Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφορουμίτες όντας σχεδόν τελείως άσχετος με κατασκευές θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας σχετικά με μια αναδιπλουμενη ταβλα-τραπέζι που θέλω να φτιάξω.

 

Κύρια χρήση: κατασκευή μεγάλων πάζλ (μέγιστες διαστάσεις)- επιτραπέζια (διπλωμένο- σπάνια χρήση)

Γιατί αναδιπλούμενη; για εξοικονόμηση χώρου καθώς θα χρειάζεται max 1-2μήνες το χρόνο (και δεν υπάρχει αποθήκη)

 

Σκεφτόμουν να πάρω ένα MDF (4 ή 8mm) διαστάσεων 2.5x1.5 να το κόψω σε 2-4 μέρη ενωμένα μαζί τους με μεντεσέδες. Υπάρχουν οι εξής απορίες:

1) Αν και το βάρος που θα χρειαστεί να υποστηρίξει είναι μικρό είναι αρκετό το πάχος των 4 ή 8mm;

2) Είναι το MDF η καλύτερη λύση ή να πάω σε κάτι άλλο (ανάλογου-μικρότερου κόστους εννοείται);

3) Είδα οτι στις αλυσίδες πάει περίπου 5-5.5 το τετραγωνικό. Υπάρχει περίπτωση σε συνοικιακά ξυλουργεία να είναι πιο φθηνό;

4) Θα μπορούν να μπουν οι μεντεσέδες (ικανοί να το συγκρατούν) χωρίς να προεξέχουν από πίσω οι βίδες τους ( μιας και μιλάμε για μικρό πάχος);

5) Μήπως δεν χρειάζεται όλο αυτό και υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη- οικονομικότερη λύση που αγνοώ;

 

(Σε πρώτη φάση τουλάχιστον θα είναι τοποθετημένη πάνω σε άλλο μικρότερο τραπέζι ή σε μικρά τελάρα)

Επεξ/σία από sakura22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το 150 μέτρο αν μπορέσεις να το κάνεις 120 θα σ βγει πιο φθηνό. Το μικρο φύλλο εοναι 360χ120 και θα σ βγει πιο φθηνό από το μεγάλο που το σκαρτο και να μην το πάρεις θα το πληρώσεις. Προτίμησε ξυλεμπορικο απευθείας να το αγοράσεις (μιας και έχουν κάνει την μλκια μερικοί να δίνουν σε ιδιώτες και επαγγελματίες σε ίδια τιμή), ενώ σε Ξυλουργείο θα πληρώσεις κάτι παραπάνω,  μιας και δεν είναι αποκλειστικότητα η πώληση υλικών όπως τα προαναφερθεντα.  Αν είσαι κοντά περιστέρι μπορώ να σ πω που να πας

απο την άλλη αν πατάει όλο σε επίπεδη επιφάνεια είσαι οκ με το 8ρι ,αν όχι, θα σ κάνει κοιλιά  και θα σ πρότεινα να προτιμήσεις το 15αρι αν πας σε mdf. Γτ οχι μελαμινη 16αρα για να γλιστράει κ καλύτερα και να δουλεύεις ακόμα πιο καλά; μεντεσεδες θα βρεις για να το κάνεις αναδιπλουμενο σε όποιο μαγαζί και να κοιτάξεις με αστείο κόστος .

Ενδεικτικό κόστος σε ξυλεμπορικο αν πάρεις 8ρι mdf 20€, 15ρι mdf η 16αρα μελαμινη 30ευρω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλε μου σε pm που μπορώ να προμηθευτώ σε καλές τιμές μερικά mdf,μελαμίνη κτλπ για μια μικρή κατασκευή που θέλω να κάνω 

(Είμαι δυτικά Αιγάλεω οπότε με βολεύει εμενα το Περιστέρι) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakura22 είπε

Συμφορουμίτες όντας σχεδόν τελείως άσχετος με κατασκευές θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας σχετικά με μια αναδιπλουμενη ταβλα-τραπέζι που θέλω να φτιάξω.

Κύρια χρήση: κατασκευή μεγάλων πάζλ (μέγιστες διαστάσεις)- επιτραπέζια (διπλωμένο- σπάνια χρήση)

Γιατί αναδιπλούμενη; για εξοικονόμηση χώρου καθώς θα χρειάζεται max 1-2μήνες το χρόνο (και δεν υπάρχει αποθήκη)

Σκεφτόμουν να πάρω ένα MDF (4 ή 8mm) διαστάσεων 2.5x1.5 να το κόψω σε 2-4 μέρη ενωμένα μαζί τους με μεντεσέδες. Υπάρχουν οι εξής απορίες:

1) Αν και το βάρος που θα χρειαστεί να υποστηρίξει είναι μικρό είναι αρκετό το πάχος των 4 ή 8mm;

2) Είναι το MDF η καλύτερη λύση ή να πάω σε κάτι άλλο (ανάλογου-μικρότερου κόστους εννοείται);

3) Είδα οτι στις αλυσίδες πάει περίπου 5-5.5 το τετραγωνικό. Υπάρχει περίπτωση σε συνοικιακά ξυλουργεία να είναι πιο φθηνό;

4) Θα μπορούν να μπουν οι μεντεσέδες (ικανοί να το συγκρατούν) χωρίς να προεξέχουν από πίσω οι βίδες τους ( μιας και μιλάμε για μικρό πάχος);

5) Μήπως δεν χρειάζεται όλο αυτό και υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη- οικονομικότερη λύση που αγνοώ;

(Σε πρώτη φάση τουλάχιστον θα είναι τοποθετημένη πάνω σε άλλο μικρότερο τραπέζι ή σε μικρά τελάρα)

https://www.instructables.com/id/Folding-coffee-table/

κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sakura22 είπε

Συμφορουμίτες όντας σχεδόν τελείως άσχετος με κατασκευές θα ήθελα να ζητήσω τη συμβουλή σας σχετικά με μια αναδιπλουμενη ταβλα-τραπέζι που θέλω να φτιάξω.

Κύρια χρήση: κατασκευή μεγάλων πάζλ (μέγιστες διαστάσεις)- επιτραπέζια (διπλωμένο- σπάνια χρήση)

Γιατί αναδιπλούμενη; για εξοικονόμηση χώρου καθώς θα χρειάζεται max 1-2μήνες το χρόνο (και δεν υπάρχει αποθήκη)

Σκεφτόμουν να πάρω ένα MDF (4 ή 8mm) διαστάσεων 2.5x1.5 να το κόψω σε 2-4 μέρη ενωμένα μαζί τους με μεντεσέδες. Υπάρχουν οι εξής απορίες:

1) Αν και το βάρος που θα χρειαστεί να υποστηρίξει είναι μικρό είναι αρκετό το πάχος των 4 ή 8mm;

2) Είναι το MDF η καλύτερη λύση ή να πάω σε κάτι άλλο (ανάλογου-μικρότερου κόστους εννοείται);

3) Είδα οτι στις αλυσίδες πάει περίπου 5-5.5 το τετραγωνικό. Υπάρχει περίπτωση σε συνοικιακά ξυλουργεία να είναι πιο φθηνό;

4) Θα μπορούν να μπουν οι μεντεσέδες (ικανοί να το συγκρατούν) χωρίς να προεξέχουν από πίσω οι βίδες τους ( μιας και μιλάμε για μικρό πάχος);

5) Μήπως δεν χρειάζεται όλο αυτό και υπάρχει κάποια άλλη καλύτερη- οικονομικότερη λύση που αγνοώ;

(Σε πρώτη φάση τουλάχιστον θα είναι τοποθετημένη πάνω σε άλλο μικρότερο τραπέζι ή σε μικρά τελάρα)

5) ναι υπαρχει, θα παρεις ενα τετοιο και εισαι κουκλος/κουκλα
https://www.public.gr/product/kids-and-toys/puzzles/puzzle-enilikon-1000-plus-/yfasmatini-basi-apothikeysis-pazl-xxl/prod379190/

36 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Στείλε μου σε pm που μπορώ να προμηθευτώ σε καλές τιμές μερικά mdf,μελαμίνη κτλπ για μια μικρή κατασκευή που θέλω να κάνω 

(Είμαι δυτικά Αιγάλεω οπότε με βολεύει εμενα το Περιστέρι) :)

Δεν υπαρχουν πουθενα καλες τιμες, απεναντιας υπαρχουν κακοι επαγγελματιες, πολυ κακοι επαγγελματιες.
Οι περισσοτεροι βλεπουν τους χομπυστες σαν παρεργο και ευκαιρια για μια αρπαχτη "τι θες παλι εσυ, αφησε μου ενα 100αρικο για να σου πω καλημερα και μετα βλεπουμε"
Εχω απευδησει τοσο πολυ με αυτους που εχω υποσχεθει στον ευατο μου οτι οτι θελω και το εχει το ΙΚΕΑ θα το αγοραζω (ποτε δεν με εχει απογοητευσει) εαν δεν το εχει το ΙΚΕΑ, απλα θα το ξεχναω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, *nenya* είπε

:( ειναι φρικη σου λεω, ειναι μαυροι.

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_20181010_164007.jpg.f5bf1355f909ec766c19db69db7fa0c3.jpg

O Αρμός πρέπει να βγει τελείως, μετά θα ρίξεις φάρμακο για την μούχλα και δεν θα το σκουπίσεις, μετά θα πας να πάρεις Αρμό εποξειδικο και θα το περάσεις.  Μην ξεχνάς ότι πρέπει να είναι καθαρό και να έχει βάθος για να πιάσει.  Αν βάλεις σιλικόνη με το λάθος απορρυπαντικό θα χαλάσει πολύ γρήγορα.  Αν δεν το χεις πάρε ένα πλακά πες του ότι θα φέρεις εσύ τον Αρμό και πες του όταν μπορεί ένα απόγευμα να έρθει να τον περάσει και πόσα θέλει. Κάνα 25αρι είναι καλά . Φτάνει ομως να το εχεις καθαρο, παραπάνω με τίποτα, λιγότερα δεκτά!  Βρες κάποιον της γειτονιάς, ρώτα από εκεί που θα πάρεις τον Αρμό. Να προτιμάτε την γειτονιά και ας είναι 2-3 ευρώ παραπάνω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@greekbusters ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Δεν με βολεύει το περιστέρι. Αρχικά σε μελαμίνη κοιτούσα αλλά κάποια που είχα δει πρόχειρα μου φαινόταν πως το κόστος διπλασιαζόταν.

@mechpanos εδώ που είμαι δεν έχω σχεδόν τίποτα από εργαλεία οπότε κάτι τέτοιο δεν γίνεται στην παρούσα φάση. Μελλόντικα ίσως πάω προς κάτι τέτοιο.

@orck τα ξέρω αυτά αλλά τα περισσότερα παζλ που θα φτιαχτούν είναι 3000+ κομμάτια. Στο σκρουτζ δεν είδα κάτι για τέτοια μεγέθη και τα μεγαλύτερα που είχε ήταν σχετικά ακριβά + σαν επιφανεια χρειάζεται και κάτι από κάτω. Θα κοιτάξω και σε κανα ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2018 στις 6:48 ΜΜ, Lousy Offcomer είπε

Παρακαλώ τα φώτα σας,

σανίδες/φέτες του πατώματος/παρκέ κατασκευής του ΄71 που σε 2 σημεία στο δωμάτιο έχουν αποκτήσει κενό μεταξύ τους της τάξης 1-2mm.  

Υπάρχει τρόπος να γεμίσει ή να κλείσει με κάποιο υλικό?

Ευχαριστώ 

ο καλύτερος τρόπος ειναι να αφαιρέσεις το σοφατεπι κ με μια σκύλα ή σφήνες κ σφυρί να "σφίξεις" ξανά το πάτωμα. Προσοχή πρέπει να το κάνει απο την εγκοπή του ξύλου. Στην συνέχεια αν δεν το τρίψεις στόκος ίδιου χρώματος. Αν το τρίψεις εστω κ τοπικά πριονίδι (ειδιανικα απο το ίδιο ξύλο) κ ασταρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι στο σκελετό της γυψοσανίδας, όπου ακουμπάει τοίχο, πάτωμα, ταβάνι βάζουμε μια ηχομονωτική ταινία. Τι υφή έχει; Υπάρχει και διπλής όψης ή τουλάχιστον πιάνει η ταινία διπλής όψης πάνω της για να στερεωθεί; Είναι κάτι ειδικό ή θα μπορούσα στη θέση της να κολλήσω φελλό ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sakura22 είπε

@greekbusters ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Δεν με βολεύει το περιστέρι. Αρχικά σε μελαμίνη κοιτούσα αλλά κάποια που είχα δει πρόχειρα μου φαινόταν πως το κόστος διπλασιαζόταν.

@mechpanos εδώ που είμαι δεν έχω σχεδόν τίποτα από εργαλεία οπότε κάτι τέτοιο δεν γίνεται στην παρούσα φάση. Μελλόντικα ίσως πάω προς κάτι τέτοιο.

@orck τα ξέρω αυτά αλλά τα περισσότερα παζλ που θα φτιαχτούν είναι 3000+ κομμάτια. Στο σκρουτζ δεν είδα κάτι για τέτοια μεγέθη και τα μεγαλύτερα που είχε ήταν σχετικά ακριβά + σαν επιφανεια χρειάζεται και κάτι από κάτω. Θα κοιτάξω και σε κανα ebay.

Οκ, τοτε προτεινω χαρτοσμαλτινη (μπορει να το δεις και σαν μελανινη 3χιλ) με κοστος περιπου 3ευρω το τετραγωνικο μετρο. Ειναι αρκετα λεπτο που πρεπει να το πιανεις και απο τις δυο μεριες. Μολις κανεις οτι κανεις το περνεις οπως ειναι και το χωνεις κατω απο ενα κρεβατι.
Η λυση mdf τοσο λεπτο που λες δεν θα σου κατσει καλα με μεντεσεδες, ισως μονο με φαρδια ταινια (στυλ duct tape) για χρηση μεντεσε. Δεν το εχω κανει να ξερω εαν θα αντεξει, μπορει και ναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, sakura22 είπε

@greekbusters ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες. Δεν με βολεύει το περιστέρι. Αρχικά σε μελαμίνη κοιτούσα αλλά κάποια που είχα δει πρόχειρα μου φαινόταν πως το κόστος διπλασιαζόταν.

@mechpanos εδώ που είμαι δεν έχω σχεδόν τίποτα από εργαλεία οπότε κάτι τέτοιο δεν γίνεται στην παρούσα φάση. Μελλόντικα ίσως πάω προς κάτι τέτοιο.

@orck τα ξέρω αυτά αλλά τα περισσότερα παζλ που θα φτιαχτούν είναι 3000+ κομμάτια. Στο σκρουτζ δεν είδα κάτι για τέτοια μεγέθη και τα μεγαλύτερα που είχε ήταν σχετικά ακριβά + σαν επιφανεια χρειάζεται και κάτι από κάτω. Θα κοιτάξω και σε κανα ebay.

Το 4 χιλιοστά δεν το συζητάμε και το 8 λίγο είναι αλλά ενχομένως να κρατήσει βίδες αλλά θα θέλει προσοχή στο κλείσιμο άνοιγμα να μη φύγουν.

Αν έχει leroy κοντά σου πέρνα και δες διάφορα υλικά και πάχη και διάλεξε αυτό που σου κάνει.Διαστάσεις σου κόβει ότι θέλεις και χρεώνει με τετραγωνικό.Εγώ εκεί πάω όταν θέλω κάποια κομμάτια.Κόβει μέχρι 10 εκατοστά το λιγότερο.

Edit... Το πιο ιδανικό πιστεύω θα ήταν κόντρα πλακέ θαλάσσης που είναι πολύ πιο γερό από τα υπόλοιπα και θα σου κρατήσει και τις βίδες απλά θα σου βγει λίγο πιο ακριβό από τα άλλα.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πάγκο κουζίνας με επιφάνεια απο καπλαμά, λόγω παλαιότητας φούσκωσε σε σημεία από τα νερά. Είναι μια αηδία. Τι τρόπος ακολουθείται για επισκευή του? Τρίψιμο, στοκαρισμα και βάψιμο με χρώμα απομίμησης ξύλου; Θα έκανε ωραίο αποτέλεσμα; Η πιο οικονομική και αισθητικά όμορφη λύση ποια θα ήταν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Το 4 χιλιοστά δεν το συζητάμε και το 8 λίγο είναι αλλά ενχομένως να κρατήσει βίδες αλλά θα θέλει προσοχή στο κλείσιμο άνοιγμα να μη φύγουν.

Αν έχει leroy κοντά σου πέρνα και δες διάφορα υλικά και πάχη και διάλεξε αυτό που σου κάνει.Διαστάσεις σου κόβει ότι θέλεις και χρεώνει με τετραγωνικό.Εγώ εκεί πάω όταν θέλω κάποια κομμάτια.Κόβει μέχρι 10 εκατοστά το λιγότερο.

Edit... Το πιο ιδανικό πιστεύω θα ήταν κόντρα πλακέ θαλάσσης που είναι πολύ πιο γερό από τα υπόλοιπα και θα σου κρατήσει και τις βίδες απλά θα σου βγει λίγο πιο ακριβό από τα άλλα.

Το κοντρα πλακε θαλασσης ειναι οντως απο τα καλυτερα (ειδικα η συμηδα βαλτικης/ρωσικο, αυτο με τα πολλα εναλλαξ φυλλα) ειναι κορυφαιο, πανακριβο βεβαια. Αλλα γιατι ακριβως θελει τετοιο πραγμα για τα παζλ;

Στο Leroy δεν εχει καλο κοντρα πλακε, ψαξε σε ξηλαποθηκες αυτο το συγκεκριμενο που λεω και πες μου εαν βλεπεις χαοτικες διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zio10 είπε

^Σίγουρα επισκευάζεται αυτό ή θέλει αλλαγή;

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν επισκευάζεται. Θέλει ξηλωμα το φύλλο καπλαμά κ επανατοποθέτηση/ κόλλημα νεου. Αλλά δεν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία και το σπίτι δεν είναι δικό μου. Οπότε ψάχνω ημίμετρα να δώσω λύση!!😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...