Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Doubt είπε

https://www.energeiakatzakia.com.gr/kratki-fajerki-koza-k6-k9-k10

Αυτή η λαβίδα είναι. Πιάνεις το καπάκι και το ανοίγεις για να ρίξεις κανένα ξύλο μέσα χωρίς να κάψεις το χέρι σου.

fajerki-01.jpg

Ναι μπράβο, αυτού του τύπου εργαλείο!

Θα ρωτήσω σε αυτό το eshop αν πουλιέται ξεχωριστά, ευχαριστώ παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδιά.
 

καταζητειται υλικό 😊

Ξερει μηπως καποιος που μπορώ να βρω για αγορα αυτό το υλικό:

BE6D8E95-FBC7-4848-937E-8D75C40BF52E.jpeg.dd7835fb1f66a50a6472b54c62f95f57.jpeg

1E3DF58C-963A-44CA-9384-245790F7CDA5.jpeg.ffe7b05d51caf469b4e73e6477683f1d.jpeg
 

(δεν ξέρω για ποιο λόγο βγαίνουν ανάποδα οι φωτό, Σορρυ)

 

Πρεπει να έρχεται σε φύλλα, νομίζω είναι πολυκαρμπονικο και το «βολικό» για την περίπτωση μου είναι ότι αντέχει σε νερο, υγρασία (αυτό ήταν στο μπαλκόνι, κάτω απο κατι γλάστρες για 3-4 χρόνια περίπου), καθως και ότι λυγίζει στις άκρες... 

 

Αν είχε καποιος πληροφοριες που μπορώ να αγοράσω, έστω σε πμ θα ήμουν υπόχρεος! 


Ευχαριστώ

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυκαρβονικα φυλλα ειναι .
Πανακριβο υλικο .
Αναλογα την περιοχη που εισαι θα υπαρχει εμπορας ( εγω εδω στην κεντρικη Ευβοια εχει εναν εξω απο το Βασιλικο - ΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΦΥΛΛΑ Ε.Π.Ε)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Πρεπει να έρχεται σε φύλλα, νομίζω είναι πολυκαρμπονικο και το «βολικό» για την περίπτωση μου είναι ότι αντέχει σε νερο, υγρασία (αυτό ήταν στο μπαλκόνι, κάτω απο κατι γλάστρες για 3-4 χρόνια περίπου), καθως και ότι λυγίζει στις άκρες... 

Αν είχε καποιος πληροφοριες που μπορώ να αγοράσω, έστω σε πμ θα ήμουν υπόχρεος! 

https://www.polycarbon.gr/contact.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TheGrisGrisMan είπε

Καλησπερα παιδιά.
 

καταζητειται υλικό 😊

Ξερει μηπως καποιος που μπορώ να βρω για αγορα αυτό το υλικό:

BE6D8E95-FBC7-4848-937E-8D75C40BF52E.jpeg.dd7835fb1f66a50a6472b54c62f95f57.jpeg

1E3DF58C-963A-44CA-9384-245790F7CDA5.jpeg.ffe7b05d51caf469b4e73e6477683f1d.jpeg
 

(δεν ξέρω για ποιο λόγο βγαίνουν ανάποδα οι φωτό, Σορρυ)

Πρεπει να έρχεται σε φύλλα, νομίζω είναι πολυκαρμπονικο και το «βολικό» για την περίπτωση μου είναι ότι αντέχει σε νερο, υγρασία (αυτό ήταν στο μπαλκόνι, κάτω απο κατι γλάστρες για 3-4 χρόνια περίπου), καθως και ότι λυγίζει στις άκρες... 

Αν είχε καποιος πληροφοριες που μπορώ να αγοράσω, έστω σε πμ θα ήμουν υπόχρεος! 


Ευχαριστώ

Αν έχεις κοντά σου leroy merlin πέρνα και ζήτα πολυκαρβονικό φύλλο.

Τα φύλλα εργοστασίου είναι 12 χ 2 αλλά στο λερου έχει κομμένα μικρότερα κομμάτια 1- 2 μέτρων και κοστίζει από 10 μέχρι 17-18 ευρώ το τεραγωνικό ανάλογα το πάχος. Αν δεν χωράει στο αμάξι σου πες να σου το κόψουν στη μέση.

Σε μαύρο χρώμα δεν νομίζω να έχει αλλά έχει σε άλλα χρώματα πιο ωραία.Εγώ έχω πάρει σε μπλέ και έβαλα στα κάγκελα του μπαλκονιού.Πολύ όμορφο.😊

 

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καλοριφέρ ΠΕΤΣΕΤΟΚΡΕΜΑΣΤΡΑ, πως κάνω εξαέρωση;  Αυτές είναι οι βαλβίδες στις κορυφές, αλλά δε ξέρω που να βάλω το κυπελάκι που θα μαζέψει τα νερά, αν τυχόν τις λασκάρω και τρέξουν νερό.

IMG-20191123-150702.jpg

 

IMG-20191123-150743.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, bobptz είπε

Σε καλοριφέρ ΠΕΤΣΕΤΟΚΡΕΜΑΣΤΡΑ, πως κάνω εξαέρωση;  Αυτές είναι οι βαλβίδες στις κορυφές, αλλά δε ξέρω που να βάλω το κυπελάκι που θα μαζέψει τα νερά, αν τυχόν τις λασκάρω και τρέξουν νερό.

IMG-20191123-150702.jpg

IMG-20191123-150743.jpg

Θα λασκάρεις την λευκή μόνο, με ίσιο κατσαβίδι έχει μια τρυπουλα μικρή, από εκεί θα τρέξει. Αν την ανοίξεις λίγο θα πέσει το πιο πολύ κατω, αν δώσεις δύναμη στο νερό θα πέσει μέσα στο κυπελάκι σου. (ελπίζω να καταλαβαίνεις πως έτσι όπως το εξήγησα 😋)

Προσοχή, Όχι την άλλη την τάπα, μόνο στην πρώτη φωτογραφία την λευκή,με την άλλη δεν έχεις καμία δουλειά εσύ 😁

 

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιο κλειδάκι λές?  Διότι αυτό δε ξέρω που θα το βάλω. 

9867341233080.jpg

 

Το άσπρο (πλαστικό) ξέρω να το ξεσφίξω με μία τανάλια, είναι εύκολο.  Δηλαδή αν το ανοίξω λίγο, το νερό θα βγαίνει με πολύ μικρή δύναμη, θα κυλίσει στο πλευρό του καλοριφέρ και θα πέσει στο πάτωμα (όπου μπορώ να έχω ένα κυπελάκι).  Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι κλειδακι, βάλε ένα ίσιο μικρό κατσαβιδακι (κράτα το λευκό μην γυρίζει γύρω γύρω) ώστε να ξεσφιξει η βιδουλα και να τρέξει το νερο. 

Ναι όπως το είπες, αν το λύσεις λίγο, θα τρέξει πάνω στην πετσετοκρεμαστρα και θα πέσει στο κύπελλο (αν θέλεις στην τελική να το κάνεις έτσι, απλά θα αργήσεις λίγο) Αν δώσεις παραπάνω άνοιγμα θα πετάει νερό, οπότε κράτησε το κοντά και είσαι οκ. 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, bobptz είπε

Δε κατάλαβα, που να βάλω το κατσαβιδάκι?  Υπάρχει κάποια βίδα για να ξεβιδώσω?

Βλέπεις το λευκό εξαεριστικο; πάνω βλέπεις μια βιδουλα; ξεβιδώνει με ένα κατσαβίδι ίσιο. 

Δεν θα το λύσεις όλο με τσιμπίδα, όπως είπες αρχικά γιατί θα τρέχει φουλ νερό, θα ξεβιδωσεις εκεί που λέω, και θα τρέξει το νεράκι από μια μικρή τρυπουλα που έχει πανω του (αν πας κοντά θα την δεις 😉

Το κατάλαβες πως θα γίνει; 

Έτσι κάνεις εξαερισμό σε πετσετοκρεμαστρα.δεν το λύνεις όλο και να γίνει χαμός από νερά, λύνεις εκεί που σου είπα και βγαίνει ελενχομενα το νερο χωρίς να κανεις χαμό παντού. (γ αυτό υπάρχει άλλωστε το εξαεριστικο) 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, bobptz είπε

Τέτοιο κλειδάκι λές?  Διότι αυτό δε ξέρω που θα το βάλω. 

9867341233080.jpg

Το άσπρο (πλαστικό) ξέρω να το ξεσφίξω με μία τανάλια, είναι εύκολο.  Δηλαδή αν το ανοίξω λίγο, το νερό θα βγαίνει με πολύ μικρή δύναμη, θα κυλίσει στο πλευρό του καλοριφέρ και θα πέσει στο πάτωμα (όπου μπορώ να έχω ένα κυπελάκι).  Σωστά?

Αυτό το κλειδάκι από πάνω από το άσπρο δεν "πιάνει" το μεταλλικό με τις γωνιούλες να το ξεσφίξεις; Το νερό θα φύγει από την τρυπούλα στο πλαστικό, οριζόντια δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, divo είπε

Ο πλακάς σου ήταν της πλάκας. Διαφορετικά από μόνος του θα διόρθωνε τη ρήση με την κολλα ή θα σου ελεγε να στρωσει νεα τσιμεντοκονια, ούτως ώστε να πεφτει εκεί που πρέπει και οχι απλά κολλάμε πλακάκια και όπου βγουν. Προσωπικα θα τον έβαζα να τα ξηλώσει και να τα ξαναφτιάξει όπως πρέπει. Πραγμα που το εχω κανει παλαιοτερα.

Οι ηλεκτρολόγοι για να πάρουν πτυχιο περνάνε καποια μαθήματα. Μέσα σε αυτά ειναι και οι πινάκες. Καμιά σχέση με αυτά που εχουν μάθει, ο συγκεκριμενος. Πρεπει λοιπόν να του δειξω φωτογραφία για το πως θα κάνει τη δουλειά του?

Και για να δεις τη διαφορα. Σημερινο συμβαν στη δουλεια μου. Πιτσιρικάς τεχνικος γυρω στα 30, σε εταιρεια τηλεφωνιας. Ο πελατης εχει κανει αιτηση για νεα τηλεφωνικη συνδεση, αλλα δεν εχει γραμμη ελευθερη που παει στη χωνευτή του. Υποχρεωση του ειναι απο τη στιγμη που δεν υπαρχει κενη γραμμη να μην το δώσει, να κλησει τη δουλεια, και να το περασει σε εργολαβο για να βαλει καλωδιο νεο. Αντι λοιπον αυτο βγαζει καλωδιο που του το περεχεί η εταιρεια και πάει να του το βάλει. Ειναι ενα Π σε συνολο 3 μετρα το καλωδιο.  ενδιαμεσα εχει πρεβαζι και καλλιστα αντι για Π μπορουσε να το κανει μια ευθεια. Δεν καθετε ουτενα του το πεταξει χυμα στο πρεβαζι αλλα ουτε και να το κανει ευθεια γιατι θα φαινοταν ασχημα. Καθετε λοιπον και το καρφωνει σε Π και κοιταει τα παλια ροκα να ειναι συμετρικα με τα νεα για να δειχνει ομορφο απο οτι μου ειπε. 

Αυτο λοιπον φιλε μου για μενα λεγετε επαγγελματικη ευσυνειδησία και σεβασμος στην εταιρεια του, για το πρώτο σκέλος και για το δεύτερο, οτι κανει τη δουλεια του οπως πρεπει και οχι όπως νάνε  αρκεί να φύγει, να περάσει η ώρα και να πάρει το μεροκάματο.

Ευτυχως υπαρχουν και τετοια μαστορια. 

Και επειδη προβλέπω να εχουμε συνεχεια με τον ηλεκτρολογο επιφυλάσσομαι μια και κυκλοφορουν αναμεσα μας ακόμα και στο φόρουμ.

Φιλε,δεν θα πω κατι για τον ηλεκτρολογο διοτι το να κατηγορεις συναδελφο δεν μου αρεσει γενικα αλλα η αληθεια ειναι οτι τα κουτια στον παγκο ειναι λαθος και ο πινακας ειναι ο ορισμος της προχειροδουλειας(δεν κρατηθηκα,χεχε).Αν μπορεσω αυριο θα παω σε ενα φιλο μου που του εφτιαξα το σπιτι το καλοκαιρι να τραβηξω μια φωτο τον πινακα να σου δειξω πως πρεπει να ειναι τα καλωδια μεσα.Για τα κουτια τωρα,μαλλον στην τυχη τα εβαλε.Τα κουτια μπαινουν στα 120cm απο το δαπεδο(πριν μπει το πλακακι μετραμε,αν υπαρχει πλακακι 110-112cm) και βγαινουν ακριβως στην μεση απο τα πανω και τα κατω ντουλαπια.Παντως η αληθεια ειναι οτι η μερακληδικη η δουλεια πληρωνεται.Για να φτιαξω εναν πινακα οπως ο ηλεκτρολογος σου θα μου παρει μια ωρα,για να τον φτιαξω οπως τον φτιαχνω εγω μου παιρνει 2 ωρες(τυχαια νουμερα).Αυτη την διαφορα πρεπει να την πληρωθω πιστευω.Δεν μπορει να παρω τα ιδια λεφτα με καποιον που δουλεψε την μιση ωρα απο μενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...