Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεμα: αρμοι μπανιερας

Στο σπιτι που νοικιαζω δυστυχως το μπανιο ειναι παμπαλαιο, οπως φυσικα και οι αρμοι γυρω απ'την μπανιερα που ηταν ηδη σχεδον παντου μαυροι (αρα μουχλα;). Καθαριζω, τριβω, τίποτα, δεν ασπριζουν.

Πιστευωηρθε η ωρα να αντικατασταθουν. Τι μαστορα θελω για κατι τετοιο; Ποιο το συνολικο κοστος περιπου και ποση ωρα θα του παρει;

Επεξ/σία από *nenya*
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Θεμα: αρμοι μπανιερας

Στο σπιτι που νοικιαζω δυστυχως το μπανιο ειναι παμπαλαιο, οπως φυσικα και οι αρμοι γυρω απ'την μπανιερα που ηταν ηδη σχεδον παντου μαυροι (αρα μουχλα;). Καθαριζω, τριβω, τίποτα, δεν ασπριζουν.

Πιστευωηρθε η ωρα να αντικατασταθουν. Τι μαστορα θελω για κατι τετοιο; Ποιο το συνολικο κοστος περιπου και ποση ωρα θα του παρει;

Πρέπει να βάλεις φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Θεμα: αρμοι μπανιερας

Στο σπιτι που νοικιαζω δυστυχως το μπανιο ειναι παμπαλαιο, οπως φυσικα και οι αρμοι γυρω απ'την μπανιερα που ηταν ηδη σχεδον παντου μαυροι (αρα μουχλα;). Καθαριζω, τριβω, τίποτα, δεν ασπριζουν.

Πιστευωηρθε η ωρα να αντικατασταθουν. Τι μαστορα θελω για κατι τετοιο; Ποιο το συνολικο κοστος περιπου και ποση ωρα θα του παρει;

 

4 λεπτά πριν, mad-proffessor είπε

Πρέπει να βάλεις φωτογραφία.

Θελουμε Φωτογραφία για την διαγνωση αα και να εισαι και εσυ μεσα στη μπανιέρα θα βοηθήσει τα μαστοριά να βρούν καλύτερα λύση στο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα φωτο φρικης.

(Μεχρι και τα πλακακια σιχαινομαι αλλα δεν προκειται να κανω εγω την ανακαινιση σε ενοικιαζομενο σπιτι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, *nenya* είπε

:( ειναι φρικη σου λεω, ειναι μαυροι.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

IMG_20181010_164007.jpg.f5bf1355f909ec766c19db69db7fa0c3.jpg

Καθάρισμα όσο μπορείς βγάλε την παλιά σιλικόνη και πέρασμα με σιλικονη αντιμουχλικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, *nenya* είπε

Εβαλα φωτο φρικης.

(Μεχρι και τα πλακακια σιχαινομαι αλλα δεν προκειται να κανω εγω την ανακαινιση σε ενοικιαζομενο σπιτι.)

Καθάρισε με ένα μείγμα μαγειρικής σόδας με ξύδι. Άστο αρκετή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Εβαλα φωτο φρικης.

(Μεχρι και τα πλακακια σιχαινομαι αλλα δεν προκειται να κανω εγω την ανακαινιση σε ενοικιαζομενο σπιτι.)

Αν κεράσεις σουβλάκια και μπύρες και φιλοσοφική συζήτηση για το insomnia το κάνω δωρεάν 😂 

 

Λοιπόν,ξύνεις όσο μπορείς (και δεν σιχαίνεσαι) και μετά καθαριζεις,στεγνωνεις πολύ καλά,και περνάς διάφανη (η λευκή ανάλογα τι θέλεις) 

Κόστος αν το κάνεις μόνη σου 2-2.5€ 

Κόστος αν έρθει μαστορι κανένα 10-15€

Χρόνος εργασίας: περίπου 30-45'

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nenya, βάλε σε ένα άδειο καθαρό μπουκάλι από Αζαξ (ή κάποιο που να μπορείς να ψεκάζεις), χλωρίνη με νερό, αναλογία 2:1 (βασικά να αραιώσει για να μπορέσει να ψεκαστεί).

Άσ' το 30 λεπτά και ξέπλυνε. Αυτό για αρμούς.

Αν έχει μούχλα και στις σιλικόνες, αλλαγή τις σιλικόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Αν κεράσεις σουβλάκια και μπύρες και φιλοσοφική συζήτηση για το insomnia το κάνω δωρεάν 😂 

Λοιπόν,ξύνεις όσο μπορείς (και δεν σιχαίνεσαι) και μετά καθαριζεις,στεγνωνεις πολύ καλά,και περνάς διάφανη (η λευκή ανάλογα τι θέλεις) 

Κόστος αν το κάνεις μόνη σου 2-2.5€ 

Κόστος αν έρθει μαστορι κανένα 10-15€

Χρόνος εργασίας: περίπου 30-45'

Σε ποιο κοσμο θα ερθει μαστορας για 10-15 ευρω;

Γιατι βλεπω πολυ συχνα πλακακια μπανιου να ειναι κολλημενα κολλητα το ενα διπλα στο αλλο; Γιατι δεν βαζουν σταυρουδακια για να μεινει χωρος για αρμο διαστολης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, orck είπε

Σε ποιο κοσμο θα ερθει μαστορας για 10-15 ευρω;

Γιατι βλεπω πολυ συχνα πλακακια μπανιου να ειναι κολλημενα κολλητα το ενα διπλα στο αλλο; Γιατι δεν βαζουν σταυρουδακια για να μεινει χωρος για αρμο διαστολης;

Στον δικό μου.

 

Άμα είμαι κοντά και περνάω από την περιοχή το κάνω και τσάμπα άμα μου πάρει την σιλικόνη,αρκεί να μην έχω δουλειά μετα. Σιγά τόσο καιρό μιλάμε εδώ μέσα,λιγους αρμούς να ξυσω και να περάσω μια σιλικόνη δεν έγινε και τίποτα.

 

Εδώ πήγα σε 4 μέλη από εδώ μέσα που ήταν σε περιοχές καμιά 10-15αρια χιλιόμετρα από την έδρα μου και δεν τους χρέωσα τίποτα.

Εντάξει καμιά φορά κάνουμε και καμιά καλή πράξη. :) :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, *nenya* είπε

Εβαλα φωτο φρικης.

(Μεχρι και τα πλακακια σιχαινομαι αλλα δεν προκειται να κανω εγω την ανακαινιση σε ενοικιαζομενο σπιτι.)

Bison αντιμουχλικος αφρός 2-3 χέρια παντού και στους αρμούς 5.5€.

Μετά ξύσιμο την παλιά σιλικόνη και πέρασμα μια λευκή αντιμουχλικη, κόστος 3€ και μια ώρα δουλειά.

Αξία του να σε δει η γκόμενα να το παίζεις Μπόμπ ο μάστορας; Ανεκτίμητη.

 

ΥΓ αν είσαι γκόμενα έχεις μπει σε λάθος θρεντ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fylatos είπε

Bison αντιμουχλικος αφρός 2-3 χέρια παντού και στους αρμούς 5.5€.

Μετά ξύσιμο την παλιά σιλικόνη και πέρασμα μια λευκή αντιμουχλικη, κόστος 3€ και μια ώρα δουλειά.

Αξία του να σε δει η γκόμενα να το παίζεις Μπόμπ ο μάστορας; Ανεκτίμητη.

ΥΓ αν είσαι γκόμενα έχεις μπει σε λάθος θρεντ.

Είναι γυναίκα 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stelios18120 είπε

Είναι γυναίκα 😂😂

Ναι είδα τη παράθεση σου και δε κατάλαβα ότι είναι η Νενυα....,

Νενυα κούκλα γράψε λάθος.

Βρες ένα καλό παλικάρι με ωραίους κοιλιακούς και μπράτσα και Βαλτον να σου κάνει τα παραπάνω, χωρίς μπλούζα. Θα ξεχάσεις την αηδία της μούχλας. Και κοιλιακούς να μην έχει δεν έγινε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτασεις (και το γελιο που μου προσφερατε)!

Ως σιχασιαρα ομως, δεν επιθυμω να ασχοληθω απο μονη μου παραπάνω (και ουτε πιανουν τα χερια μου ιδιαιτερα σε μαστοριλικια - επιπλα ικεα ομως να σας συναρμολογησω οσα θελετε!). 

Μαστορα, θα λαβεις πμ!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...