Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Doubt είπε

Εγώ την ξέρω ως ρευστή κόλα πλακιδίων, αλλά δεν είμαι και απόλυτος βέβαια.

PP_120945.jpg

ποτέ δε θα φανταζόμουν ότι μπορείς να αγοράσεις κόλλα πλακιδίων από το Πλαίσιο !!!

 

https://www.plaisio.gr/xartopoleio/promitheies-grafeiou/kolles/atlacoll-kolla-500gr-no-37_56766

btw:

αυτά τα 

no32 (πχ durostick)

no37

no45

στις κόλλες, σημαίνουν κάτι ?

https://www.plaisio.gr/search?location=searchtext=atlacoll

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να βαψω τα καγκελα μου και σε καποια σημεια εχουν σκασει και εχει σκουρια απο κατω, οχι τιποτα το φοβερο αλλα εχει.

μπορειτε να περιγραψετε την διαδικασια βαζοντας και link με το τι πρεπει να παρω; Νεφτι εχω

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν σκάβουν ηλεκτρολόγοι και υδραυλικοί και κάνουν τεράστια σκαψίματα πχ να φάνε και το τουβλο τοτε αρκεί πχ απλός επισκευαστικός σοβάς; Οσα συνεργεια έχω δει απλά βαζουν ετοιμο σοβα χωρις καν να διαβρέξουν την επιφάνεια και εννοείται έχει ρωγμές και ακουγεται σαν κουφιο.

Το ερωτημα μου ειναι αν οταν επισκευάζουμε χρειάζεται ενα πεταχτό η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρώνε επιφανειακά το τούβλο, όχι όλο το τούβλο (την μπροστά μεριά να σου δώσω να καταλάβεις) 

Μετά βρέξιμο, και επισκευαστικο σοβα και είναι οκ. 

(αν εννοείς κλασικό σκάψιμο για πέρασμα ηλεκτρολογικων και υδραυλικών γραμμών) 

Τώρα αν έχεις καμιά μεγάλη επισκευή και θέλει σκάψιμο να φύγει τούβλο, τότε ξαναβάζουν τούβλο, τσιμεντακι, και μετά σοβα)

Κλασικα πράγματα 😁

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Τρώνε επιφανειακά το τούβλο, όχι όλο το τούβλο (την μπροστά μεριά να σου δώσω να καταλάβεις) 

Μετά βρέξιμο, και επισκευαστικο σοβα και είναι οκ. 

(αν εννοείς κλασικό σκάψιμο για πέρασμα ηλεκτρολογικων και υδραυλικών γραμμών) 

Τώρα αν έχεις καμιά μεγάλη επισκευή και θέλει σκάψιμο να φύγει τούβλο, τότε ξαναβάζουν τούβλο, τσιμεντακι, και μετά σοβα)

Κλασικα πράγματα 😁

Τρώνε πχ το πρώτο κομμάτι στο τούβλο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα μια θηκη κινητου σε εναν απο τους αεραγωγους του αυτοκινητου,

και καπως την κουνησα και ξεχαρβαλωθηκαν μεσα τα πτερυγια(αν τα λενε ετσι)

Μπορω να το ανοιξω καπως? Υπαρχει καποιο video? γιατι δεν ξερω καν πως να το ψαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ηλιακό έχω μικρή διαρροή ψυκτικού υγρού στο σημείο που δείχνει το βέλος.

Η διαρροή είναι πολύ μικρή μία σταγόνα το λεπτό π.χ. αλλά όταν ανεβάζει θερμοκρασία είναι λίγο πιο γρήγορα με αποτέλεσμα να θέλει συχνά γέμισμα.Είναι από την αριστερή πλευρά του ταυ το έχω σφίξει όσο μπορώ μειώθηκε λίγο αλλά δεν σταμάτησε.

Για να διορθωθεί η διαρροή αν βγάλω τα ταυ (πρέπει να βγουν τα δύο πάνω κάτω γιατί είναι παράλληλα) μπορώ με κάποιο τρόπο να διορθώσω το παλαιό ή πρέπει να πάω σε αγορά νέων ταυ;;;;;;;

IMG-1910.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέο ταφ κατευθείαν παππού, πιθανόν έχει ανοίξει το ρακορ σε αυτό. 

Συμβαινει με τα χρόνια. 

αν το κάνεις εσύ προσοχή όταν το λύσεις και βάλεις το καινούργιο μην τσαλακωσεις τον χαλκο 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Νέο ταφ κατευθείαν παππού, πιθανόν έχει ανοίξει το ρακορ σε αυτό. 

Συμβαινει με τα χρόνια. 

αν το κάνεις εσύ προσοχή όταν το λύσεις και βάλεις το καινούργιο μην τσαλακωσεις τον χαλκο 😉

Προς τα εκεί προσανατολιζόμουν αλλά είπα να πάρω ιδέα και από κάποιο ειδικό μήπως γλυτώσω τη φασαρία.

Ναι μόνος το κάνω΄.Έχω κάνει και δυσκολότερα τα εργαλεία υπάρχουν οπότε θα το προχωρήσω κάποια από τις επόμενες μέρες. Ευχαριστώ για τη συμβουλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα σαλονι 12-15 τετραγωνικα (μερος μεγαλυτερου εννιαιου χωρου) σκεφτομαι για ενα απο τα παρακατω φωτιστικα. Ημουν σχεδον ετοιμος να αγορασω αλλα μετα σκεφτηκα οτι δε θα φωτιζουν αρκετα οσο μεγαλες λαμπες και να βαλω, π.χ. 4 * 8 watt ή 5 * 8 watt....τι λετε?

 

image.png.2738bb159827ffc1ccb54c2d70d9bb8b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Σε ενα σαλονι 12-15 τετραγωνικα (μερος μεγαλυτερου εννιαιου χωρου) σκεφτομαι για ενα απο τα παρακατω φωτιστικα. Ημουν σχεδον ετοιμος να αγορασω αλλα μετα σκεφτηκα οτι δε θα φωτιζουν αρκετα οσο μεγαλες λαμπες και να βαλω, π.χ. 4 * 8 watt ή 5 * 8 watt....τι λετε?

image.png.2738bb159827ffc1ccb54c2d70d9bb8b.png

Στο κάτω οι λάμπες είναι μέσα στο λοξοκομμένο κύλινδρο?

Δε μπορώ να φαντασστώ πως μπορεί να φωτίσει ένα σαλώνι αυτό το φως.

Για φώς μπιλιάρδου ίσως :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω μαγνητικό τρόπο να κολλάω/ξεκολλάω φωτογραφίες σε τοίχο. Εξωτερικό παίζει κάτι που λέγεται magnetic rope (ένα σκοινί) ουσιαστικά αλλά Ελλάδα δεν βρίσκω κάτι παρόμοιο. Σκέφτομαι να βάλω λεπτό φύλλο από φερομαγνητικό υλικό (δλδ όχι αλουμινίου) στον τοίχο και να τις κολλάω εκεί. Που μπορώ να βρω τέτοια φύλλα διάσταση 1 τμ ή και μικρότερο και πόσο περίπου θα στοιχίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Καλησπέρα, ψάχνω μαγνητικό τρόπο να κολλάω/ξεκολλάω φωτογραφίες σε τοίχο. Εξωτερικό παίζει κάτι που λέγεται magnetic rope (ένα σκοινί) ουσιαστικά αλλά Ελλάδα δεν βρίσκω κάτι παρόμοιο. Σκέφτομαι να βάλω λεπτό φύλλο από φερομαγνητικό υλικό (δλδ όχι αλουμινίου) στον τοίχο και να τις κολλάω εκεί. Που μπορώ να βρω τέτοια φύλλα διάσταση 1 τμ ή και μικρότερο και πόσο περίπου θα στοιχίσει;

Φύλλο από μαγνητικό υλικό = απλή λαμαρίνα.

Μπορείς να πας σε μια βιοτεχνία που κόβει λαμαρίνες και να πάρεις ένα κομμάτι με πάχος πχ 1,5 χιλιοστό ή παρεμφερές.

Το βάφεις, και το κολλάς στον τοίχο. Ουσιαστικά φτιάχνοντας έναν πίνακα. Παίζει να υπάρχει και κάτι τέτοιο έτοιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...