Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Εχω παρατηρήσει ότι τα 2 τελευταία σώματα της διάταξης που έχω σπίτι, μετά από τον ατομικό λέβητα φυσικού αερίου μένουν σχεδόν κρύα, ή τέλος πάντων ούτε καν χλιαρά σε σχέση με τα 5 προηγούμενα της διάταξης.

Αυτό υπάρχει τρόπος να διορθωθεί;

Εννοείται ότι έχω τσεκάρει αν έχουν αέρα και δεν έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολλα μπορει να φταινε. Ρυθμιση κυκλοφορητη, αυτοματος πιεσης, δοχειο διαστολης και παει λεγοντας. Εγω θα ξεκιναγα με δοχειο διαστολης λογικα χαμηλη πιεση ή τρυπιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μονοσωλήνιο απ΄οτι κατάλαβα. Εγώ θα έλεγα οτι κάτι παίζει με τον κυκλοφορητή. Γενικά έχει επηρεαστεί η πίεση του νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοχείο διαστολής μόλις γεμίστηκε με αέρα προχθές από τον τεχνικό που φωνάζω κατά την ετήσια συντήρηση, οπότε η πίεση του νερού είναι όση πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spacer.png

Βέβαια το θέμα δεν είναι στον λέβητα.

Μίλησα και με υδραυλικό και θα έρθει την Παρασκευή να λύσουμε το μυστήριο.

Ο ατομικός λέβητας μπήκε μετά.

Δεν υπήρχε δηλαδή από την αρχή της κατασκευής της πολυκατοικίας.

Οπότε φύγανε 3 σωλήνες προς το κεντρικό σημείο του σπιτιού (μια ντουλάπα) όπου φιλοξενείται η διασταύρωση νερού που υπήρχε όταν ακόμα είχαμε κεντρική θέρμανση.

Το κουφό είναι ότι μένουν ίσα ίσα χλιαρά τα 2 σώματα που είναι πιο κοντά στη διασταύρωση και το ζέσταμα ξεκινάει από το σώμα που είναι μακρύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή είναι η πίεση του νερού στο κλειστό κύκλωμα της θέρμανσης. Το δοχείο διαστολής του λέβητα, πρέπει να μετρηθεί η πίεση του με αερόμετρο και την πλήρωση νερού στο λέβητα να είναι max 0,5 bar.

Επεξ/σία από stelakis1914
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Αυτή είναι η πίεση του νερού στο κλειστό κύκλωμα της θέρμανσης. Το δοχείο διαστολής του λέβητα, πρέπει να μετρηθεί η πίεση του με αερόμετρο και την πλήρωση νερού στο λέβητα να είναι max 0,5 bar.

Λογικά την Παρασκευή που θα έρθει και ο ειδικός για τα καλοριφέρ θα έχω περισσότερες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα σήμερα στο kariera αγγελίες του leroy merlin για το "Κατάστημα Περιστερίου"

https://www.kariera.gr/θέσεις-εργασίας?utf8=✓&q=leroy&loc=

Ξέρει κανείς αν πρόκειται να ανοίξει τέτοιο κατάστημα στο Περιστέρι (που;) γιατί από όσο ξέρω δεν υπάρχει (ουτε στο site τους υπάρχει).

Θα με βόλευε πάρα πολύ να αγοράζω μεγάλου όγκου πράγματα από εκεί

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, DrLo είπε

Είδα σήμερα στο kariera αγγελίες του leroy merlin για το "Κατάστημα Περιστερίου"

https://www.kariera.gr/θέσεις-εργασίας?utf8=✓&q=leroy&loc=

Ξέρει κανείς αν πρόκειται να ανοίξει τέτοιο κατάστημα στο Περιστέρι (που;) γιατί από όσο ξέρω δεν υπάρχει (ουτε στο site τους υπάρχει).

Θα με βόλευε πάρα πολύ να αγοράζω μεγάλου όγκου πράγματα από εκεί

99,99%

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3308017/mpainoun-mpoulntozes-ston-kifiso-gia-to-academy-gardens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Doubt είπε

Α, έχει μέλλον ακόμα. Υπέθεταν κάτι τώρα σύντομα. Μιλάμε για εκεί δίπλα στα ΚΤΕΛ σωστά? Κάθε μέρα περνάω από εκεί δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου κάτι.

22 λεπτά πριν, divo είπε

Τι εννοεις μεγαλου ογκου πργματα; Προσωπικα και σημερα στο leroy ημουν για καποια πραγματα που ηθελα.

Αν και δεν εχω ακουσει κατι, στο περιστερι εχει χώρο παντως να γινει μαγαζι. Χαμηλα στο μπουρναζι ισως. 

Βλεπω ομως αυτο 

https://www.aftodioikisi.gr/proslipseis/proslipsis-pies-thesis-trechoun-stin-leroy-merlin-lista/

Εννοώ πράγματα που πρακτικά χρειάζομαι αμάξι (όχι πχ εργαλεία ή κάτι που μπορώ να μεταφέρω έστω και δύσκολα με μηχανάκι που μετακινούνται 95% του χρόνου)

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Doubt είπε

α καλά , σε 2-3 χρόνια και βλέπουμε, νόμιζ ότι θα άνοιγε κάτι πχ τους επόμενους 2-3 μήνες.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοηθεια (παλι) χωριανοι .
Ξερει καποιος πως βγαινει το καλυμα του ρολου στα αλουμινια για να εχεις προσβαση στο μοτερ ? ?
Θελει καποιο κολπο ? ?

ZwWhBs9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, villasg είπε

Μια βοηθεια (παλι) χωριανοι .
Ξερει καποιος πως βγαινει το καλυμα του ρολου στα αλουμινια για να εχεις προσβαση στο μοτερ ? ?
Θελει καποιο κολπο ? ?

ZwWhBs9.jpg

Το μπροστά καπάκι του ρολού ανοίγει από κάτω προς τα επάνω. Στο σημείο που ενώνεται η κάσα του κουφώματος με το κουτί του ρολού μπορείς να δεις μια γραμμή που χωρίζει το κάτω καπάκι του ρολού με το μπροστινό. Εκεί με ένα ίσιο κατσαβίδι ανοίγεις από τη γωνία προς το κέντρο μέχρι να ξεκουμπώσει όλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...