα για DIY εργασιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Επειδη δεν γνωριζω για τις διαφορετικες επιλογες, στραντζα ειναι μεταλλο, τροπος συγκολλησης ή το εργαλειο που κανει τη δουλεια? ΕΙναι ευκολο να γραψετε 2-3 λογια για τα διαφορα μεταλα για DIY εργασιες?

Μηχάνημα που "λυγίζει" σίδερα

https://www.google.com/search?q=στραντζα&rlz=1C1GCEU_enGR820GR820&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiGqO2TnM_iAhWLZlAKHcVgCTcQ_AUIECgB&biw=1920&bih=937

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω κολλήσεις με ηλεκτροκόλληση. 

Όπως το έψαξα χρειάζομαι ιδανικά κανονικά παροχή έως 40-50Α εκεί που θα χειρίζομαι την ηλεκτροκόλληση. Με παροχή / ασφάλεια 20-25Α και λίγα Α στην ηλεκτροκόλληση (έως 100Α) μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με λεπτό ηλεκτρόδιο.

  • Η ερώτηση μου ειναι, αφου οι πρίζες σουκο είναι το μέγιστο μέχρι 16Α, δεν δημιουργείται πρόβλημα αν τραβάω περισσότερο ρεύμα!?!?!?
  • Αν κάποιος λειτουργεί στα 200Α, τι πρίζα χρησιμοποιεί εφόσον η ηλεκτροκόλληση είναι μονοφασική?!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν έχεις καμία σούπερ επαγγελματική μηχανή που κολλάει τεράστια πάχη λαμαρίνας και την δουλεύεις για ώρες συνεχόμενες, τότε με μια απλή μπρίζα θα είσαι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2019 στις 1:19 ΜΜ, dalain είπε

Τα τελευταία 5 χρόνια εχω τοποθετήσει (χωρις υπερβολή) γυρω στα 70 geberit και εχω κάνει σέρβις σε άλλα τόσα.Ναι εχει πιο ακριβά ανταλλακτικά απο τα απλα καζανάκια αλλα επισκευαζεται εξίσου ευκολα.Απο εμενα(υδραυλικός τα τελευταία 20 χρόνια) προχωρα αφοβα!

Geberit και Grohe ειναι κορυφαία.Μην πας σε οτιδήποτε άλλο...

ψαχνω για μονου τουβλου μιας που εχω 10εκ τοιχο και πρεπει να παρω το 8αρι. ειναι ιδια τιμη και οι δυο μαρκες. υπαρχει καποιος λογος να παρω την μια η την αλλη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ψαχνω για μονου τουβλου μιας που εχω 10εκ τοιχο και πρεπει να παρω το 8αρι. ειναι ιδια τιμη και οι δυο μαρκες. υπαρχει καποιος λογος να παρω την μια η την αλλη?

Σίγουρα είναι μόνο 10 εκατοστά; Συνήθως είναι 13-15 εκατοστά...Αν είναι 10 οτι κ να παρεις δεν θα σου "χωνέψει" στον τοίχο η αποχέτευση της λεκάνης που ειναι κ αυτη 10 πόντους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dalain είπε

Σίγουρα είναι μόνο 10 εκατοστά; Συνήθως είναι 13-15 εκατοστά...Αν είναι 10 οτι κ να παρεις δεν θα σου "χωνέψει" στον τοίχο η αποχέτευση της λεκάνης που ειναι κ αυτη 10 πόντους...

μονο τούβλο ειναι σίγουρα. ο υδραυλικος ειπε να παρω την 8αρα. πίσω απο το μπάνιο υπαρχει αποθηκη χαμηλα οποτε δεν εχουμε θεμα. ψηλα ομως υπάρχει σκαλα. ξεκιναει η σκαλα περιπου στα 40cm υψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ParhsG είπε

Λέω μονο για δουλειά υδραυλικού ίσως κάποιος υδραυλικος μας πει. Απλά θελω να δω αν η τιμη ειναι οκ.
Επισης τα φρεάτια αποχέτευσης που ειναι μέσα σε σπιτι θέλουν κάποιο στεγανωτικό ή όχι;

Εντοιχισμένα δηλαδή;

Σαν υδραυλικός σου μιλάω, η τιμή εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Όσο για τα φρεάτια, εάν είναι μέσα στο σπίτι, θα πάρεις της εταιρείας hago, όπου έχουν τσιμουχες και στεγανιαζουν και το βασικότερο βιδωνουν και δεν υπάρχει περίπτωση να σου βγάλουν νερά, σε κάποιο πιθανό βουλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως λέγεται το υλικό που επαλοίφεται στα ανοδιωμένα αλουμίνια, στα σημεία που γίνονται κοπές και τραυματίζεται η ανοδίωση με σκοπό να μην διαβρώνεται το αλουμίνιο.
Σε μια συζήτηση άκουσα στα πεταχτά ένα όνομα... νομίζω "μπρουκάλ" ή κάποιο σχετικό... ξέρει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, haris_216 είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

Το πλαστικό που αναφέρω είναι αυτό που πιάνει πάνω στο μαρσπιέ (αν το λέω καλά) της πόρτας και όπως είπα συγκρατεί τη μοκέτα σαν πρωταρχικό ρόλο αλλά και καλύπτει κάποια καλώδια που περνάνε από εκεί.

Το πλαστικό έχει μια ψιλοπατούρα όπου μπαίνει μέσα η βίδα (και άρα χωράει το συγκεκριμένο μέγεθος). Οτιδήποτε μεγαλύτερο σε διάσταση βίδας προφανώς θα βίδωνε και θα σταθεροποιούσε σωστά αλλά η βίδα δεν θα ερχόταν "πρόσωπο" με το πλαστικό αλλά θα εξείχε. Και αυτό είναι το "αισθητικό" που αναφέρω.

Επισκευή σπειρώματος δε νομίζω να παίζει αφού μιλάμε για μικρά βιδάκια.

Τα πριτσίνια είναι μία λύση η οποία δεν με ενθουσιάζει (αν και έχω και πριτσιναδόρο) καθώς αφενός είναι σε αλουμινένιο χρώμα (τα βιδάκια και το πλαστικό είναι μαύρα) αλλά και δημιουργούν μία πιο μόνιμη κατάσταση την οποία δε θέλω (αν και δεν έχω πρόβλημα στο να βγάζω πριτσίνια με το τρυπάνι).

Για όλους τους παραπάνω λόγους η προσέγγιση στην οποία προσανατολίζομαι και για την οποία ρωτάω είναι οι δυνατότητες "γεμίσματος" της (μικρής) τρύπας.

https://www.vardakas-tools.gr/set-xelikoil/Set-episkeyhs-speirwmatwn-xelikoil-V-COIL-M6-x-10

Ένα τυχαίο σετ επισκευής σπειρώματος, σίγουρα βγαίνει και σε πιο μικρά μεγέθη. Το θέμα είναι κατά πόσο αξίζει να το πάρεις για δυο βίδες που θες εσύ... Μπορείς να ρωτήσεις σε κανα συνέργειο μήπως κάνουν τέτοιου είδους επισκευές.

Τα πριτσίνια αν θες τα βάφεις μετά το πέρασμα με μια μικροποσότητα μπογιάς, αλλά μόνο εσύ ξέρεις το αισθητικό αποτέλεσμα που θες.

Για το εποξικό ατσάλι που αναφέρθηκε προηγουμένως, είναι μεν ένα δυνατό υλικό αλλά μην περιμένεις ότι θα γίνει σαν να ήταν μέταλλο κανονικό, πόσο μάλλον σε τέτοια τρύπα που θες απλά διορθώσεις το υπάρχον σπείρωμα οπότε δεν υπάρχει πολύ ψωμί να πιάσει το υλικό. Και πως ακριβώς θα το βάλεις άλλωστε? Θα μπουκώσεις τις τρύπες με το υλικό και μετά θα ανήξεις νέες τρύπες και νέο σπείρωμα ακριβώς πάνω στο παλιό? Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να συμπέσουν οι σπείρες ακριβώς πάνω στις παλιές, και αν δεν συμπέσουν δεν ξέρω αν θα βαστήξει το υλικό με αυτές τις συνθήκες. Χώρια ότι πρέπει να αγοράσεις τρυπάνι και κολαούζο.

Το να βάλεις κόλλα 2 συστατικών και μετά να βιδώσεις τις βίδες για να κολλήσουν δεν είναι πιο κακή ιδέα από το το προηγούμενο

Επεξ/σία από cthulhucarbide
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...