Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Δεν την ξέρω  φίλε μου την εταιρεία  αλλά αν όλα αυτά που λες στέκουν ότι Ελληνική εταιρεία πουλάει υποβαθμισμένα προιόντα 61 ολόκληρα χρόνια και δεν έχει κλείσει αν μη τι άλλο θα είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο για το βιβλίο γκίνες.

κι ο Cisa (Ιταλος) επειδη ο κοσμος δεν πληρωνε τα προϊοντα του κι αγοραζε κινεζιες, συνεργαστηκε με τους κινεζους και εφτιαξε τη μπλε σειρα. 

κινεζικα κομματια + αλλοδαποι συναρμολογητες στην ιταλια = ιταλικο προϊον.

αφου αγοραζεις εσυ & αλλοι χιλιαδες τα πραγματα τους που ειναι φθηνα, γιατι να κλεισει ; ; ;

υγ - αλλαξε τα χερουλια που ειναι στην πορτα απ'το '80 (και επιασαν μουχλα) κι ασε τις φιλοσοφιες & τα ρεκορ γκινες.

Επεξ/σία από GeoMak7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

συγγνωμη αλλα κινεζικα κομματια που αποτελουν ελληνικη κλειδαρια συναρμολογημενη απο πακιστανους για τον κυριο Βοϊβοδα δε θα βαλω σπιτι μου :)

δεν αμφιβαλλω οτι τη βρηκες 6€. υπαρχουν πολλα μαγαζια που θα κλεισουν στο μελλον επειδη δουλευουν με 5% κερδος. χαιρομαι που τους βοηθας.

end of story απο εμενα.

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι κάποιος εισάγει κινέζικα κομμάτια και τα συναρμολογεί στην Ελλάδα?

Ότι δηλαδή μια ελληνική εταιρεία επιλέγει να κάνει "outsource" την κατασκευή των κομματιών στη Κίνα και να κρατήσει την συναρμολόγηση. Να έχει δηλαδή κινεζική ποιότητα manufacturing και ευρωπαϊκα εργατικα. Θα ήταν το πιο ηληθιο Business Plan ever.

Κλειδαριά είναι, δεν είναι κάνα διαστημόπλοιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GeoMak7 είπε

κι ο Cisa (Ιταλος) επειδη ο κοσμος δεν πληρωνε τα προϊοντα του κι αγοραζε κινεζιες, συνεργαστηκε με τους κινεζους και εφτιαξε τη μπλε σειρα. 

κινεζικα κομματια + αλλοδαποι συναρμολογητες στην ιταλια = ιταλικο προϊον.

αφου αγοραζεις εσυ & αλλοι χιλιαδες τα πραγματα τους που ειναι φθηνα, γιατι να κλεισει ; ; ;

υγ - αλλαξε τα χερουλια που ειναι στην πορτα απ'το '80 (και επιασαν μουχλα) κι ασε τις φιλοσοφιες & τα ρεκορ γκινες.

Κλειδαριά άλλαξα τύπε.Όσο για χερούλια δεν είναι από το 80 από το 92 είναι και δεν θα σε ρωτήσω πότε θα τα αλλάξω.Κάνω κέφι να έχουν μούχλα.Σε πειράζει;;;;;; Ή σου κακοφάνηκε που φάνηκε τελείως ψεύτικη η εγγραφή σου και σου χαλάσαμε τη μόστρα του ειδικού.

Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει.Δεν με ήξερες από χτες.Εγώ έγραψα πραγματικά γεγονότα και όχι μπαρούφες που γράφεις εσύ προσπαθώντας και εγώ δεν ξέρω για πιο λόγο να συκοφαντήσεις ένα Ελληνικό προιόν.

Μάλλον εσεις οι ειδικοί γουστράρετε να το παίζετε ότι τα ξέρετε όλα.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα κάτι καλά παπούτσια, τα οποια ειχαν μεινει στην ντουλάπα γιατι παρόλο που ήταν το νούμερό μου, η φόρμα τους ήταν μικρή, οπότε δεν μου έκαναν

Λεω δεν φταχνω δύο καλαπόδια 

Υλικά μια ντιζα βιδας, παξιμάδια, ροδελες, 50cm ξύλινο μαδερακι 4x4

...και ιδου, ξεσφίγγοντας την βιδα τεντώνω το παπούτσι, μετά δυο μέρες στην "πρέσα" ετοιμο το παπουτσάκι :) :)

 

 

 

Screenshot_2019-06-11-19-54-57-003_com.simplemobiletools.gallery.png

Screenshot_2019-06-11-19-50-16-703_com.simplemobiletools.gallery.png

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, DrLo είπε

Είναι εσωτερική, κουζινα-διαδρομος. 

Την πόρτα (το φύλο) θέλω ουσιαστικά να τη καταργήσω και το άνοιγμα να πάει σε ποιο πέρα γιατί βολεύει στη διαφήμιση της κουζίνας και είναι ποιο φάτσα στο σαλόνι (πρέπει να κάνω σκετσάκι).

Για μεταλλική πόρτα (την εξωτερική προς το μπαλκόνι της ίδιας κουζίνας έχω άλλη ερώτηση αλλά δε ξέρω αν πέρασα το quota μου για αυτή τη βδομάδα)

Μόνος μου δε παιζει να τη κάνω όχι για τίποτα άλλο αλλά φοβάμαι τι παίζει με τα σενάζια των ανοιγμάτων και εκεί που πάω να κάνω το νέο άνοιγμα κατεβει όλος ο τοίχος κατω

Πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε, κάνε μια μικρή τομή στους 70 πόντους προς τη μεριά που θέλεις να ανοίξεις την πόρτα , και στο ύψος πάνω από την πόρτα. Πρέπει να δεις αν το σεναζι της πόρτας είναι από τοίχο σέ τοίχο, γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις, οι χτίστες έφτιαχναν το σεναζι κάτω , και ύστερα το έβαζαν πάνω από την πόρτα. Αν είναι έτσι και δεν είναι σε όλο τον τοίχο, δε σου συνιστώ το να ρίξεις τον τοίχο. Βέβαια υπάρχουν λύσεις αλλά θα σου κοστίσει περισσότερο. Πάντως για να σου γκρεμίσουν τον τοίχο, να σου μεταφέρουν την πόρτα και το διακόπτη , και να σου χτίσουν το κενό (χωρίς σοβατισματα) πιστεύω ότι είσαι περίπου στα 250-300 + .

23 ώρες πριν, DrLo είπε

Είναι εσωτερική, κουζινα-διαδρομος. 

Την πόρτα (το φύλο) θέλω ουσιαστικά να τη καταργήσω και το άνοιγμα να πάει σε ποιο πέρα γιατί βολεύει στη διαφήμιση της κουζίνας και είναι ποιο φάτσα στο σαλόνι (πρέπει να κάνω σκετσάκι).

Για μεταλλική πόρτα (την εξωτερική προς το μπαλκόνι της ίδιας κουζίνας έχω άλλη ερώτηση αλλά δε ξέρω αν πέρασα το quota μου για αυτή τη βδομάδα)

Μόνος μου δε παιζει να τη κάνω όχι για τίποτα άλλο αλλά φοβάμαι τι παίζει με τα σενάζια των ανοιγμάτων και εκεί που πάω να κάνω το νέο άνοιγμα κατεβει όλος ο τοίχος κατω

Πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε, κάνε μια μικρή τομή στους 70 πόντους προς τη μεριά που θέλεις να ανοίξεις την πόρτα , και στο ύψος πάνω από την πόρτα. Πρέπει να δεις αν το σεναζι της πόρτας είναι από τοίχο σέ τοίχο, γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις, οι χτίστες έφτιαχναν το σεναζι κάτω , και ύστερα το έβαζαν πάνω από την πόρτα. Αν είναι έτσι και δεν είναι σε όλο τον τοίχο, δε σου συνιστώ το να ρίξεις τον τοίχο. Βέβαια υπάρχουν λύσεις αλλά θα σου κοστίσει περισσότερο. Πάντως για να σου γκρεμίσουν τον τοίχο, να σου μεταφέρουν την πόρτα και το διακόπτη , και να σου χτίσουν το κενό (χωρίς σοβατισματα) πιστεύω ότι είσαι περίπου στα 250-300 + .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, troi.g είπε

Πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε, κάνε μια μικρή τομή στους 70 πόντους προς τη μεριά που θέλεις να ανοίξεις την πόρτα , και στο ύψος πάνω από την πόρτα. Πρέπει να δεις αν το σεναζι της πόρτας είναι από τοίχο σέ τοίχο, γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις, οι χτίστες έφτιαχναν το σεναζι κάτω , και ύστερα το έβαζαν πάνω από την πόρτα. Αν είναι έτσι και δεν είναι σε όλο τον τοίχο, δε σου συνιστώ το να ρίξεις τον τοίχο. Βέβαια υπάρχουν λύσεις αλλά θα σου κοστίσει περισσότερο. Πάντως για να σου γκρεμίσουν τον τοίχο, να σου μεταφέρουν την πόρτα και το διακόπτη , και να σου χτίσουν το κενό (χωρίς σοβατισματα) πιστεύω ότι είσαι περίπου στα 250-300 + .

Πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε, κάνε μια μικρή τομή στους 70 πόντους προς τη μεριά που θέλεις να ανοίξεις την πόρτα , και στο ύψος πάνω από την πόρτα. Πρέπει να δεις αν το σεναζι της πόρτας είναι από τοίχο σέ τοίχο, γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις, οι χτίστες έφτιαχναν το σεναζι κάτω , και ύστερα το έβαζαν πάνω από την πόρτα. Αν είναι έτσι και δεν είναι σε όλο τον τοίχο, δε σου συνιστώ το να ρίξεις τον τοίχο. Βέβαια υπάρχουν λύσεις αλλά θα σου κοστίσει περισσότερο. Πάντως για να σου γκρεμίσουν τον τοίχο, να σου μεταφέρουν την πόρτα και το διακόπτη , και να σου χτίσουν το κενό (χωρίς σοβατισματα) πιστεύω ότι είσαι περίπου στα 250-300 + .

Ναι το θέμα με τα σενάζια είναι που φοβαμαι και λέω δε παίζει να το δοκιμάσω μονις. Και εχω σκοπό να κάνω αυτό που λες και αν δεν έχει να βάλω από πάνω κάποιο κοιλοδοκο ή ΗΕΑ για σενάζια στο νέο άνοιγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ναι το θέμα με τα σενάζια είναι που φοβαμαι και λέω δε παίζει να το δοκιμάσω μονις. Και εχω σκοπό να κάνω αυτό που λες και αν δεν έχει να βάλω από πάνω κάποιο κοιλοδοκο ή ΗΕΑ για σενάζια στο νέο άνοιγμα.

Μόνο με μια μικρή τομή μπορείς να δεις, ή αν έχεις ανιχνευτη να δεις αν βρίσκει σίδερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Κλειδαριά άλλαξα τύπε.Όσο για χερούλια δεν είναι από το 80 από το 92 είναι και δεν θα σε ρωτήσω πότε θα τα αλλάξω.Κάνω κέφι να έχουν μούχλα.Σε πειράζει;;;;;; Ή σου κακοφάνηκε που φάνηκε τελείως ψεύτικη η εγγραφή σου και σου χαλάσαμε τη μόστρα του ειδικού.

Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει.Δεν με ήξερες από χτες.Εγώ έγραψα πραγματικά γεγονότα και όχι μπαρούφες που γράφεις εσύ προσπαθώντας και εγώ δεν ξέρω για πιο λόγο να συκοφαντήσεις ένα Ελληνικό προιόν.

Μάλλον εσεις οι ειδικοί γουστράρετε να το παίζετε ότι τα ξέρετε όλα.

Οσο και αν σ εχω διαβασει παππου κανεις φαουλ εδω. Αυτος που σου γραφει ειναι και αριστος επαγγελματιας και εχει και φοβερες γνωσεις και δινει χρονια τωρα τζαμπα συμβουλες στο θεμα ασφαλεια. Ειναι ειδικος και οχι κομπογιανιτης και η domus ελληνικοτατη ειναι αλλα δεν πουλαει 6€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Είχα κάτι καλά παπούτσια, τα οποια ειχαν μεινει στην ντουλάπα γιατι παρόλο που ήταν το νούμερό μου, η φόρμα τους ήταν μικρή, οπότε δεν μου έκαναν

Λεω δεν φταχνω δύο καλαπόδια 

Υλικά μια ντιζα βιδας, παξιμάδια, ροδελες, 50cm ξύλινο μαδερακι 4x4

...και ιδου, ξεσφίγγοντας την βιδα τεντώνω το παπούτσι, μετά δυο μέρες στην "πρέσα" ετοιμο το παπουτσάκι :) :)

Screenshot_2019-06-11-19-54-57-003_com.simplemobiletools.gallery.png

Screenshot_2019-06-11-19-50-16-703_com.simplemobiletools.gallery.png

Παραπληροφόρηση, στα υλικά δεν αναφέρεις τις τέσσερις βίδες, το λαμακι , ούτε το  ηλεκτρόδιο....(πλάκα κάνω)😀😀

Πάντως μπράβο σου , οι περισσότεροι θα είχαμε πάει στον τσαγκάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για ενα τραπεζι μεταβλητου υψους, το οποιο συνηθως θα ειναι τραπεζακι σαλονιου/καναπε χαμηλωμενο, αλλα μια στο τοσο θα ψηλωνει για να γινει τραπεζι φαγητου (ειτε εντος ειτε στη βεραντα). Εχω βρει καποιες λυσεις ονλαιν αλλα ειναι ολες αρκετες ακριβες 600-700 ευρω το ελαχιστο ή καποιες λιγο πιο οικονομικες ειναι Αμερική. Μιλάω για κάτι τέτοιο:

 

https://www.diotti.com/en/bento-white-glass-convertible-coffee-table.html

 

Ιδανικά θα ηθελα να αγοράσω μόνο τον μηχανισμό και να διαλέξω εγώ την επιφάνεια, αλλά δεν έχω βρει πουθενα κατι τετοιο. Κατι σε DIY δεν θα με χαλαγε, αλλα αμφιβαλλω για το κατα ποσο θα μπορει να επιτευχθει καλο φινιρισμα και λειτουργικοτητα. Θα ημουν ευχαριστημενος αν πληρωνα μεχρι 300 ευρω για κατι καλο αισθητικα και λειτουργικα. 

 

Εχετε καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΡΩΓΜΗ ΣΤΟ ΤΑΒΑΝΙ

 Έχω κάποιες ρωγμές στο ταβάνι που πάνε από τη μια μεριά στην άλλη. Έχουν στοκαριστεί με δια΄φορους τρόπους από διάφορα μαστόρια... (που έμπλεξα)

Αρχικά μπήκε σε μία σπατουρέλα, ενώ σε κάτι άλλες ρητίνη, γάζα και σπατουρέλα.

Μετά με καλύτερο μάλλον μάστορα που έφερα βάλαμε everbuild one strike filler και knauf έτοιμους στόκους.

Το θέμα είναι πως μετά από 1 μήνα πάλι άρχισαν να ξανανοίγουν όλες οι ρωγμές.

Μόνο σε μία που βάλαμε απευθείας το one strike filler είναι ως τώρα οκ.

Θα το δει και θα μου πει και αυτός όταν έρθει, αλλά ρωτάω μήπως υπάρχει και εδώ κάποιος που έχει γνώμη να προτείνει τι πρέπει να κάνουμε ή τι υλικό να βάλουμε.

Η βαφή έγινε με υδρόχρωμα, χωρίς να ασταρώσουμε. Χρειάζεται αστάρι στο υδρόχρωμα? ή να βάλουμε Sikagard 905 W για ενίσχυση της επιφάνειας και προστασία από υγρασία?

Επεξ/σία από winmac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2019 στις 5:21 ΜΜ, divo είπε

Καθαριε μονο τους παλιους αρμοστοκους καλα. υπαρχει ειδικό εργαλειο αλλα για να μην ψαχνεις μπορεις να παρεια και μια προκα μεγαλη.

Ποιό είναι αυτό το εργαλείο; Η πρόκα που λες δύσκολα θα χωράει, ο αρμός είναι 1-2 mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...