Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, divo είπε

Στοπ υπαρχουν με μαγνήτη. Εχεις δοκιμασει καποιο; Οσο για τη γλωσσα λιγο γρασακι σπρει δε θα εβλαπτε.

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει σκεφτει οτι θα βοηθουσε το λαδι...μολις εριξα λιγο WD40 και οντως βελτιωθηκε η κατασταση γιατι οταν βρισκει η γλωσσα πλεον μπαινει πιο ευκολα μεσα στη θηκη της και κοπαναει λιγοτερα.

 

Πιθανως δεν το εξηγησα καλα, το στοπ μαγνητη δεν νομιζω να με βοηθησουν...θελω ουσιαστικα η πορτα να κλεινει πιο αργα απο το σημειο στο οποιο εμπλεκεται η πορτα και επειτα μεχρι να ακουμπησει στην κασα.....κατι σαν αφρολεξ πανω στην κασα ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Το παραθυρο του μπανιου ειναι μονιμα ανοιχτο, με αποτελεσμα να κοπαναει η πορτα του. Ειδικοτερα χτυπαει πολυ εντονα η γλωσσα της κλειδαριας, σε βαθμο που ακομα και με κλειστο το παραθυρο να κανει αρκετο θορυβο αν δεν την κλεισεις προσεχτικα. Τα διαφορα στοπ του εμποριου δεν βολευουν γιατι το ζητουμενο ειναι να μπορει η πορτα να κλεισει εντελως αν χρειαστει.

Μπορειτε να σκεφτειται καποια λυση?:X

Λάδωμα στη γλώσσα και τον μηχανισμό όλο γενικά. Θα ησυχάσει για κάποιο καιρό. 

@DrLo πολύ μεγάλη φασαρία νου φαίνεται αυτό που θες να κάνεις; Τι διαφορά θα κάνει σε σχέση με το πώς είναι τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Το παραθυρο του μπανιου ειναι μονιμα ανοιχτο, με αποτελεσμα να κοπαναει η πορτα του. Ειδικοτερα χτυπαει πολυ εντονα η γλωσσα της κλειδαριας, σε βαθμο που ακομα και με κλειστο το παραθυρο να κανει αρκετο θορυβο αν δεν την κλεισεις προσεχτικα. Τα διαφορα στοπ του εμποριου δεν βολευουν γιατι το ζητουμενο ειναι να μπορει η πορτα να κλεισει εντελως αν χρειαστει.

Μπορειτε να σκεφτειται καποια λυση?:X

Εννοεις ότι θες να είναι συνέχεια ανοικτό το παράθυρο αλλά παίζει η γλώσσα

ή ότι όταν κλείνει το παράθυρο η γλώσα έχει "τζόγο" μέσα στο θυληκο της και χτυπάει επειδη το παράθυρο παίζει λιγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panos4tw είπε

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει σκεφτει οτι θα βοηθουσε το λαδι...μολις εριξα λιγο WD40 και οντως βελτιωθηκε η κατασταση γιατι οταν βρισκει η γλωσσα πλεον μπαινει πιο ευκολα μεσα στη θηκη της και κοπαναει λιγοτερα.

Πιθανως δεν το εξηγησα καλα, το στοπ μαγνητη δεν νομιζω να με βοηθησουν...θελω ουσιαστικα η πορτα να κλεινει πιο αργα απο το σημειο στο οποιο εμπλεκεται η πορτα και επειτα μεχρι να ακουμπησει στην κασα.....κατι σαν αφρολεξ πανω στην κασα ας πουμε

Αν θες να κλείνει πιο αργά υπάρχουν στοπ, φρένα. 

soysta-thyrwn-ashmi-me-freno-ff-group.jpg.5a5e7ce2169ccc97dbe0e0bea8488711.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Λάδωμα στη γλώσσα και τον μηχανισμό όλο γενικά. Θα ησυχάσει για κάποιο καιρό. 

@DrLo πολύ μεγάλη φασαρία νου φαίνεται αυτό που θες να κάνεις; Τι διαφορά θα κάνει σε σχέση με το πώς είναι τώρα;

Βασικά έτσι όπως το θέλω είναι το από κάτω σπίτι (ίδιο κατά τα άλλα).

Ναι κατλαβαίνω ότι είναι φασαρία (γι αυτό λέω αν είναι πολύ ακριβό θα αρκεστό σε αυτό έστω και αν δε μου αρέσει)

Βολεύει στο πως βάζεις τα έπιπλα κουζίνας, 

πρέπει να βάλω μέσα ψυγεία κλπ για να εξηγήσω, μη το πάμε ως εκεί.

Τη κουζίνα έτσι κι αλλιώς (ξύλινα παμπάλαια ντουλάπια, μαρμαρινο΄νεροχύτη κλπ) τα έχω ξηλώσει ήδη μόνος μου. (το ξήλωμα είναι ευκολη δουλειά)

χοντρικά φαντάσου ότι τώρα αναγκάζομαι να έγω το ψυγείο από την απεναντι μεριά και "χανεται" ο δεξιά τοίχος. ειναι θέμα βελτιστοποίησης της διάταξης (εμπείπτει στο κλάδο του "operations research" που θα το λέγανε οι συνάδλφοι μηχανικοί παραγωγής :) )

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, divo είπε

Στοπ υπαρχουν με μαγνήτη. Εχεις δοκιμασει καποιο; Οσο για τη γλωσσα λιγο γρασακι σπρει δε θα εβλαπτε.

  Απόκρυψη περιεχομένων

μαρκες υπαρχουν πολλες απλα χοντροκοκο στοκο. ριξε μια ματια στο βιντεακι

αυτο που λες ωραιο ειναι αλλα το θεωρώ υπερβολη για μαντρα.

Σε ευχαριστώ για το βιντεάκι. Πες ότι βάζω έναν χονδροκοκκο στόκο. Θα μπορώ μετά να περάσω σοβά ακρυλικό πάνω του;

Όλο το κονσεπτ γίνεται για την όψη "αγριάδας" που χει ο σοβάς θερμοπροσοψης! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει σκεφτει οτι θα βοηθουσε το λαδι...μολις εριξα λιγο WD40 και οντως βελτιωθηκε η κατασταση γιατι οταν βρισκει η γλωσσα πλεον μπαινει πιο ευκολα μεσα στη θηκη της και κοπαναει λιγοτερα.

Πιθανως δεν το εξηγησα καλα, το στοπ μαγνητη δεν νομιζω να με βοηθησουν...θελω ουσιαστικα η πορτα να κλεινει πιο αργα απο το σημειο στο οποιο εμπλεκεται η πορτα και επειτα μεχρι να ακουμπησει στην κασα.....κατι σαν αφρολεξ πανω στην κασα ας πουμε

Υπάρχουν κάποια "δε ξέρω πως λέγονται" που είναι σαν λαστιχένια πατούρα που την βάζουν οι μαραγκοί σε ντουλάπια γύρω γύρω , ένα μικρό αυτοκόλλητο "κορδόνι" ας πούμε, για να μη χτυπάει  άγρια η πόρτα του ντουλαπιου πάνω στο ντουλάπι. Ίσως σου κάνει αυτό.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά το παρατραβατε με την τιμή.

Δηλαδή οποία τιμή κ να του πούμε εμείς αυτός στο τέλος δεν θα πάρει προσφορές από 2-3 μαστόρους;

Δεν θα επιλέξει αυτόν που θα του κάνει καλύτερη εντύπωση κ σωστή τιμή;

Θα επιλέξει τον πιο ακριβο επειδή θα του έχουμε  κοστολογησει εμείς στο περίπου την συγκεκριμένη εργασία;

Δυστυχώς  τέτοιες δουλειές θέλουν όρεξη κ ψάξιμο αν δεν θέλετε να σαν πιάνουν Κωτσο.

Στην δική μου ανακαίνιση η οποία ουσιαστικά άφησε το σπίτι γιαπι, για κάθε εργασία έβλεπα 3-4 μαστόρους για να πάρω προσφορές.

Σίγουρα ξόδεψα πολύ χρόνο αλλά γλίτωσα κ πάρα πολλά χρήματα που δυστυχώς δεν μου περισσεύουν.

Ωστόσο για τον φίλο που ρωτάει ενδεικτικά τιμές θα του προτείνω το σάιτ που χρησιμοποίησα κ εγώ κ απ' όπου συνεργάστηκα με κάποιους επαγγελματίες.

Είναι το texnitesonline.gr το οποίο έχω αναφέρει κ σε παλαιότερο ποστ. Εκει περιγράφεις την εργασία που θες να κάνεις κ διάφοροι επαγγελματίες σου κάνουν την πρόσφορα τους χωρίς κάποια δέσμευση.

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PeZeoulas είπε

Δυστυχώς ο κόσμος πλέον βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα δύσκολα θα καλέσει μάστορα σπίτι του γιατί γνωρίζει όσα ανέφερα.Από το να αντιμετωπίσω κάποια εξωφρενική απαίτηση(οικονομική) ή από το να έχω το άγχος αν θα τηρηθούν τα συμφωνηθέντα προτιμώ να μείνω με το πρόβλημα ή να προβώ σε DIY λύσεις.Να ‘σαι σίγουρος όμως,πως αν μπορούσα να σας εμπιστευτώ,και πιο συχνά θα καλούσα μάστορες και πρόθυμος θα ήμουν να πληρώσω κάτι παραπάνω.Φρόντισε για την υγεία και την φήμη του κλάδου σου και ο κόσμος δεν θα χρειάζεται να μπαίνει σε φόρουμ να ρωτάει.

Ωραια λογική, επομενως ας απολυσουν και τους ελληνες υπαλληλους τα μαστορια, να απολυσουν και τα εργοστασια κοσμο ας φερουν κινεζους να τους βγαινει και πιο φθηνα η ας πανε τα παντα στη Κινα επειδη και ο ελληνας επιχειρηματιας εχει αγανακτησει με το κρατος και κατσε εσυ να πινεις φραπεδουμπα στο σπιτι σου.

Εξωφρενικη απαιτηση ειναι το 1 ευρω ο καφες οχι να ερθει μαστορας στις 9 το πρωι να φυγει στις 8 το βραδυ και να παρει 50ευρω μεροκαματο. Επισης εξωφρενικα και παραλογα ειναι αυτα που ζητανε οι δηθεν πελατες που θελουν μεσα σε μια μερα με ενα 50αρικο που θα δωσουν να φτιαξουν τα παντα. Οι λυσεις DIY ειναι για μικροπραγματα οχι να φτιαξεις ολοκληρο το σπιτι που νομιζουν αρκετοι πλεον και μαλλον και εσυ που απαξιωνεις με τα λεγομενα σου εναν ολοκληρο κλαδο.

επειδη εχω κανει και ανακαινηση πριν 2 χρονια στο σπιτι μου και τωρα προσφατα παλι εκανα κατι συμπληρωματικο , οπως και να το κανουμε αυτα που πληρωσα για αυτα που εγιναν ηταν τα κανονικα. και ολοι πληρωθηκανε μεροκαματο 50αρικο, τωρα αν ψαχνεται να βρειτε με 25 ευρω μεροκαματο και κατι τετοια ε τοτε σιγουρα δε προκειτε να γινει η δουλεια σας οπως τι θελετε και βεβαια και τα υλικα που θα χρησιμοποιηθουν θα ειναι τα κατωτερα. Αλλο Α ποιοτητα χρωματος και ασταρι με ρητίνη και αλλο Γ ποιοτητα με το πιο φθηνο ασταρι για βαψιμο. 

ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ , επομενως το θα ημουν προθυμος κτλ τα ακουω βερεσε απο πολλους, οταν προτιμουν να παιδευοντε αντι να γινει η δουλεια τους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, divo είπε

αεροστοπ ειναι ουσιαστικα και ειναι αυτοκολητα. εχουν ομως παχος

https://www.ergaleiogatos.gr/shop/aerostop-aftokollito-tipou-p-kafe-fixman-556185-15m

Edit.

Ναι μάλλον αυτά.

Κάπως ετσι

Ίσως υπαρζουν και μικροτερα γιατί έχω τα έχω δει σε ντουλάπια, όχι πόρτες που λέει αυτό .

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, έχει να προτείνει κανείς κάποιο δοκιμασμένο συνεργείο που να αναλαμβάνει ανακαινίσεις ?

Ανακαινίσεις όταν λέω αναφέρομαι σε κουζίνα, μπάνιο και γκρεμίσματα κτλ

Για Θεσσαλονίκη, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημερα,

μια ερώτηση όσον άφορα τον ασύρματο έλεγχο του θερμοσίφωνα, όπως αναφέρετε πιο πίσω.

Εχω κάνει την σύνδεση που φαίνεται στη φωτογραφία στο πατάρι μεταξύ του θερμοσίφωνα και του καλωδίου που έρχεται από τον πινακα.

(δεν τα έβαλα στον πινάκα γιατί έχει παλιές βιομηχανικές ασφάλειες και δεν ταιριάζουν οι νέες)

IMG_0136.jpg.79c3d4619196aaf0a201639fc259fa7f.jpg

 

Επειδη όμως ο χρονοδιακόπτης δεν βολεύει μιας και είναι ημερήσιος θα ήθελα να μπορώ να το ελέγχω ασύρματα με τη λύση που πρότειναν πιο πίσω μέσω Broadlink sc1.

https://www.cableworks.gr/ilektronika/sonoff-iot-smart-systems/broadlink/broadlink-sc1-wi-fi/

H ερώτηση μου είναι αν πρέπει να το συνδέσω πριν η μετά το κουτάκι που έχω βάλει;

Υποθετω ότι θα πρέπει μετά το κουτί, άλλα επειδή είμαι άσχετος είπα να ρωτήσω μη κάνω καμιά μ...ία!!

Μηπως θα έπρεπε να πάω σε 

https://www.eurostores.gr/sonoff-pow-r2-15a-3300w-wifi-wireless-remote-control-switch-power-monitor-current-tester-for-smart-home/

επειδή βλέπω ότι κάνει για 16α ασφάλεια;

 

Επεξ/σία από nextsak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _nicolas_ είπε

Καλημέρα παιδιά, έχει να προτείνει κανείς κάποιο δοκιμασμένο συνεργείο που να αναλαμβάνει ανακαινίσεις ?

Ανακαινίσεις όταν λέω αναφέρομαι σε κουζίνα, μπάνιο και γκρεμίσματα κτλ

Για Θεσσαλονίκη, ευχαριστώ

μπορω να σου στειλω μνμ με τηλεφωνο, εχω γραψει το τι χρεωνουν παραπανω αν σε ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dancer είπε

μπορω να σου στειλω μνμ με τηλεφωνο, εχω γραψει το τι χρεωνουν παραπανω αν σε ενδιαφερει.

Με ενδιαφέρει και εμένα.  Οι τιμές που είναι είπες? 

Πάντως η τιμή παίζει πχ αν βάλεις εντοιχισμένες μπαταρίες, εντοιχισμένο καζανάκι, αν μετακινήσεις τη λεκάνη της τουαλέτας,  κτλ. 

Επεξ/σία από bobptz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, panos4tw είπε

Το παραθυρο του μπανιου ειναι μονιμα ανοιχτο, με αποτελεσμα να κοπαναει η πορτα του μπανιου αποι το ρευμα. Ειδικοτερα χτυπαει πολυ εντονα η γλωσσα της κλειδαριας, σε βαθμο που ακομα και με κλειστο το παραθυρο να κανει αρκετο θορυβο αν δεν την κλεισεις προσεχτικα. Τα διαφορα στοπ του εμποριου δεν βολευουν γιατι το ζητουμενο ειναι να μπορει η πορτα να κλεισει εντελως αν χρειαστει.

Μπορειτε να σκεφτειται καποια λυση?:X

θα παρεις μια καλυτερη ποιοτικα κλειδαρια (γιατι αν κοπαναει καιρο, καποια στιγμη -ισως συντομα- θα σπασει η γλωσσα).

αν δε θες να δωσεις ουτε 8-12 ευρω που κοστιζει, βαλε λιγο wd40 στη γλωσσα της κλειδαριας + με μια λιμα κανε γωνια απεναντι στο κυπρι (απο τη μερια της κασας, ωστε οταν σκαει η πορτα να γλειφει κ να μην κοπαναει.

Επεξ/σία από GeoMak7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...