Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
4 ώρες πριν, divo είπε

ξεχνας το θερμοσίφωνά ανοιχτό; οχι

Ευχαριστώ και τους δυο :)

Οχι δεν ειναι πως τον ξεχνάω, απλως θελω το πρωι με το που ξυπνησω να κανω ντουζ. Αυτο σημαίνει πως ειτε θα αφήσω τον θερμοσίφωνα ανοιχτο ολη νύχτα  (ενιοτε το κανω, λόγω θερμοστατη), ειτε θα πρέπει να ξυπνησω μιση ώρα νωρίτερα για να τον ανοιξω (που δεν παιζει).

Οποτε σκεφτομαι πως αν βαλω χρονοδιακοπτη, θα το βάλω να ανοίγει/κλεινει μιση ώρα πριν ξυπνησω και θα εχω πάντα ζεστο νερο. Όλο αυτο γιατι μου εχει λειψει η ευκολία του ηλιακού που ειχα στο παλιο σπιτι :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, divo είπε

υπαρχουν τα εποξειδικα χρώματα το οποια δεν αφηνουν πορους ωστε να υπαρχει κίνδυνος μολυνσης και μυκήτων.

Τωρα αν θελει να δωσει κανα 500αρικο για να βαψει μια κουταλα και μια πιρουνα ξυλινη αξιας 2€ οκ τοτε ναι υπαρχουν μπορει.

οσο γι αυτο που το εβαψε αυτος κοιτα στη φοτο παρακατω τα warning του προιοντος.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

67f4f6e0-179e-46c5-b4b2-04be8b0d29b3_1.040ee445e01032d7c480786093a0c5f4.jpeg

 

 

Και τίποτα να μην βάλεις στο ξύλο, από μόνο του έχει και πάλι πόρους ανοιχτούς οπότε ακόμα και με κάποιο προϊόν να μην κλείσουν τελείως οι πόροι και πάλι καλύτερο θα είναι από το σκέτο ξύλο, σύμφωνα με το σκεπτικό σου.

Επίσης τα warnings στην ετικέτα είναι σε περίπτωση που το πίνει κάποιος, και όχι σε περίπτωση που βάψεις κουτάλα με αυτό. Στην τελευταία περίπτωση θα περνάνε στο φαΐ και θα καταναλώνεις κάποια parts per million ξερωγώ, οπότε λίγο άστοχη η σύγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Ευχαριστώ και τους δυο :)

Οχι δεν ειναι πως τον ξεχνάω, απλως θελω το πρωι με το που ξυπνησω να κανω ντουζ. Αυτο σημαίνει πως ειτε θα αφήσω τον θερμοσίφωνα ανοιχτο ολη νύχτα  (ενιοτε το κανω, λόγω θερμοστατη), ειτε θα πρέπει να ξυπνησω μιση ώρα νωρίτερα για να τον ανοιξω (που δεν παιζει).

Οποτε σκεφτομαι πως αν βαλω χρονοδιακοπτη, θα το βάλω να ανοίγει/κλεινει μιση ώρα πριν ξυπνησω και θα εχω πάντα ζεστο νερο. Όλο αυτο γιατι μου εχει λειψει η ευκολία του ηλιακού που ειχα στο παλιο σπιτι :(

Δε θα κανείς αυτό! Θα πάρεις ένα smart switch και τον ηλεκτρονομο που είπαμε και θα το ρυθμίζεις από το κινητό. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ, το έσω ρυθμίσει και κάθε πρωί ανάβει μισή ώρα και ζεσταίνει το νερό έπειτα το μεσημέρι πχ πάω γυμναστήριο όπως φεύγω το ανάβω από το κινητό και μέχρι να φτάσω έχει ζεστάνει. Είναι η καλύτερη επενδυση 50€ (σύνολο με την τοποθέτηση) που έχω κάνει εβερ! 

Πχ Broadlink SC1 Smart Switch
https://s.click.aliexpress.com/e/caARCKWM

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
52 λεπτά πριν, paylidis είπε

Δε θα κανείς αυτό! Θα πάρεις ένα smart switch και τον ηλεκτρονομο που είπαμε και θα το ρυθμίζεις από το κινητό. Το ίδιο έχω κάνει και εγώ, το έσω ρυθμίσει και κάθε πρωί ανάβει μισή ώρα και ζεσταίνει το νερό έπειτα το μεσημέρι πχ πάω γυμναστήριο όπως φεύγω το ανάβω από το κινητό και μέχρι να φτάσω έχει ζεστάνει. Είναι η καλύτερη επενδυση 50€ (σύνολο με την τοποθέτηση) που έχω κάνει εβερ! 

Πχ Broadlink SC1 Smart Switch
https://s.click.aliexpress.com/e/caARCKWM

Ωπ μ'εφτιαξες! Θα παρω τετοιο (θα κοιταξω να βρω κατι απο Ελλαδα για να μην περιμενω αιωνες), ειναι ακριβως ο,τι χρειαζομαι!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, stormrain είπε

Γκαηζ γρήγορη ερωτηση, υποθετω η απάντηση θα ειναι καταφατική. Χρονοδιακοπτης σε ασφάλεια θερμοσίφωνα μπαινει?

Χρόνια τώρα χρησιμοποιώ την κλασική λύση:

https://www.hager.gr/e-catalogue/e/eh111/24819.htm

https://www.hager.gr/e-catalogue/e/e/h/esc225/30976.htm

Και για wi-fi:

https://www.banggood.com/SONOFF-Basic-DIY-WIFI-Wireless-Switch-For-Smart-Home-With-ABS-Shell-Mobile-APP-Timer-Socket-p-1019971.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

Επεξ/σία από enterhere
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πρόβλημα με ένα δωμάτιο το οποίο δεν λέει να ζεσταθεί με τίποτα το χειμώνα όταν ανάβω καλοριφέρ. Μόνωση υπάρχει, το κούφωμα είναι καινούριο θερμοδιακοπή, η θέση του σώματος όμως είναι εντελώς λάθος νομίζω, είναι και περίεργο το σχήμα του δωματίου οπότε ψάχνω να δω πως θα το διορθώσω.

Στο σχήμα με κόκκινο έχω σημειώσει το υπάρχων καλοριφέρ, το οποίο μάλιστα είναι παλαιού τύπου ΑΚΑΝ, τρίστηλο με 20 φέτες το οποίο κ ζεματάει όσο δουλεύει, δεν έχει δηλαδή κάποιο πρόβλημα. Όλο το υπόλοιπο σπίτι έχει σώματα νέου τύπου πάνελ. 
 
Η εύκολη λύση που σκέφτομαι είναι να αντικαταστήσω το υπάρχων τρίστηλο σώμα (2600kcal) με ενα τετράστηλο ΑΚΑΝ (3400kcal) αλλά φοβάμαι ότι λόγω λάθος θέσης του σώματος πάλι δεν θα ζεστάνει ικανοποιητικά το μπροστά δωμάτιο.
 
Η άλλη λύση είναι να αφήσω το υπάρχων σώμα όπως είναι και να προσθέσω ένα δεύτερο μικρό σώμα από την μπροστά πλευρά του τοίχου. Αυτό σημαίνει ότι κάνω διακλάδωση στους σωλήνες και τρυπάω τοίχο για να πάνε οι σωλήνες στο 2ο σώμα. Το υπάρχων σώμα έχει σωλήνες κατευθείαν από τον λέβητα που εξυπηρετούν μόνο αυτό οπότε μια μικρή διακλάδωση για να τροφοδοτήσει και 2ο σώμα ακριβώς δίπλα ελπίζω δεν θα είναι πρόβλημα. 
 
Ποια λύση νομίζετε θα είναι η πιο αποδοτική? 
 
Επίσης υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν στο ίδιο σπίτι έχω και παλαιού τύπου ΑΚΑΝ και νέου τύπου πάνελ σώματα? Ξέρω ότι  τα ΑΚΑΝ αργούν να ζεσταθούν και να κρυώσουν και ότι θέλουν πολύ περισσότερο νερό από τα πάνελ, δημιουργεί μήπως αυτό κάποιο πρόβλημα στην γενική απόδοση της θέρμανσης? 

bdrm.png

Επεξ/σία από katbo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο δωμάτιο ειναι βορινό, ακάλυπτο από τις 3 πλευρές του; 

Σε ποια περιοχή βρίσκεται; Βόρεια Ελλάδα;

Πάνω, κάτω έχεις διαμερίσματα ή σκέπη;

Γενικά το σώμα που έχεις νομίζω ότι υπερκαλύπτει τις απώλειες που μπορεί να έχει ο συγκεκριμένος χώρος από τη στιγμή που υπάρχει μόνωση.

Η ιδανική θέση του σώματος είναι κάτω από το παράθυρο (δίπλα σε ανοίγματα γενικότερα).

Τώρα, ιδανικά θα σου πρότεινα να ζητήσεις απο έναν μηχανικό μια μελέτη απωλειών ώστε να δείς τις πραγματικές ανάγκες του σπιτιού σου.

 Η μπακαλιστικη λύση είναι να προσθέσεις ένα επιπλέον σώμα όπως δείχνεις στο σχέδιο σου, κ καλύτερα αυτό το σώμα θα ήταν να μπει κάτω από το παράθυρο αν δεν εμποδίζει.

Βέβαια το πρόβλημα ίσως διορθωνοταν απλα με τη μετακίνηση του σώματος σε σωστή θέση αλλά από τη στιγμή που δεν ξέρεις τις ανάγκες του χώρου θα ήταν ρίσκο.

Φυσικά κ το κυκλώμα δεν θα έχει κανένα πρόβλημα αν βάλεις ακόμα ένα σώμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, divo είπε

Εχει κι εδω. Με κανα 10ακι καθαρισες. + τον ηλεκτρονομο, οπως λεει και ο @paylidis

Για τους sonoff μπορω να σου πω. Ευκολο προγραμμα, χρονοδιακοπτη, απομακρυσμενη προσβαση συνδεεται και με alexa google nest, εχει και λειτουργια RF.

Παιρνεις και ενα  bridge μετα και αρχιζεις και βαζεις ανεμιστηρες ερκοντισιον, το ρυθμιστη του καλοριφερ, φωτα, ρολα, ακομα και ασυρματα ματια και επαφες συναγερμου

Επειδή δοκίμασα ότι υπάρχει στην αγορά τα καλύτερα με διαφορά είναι τα broadlink. Τα sonoff μου έβγαλαν την πίστη και ποτέ δε δούλεψαν αξιόπιστα. Τώρα θα πάρω και εγώ ένα echo dot να συνδέσω τα broadlink 

10 ώρες πριν, stormrain είπε

Ωπ μ'εφτιαξες! Θα παρω τετοιο (θα κοιταξω να βρω κατι απο Ελλαδα για να μην περιμενω αιωνες), ειναι ακριβως ο,τι χρειαζομαι!!!

Τα αξίζει θα με θυμηθεις!

11 ώρες πριν, divo είπε

χρειαζεται ηλεκτρονομο πριν;

Κατι τετοιο ειναι και αυτο που του εχω βαλει, αλλα αλλη μαρκα. Το εχω βαλει απευθείας. Το δινει για 30Α. Ή δεν εχουμε και μεγαλη εμπιστοσυνη στε κινεζικα δεδομενα. Εγω που δεν εχω ηλεκτρονομο τι γινεται;

Παντως μεχρι στιγμης δεν εχουμε καει. 😛 

Και μια και λεμε για θερμοσιφωνες. Εχει καποιος χρησιμοποιησει ταχυθερμοσιφωνα στο μπανιο να μας πει αποψεις; 

Θέλει οποσδηποτε ηλεκτρονομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, katbo είπε

να αντικαταστήσω το υπάρχων τρίστηλο σώμα (2600kcal) με ενα τετράστηλο ΑΚΑΝ (3400kcal)

Φαντάζομαι δεν είσαι σε πολυκατοικία ε; αν είσαι δεν πρέπει να αλλάξεις τις θερμίδες του σώματος.

Κατά τα λοιπά ότι λέει ο @bill999r, ιδανικά το πάς κάτω από το παράθυρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, katbo είπε

Έχω πρόβλημα με ένα δωμάτιο το οποίο δεν λέει να ζεσταθεί με τίποτα το χειμώνα όταν ανάβω καλοριφέρ. Μόνωση υπάρχει, το κούφωμα είναι καινούριο θερμοδιακοπή, η θέση του σώματος όμως είναι εντελώς λάθος νομίζω, είναι και περίεργο το σχήμα του δωματίου οπότε ψάχνω να δω πως θα το διορθώσω.

Στο σχήμα με κόκκινο έχω σημειώσει το υπάρχων καλοριφέρ, το οποίο μάλιστα είναι παλαιού τύπου ΑΚΑΝ, τρίστηλο με 20 φέτες το οποίο κ ζεματάει όσο δουλεύει, δεν έχει δηλαδή κάποιο πρόβλημα. Όλο το υπόλοιπο σπίτι έχει σώματα νέου τύπου πάνελ. 
 
Η εύκολη λύση που σκέφτομαι είναι να αντικαταστήσω το υπάρχων τρίστηλο σώμα (2600kcal) με ενα τετράστηλο ΑΚΑΝ (3400kcal) αλλά φοβάμαι ότι λόγω λάθος θέσης του σώματος πάλι δεν θα ζεστάνει ικανοποιητικά το μπροστά δωμάτιο.
 
Η άλλη λύση είναι να αφήσω το υπάρχων σώμα όπως είναι και να προσθέσω ένα δεύτερο μικρό σώμα από την μπροστά πλευρά του τοίχου. Αυτό σημαίνει ότι κάνω διακλάδωση στους σωλήνες και τρυπάω τοίχο για να πάνε οι σωλήνες στο 2ο σώμα. Το υπάρχων σώμα έχει σωλήνες κατευθείαν από τον λέβητα που εξυπηρετούν μόνο αυτό οπότε μια μικρή διακλάδωση για να τροφοδοτήσει και 2ο σώμα ακριβώς δίπλα ελπίζω δεν θα είναι πρόβλημα. 
 
Ποια λύση νομίζετε θα είναι η πιο αποδοτική? 
 
Επίσης υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν στο ίδιο σπίτι έχω και παλαιού τύπου ΑΚΑΝ και νέου τύπου πάνελ σώματα? Ξέρω ότι  τα ΑΚΑΝ αργούν να ζεσταθούν και να κρυώσουν και ότι θέλουν πολύ περισσότερο νερό από τα πάνελ, δημιουργεί μήπως αυτό κάποιο πρόβλημα στην γενική απόδοση της θέρμανσης? 

bdrm.png

Ότι σού είπαν και οι προηγούμενοι, οι θερμίδες σού είναι σούπερ, η θέση είναι λάθος. Αν μπορείς βάλτο κάτω από το παράθυρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, divo είπε

Τι προβληματα σου εβγαλε. Τα δουλευες με το ewelink; Μήπως ηταν προβληματα απο το software ή του wifi? Τα εχω πανω απο 2 χρονια, μπορει και παραπανω. Εχω switch αλλα και διακοπτες μονους και διπλους επαφης, ολα sonoff και bridge sonoff. Το Bridge για το συναγερμο και τα υπολοιπα σε συσκευες και φωτα. Παιρνουν συχνα αναβαθμισεις σε firmware και ποτε δεν εχει τύχει ειτε εντος δυκτιου ειτε εκτος να μην δουλεψουν. Σε τι σε δυσκολεψαν;

Τα broadlink με ποιο προγραμμα δουλευουν;

ο ηλεκτρονομος τι δουλειά κανει;

Ewelink χρησιμοποιούσα. Πολλές αποσυνδέσεις έκαναν και κολλούσαν στο άνοιξε κλείσε. Δεν ήταν πρόβλημα του WiFi σίγουρα το τσέκαρα. Αν ήταν software πάλι δεν είναι δικό μου θέμα αλλά της sonoff. Όπως ήταν έφαγαν ξήλωμα και έκανα ένα έξοδο και πήρα τα broadlink και είναι σε όλα τους ανώτερα και φαίνεται. Έχει την αναλογη εφαρμογή η εταιρεία που μπαίνουν όλα τα smart devices της. 

Ο ηλεκτρονομος ή ρελε ισχύος είναι αναγκαίος καθώς από τις συσκευές αυτές μπορούν να περάσουν λίγα Α (ακόμα και αν αναφέρουν περισσότερα είναι μούφα πάντα) ώστε να δώσει ρεύμα στο θερμοσίφωνα. Καπου έχω ανοίξει σχετικό θέμα για αυτό στην κατηγορία gadgets - ψαχνόμουν για την πατέντα όταν ήθελα να κάνω το σύστημα με το θερμοσίφωνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, divo είπε

Μάλιστα. Σαν το ρελε που βάζαμε κάποτε στα φώτα των αυτοκίνητων. Στο θερμοσίφωνα το έχεις βάλει στον πίνακα; Μπορεις να μου γραψεις τη συνδεσμολογια;

To πριν και το μετά. Όταν το έβαλα εγώ η broadlink δεν είχε το switch που έβαλα παραπάνω αλλά τη μπριζα όποτε έχω βάλει αυτήν 

5F569E23-469F-484F-8559-EBAABF707319.jpeg

C530B2D4-F5C5-48B9-AE60-0EFC62DB0045.jpeg

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bill999r είπε

Το συγκεκριμενο δωμάτιο ειναι βορινό, ακάλυπτο από τις 3 πλευρές του; 

Σε ποια περιοχή βρίσκεται; Βόρεια Ελλάδα;

Πάνω, κάτω έχεις διαμερίσματα ή σκέπη;

Το σπίτι είναι ημιυπόγειο στην Αθήνα, με πολύ υγρασία όμως (δουλεύει και αφυγραντήρας φουλ). Η μόνη ακάλυπτη πλευρά είναι αυτή με το παράθυρο, η οποία είναι και η βορειοδυτική. Κάτω δεν έχει τίποτα (ημιυπόγειο), πάνω έχει διαμέρισμα. Επίσης είναι οικογενειακό όλο το κτίριο (διώροφο), οπότε δεν υπάρχει νομικό πρόβλημα αν αυξήσω τις θερμίδες.

Μελέτη από μηχανολόγο θα μου κοστίσει αρκετά νομίζω και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο για ένα δωμάτιο.

Το σώμα δείχνει να ζεσταίνεται κανονικά κ ομοιόμορφα αλλά μήπως παρόλα αυτά υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί σωστά και να βγάζει λιγότερες θερμίδες από τις θεωρητικές? Το σώμα αυτό είναι αρκετά παλιό και μάλιστα είναι το μόνο που δεν αλλάχτηκε στην ανακαίνιση. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα

Πριν χρόνια σε πολυκατοικία είχα ανοίξει πόρτα σε μεσοτοιχία, για να ενώσω δύο διαμερίσματα.  Το πάχος του τοίχου είναι 19 cm.  Είχαμε βγάλει τα τούβλα και για "κάσα" βάλαμε μαρμαράκι. 

Τώρα τα διαμερίσματα χωρίζουν ξανά, οπότε πρέπει να την ξαναχτίσω.  Θέλω να γίνει όσο το δυνατό γερή και η ηχομονωτική.  Να μην είναι σκέτη γυψοσανίδα και τρυπίσει από καμιά γροθιά στον τοίχο.  Και να μην ακούγοντε εύκολα οι ομιλίες από δίπλα.

Μέχρι στιγμής σεφτήκαμε να το χτίσουμε με YTONG.  Τα μαρμαράκια να τα αφήσουμε.  Αλλά να κάνουμε καμιά 10 τρύπες στα μάρμαρα γύρω γύρω, ώστε να περάσουμε καμιά 10αριά σιδερόβεργες.  Αυτές θα μπούνε 20 cm μέσα στον παλιό τοίχο και άλλα 20 cm θα εξέχουνε, εκεί που θα μεί το YTONG.  Έτσι φαντάζομαι ότι θα δέσει πάρα πολύ καλά ο παλιός τοίχος με τα YTONG. 

Καλά τα σκέφτομαι?  Έχετε να προτείνετε κάτι?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, katbo είπε

Μελέτη από μηχανολόγο θα μου κοστίσε

Το πολύ να σου κοστίσει 100 ευρω αλλά βέβαια αυτό είναι θέμα δικό σου.

Στην Αθήνα δεν παίζει το δωμάτιο σου να έχει μεγαλύτερες απώλειες από τις 2600 που έχει το σώμα.

1 ώρα πριν, katbo είπε

μήπως παρόλα αυτά υπάρχει περίπτωση να μην λειτουργεί

Κοίτα τα σώματα αποδίδουν τις θερμίδες που αναγράφουν σε συγκεκριμένους βαθμούς νερού προσαγωγής ( συνήθως στους 90 βαθμούς).

Θεωρώ πως πλέον λίγοι δουλεύουν τον λέβητα σε τέτοιες υψηλές θερμοκρασίες ( συνήθως οι πιο πολλοί έχουν νερό προσαγωγής γύρω στους 70 βαθμούς ή και χαμηλότερα) οπότε το σώμα σου αποδίδει λιγότερες θερμίδες. Αλλά κ πάλι οι θερμίδες νομίζω ότι είναι αρκετές.

Για παράδειγμα αν το δωμάτιο σου έχει απώλειες 1500kcal ( που θεωρώ είναι αδύνατον να έχει παραπάνω) και ο λέβητας σου δουλεύει στους 70 βαθμούς τότε το σώμα που απαιτείται θα πρέπει να είναι 2550kcal.

Τώρα αν ο λέβητας δουλεύει χαμηλότερα τότε ανεβαίνουν κ οι θερμίδες.

Αλλά σου λέω το παράδειγμα μου είναι υπερβολικό όσον αφορά τις απώλειες.

Για μένα άλλαξε θέση στο σώμα κ δες την υγρασία σου στον συγκεκριμένο χώρο.

Επεξ/σία από bill999r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...