Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 16,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θελω να αλλαξω τα αεροστοπ απο τις μπαλκονοπορτες που εχουν φθαρεί και έχει μείνει μόνο η υφασμάτινη βάση. Δεν ειναι κολλημένα, μπαίνουν συρταρωτά. Ξέρετε πως μπορώ να τα βγάλω από τις ράγες; Το περιθώριο πάνω και κάτω είναι ελάχιστο. Μήπως είναι δουλειά για μάστορα; Έλεγα να το κάνω εγώ αλλά άμα θέλει λύσιμο η κάθε πόρτα κλπ... 

IMG_20191204_130651__01.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμή παράκληση προς όσους θα κάνουν ανακαίνιση στην κουζίνα τους ή σε ντουλάπες και σκέφτονται να πετάξουν τα παλιά κουτιά και πορτακια τους να επικοινωνήσουν μαζί μου μήπως κ μπορώ να χρησιμοποιήσω εγώ κάποια από αυτά. Ο λόγος που το κάνω είναι ότι αφού χώρισα νοίκιασα ένα οικονομικό σπιτάκι αλλά πολύ παλιό κ θέλω ίσως με κάποιον ανεξοδο τρόπο να το αναβαθμίσω λίγο. Η ιδιοκτήτρια ναι μεν είναι καλή αλλά δεν της κάνει κεφη να το φτιάξει οπότε λέω αφού μπορώ κ έχω ακόμα τα εργαλεία μου με λίγα λεφτακια να το φέρω στα μέτρα μου. Εντός Αθηνών να μπορέσω να περάσω με το αμάξι. Αυτά! Ευχαριστώ πολύ:-)

Φιλικά πάντα. 

Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Θελω να αλλαξω τα αεροστοπ απο τις μπαλκονοπορτες που εχουν φθαρεί και έχει μείνει μόνο η υφασμάτινη βάση. Δεν ειναι κολλημένα, μπαίνουν συρταρωτά. Ξέρετε πως μπορώ να τα βγάλω από τις ράγες; Το περιθώριο πάνω και κάτω είναι ελάχιστο. Μήπως είναι δουλειά για μάστορα; Έλεγα να το κάνω εγώ αλλά άμα θέλει λύσιμο η κάθε πόρτα κλπ... 

IMG_20191204_130651__01.jpg

Όχι δεν μπορείς να τα βγάλεις.Πρέπει να λυθούν τελείως τα αλουμίνια οπότε μόνο μάστορας μπορεί να κάνει τη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα πλακακια για δάπεδο μπανιου πόσο διαφορετικά είναι από τα άλλα, απλά "εσωτερικού χώρου" (πέρα από σχέδια / χρώμα) ?

γιατί βλέπω αυτά σε καηγορία "μπάνιου" και μου φαίνονται ψιλοχάλια αισθητικά.

ψάχνω πχ εδώ

https://www.leroymerlin.gr/gr/mpanio/plakakia-baniou/?sort=PriceAsc&pz=15&katallilo+gia=[δάπεδο]&PriceRange-from=3&PriceRange-to=40&pg=1

και εκτός ότι όλα είναι πολύ μεγάλα για το μικρό μπάνιο μου (δε θα έβαζα 30x60 σε χώρο 1,6x2,0), ψάχνω κάτι σε 20x30 πχ όπως στο άλλο μπάνιο μου, εκτός 1-2 τα άλλα δε μου πολυαρέσουν.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα , σε φρεσκοανακαινισμένο (ΟΛΑ καινουρια μέσα) μπάνιο έχω πρόβλημα με την μυρωδιά αποχέτευσης(κάποιο σιφόνι δεν κάνει την δουλειά του)

έχω

1) σιφόνι πατώματος που καταλήγουν τα νερά από το ντους και νεροχύτη και το σκέπασα με αυτοκόλλητες χαρτοταινίες (νόμιζα ότι εκεί είναι το πρόβλημα)

2) σιφόνι ντουζ , το ανοίγω και φαίνεται εγκατεστημένο σωστά

3) σιφόνι νεροχύτη , έχω δώσει έντονη καμπυλότητα στον έυκαμπτο σωλήνα του και είμαι σίγουρος ότι επαρκεί

4) 10ρης σωλήνας του WC που φαντάζομαι ότι "συνδέθηκε" σωστά είναι στριμωχτός πολύ και δεν τον έχω ελέγξει (δεν βλέπω να δακρύζει κάπου)

Υπάρχει κάποιος τρόπος (κάποιο όργανο) να δω από που μπαίνει η μυρωδιά?

ΥΓ

Ειναι στον 3ο όροφο και οι τουαλέτες από κάτω και από πάνω δεν έχουν πρόβλημα , ούτε εδώ είχαμε πριν την ριζική ανακαίνιση (όλα τα πλακάκια/είδη υγιεινής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

καλημέρα , σε φρεσκοανακαινισμένο (ΟΛΑ καινουρια μέσα) μπάνιο έχω πρόβλημα με την μυρωδιά αποχέτευσης(κάποιο σιφόνι δεν κάνει την δουλειά του)

έχω

1) σιφόνι πατώματος που καταλήγουν τα νερά από το ντους και νεροχύτη και το σκέπασα με αυτοκόλλητες χαρτοταινίες (νόμιζα ότι εκεί είναι το πρόβλημα)

2) σιφόνι ντουζ , το ανοίγω και φαίνεται εγκατεστημένο σωστά

3) σιφόνι νεροχύτη , έχω δώσει έντονη καμπυλότητα στον έυκαμπτο σωλήνα του και είμαι σίγουρος ότι επαρκεί

4) 10ρης σωλήνας του WC που φαντάζομαι ότι "συνδέθηκε" σωστά είναι στριμωχτός πολύ και δεν τον έχω ελέγξει (δεν βλέπω να δακρύζει κάπου)

Υπάρχει κάποιος τρόπος (κάποιο όργανο) να δω από που μπαίνει η μυρωδιά?

ΥΓ

Ειναι στον 3ο όροφο και οι τουαλέτες από κάτω και από πάνω δεν έχουν πρόβλημα , ούτε εδώ είχαμε πριν την ριζική ανακαίνιση (όλα τα πλακάκια/είδη υγιεινής)

Το σιφωνι στο πάτωμα κρατάει νερό μέσα; η είναι άδειο; 

Για αρχή δες αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Το σιφωνι στο πάτωμα κρατάει νερό μέσα; η είναι άδειο; 

Για αρχή δες αυτό. 

είμαι 99% σίγουρος ότι εκεί είναι το πρόβλημα γιατί βλέπω λίγο νερό και ένα "σιφόνι-κυπελάκι" χύμα να επιπλέει  , οι χαρτοταινίες που έχω κολλήσει από πάνω  όμως δεν θα κάλυπταν την μυρωδιά?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

είμαι 99% σίγουρος ότι εκεί είναι το πρόβλημα γιατί βλέπω λίγο νερό και ένα "σιφόνι-κυπελάκι" χύμα να επιπλέει  , οι χαρτοταινίες που έχω κολλήσει από πάνω  όμως δεν θα κάλυπταν την μυρωδιά?

 

Αυτές οι μυρωδιές αποχέτευσης γίνονται όταν κάτι δεν "κρατάει νερό"  η έχει τρυπήσει (αλλά αφού μου λες ότι έχεις κάνει ανακαίνιση, είναι καινούργια)  η έχει φύγει η τάπα στο πατωσιφωνο που κάνουμε ξεβουλωμα. 

Επισεις εφόσον έκανες ανακαίνιση, και αλλάχτηκαν όλα, η λύση είναι φωνάζεις τον υδραυλικό η όποιον τα στα εφτιαξε να ρίξει δωρεάν μια ματιά 😉 (δεν χρειάζεται να κάνεις τον μάστορα και να ψάχνεις εσύ, να λερωνεσε και να ανχώνεσαι 😁

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

είμαι 99% σίγουρος ότι εκεί είναι το πρόβλημα γιατί βλέπω λίγο νερό και ένα "σιφόνι-κυπελάκι" χύμα να επιπλέει  , οι χαρτοταινίες που έχω κολλήσει από πάνω  όμως δεν θα κάλυπταν την μυρωδιά?

Επειδή παλαιότερα είχαμε αντιμετωπίσει στου πεθερού μου ένα παρόμοιο πρόβλημα υπάρχει ενδεχόμενο το πρόβλημα να είναι σε μία τάπα - ασφαλείας διαφυγής - επισκευής δεν ξέρω πως το λένε.

Έχουν όλα τα σιφόνια τα παλαιά την είχαν βιδωτή τώρα τα πλαστικά νομίζω την έχουν κουμπωτή.Πάρε ένα φακό και κοίταξε καλά εσωτερικά στο σιφόνι αν είναι στη θέση και καλά κλειστή γιατί και λίγο να χαλαρώσει επιστρέφουν από εκεί αναθυμιάσεις και μυρίζει.

Δες το βίντεο που βρήκα στο youtube (αθάνατο όλα μας τα λέει) και αναφέρεται σε αυτό το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε υπόγειο που "σουλουπώνω" υπάρχει μια πλαστική πόρτα "φυσαρμόνικα" σαν αυτή

https://karol.gr/product/ptissomeni-porta-fisouna-apli-housebird-150-230cm/

 

που θέλω να τη ξηλώσω χωρίς να την σπάσω/διαλύσω.

Έχω ξεβυδώσει το πάνω και αριστερό οδηγό αλλά δε μπορώ να καταλάβω πως μπορώ να ξηλώσω/ξβιδώσω τη πλευρά που είναι σταθερή (αυτή που είναι συνδεδεμένη η πόρτα).

Υπάρχει κάποιο "κόλπο" ?

-

IMG-20191207-145741.jpg

 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως υπολογίζω τα τετραγωνικά ενός σπιτιού για να βρω περίπου πόσο θα μου κοστίσει μια θερμοπρόσοψη; Κάπου διάβασα οτι όπου έχει πόρτες και παράθυρα τα υπολογίζουν κανονικά τα τετραγωνικά και δεν αφαιρούνται.Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο καιρό θα τοποθετηθεί νέο κλιματιστικό και θέλω οι μάστορες να βουλώσουν τα οποία ανοίγματα υπάρξουν γύρω από τις τρύπες. Αυτό ως συνήθως το κάνουν με γύψο, οπότε έλεγα να αγοράσω γύψο. 

Όμως, στο σπίτι μας έχουν μείνει κάτι υλικά από οικοδομικές εργασίες που έγιναν πριν 1 μήνα. Αυτά τα υλικά είναι δύο, σοβας ταχείας πηξεως και ένας τσιμεντοειδης στόκος. 

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν μπορώ να δώσω από αυτά στους μάστορες για να κάνουν την δουλειά ή καλύτερα να πάω να αγοράσω γύψο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...