Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 14/11/2019 στις 3:30 ΜΜ, papoys1 είπε

Για την περίπτωσή σου ιδανική θα ήταν μία σκάλα διπλή ή τριπλή που ανοίγει σε σχήμα  Λ. Θα μπορούσες να τη δέσεις με σκοινί και σε κάποιο σίδερο από τα στηρίγματα του ηλιακού για καλύτερη σταθερότητα.

Έχω τέτοια και μου έχει λύσει πολλές φορές τα χέρια.Πρόσφατα τη χρησιμοποίησα και στο ράβδισμα των ελιών.Την ανοίγω  σε Λ  καβαλάω από πάνω ραβδίζω σε ψηλά σημεία που δεν φτάνω από κάτω.,.

Δεν χρειάζεται να ανοίξεις και τις δύο βαλβίδες για συμπλήρωμα.Η μία όποια σε βολεύει φτάνει.

Καλά  κι εγώ για τέτοια σκάλα μιλούσα αρχικά , οτι δεν στέκεται!   Είναι βλέπεις ανόμοιες οι δυο κλίσεις , αλλά και το σημείο που "πιάνει" στις δυο πλευρές ο ηλιακός :   η φωτο  είναι ενδεικτική,   η πραγματική εγκατάσταση είναι ακόμη πιο επικίνδυνη,  για αυτό μίλησα εξ αρχής για  καμια εξειδικευμένη πατέντα.

Αλλά μου φαίνεται θα το παλέψω με την υπάρχουσα σκάλα , και πολύ καλό δέσιμο της, όπως γράφεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παρατήρησα μεταξύ του δαπέδου και του εξωτερικού τοίχου μικρά ανοίγματα σαν ρωγμές. Επειδή πιστεύω ότι περνάνε λιμνάζοντα νερά και υγρασία μέσα στα ανοίγματα, πως θα μπορούσα να το κλείσω? Υπάρχει κάποιο σφραγιστικό για την υγρασία?

IMG_20191115_103607.jpg

IMG_20191115_103601.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, divo είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

για ρουλεμαν ναι τετοιο λεω.

1 ρουλεμαν. τρυπα στο κατω ξυλο, κολλημα βιδας στο ρουλεμαν επανω και βιδωμα στο επανω ξυλο.

2 ρουλεμαν . απο ενα στο καθε ξυλο στο ενα κολλας βιδα και στο αλλο παξιμαδι. Τα σφιγεις και βαζεις στο παξιμαδι μια σταγονα λογκο, ή κολλα σπιροματων, για να μην ξεβιδωσουν. 

Θελει δουλιτσα ομως και με ενα και με δυο ρουλεμαν.

Ο αλλος τροπος με τους περιστροφικους μηχανισμους ειναι πιο ευκολος, για μενα. Γιατι εχεις μονο να βαλεις 8 βιδες. Για να μειωσεις το κενο αναμεσα στις βασεις μπορεις να φας το ξυλο οσα χιλιοστά θες. Αυτα απο οτι ειδα ειναι 10-13 χιλ κατεβασε το ξυλο τα χιλιοστα που θες με ενα εργαλειο, τυπου ντρεμελ και βιδωσε το πιο μεσα.

Με dremel θα του βγει η παναγία.

θα μπορούσε να βάλει μόνο ένα ρουλεμαν στην μία επιφάνεια (στην άλλη απλά να πακτώσει τον άξονα)

Με router για μεγάλη επιφάνεια ή αν είναι να βάλεις ρουλαεμάν με εργαλείο για τρύπες μεντεσέδων και ρουλεμάν στην ίδια διάσταση

ΟΜΩΣ

κάτι που δεν είχα σκεφτεί

Είμαι αρκετά σίγουρος ότι επειδή τίποα δε θα είναι 100% ίσιο, το πάτωμα όπου θα πατά το κινουμενο μέρος δε θα είναι 100% επίπεδο, τα πόδια δε θα είναι 100% ίσα και καμια τρύπα ή άξονας 100% κάθετος στην επιφάνεια αν τα κάνει με το χέρι όλα αυτά, λόγω ότι ολες αυτες οι μικροδιαφορές "προστίθεται" στην τελική ακρίβεια ας προσπαθήσεις να έχει πολύ μικρή απόσταση αναμεσα στις δύο επιφάνειες σίγουρα δε θα έχεις καλό αποτέλεσμα (πχ θα βρίσκει η μια επιφάνεια στην άλλη ή το κενό θα είναι "στραβό" κλπ). Αν θες την μεγαύτερη δυνατή ακρίβεια και να είναι ΤΕΛΕΙΑ στο μάτι θα πρέπει να τα κάνεις με "σταθερά" εργαλεία (πχ τρυπάνια πάγκου) , να χρησιμποιήσεις μηχανισμούς ακριβέιας και να ελαχιστοποιήσεις τις διάφορες ανακρίβειες (πχ αν υποθέσουμε ότι οι επιφάνειες είναι 100% άκαμπτες  να συνδεθούν τέλεια μεταξύ τους με μια άρθρωση και μόνο , χωρίς πόδια, πατώματα κλπ). Είναι για κάτι τέτοια που designάντα πράγγματα με τέλειες εφαρμογές κοστίζουν πολύ.'

Θα πρότεινα λοιπον, αν θες ντε και καλά να είναι το ελάχιστον το κενό μεταξύ των δυο (τουλαιστον αυτό που φαίνεται κλειστό) να βάλεις τον μηχανισμό που πρότεινε ο divo (που απλά των βιδώνεις) και να βάλεις απ' εξω, κατα μήκος της κινουμενης επιφάνειας μια "μετόπη" που θα καλύπτει από την επιφάνεια μέχρι την "περασιά" που θες, έτσι όταν θα είναι κλειστή απλά η επιφάνεια θα φαίνεται σαν "περασιά" απλά πιο χοντρή.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Παρατήρησα μεταξύ του δαπέδου και του εξωτερικού τοίχου μικρά ανοίγματα σαν ρωγμές. Επειδή πιστεύω ότι περνάνε λιμνάζοντα νερά και υγρασία μέσα στα ανοίγματα, πως θα μπορούσα να το κλείσω? Υπάρχει κάποιο σφραγιστικό για την υγρασία?

IMG_20191115_103607.jpg

IMG_20191115_103601.jpg

Απορώ για ποιο λόγο μπήκε σοβατεπί πλακάκι σε εκείνο το σημείο αφού κάτω είναι μπετό.Πιο πολύ πρόβλημα φέρνει περνώντας το νερό και κρατώντας την υγρασία παρά βοηθάει σε κάτι.

Θα προτεινα αυτό που είπε και ο @divo  να αφαιρεθούν τα πλακάκια να περαστεί ένα τσιμεντοειδές υλικό και στη συνέχεια βάψιμο όλο τον τοίχο με ακρυλικό πλαστικό να μην έχεις προβλήματα υγρασίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Απορώ για ποιο λόγο μπήκε σοβατεπί πλακάκι σε εκείνο το σημείο αφού κάτω είναι μπετό.Πιο πολύ πρόβλημα φέρνει περνώντας το νερό και κρατώντας την υγρασία παρά βοηθάει σε κάτι.

Θα προτεινα αυτό που είπε και ο @divo  να αφαιρεθούν τα πλακάκια να περαστεί ένα τσιμεντοειδές υλικό και στη συνέχεια βάψιμο όλο τον τοίχο με ακρυλικό πλαστικό να μην έχεις προβλήματα υγρασίας.

Το τσιμεντοειδες υλικό να περαστεί σε όλο τον τοίχο και το δάπεδο ή σε μία επιφάνεια που να καλύπτει το σημείο της ένωσης και λίγο παραπάνω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Το τσιμεντοειδες υλικό να περαστεί σε όλο τον τοίχο και το δάπεδο ή σε μία επιφάνεια που να καλύπτει το σημείο της ένωσης και λίγο παραπάνω?

Εκεί που θα βγει το πλακάκι για να καλυφθεί το τυχόν κενό που θα δημιουργηθεί.Δεν υπάρχει λόγος να περαστεί όλος ο τοίχος.Μετά αστάρωμα όλος ο τοίχος και βάψιμο για προστασία και ομορφιά  γιατί όταν δεν βάφουμε τον εξωτερικό σοβά ρουφάει όλο το νερό και με τα χρόνια αρχίζει να φουσκώνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω μια απορια γτ εχω πολλα σχεδια (στο μυαλο μου μεχρι στιγμης) να κανω και εχω χαθει λιγο με την σειρα που πρεπει να ακολουθησω.

καταρχας εχω μπει στο εξοικονομω οποτε αναμενω να γινουν εργασιες σπιτι οι οποιες ειναι αλουμινια φυσικο αεριο (με νεο δικτυο σωληνωσεων) νεα κλιματιστικα, παραλληλα με την ευκαιρια θελω να κανω και κατι εργασιες σπιτι αναλογα βεβαια τα τελικα ποσα που θα χρειαστουν, πχ αρχικα θελω να αλλαξω καλωδιωσεις να κατεβασω ουδετερους και να φτιαξω νεες πριζες στο σπιτι, θελω να τριψω ενα δωματιο με παρκε και να βαλω γυψοσανιδες στα σημεια που θα περασουν οι σωληνες των σωματων

το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω με τι σειρα πρεπει να γινουν ολα αυτα και επισης να μπει μια φορα ο καθε μαστορας (αν γινεται)

 

επισης κατι τελευταιο, νεα καλωδιωση σε σπιτι 55 τμ με καποιες νεες πριζες και πριζες κεραιας tv 1000 ευρω, πως σας φαινεται σαν τιμη (δεν ξερω αν θα χρειαστει γραμμη για κατι νεο οπως πχ το φυσικο αεριο, βασικα ειμαι ασχετος σε αυτο το κομματι)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περνάς σωληνώσεις για θέρμανση (αν χρειάζονται) και παράλληλα σκαψιματα για νέα καλωδίωση σπιτιού και μπριζων κτλπ

Μετά γυψοσανιδες για κλείσιμο σωληνώσεων, μετά τρίψιμο παρκέ και στο τέλος τοποθέτηση Αλουμίνια ώστε να μην έχεις πρόβλημα με καμία γρατζουνιά η χτυπήματα στα καινούργια σου αλουμίνια και μετα βάλεις τα 2 κλιματιστικά που λες.

Επισεις πιθανόν μετά να θέλεις κανένα βάψιμο σε μερικά σημεία από τα μερεμέτια στο τέλος που θα γίνουν,τρυπες,ξηλωμα παλιών και τοποθέτηση καινούργιων κουφωμάτων κ.α

Αυτή ειναι η σειρά. 

Τώρα για τιμές κτλπ είναι πολύ γενικό, μην ρωτάς γιατί δεν ξέρουμε μέσα το σπίτι σου πως ειναι και τι θα μπει από υλικά, ποιότητα κτλπ 

 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

 

σε ενα ξυλινο τραπεζι σαλονιου πηρα πλεξιγλας κυριως για να βαζω τις δημιουργιες της μικρης και να μενει καθαρο απο χιλιες δυο ιστοριες που λερωνεται.

Η ερωτηση ειναι πως μπορω να στερεωσω το πλεξιγλας με το τραπεζι, σκεφτηκα τους σφικτηρες που βαζουν στις γυαλινες πορτες

αλλα ειπα να ρωτησω μηπως υπαρχουν κατι ειδικο για τετοιες περιπτωσεις.

 

 

IMG-20191117-155530.jpg

 

 

IMG-20191117-155547.jpg

 

 

IMG-20191117-155936.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γωνίες για να κοπούν θέλει προσεκτική και λεπτομερή δουλειά,  θα πρέπει να έχω χρόνο για να την κάνω, 

Για γωνίες θέλω να πιάσει και σαν Π

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tornado είπε

Οι γωνίες για να κοπούν θέλει προσεκτική και λεπτομερή δουλειά,  θα πρέπει να έχω χρόνο για να την κάνω,

Κόψε 2-3 πόντους από κάθε διάσταση και βάλε από ένα τέτοιο σε κάθε γωνιά.

https://www.public.gr/product/xartika/organosi-grafiou/tainies-kolles-toixou/aytokollita-uhu-patafix-diplis-opsis-diafana-56-temahia/prod7600055pp/

Αν θέλεις να ανασηκώνεται που και που για να αλλάζεις τα εκθέματα ίσως έπρεπε να επιλέξεις τζάμι που είναι πιο βαρύ.

47 λεπτά πριν, tornado είπε

Για γωνίες θέλω να πιάσει και σαν Π

Δες κι αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tornado είπε

Οι γωνίες για να κοπούν θέλει προσεκτική και λεπτομερή δουλειά,  θα πρέπει να έχω χρόνο για να την κάνω, 

Για γωνίες θέλω να πιάσει και σαν Π

Αν  θες απλά να μη μπορεί να κουνηθεί το πλεξιγκλας (οχι απαραίτητα να μη μπορείς να το σηκώσεις) υπάρχουν κάτι "ζελατοινοειδή" παπαράκια που δε κολάννε ακριβώς αλλά έχουν μεγάλη τριβή και τα βάζεις κάτω από γυαλί σε τραπέζι/γραφείο για να μη κουνάει/γλιστράει.

Δε ξέρω παως τα λένε

Ίσως να μη δουλευει το ίδιο καλά για plexi γιατί θα μου φαινόταν λογικό να δουλεύει καλύτερα όσο μεγαλύτερο βάρος η από πανω επιφάνειά τους.

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ναι μπράβο, αυτά

edit:

ή μάλλον, ΠΕΡΙΠΟΥ σαν αυτά. Αυτά που έχω δει δεν κολλάνε, δεν κάνουνε δηλαδή για κρέμασμα, απλά για να μη γλιστράει το γυαλί πάνω στο τραπέζι

+ ότι αν θες να βγάλεις το plexi (πχ για να το καθαρίσεις) το σηκώνεις άνετα. + ότι βγαίνουν χωρίς να αφήνουν σημάδι ή κόλλα

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο αρκετο ψαξιμο

βρηκα δυο λυσεις:

 

α. https://www.public.gr/product/xartika/organosi-grafiou/sindertires/klip-metallika-51mm-office-log-12-temahia/prod8685654pp/

και βγαζω τα συρματακια εφοσον βεβαια εχουν ανοιγμα 30 χιλιοστα

β. https://www.aliexpress.com/item/33056763345.html

εφοσον και αυτο βεβαια εχει ανοιγμα 30 χιλιοστα.

 

ποια απο αυτες και τις παραπανω που προταθηκαν, ειναι καλυτερη πρακτικα και αισθητικα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tornado είπε

μετα απο αρκετο ψαξιμο

βρηκα δυο λυσεις:

α. https://www.public.gr/product/xartika/organosi-grafiou/sindertires/klip-metallika-51mm-office-log-12-temahia/prod8685654pp/

και βγαζω τα συρματακια εφοσον βεβαια εχουν ανοιγμα 30 χιλιοστα

β. https://www.aliexpress.com/item/33056763345.html

εφοσον και αυτο βεβαια εχει ανοιγμα 30 χιλιοστα.

ποια απο αυτες και τις παραπανω που προταθηκαν, ειναι καλυτερη πρακτικα και αισθητικα?

Μπορείς επίσης να βάλεις σε 5-6 σημεία περιμετρικά σταγόνες διάφανης γνήσιας σιλικόνης που δεν σκληραίνει τελείως και να την αφήσεις να στεγνώσει .

Η σιλικόνη μετά βεντουζάρει με την επιφάνεια του τραπεζιού με την επιφάνεια του τραπεζιού και είσαι οκ.Επίσης με αυτό τον τρόπο μπορείς να το ανασηκώνεις και να αλλάζεις εικόνες.

Υπάρχουν και στο εμπόριο έτοιμες για τέτοιο σκοπό και είναι η πιο φτηνή και απλή λύση.

https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/kigaleria-epiplon/prostateutika-epiplon/antiolisthitika-standers-o8mm-62174203/

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Υπάρχουν και στο εμπόριο έτοιμες για τέτοιο σκοπό και είναι η πιο φτηνή και απλή λύση.

Νομίζω το καλύτερο από όλα όσα προτάθηκαν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...