Προς το περιεχόμενο

Συμβουλες σε Τεχνικά θέματα, επισκευές, ζημιες, ανακαινίσεις, αναπαλαιώσεις, diy και λοιπές εργασίες


stelios18120

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ναι όντως είχα σοβαρό πρόβλημα γιατί άνοιγαν οι αρμοί πέρναγε νερό και ξερνούσε από κάτω σκουριές γιατί το πλακάκι είναι πάνω σε σιδηροκατασκευή.Κάνω τέτοιες απόπειρες από το μυαλό μου αλλά πηγάζουν από την εμπειρία μου γιατί συντηρώ τρία διαμερίσματα της οικογένειας και ένα εξοχικό κάνοντας και πάρα πολλές άλλες κατασκευές-επισκευές. τα είχα περάσει με ένα ακριβό άχρωμο παλαιότερα αλλά δεν έκανα δουλειά.Είχα βγάλει μία φορά τον αρμό πέρασα καινούργιο αλλά πάλι τα ίδια. 

Τα πέρασα απλό μονωτικό ταρατσών με 5,6  ευρώ το λίτρο.Μιλάμε τέλειο αποτέλεσμα.Τρίτο χειμώνα και δεν έχει ξεράσει πουθενά.Φέτος θα τα ξαναπεράσω άλλο μένα χεράκι. Το πέρασα με μικρό πινελάκι που πουλάει και το jumbo (με ένα ευρώ έχει 4-5) Θέλει λίγο υπομονή αλλά πραγματικά αξίζει το κόπο.Δες την εικόνα που είχα ποστάρει και παλαιότερα εδώ.

Δεν ξέρω τι λένε οι ειδικοί αλλά σε μένα μιλάει η πράξη και το τελικό αποτέλεσμα.

IMG_1804.JPG.78466e4d3a113c7c9645b8270c2b45e3.JPG

Φίλε δεν ξέρω τι μόνωση είναι αυτή αλλά 500 ευρώ για ένα απλό πέρασμα με ένα τέτοιο υλικό για 5 τεραγωνικά δεν τα έδινα και μπρούκλης να ήμουνα.

Με 6 ευρώ για ένα λίτρο πέρασα αρμούς επιφάνειας 14 τετραγωνικά μέτρα περίπου δύο χέρια και μου έμεινε υλικό.

Ούτε και εγώ θα τα δώσω απλα οταν ρώτησα τοσο μου είπαν.  Για ξηλωμα 1 πλακιδιο απο το τοιχο και σοβατεπι σε περιμετρο 50 μέτρων και υγρομονωση/επισκευες ζητησαν 5000 ευρώ παντως (χωρις πλακακια και κολλα). 

 Περα απο αυτο νομιζω πως πάσχουν πολυ στα σοβατεπι επειδη πολλοι μαστορες τα κολάγαν χωρις να αφησουν κενο για αρμο. Ισως εκει βοηθουσε καποια πολυουρεθανική πιστευω

Επεξ/σία από ParhsG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 16,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ναι όντως είχα σοβαρό πρόβλημα γιατί άνοιγαν οι αρμοί πέρναγε νερό και ξερνούσε από κάτω σκουριές γιατί το πλακάκι είναι πάνω σε σιδηροκατασκευή.Κάνω τέτοιες απόπειρες από το μυαλό μου αλλά πηγάζουν από την εμπειρία μου γιατί συντηρώ τρία διαμερίσματα της οικογένειας και ένα εξοχικό κάνοντας και πάρα πολλές άλλες κατασκευές-επισκευές. τα είχα περάσει με ένα ακριβό άχρωμο παλαιότερα αλλά δεν έκανα δουλειά.Είχα βγάλει μία φορά τον αρμό πέρασα καινούργιο αλλά πάλι τα ίδια. 

Τα πέρασα απλό μονωτικό ταρατσών με 5,6  ευρώ το λίτρο.Μιλάμε τέλειο αποτέλεσμα.Τρίτο χειμώνα και δεν έχει ξεράσει πουθενά.Φέτος θα τα ξαναπεράσω άλλο μένα χεράκι. Το πέρασα με μικρό πινελάκι που πουλάει και το jumbo (με ένα ευρώ έχει 4-5) Θέλει λίγο υπομονή αλλά πραγματικά αξίζει το κόπο.Δες την εικόνα που είχα ποστάρει και παλαιότερα εδώ.

Δεν ξέρω τι λένε οι ειδικοί αλλά σε μένα μιλάει η πράξη και το τελικό αποτέλεσμα.

IMG_1804.JPG.78466e4d3a113c7c9645b8270c2b45e3.JPG

Φίλε δεν ξέρω τι μόνωση είναι αυτή αλλά 500 ευρώ για ένα απλό πέρασμα με ένα τέτοιο υλικό για 5 τεραγωνικά δεν τα έδινα και μπρούκλης να ήμουνα.

Με 6 ευρώ για ένα λίτρο πέρασα αρμούς επιφάνειας 12 τετραγωνικά μέτρα περίπου δύο χέρια και μου έμεινε υλικό.

Και πέρασες μόνο τους αρμούς ε; τι χρώμα είναι το υλικό; υπάρχει σε άχρωμο; να κάτσω λες να κάνω ένα καθάρισμα με ηλεκτρική τους αρμούς και να τους περάσω με το πινέλο; πόσα χέρια έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, gsisr είπε

Και πέρασες μόνο τους αρμούς ε; τι χρώμα είναι το υλικό; υπάρχει σε άχρωμο; να κάτσω λες να κάνω ένα καθάρισμα με ηλεκτρική τους αρμούς και να τους περάσω με το πινέλο; πόσα χέρια έκανες;

Το συγκεκριμένο από όσα γνωρίζω βγαίνει σε λευκό και κεραμιδί.Το κεραμιδί είναι αυτό που πέρασα εγώ.

Έκανα πρώτα καλό καθάρισμα πέρασα  με πινελάκι πάντα ένα χέρι αστάρι νερού από αυτό που χρησιμοποιούμε για τους τοίχους και μετά το μονωτικό.Πάντα με μικρό πινελάκι στο αστάρι δεν φοβάσαι μη λερώσει γιατί είναι άχρωμο , στο μονωτικό μετά κάθισα κάτω στα πλακάκια και με προσοχή περνούσα τους αρμούς να λερώσω όσο λιγότερο γίνεται.Νομίζω δύο χέρια το πέρασα μονωτικό σε σημεία που ήταν εμφανή τα ραγίσματα στα υπόλοιπα ένα χέρι σοφετεπί γωνίες παντού δεν άφησα πουθενά απέραστο.

Εσένα και αν λερώσεις και λίγο τα πλακάκια ταράτσα είναι δε χάλασε ο κόσμος.Εμένα είναι βεράντα αλλά και πάλι μια χαρά είναι.Αν το παρατηρήσει κανείς μου λέει άααα έβαψες και τους αρμούς ωραίοι γίνανε.:lol:

Το θέμα είναι ότι για να το κάνεις τώρα πρέπει να βρεις καλό καιρό για 3-4 μέρες να έχει στεγνώσει καλά,αλλά και άλλη μόνωση να θέλεις το ίδιο είναι.Το θέμα ότι εδώ με 10-20 ευρώ καθάρισες ενώ στην άλλη θέλεις μερικές χιλιάδες.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κραβατοκάμαρα πάνω στη γωνία που κάνουν οι δύο τοίχοι και πίσω από ένα έπιπλο ''τουαλέτα'' που έχουμε υπάρχει μονίμως τις τελευταίες ημέρες μία κάθετη γραμμή πλάτους μισού πόντου και ύψους 80 περίπου εκατοστών από νερό.Το έπιπλο το έχουμε να απέχει 10 περίπου πόντους από κάθε τοίχο και έβαλα και τον αφυγραντήρα από δίπλα αλλά δε στεγνώνει ποτέ.
Το θεωρείτε λογικό να υπάρχει μονίμως νερό σε εκείνο το σημείο; Από έξω δε βλέπω να μπάζει από κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό δημιουργείτε από τη διαφορά εσωτερικής και εξωτερικής θεμοκρασίας στο σημείο αυτό που μπορεί να μην έχει και μόνωση.

Κλείσε τον αφυγραντήρα και άνοιξε παράθυρο και πόρτα να αεριστεί ο χώρος και να στεγνώσει το σπίτι όταν έχει καλό καιρό όπως σήμερα.

Τι μανία είναι αυτή με τους αφυγραντήρες που σας έχει πιάσει όλους ειδικά τους νέους (μέσα και τα δικά μου παιδιά) λες και θα σας σώσουν από όλα.

Μόλις τώρα, Cosmonaut21 είπε

Στην κραβατοκάμαρα πάνω στη γωνία που κάνουν οι δύο τοίχοι και πίσω από ένα έπιπλο ''τουαλέτα'' που έχουμε υπάρχει μονίμως τις τελευταίες ημέρες μία κάθετη γραμμή πλάτους μισού πόντου και ύψους 80 περίπου εκατοστών από νερό.Το έπιπλο το έχουμε να απέχει 10 περίπου πόντους από κάθε τοίχο και έβαλα και τον αφυγραντήρα από δίπλα αλλά δε στεγνώνει ποτέ.
Το θεωρείτε λογικό να υπάρχει μονίμως νερό σε εκείνο το σημείο; Από έξω δε βλέπω να μπάζει από κάπου.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cosmonaut21 είπε

Στην κραβατοκάμαρα πάνω στη γωνία που κάνουν οι δύο τοίχοι και πίσω από ένα έπιπλο ''τουαλέτα'' που έχουμε υπάρχει μονίμως τις τελευταίες ημέρες μία κάθετη γραμμή πλάτους μισού πόντου και ύψους 80 περίπου εκατοστών από νερό.Το έπιπλο το έχουμε να απέχει 10 περίπου πόντους από κάθε τοίχο και έβαλα και τον αφυγραντήρα από δίπλα αλλά δε στεγνώνει ποτέ.
Το θεωρείτε λογικό να υπάρχει μονίμως νερό σε εκείνο το σημείο; Από έξω δε βλέπω να μπάζει από κάπου.

Αν δεν εχεις επενδυμένες σωληνες ύδρευσης αυτά είναι τα αποτελέσματα.

Δυστυχώς θα το εχεις αυτο το χειμωνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα να προμηθευτώ το στεγανωτικο για τους αρμούς της ταράτσας από ένα κατάστημα και μου είπαν πως θα κάνα μια τρύπα στο νερό με οποιοδήποτε πολυουρεθανικο ελαστομερες. Μου πρότειναν αυτό το υβριδικό ελαστομερες το οποίο μπορείς να εφαρμόσεις ακόμα και σε συνθήκες υγρασίας που έχουμε αυτές τις μέρες. Τι λέτε; Να το δοκιμασω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gsisr είπε

Πηγα να προμηθευτώ το στεγανωτικο για τους αρμούς της ταράτσας από ένα κατάστημα και μου είπαν πως θα κάνα μια τρύπα στο νερό με οποιοδήποτε πολυουρεθανικο ελαστομερες. Μου πρότειναν αυτό το υβριδικό ελαστομερες το οποίο μπορείς να εφαρμόσεις ακόμα και σε συνθήκες υγρασίας που έχουμε αυτές τις μέρες. Τι λέτε; Να το δοκιμασω;

Εγώ τη γνώμη μου και την προσωπική μου εμπειρία είπα δείχνοντάς σου και εικόνα σημερινή.

Από εκεί και πέρα ρωτάς και αποφασίζεις μόνος.Ένα μόνο ρώτησες αν το συγκεκριμένο κάνει  για τον αρμό ή πρέπει να περάσεις όλη την επιφάνεια προκειμένου να έχεις αποτέλεσμα;;;;;;

Όσο για συνθήκες υγρασίας που ανέφερες κοίτα τι γράφει σε pdf που κατέβασα.

Το Neoroof® δεν πρέπει να εφαρμόζεται υπό συνθήκες υγρασίας ή όταν προβλέπεται ότι θα επικρατήσει υγρός καιρός ή βροχόπτωση για τις επόμενες 48 ώρες.  Συνθήκες εφαρμογής: υγρασία επιφάνειας: <6%, σχετική ατμοσφαιρική υγρασία: <80%. Η εφαρμογή του πρέπει να γίνεται σε θερμοκρασίες από +12°C μέχρι................

Οπότε μην εμπιστευόμαστε και 100% υπαλλήλους που ο κύριος  σκοπός του είναι συνήθως η αύξηση του τζίρου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσαμε το θέμα στεγανωσεων ...

Σωλήνα πλαστική έχει μικρη τριχοειδή ρωγμή και όταν τρέχει νερό χάνει τύπου μερικες σταγώνες, αλλά επειδή είναι βρώμικα νερά (όχι αποχετευση αλλά σημείο που πλένονται βρωμικα πραγματα σε επαγγελματικό χώρο) είναι εξαιρετικά προβηληματικό. Το θέμα είναι ότι επειδή για να ξυλωθεί και να αλλαχθεί πρέπει να σπάσουν πράγματα, υπάρχει κάποιο υλικό που προτείνετε να περαστεί από πάνω - κάτι ας πούμε σαν βαφόμενη σηλικόνη - που να χρησιμοποιηθεί για να στεγανωθεί αυτό το σημείο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gsisr είπε

Πηγα να προμηθευτώ το στεγανωτικο για τους αρμούς της ταράτσας από ένα κατάστημα και μου είπαν πως θα κάνα μια τρύπα στο νερό με οποιοδήποτε πολυουρεθανικο ελαστομερες. Μου πρότειναν αυτό το υβριδικό ελαστομερες το οποίο μπορείς να εφαρμόσεις ακόμα και σε συνθήκες υγρασίας που έχουμε αυτές τις μέρες. Τι λέτε; Να το δοκιμασω;

Σου προτείναμε λύσεις απο εταιριες τώρα αν ακους τον κάθε πωλητη τι να σου πω.
Στη θέση σου θα ρώταγα εδώ η και σε αλλα forum, καποιον μηχανικό και θα ρώταγα 3-4 εταιρίες πχ(neotex, alchimica, isomat, sika) που έχουν τεχνικη υποστηριξη ή θα κοιταγα τι λυσεις έχουν. Επισης πως εισαι σιγουρος οτι παιρνουν νερο απο εκει που νομιζεις τα πλακάκια και οχι απο αλλο σημειο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

16 λεπτά πριν, DrLo είπε

Μιας και πιάσαμε το θέμα στεγανωσεων ...

Σωλήνα πλαστική έχει μικρη τριχοειδή ρωγμή και όταν τρέχει νερό χάνει τύπου μερικες σταγώνες, αλλά επειδή είναι βρώμικα νερά (όχι αποχετευση αλλά σημείο που πλένονται βρωμικα πραγματα σε επαγγελματικό χώρο) είναι εξαιρετικά προβηληματικό. Το θέμα είναι ότι επειδή για να ξυλωθεί και να αλλαχθεί πρέπει να σπάσουν πράγματα, υπάρχει κάποιο υλικό που προτείνετε να περαστεί από πάνω - κάτι ας πούμε σαν βαφόμενη σηλικόνη - που να χρησιμοποιηθεί για να στεγανωθεί αυτό το σημείο ;

Γιατί δεν δοκιμάζεις μερικές σταγόνες loctite 401 γενικής χρήσης?

Επεξ/σία από acomaedo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτιμώ όλες τις απαντήσεις σας! Πρόκειται όμως για ταράτσα και όχι για μπαλκόνι όπως στη περίπτωση του @papoys1. Δε βρίσκω άλλο σημείο που μπορείς να πάρει. Οι αρμοί είναι ύποπτοι για αυτές τις καταστάσεις. Η τέλος πάντων από κει θα ξεκινήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να βάψω πλακάκια μπάνιου και το μόνο που με προβληματίζει είναι η μυρωδιά γιατί έχω θέμα και παντού διαβάζω/ακούω πως μυρίζει ΠΟΛΥ πιο έντονα από την κλασική βαφή σε βαθμό κακουργήματος. Οπότε θεωρώ πως οι κλασσικές απλές μάσκες προσώπου της σειράς δεν θα κάνουν τίποτα...έχει  κάποιος να προτείνει κάποια που να κάνει δουλειά χωρίς να ξηλωθώ κιόλας για 1-2 φορές που θα την χρειαστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, divo είπε

οτιδηποτε απο sikaflex. ή πολυουρεθανικες μαστίχες. Η πιο οικονομικη της νεοτεχ κανα 5€ το φυσιγγιο.

ίσως χρησιμποίησα λάθος λέξη 

όταν έλεγα "βαφόμενη σιλικόνη" φανταζόμουνα κάτι που το απλωνεις (= πασαλείβεις) με πινέλο, σαν "παχιά μπογιά" / αλοιφώμενο "λάστιχο", κάτι δηλαδή που μπορεί να απλωθεί σαν μπογιά , όχι κάτι που μπορεί να φαβεί από πάνω, κάτι σαν φλαμάστικ ας πούμε

το θέμα δηλαδή είναι ότι δε βλέπω που είναι οι τριχοειδής ρωγμή οπότε θα πρέπει να περάσω όλο το κομμάτι από πάνω

Τα υλικά sikaflex τα έχω γνωρίζω από τα εργοτάξια που έχω κάνει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, divo είπε

Το υβριδικο που σου προτειναν ειναι απλα ενα ελατομερες οπως ολα που κυκλοφωρουν εδω και χρονια. Απλα με μαρκετινιστικη version. Για στεγανωση καλυτερο ειναι το πολυουρεθανικο γι αυτο και ειναι πολυ πιο ακριβό. Εκτος αυτου το πολυουρεθανικο ειναι πολυ πιο μεγαλης αντοχης στο χρονο, σε σχεση με το και καλα υβριδικο ελαστομερες. Σε ταρατσες τα ελαστομερες υβριδικα κλπ πανε μεχρι τα 3 χρονια αντε 4 στα πολυουρεθανικα πας μετα απο τη 10ετια ή τη 15ετια.

Το ελαττωμα τους αν θες για τον αρμο ειναι οτι συνηθως ειναι σε λευκο ή κεραμιδι. Αν εσυ εχεις αλλο χρωμα και θες να το κρατήσεις σε αυτο το χρωμα δεν μπορεις. Εκει μπορεις να βαλεις βερνικι πετρας..

Θα βάλω αυτό που βγαίνει και σε γκρι. Βρήκα κι αυτό που είναι διάφανο αλλά δε ξέρω αν είναι το ίδιο αποτελεσματικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...